logodebata

Wspomóż jedyny portal na Warmii i Mazurach, który nie boi się publikować prawdy o politykach i jest za to ciągany po sądach. Nigdy, przez 18 lat istnienia, nie dostaliśmy 1 grosza dotacji publicznej. Redaktorzy i autorzy są wolontariuszami. Nr konta bankowego Fundacji „Debata”: 26249000050000450013547512. KRS: 0000337806. Adres: 11-030 Purda, Patryki 46B

środa, czerwiec 10, 2026
  • Debata
  • Wiadomości
    • Olsztyn
    • Region
    • Polska
    • Świat
    • Urbi et Orbi
    • Kultura
  • Blogi
    • Łukasz Adamski
    • Bogdan Bachmura
    • Mariusz Korejwo
    • Adam Kowalczyk
    • Ks. Jan Rosłan
    • Adam Jerzy Socha
    • Izabela Stackiewicz
    • Bożena Ulewicz
    • Mariusz Korejwo
    • Zbigniew Lis
    • Marian Zdankowski
    • Marek Lewandowski
  • miesięcznik Debata
  • Baza Autorów
  • Kontakt
  • Jesteś tutaj:  
  • Start
  • Wiadomości
  • Region

Region

Sztab Trzaskowskiego łamie prawo prowadząc agitację na terenie urzędów samorządowych

Szczegóły
Opublikowano: czwartek, 27 luty 2025 12:57

Zadzwonił do mnie radny Rady Miasta Bartoszyce Witold Darski z informacją, iż w czwartek 27 lutego na sesji Rady  rozdawano radnym ulotki wyborcze kandydata na prezydenta RP Rafała Trzaskowskiego, co jest naruszeniem art. 78 Ustawy o wyborze Prezydenta RP, w którym wymieniono miejsca wyłączone z agitacji wyborczej, w tym „Zabrania się prowadzenia kampanii wyborczej: 1) na terenie urzędów administracji rządowej i administracji samorządu terytorialnego oraz sądów”.

- Przed sesją wyłożono radnym koperty. Po odebraniu i otwarciu koperty adresowanej imiennie do mnie, odkryłem ulotkę wyborczą - mówi radny Witold Darski. - Przekażę tę sprawę do Państwowej Komisji Wyborczej.

Wysłałem tę ulotkę na adres podany na stronie kandydata Rafała Trzaskowskiego z prośbą o odniesienie się do zarzutu radnego oraz do PKW.

ulotka wyborcza Trzaskowskiego

Czytaj więcej: Sztab Trzaskowskiego łamie prawo prowadząc agitację na terenie urzędów samorządowych

Komentarz (14)

„Nie ma miejsca na bandytyzm w Polsce” - wystąpienie W. Kosiniaka-Kamysza w Nidzicy

Szczegóły
Opublikowano: środa, 26 luty 2025 17:21

Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że służby powinny działać stanowczo i zwalczać zagraniczne gangi. Realizować będziemy jasny program: nasza ziemia, nasze prawo, ochrona naszej ziemi jest podstawą – oświadczył.

„Nie ma miejsca na bandytyzm w Polsce”

Wicepremier pytany w środę 26 lutego na konferencji prasowej w Nidzicy (warmińsko-mazurskie) o to jak nasz kraj przygotowuje się do deportacji zagranicznych gangów, ocenił, że jest to „działanie bez kompromisu”. „Tu nie ma miejsca na kompromis, tu nie ma miejsca na dylematy. Nasza ziemia, nasze prawo. I Polska nie jest miejscem, gdzie jakiekolwiek działania niecne, bandyckie, mogą mieć miejsce i będziemy z tym ostro walczyć” – zadeklarował.

Kosiniak-Kamysz ocenił, że to co robi szef MSWiA Tomasz Siemoniak z podległymi służbami, służbami specjalnymi, policją czy strażą graniczną daje efekty – zatrzymania członków gangów, a docelowo jak najszybsze deportacje, które – jak stwierdził – za chwilę nastąpią. „Wczoraj rozmawiałem o tym z ministrem Siemoniakiem. Jest to w fazie wykonania i już następuje. Nie ma miejsca na bandytyzm w Polsce” – oświadczył.

Wicepremier mówił też, że jakiekolwiek złamanie prawa, a szczególnie o charakterze bandyckim, będzie z największą surowością ukarane. „I realizować będziemy tutaj program jasny: nasza ziemia, nasze prawo, ochrona naszej ziemi jest podstawą” – zadeklarował.

Szef MON dodał, że stąd np. zawieszenie prawa do wniosków azylowych. Zaznaczył, że w tych sprawach jesteśmy liderem w Europie. Zaznaczył, że pamięta oburzenie w tej sprawie na początku w Polsce i „targanie szat przez niektórych, że Europa się na to nie zgodzi”.

Zagraniczne gangi są zagrożeniem dla bezpieczeństwa wewnętrznego

”Dzisiaj Europa chce iść za głosem Polski, to jest wielki sukces pod względem strategii politycznej, strategii bezpieczeństwa rządu polskiego i bardzo dobra propozycja pana premiera, którą wspieramy – i to mówię jako szef PSL – z całą stanowczością i z całą mocą. Będziemy ją realizować, my tu jesteśmy zdeterminowani” – powiedział Kosiniak-Kamysz.

Premier Donald Tusk poinformował na platformie X, że otrzymał od szefa MSWiA Tomasza Siemoniaka informacje o działaniach służb wobec przestępców. Podkreślił, że dokonano licznych zatrzymań, a teraz czas na deportacje tych przestępców, którzy tworzyli zagraniczne gangi.

W odpowiedzi na wpis premiera szef MSWiA napisał, że „od początku 2025 roku 2616 obcokrajowców usłyszało zarzuty popełnienia przestępstw w Polsce”. „W ramach akcji Policji i Straży Granicznej 13-14 lutego zatrzymano 1474 osoby, a wobec 398 cudzoziemców wszczęto procedurę wydalenia z Polski. Przez następne dni Policja prowadziła kolejne zdecydowane i intensywne działania wymierzone w próbujące się organizować na terenie Polski zagraniczne gangi” – napisał Siemoniak.

Stoimy w obliczu wielkich wyzwań czekających nas w przyszłości

.Główne wyzwania to zmiany demograficzne, migracje i narastanie wielokulturowości, rozwój społeczeństwa wiedzy i dynamika innowacyjnych przemian technologicznych, zależny od polityki i zmieniający się charakter międzynarodowych rynków obejmujących towary i usługi, zagrożenia zdrowotne związane z globalną mobilnością, postępujące ograniczenia w dostępności bogactw naturalnych, konsekwencje zmian klimatu i zagrożenia dla środowiska czy wreszcie pojawianie się tzw. czarnych łabędzi – zaskakujących konfliktów, epidemii czy niespodziewanych wydarzeń pogodowych. Liczba problemów i złożoność każdego z nich dobitnie wskazuje, przed jak poważnymi wyzwaniami stoimy.

Problemy demograficzne, migrację i politykę społeczną stawiam na pierwszym miejscu. Sytuacja demograficzna stanowi bowiem obiektywne uwarunkowanie prowadzonej polityki gospodarczej i społecznej. Wobec systematycznie zmniejszającej się w naszym kraju populacji stoimy wobec konieczności pogodzenia potrzeb naszego rynku pracy z bezpieczeństwem i wyzwaniami etycznymi związanymi z migracjami. Doświadczenia Malty, Włoch, Hiszpanii, Grecji czy Stanów Zjednoczonych, czyli państw najbardziej narażonych na masowe napływy migrantów z biedniejszych krajów, nakazują fundamentalne wzmocnienie ochrony granic i najwyższą ostrożność w selekcji przybyszów legalnie przekraczających te granice. Konflikty w świecie, nierówne tempo rozwoju gospodarczego państw oraz świadomość tych różnic u obywateli krajów Trzeciego Świata, mających dzisiaj, inaczej niż w przeszłości, łatwy dostęp do wszelkich informacji na ten temat, będą (i są już dziś) źródłem szybko narastających kłopotów migracyjnych. Z drugiej strony sytuacja demograficzna Polski i całej UE, w powiązaniu z problemami etycznymi, uniemożliwia całkowite zamknięcie granic. Skala problemu wymaga głęboko przemyślanych działań, w tym aktywnego udziału w wypracowywaniu migracyjnej polityki unijnej.

Kolejny na liście wyzwań wymagających dziś zdecydowanych działań jest system ochrony zdrowia. Dwie sprawy jawią się tu jako najważniejsze – zwiększenie liczby studentów wydziałów lekarskich na uczelniach o wysokim poziomie oferowanej edukacji oraz przeniesienie możliwie dużej części świadczeń szpitalnych na poziom opieki podstawowej i ambulatoryjnej. Ważne jest rozwiązanie problemu zadłużenia szpitali oraz ich modernizacja, uwzględniająca m.in. nowe osiągnięcia biomedycyny, inżynierii biomedycznej i telekomunikacji. Oczywistym wyzwaniem jest dbałość o zdrowie publiczne w kontekście stale rosnącej międzynarodowej mobilności, co szczególnie dotyczy przybyszów z krajów o całkowicie odmiennych standardach ochrony zdrowia.

Trudnym i jednocześnie bardzo ciekawym wyzwaniem jest przemyślane wdrażanie nowych technologii, które zmieniać będą funkcjonowanie praktycznie wszystkich obszarów życia publicznego. Jednak mimo że przestrzeń publiczną zapełniają liczne nowe terminy, takie jak „mobilne urządzenia cyfrowe”, „wielkie zbiory danych”, „cyberprzestrzeń”, „sztuczna inteligencja”, „robotyka”, „pojazdy autonomiczne”, „drony” czy „inżynieria genetyczna”, nie wszyscy uświadamiamy sobie konsekwencje zachodzących zmian. Sztuczna inteligencja (AI) to niekwestionowany olbrzymi potencjał pożytecznych zastosowań, ale także niebezpieczeństwo dla naszego dobrostanu czy wręcz życia. Sterowana za jej pomocą broń autonomiczna, dylematy etyczne w medycynie, wykorzystywanie technik AI w połączeniu z osiągnięciami psychologii w mediach społecznościowych, radykalizujących poglądy milionów użytkowników i wpływających na podstawy demokracji – to ledwie niektóre przykłady. Obawy budzi nienadążanie rządów i organizacji ponadnarodowych z właściwymi regulacjami dotyczącymi upowszechniania i wykorzystywania nowych technologii. Obok tego niezbędne są pogłębione refleksje na temat rozwijającego się bardzo szybko na świecie potencjału broni biologicznej i chemicznej.

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB

Na zdjęciu:

W środę, 26 lutego, w Nidzicy odbyło się spotkanie wicepremiera, ministra obrony narodowej z żołnierzami formowanej 16. Brygady Zmotoryzowanej. Podczas wizyty szef MON wziął udział w apelu wojskowym oraz rozmawiał z kadrą dowódczą i żołnierzami jednostki.

– Miałem okazję rozmawiać z dowódcami 16 dywizji, w tym kadrą 16 Brygady Zmotoryzowanej - nowej, formowanej jednostki. Co siódmy kandydat do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, a w efekcie co siódmy uczestnik kursu podstawowego, później specjalistycznego pochodzi z województwa warmińsko-mazurskiego. Rozwój jednostek na tym terenie jest po prostu absolutnie konieczny i bardzo serdecznie dziękuję wszystkim dowódcom, generałowi Ziółkowskiemu, dowódcy 16 Dywizji Zmechanizowanej, który formuje tutaj również nowe jednostki - powiedział wicepremier W. Kosiniak-Kamysz podczas spotkania z żołnierzami w 16 dywizji Zmechanizowanej.
26 lutego 2025 r. w Nidzicy, wicepremier - minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz spotkał się z żołnierzami nowo formowanej 16. Brygady Zmotoryzowanej. Fot. st. kpr. Wojciech Król/MON

W środę, 26 lutego, w Nidzicy odbyło się spotkanie wicepremiera, ministra obrony narodowej z żołnierzami formowanej 16. Brygady Zmotoryzowanej. Podczas wizyty szef MON wziął udział w apelu wojskowym oraz rozmawiał z kadrą dowódczą i żołnierzami jednostki.

– W tamtym roku udało się wprowadzić kilka zmian dotyczących indywidualnego wyposażenia żołnierzy i ten proces jest kontynuowany. Także tych dotyczących obuwia, zarostu czy kwestii związanych z tatuażami. Może to są dla niektórych drobne rzeczy ale także te sprawy udało się wypracować, zmienić wspólnie z biurem pełnomocnika do spraw jakości służby wojskowej. (…) Obecnie podpisujemy wiele umów dotyczących modernizacji Wojska Polskiego. Cześć z tego zamawianego w przemyśle zbrojeniowym sprzętu i uzbrojenia trafi także do was. Do 16 brygady. (…) Nowy sprzęt wymaga też dobrej infrastruktury, dobrego przechowywania. Nad tymi tematami także pracujemy w ministerstwie. Dzisiaj wojsko jest w powiecie nidzickim największym pracodawcą. Nie ma większego zakładu pracy. Więc tym bardziej nasza współpraca pomiędzy wojskiem, a samorządem, władzami lokalnymi jest dla nas ważna

- zaznaczył podczas rozmów z żołnierzami jednostki szef MON.

16. Brygada Zmotoryzowana jest najmłodszą jednostką wojskową w strukturach 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Jej formowanie rozpoczęło się wiosną 2024 roku i w ciągu 11 miesięcy dołączyło do niej ponad 600 żołnierzy. Brygada stacjonuje w Załuskach koło Nidzicy, a jej infrastruktura opiera się o kontenery biurowo-mieszkalne oraz namiotowe hale garażowe.

– Województwo warmińsko-mazurskie jest tym województwem, w którym najwięcej jest dzisiaj żołnierzy służących w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. (…) Dzisiaj w Polsce jest wiele rzeczy, w których możemy się różnić, ale jest też to co nas naprawdę wszystkich bardzo łączy. To jest szacunek i miłość do munduru żołnierza Wojska Polskiego. Szacunek dla żołnierza Wojska Polskiego. Ten szacunek i wdzięczność za służbę jest dzisiaj ogromny w Polsce. Oczywiście służba wojskowa to jest ogromne zobowiązanie, bo trzeba w godny sposób nie tylko nosić mundur, ale oczywiście postępować zgodnie z regulaminem, zasadami, żeby budować etos żołnierza Wojska Polskiego

- mówił W. Kosiniak – Kamysz.

Po pełnym sformowaniu, 16. Brygada Zmotoryzowana stanie się największą jednostką wojskową na Warmii i Mazurach, liczącą kilka tysięcy żołnierzy. Jako lekka, szybka i mobilna jednostka będzie służyć jako odwód dla 16. Dywizji Zmechanizowanej. Na wyposażeniu brygady znajdą się Kołowe Transportery Opancerzone ROSOMAK, nowoczesne czołgi K-2 oraz Samobieżne Przeciwlotnicze Zestawy Rakietowe POPRAD.

– Chciałbym, żeby w tym roku sprzęt, uzbrojenie dotarło do żołnierzy tu służących. Chcemy, żeby Rosomaki się pojawiły w tym roku, żeby ciężki sprzęt pojawił się w tym roku, żeby żołnierze, którzy już są przygotowani zdobywali kolejne umiejętności i mogli już korzystać z tego sprzętu. Dziś omówiliśmy działania brygad na najbliższy rok. Zapoznałem się z planem zaproponowanym przez dowódców. Ważną misją dla 16 dywizji będzie ochrona granicy państwowej. Od 1 sierpnia 16 dywizja będzie odpowiedzialna za bezpieczeństwo granicy polsko-białoruskiej. Będzie działać w operacji Podlasie. (…) Zapoznałem się z całym harmonogramem działań związanych z ćwiczeniami wojskowymi. Zarówno sojuszniczymi jak i krajowymi. Miałem okazję też rozmawiać o tych działaniach z żołnierzami tu służącymi. (…) Rozmawialiśmy także o prowadzonej operacji Szpej czyli programie indywidualnego wyposażenia żołnierza. Ważne są F-35, Abramsy i Apache, ale jeszcze ważniejsze jest to, w jaki sposób żołnierz jest wyposażony. (…) Dzisiaj testujemy wiele nowych produktów. Wszystko co jest oczekiwane przez żołnierzy i cieszę się, że ten mój program, który zaproponowaliśmy w ubiegłym roku, cieszy się zainteresowanym i jest tak bardzo oczekiwany

– podkreślił wicepremier.

Nowo utworzona jednostka to krok w kierunku wzmacniania potencjału obronnego w regionie Warmii i Mazur oraz rozbudowy struktur Wojska Polskiego.

– Chciałbym wszystkich zaprosić do Wojska Polskiego. Wojsko czeka na kolejnych kandydatów, wojsko czeka na osoby, które po pierwsze kierują się wartościami patriotycznymi, bo to jest największa motywacja do przystąpienia do armii. W Siłach Zbrojnych RP na kandydatów czeka też wielka przygoda, wielkie wyzwanie, wielkie wyzwanie związane z podnoszeniem swoich umiejętności

– zaznaczył szef MON.

Czytaj więcej: „Nie ma miejsca na bandytyzm w Polsce” - wystąpienie W. Kosiniaka-Kamysza w Nidzicy

Komentarz (6)

Zapraszamy na Wentę Dobroczynną. Do wygrania lot balonem! Koncert Ani Karwan!

Szczegóły
Opublikowano: sobota, 22 luty 2025 12:11

W sobotę 22 lutego br. o godz. 16.00 w Auli im. Anny Wasilewskiej w Olsztynie odbędzie się XXVII Wenta Dobroczynna na rzecz Polskiego Stowarzyszenia Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło w Dobrym Mieście. W programie koncert Ani Karwan, aukcja prac plastycznych, darów podarowanych przez VIPów i firmy prowadzona przez Pawła Burczyka oraz loteria fantowa. Bilety do nabycia on line: www.kupbilecik.pl

Na Wencie będzie można wylicytować m.in. wyjątkowe vouchery, które pomogą zadbać zarówno o zdrowie jak i aktywny wypoczynek! ZWIEDZANIE SEJMU RP, OBIAD I ELEGANCKI ZESTAW KIELISZKÓW od poseł Urszuli Pasławskiej, eleganckie pióro od Senatora Rzeczypospolitej Polskiej Gustawa Marka Brzezina, lot balonem, vouchery do restauracji olsztyńskich czy meble LEE.

Na tegorocznej XXVII Wencie Dobroczynnej będzie można wylicytować wyjątkowe vouchery, które pomogą zadbać zarówno o zdrowie jak i aktywny wypoczynek!
Voucher na zabieg higienizacji i wybielania o wartości 1 900 zł – podarowany przez Izabellę i Andrzeja Sokołowskich Gabinet stomatologiczny Sokołowscy - dentyści z pasją. To doskonała okazja, by zadbać o zdrowy i piękny uśmiech!
Voucher higienizacyjny o wartości 400 zł – przekazany przez Stomatolog Sylwię Kizło, który obejmuje:
Badanie stomatologiczne
Punktowe zdjęcia cyfrowe RTG
Skaling + piaskowanie (usunięcie kamienia i osadów nazębnych)
Bilet miesięczny na basen „Na fali” – przekazany przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Dobrym Mieście dla miłośników wodnych aktywności i relaksu w basenie!

ZWIEDZANIE SEJMU RP, OBIAD I ELEGANCKI ZESTAW KIELISZKÓW – WYJĄTKOWA LICYTACJA PODCZAS 27 WENTY!
Na tegorocznej XXVII Wencie Dobroczynnej będzie można wylicytować niezwykły pakiet przekazany przez Poseł na Sejm RP Urszula Pasławska.
Co obejmuje zaproszenie?
Zwiedzanie Sejmu RP – możliwość poznania kulis pracy parlamentarnej
Wspólny obiad z Panią Poseł
Zestaw kieliszków z godłem RP – elegancki upominek dla miłośników stylowych dodatków
To wyjątkowa okazja, by zobaczyć z bliska polski parlament, porozmawiać z Panią Poseł oraz zdobyć symboliczny prezent!
Serdecznie dziękujemy Poseł Urszuli Pasławskiej za ten piękny gest i wsparcie tegorocznej Wenty!
Cały dochód wesprze PSONI Koło w Dobrym Mieście!

Senator Rzeczypospolitej Polskiej Gustaw Marek Brzezin dołączył do grona darczyńców XXVII Wenty Dobroczynnej i przekazał eleganckie pióro, które trafi na licytację! To wyjątkowy przedmiot dla koneserów stylu i elegancji, a jednocześnie okazja, by wesprzeć PSONI Koło w Dobrym Mieście – tegorocznego beneficjenta wydarzenia.
Serdecznie dziękujemy Panu Senatorowi za ten gest!

PODWÓJNE ZAPROSZENIE NA MEMORIAŁ HUBERTA JERZEGO WAGNERA
Na tegorocznej XXVII Wencie Dobroczynnej będzie można wylicytować podwójne zaproszenie na 2 dni turnieju Memoriału Huberta Jerzego Wagnera, w którym zagra Reprezentacja Polski Mężczyzn w piłce siatkowej!
Dwa dni pełne siatkarskich emocji – niezapomniane widowisko z udziałem naszej narodowej drużyny!
Podwójne zaproszenie – zabierz ze sobą bliską osobę i przeżyjcie sportowe emocje razem!
Serdeczne podziękowania dla Paweł Papke - Poseł na Sejm RP za przekazanie tego wyjątkowego daru!

Na tegorocznej XXVII Wencie Dobroczynnej będzie można wylicytować 2 vouchery na niezapomniany lot balonem! Voucher obejmuje:
Lot balonem dla jednej osoby – pełna godzina podniebnej przygody
Cała atrakcja trwa około 3 godzin, w tym wprowadzenie w historię lotów balonowych i ciekawostki związane z tą niezwykłą formą podróżowania
Wyloty z Wilna lub Trok – do wyboru przez zwycięzcę licytacji
Terminy lotów do uzgodnienia – loty odbywają się rano lub wieczorem, co daje możliwość podziwiania wschodu lub zachodu słońca
To wyjątkowa okazja, by wzbić się nad Litwą i przeżyć magiczną podróż w chmurach! Serdeczne podziękowania dla Romualdasa Paukštasa za przekazanie tych wyjątkowych voucherów!

VOUCHERY DO RESTAURACJI NA XXVII WENTĘ DOBROCZYNNĄ!
Na tegorocznej XXVII Wencie Dobroczynnej będzie można wylicytować wyjątkowe vouchery kulinarne, dzięki którym czekają na Was prawdziwe uczty smaków!
Restauracja Wiktoria – Hotel Kopczyński przekazała 2 vouchery o wartości 500 zł każdy, które można wykorzystać na wyśmienite kulinarne doznania w eleganckim otoczeniu.
Restauracja Restauracja Loft 2.0 dawna Staromiejska 2.0 przekazała 3 vouchery:
Zestaw kawa/herbata + deser o wartość 70 zł
Zestaw burger/pizza + lemoniada o wartość 120 zł
Zestaw: przystawka, danie główne, deser, kawa/herbata o wartość 350 zł – do wykorzystania 8 marca
Serdecznie dziękujemy Restauracji Wiktoria oraz Restauracji Loft 2.0 za wsparcie!

NOWOCZESNY NAROŻNIK LEE I ELEGANCKA KANAPA NA XXVII WENTĘ DOBROCZYNNĄ
Tegoroczna XXVII Wenta Dobroczynna to okazja, by wylicytować stylowe i komfortowe meble, które będą doskonałym dodatkiem do każdego wnętrza!
Narożnik Lee – nowoczesny, elegancki i niezwykle wygodny. Obity pluszową tkaniną w śnieżnobiałym kolorze, zachwyca minimalistycznym designem i luksusowym wykończeniem. Przestronny układ z leżanką sprawia, że idealnie nadaje się do relaksu. Dar od Jolanty i Mieczysława Jasińskich - firmy Mebelmax
Kanapa tapicerowana – wysokiej jakości mebel, przekazany przez Producenta Mebli Tapicerowanych DFM Dobre Miasto. Klasyczny, elegancki styl, który wprowadzi komfort i ciepło do każdego salonu.
Serdecznie dziękujemy darczyńcom za ten wspaniały gest!

Wentę organizowana jest przez Zarząd Akcji Katolickiej Archidiecezji Warmińskiej pod honorowym patronatem metropolity warmińskiego ks. abp. Józefa Górzyńskiego, marszałka województwa warmińsko-mazurskiego Marcina Kuchcińskiego, wojewody warmińsko-mazurskiego Radosława Króla. starosty olsztyńskiego Andrzeja Abako, burmistrza Dobrego Miasta Beaty Harań

Czytaj więcej: Zapraszamy na Wentę Dobroczynną. Do wygrania lot balonem! Koncert Ani Karwan!

Komentarz (2)

Czy będziemy „pielgrzymować” do Lidla w Gietrzwałdzie?

Szczegóły
Opublikowano: środa, 19 luty 2025 16:29
Jarosław Kowalski

W Gietrzwałdzie, miejscu, w którym oddycha się duchową, narodową, religijną i historyczną polskością nie może być niemieckiej, symbolicznej i rzeczywistej ekspansji. Nie pozwólmy zadeptać polskiego ducha i polskich serc w tym świętym miejscu, choćby wójt otrzymał rocznie za m/kw hal Lidla 30 PLN - pisze Jarosław Kowalski, były burmistrz Dobrego Miasta, germanista i historyk.

Hołd pruski rozpoczął proces...

Mogłoby się wydawać, że po kilkusetletnich bojach polsko-krzyżackich, straconych i niewykorzystanych szansach, 10 kwietnia 1525 roku zakończył problem krzyżacko-niemiecko-polski… Hołd Pruski rozpoczął proces relacji z tą pruską, germańską, niemiecką nacją, która - no właśnie mamy problem z oceną hołdu i nie tylko – od tego momentu rozpoczęła długi marsz ku naszej zgubie… Zygmunt Stary przyjął hołd od swojego siostrzeńca Albrechta Hohenzollerna, a poeta - kardynał - książe -biskup warmiński Hozjusz nieco tylko później tak to skwitował:

„(No)Powiedz rzesz, ktokolwiek przeczytasz te strofy,

czyliż nie nazwiesz monarchę szalonym,

co łatwo mógł skończyć ze zwyciężonym, wzrok wolał okazać mu łaskawy”.

Można też przytoczyć historyjkę o powrocie króla Zygmunta I z polowania na cześć hołdu i przykrą wymianę zdań z nadwornym błaznem Stańczykiem, gdzie ten wiał przed zranionym przez króla wypuszczonym z klatki na potrzebę polowania niedźwiedziem: „zachowałeś się waćpan jak tchórz i głupiec czmychając przed rannym niedźwiedziem!” wyśmiewał go monarcha, ten zaś bez namysłu odpalił: „nie wiem miłościwy Panie, który z nas jest większym głupcem, ja który czmychnąłem przed nim, czy Ty, który miałeś go w klatce i na własną zgubę wypuściłeś ”! Niezłe lekcje z polityki i nie tylko. Już tutaj dotykamy Gietrzwałdu…

Niestety, od 1618 roku kolejna lekcja, unia prusko-brandenburska!

Późniejsze „Czarne Chmury” okraszone przepiękną muzyką wyraźnie pokazują rodzącą się mentalną przepaść między nimi a nami i diametralnie rozbieżną drogę rozwoju społeczno-państwowego… Jakoś tak pechowo potoczyła się historia. Jesienią, 19 listopada 1657 roku od „bydgoskiej” Welawy lenna pruskiego już nie było, a Hohenzollernowie, cierpliwie krok po kroku, wykorzystywali okoliczności /przepraszam/ słabości Rzeczypospolitej… i nie Wielki Elektor, co z konia spadł przed złożeniem ostatniego hołdu w 1641 roku, ale jego następca elektor Fryderyk III stał się 18 stycznia 1701 Fryderykiem I, pierwszym Królem Prus!

Trzy rozbiory

Stąd już tylko „żabi” skok do Trzech Czarnych Orłów i niestety trzech rozbiorów… Niezwykły splot okoliczności i wyjątkowo skuteczna polityka? Jesteśmy już bliżej Lidla…Cały wiek XIX, to czas dominacji Rosji i kiełkowania w Prusach idei zjednoczeniowej Niemiec. Pojawia się, dla nich geniusz, a dla nas krwiożerczy Bismarck, von Ottona darujmy sobie…
Dokładnie 170 lat od koronacji w Królewcu, też 18 stycznia w 1871 roku w Paryżu, po klęskach Duńczyków, Austriaków i próbujących go powstrzymać Francuzach Bismarck doprowadził do koronacji króla Prus Wilhelma w Sali lustrzanej Wersalu do dość dziwnego tytułu Cesarza Niemieckiego. Rodzi się piękna rocznica dla następnych pokoleń Niemców! Trochę ją Francuzi konferencją wersalską popsuli…

Kulturkampf i Ha-Ka-Ta

Ten od krwi i żelaza natychmiast przystąpił do walki o kulturę zwaną Kulturkampf. Jej ostrze skierowane było w kościół katolicki w II Rzeszy, a że ostoją polskości w niej był kościół katolicki, to uderzenie to szczególnie mocno odczuli Polacy. Oprócz walki z kościołem przystąpił do tępienia mocno rozwijającego się społeczeństwa: ziemian, mieszczaństwa i duchowieństwa. Z polskimi chłopami wiązał pewne nadzieje…Każdy z nas, a przynajmniej ci, którzy prą do Lidla w Gietrzwałdzie / i do władzy/, powinien poznać i wbić sobie w polską, jeśli ją ma, świadomość Hansemanna, Kennemanna i Tiedemanna (Ha-Ka-Ta), których zadaniem było krzewienie w najgłębszym tego słowa znaczeniu niemieckości, niemczyzny, kultury i gospodarki niemieckiej, tępienie polskości i jej totalną germanizację. Musi znaleźć jeszcze miejsce w niej na Komisję Kolonizacyjną i Rugi Pruskie. I już jesteśmy w Gietrzwałdzie i w Lidlu, ale jeszcze nie na zakupach…

Polityka Bismarcka napotyka na siłę objawień!

Trudno nie wspomnieć tu o dzieciach, które za mówienie po polsku obrywały…W takim o to duchu epoki przełomu wieków XIX i XX Polacy, nasi rodacy dostają najpiękniejszy prezent od Najjaśniejszego! Otóż zsyła ON SWOJĄ MATKĘ w 1877 roku, która zwraca się do dzieci po polsku! W takim czasie, taki ZNAK, w tak katastrofalnej antypolskiej atmosferze i co dalej? W tym samym niemal czasie Niemcy z Glotau k/Guttstadt na objawienia odpowiadają swoją kalwarią, która ma ich skupiać wokół kościoła katolickiego, mają cel pielgrzymek jak Polacy do Gietrzwałdu, ale jeszcze nie do Lidla… Polityka Bismarcka wobec Polaków - dzięki BOGU - ponosi klęskę. Napotyka na ducha polskiego Gietrzwałdu, siłę objawień! Nie czas na liczby osadników niemieckich, na obraz polskich działań gospodarczych i kościelnych. Ale czas na coś jeszcze gorszego…

Tu jest nasza Afryka - Mitteleuropa

Żelazny Bismarck usilnie namawiał młodego Wilhelma II do odstąpienia od zdobywania kolonii i nie konfliktowania się z odwiecznymi wrogami i rywalami Francją i Anglią. Mówił i zaklinał: „tu leży Francja, a tam Rosja, my jesteśmy w środku, to jest nasza Afryka, to są nasze kolonie”. Miał na myśli Mitteleuropa-ę /środkową Europę, gdzie my, Gietrzwałd jeszcze bez Lidla… Czesi, Węgrzy, Słowacy. Taki sam duch dominacji zrodził się w umysłach Alldeuscht-ów wszech-niemców Naumanna w 1915 roku… Łatwo sobie wyobrazić, czy i kiedy byśmy powstali, gdyby młody cesarz go posłuchał, a wszech-niemcy dalej te zamiary kontynuowali.

Gietrzwałd trzymał przy życiu, dawał nadzieję

No i wybuchła I Wojna, a po niej cudem odzyskaliśmy niepodległość. Międzywojnie i kolejna katastrofa. Stalina ciągnęło na zachód, Hitlera na wschód… Od tych „nocy, które były czarne jak sumienie faszysty, jak zamiary polskiego pana, jak polityka angielskiego ministra… „, 1 i 17 września 1939 roku do 1945/1956 groziła nam nieomal zagłada. „Taki” Gietrzwałd trzymał przy życiu, dawał nadzieję, skupiał polskiego ducha, historię, cementował Naszą wiarę, przypominał Bismarcka, autora złowrogich słów: „Istnienie Polski i Prus stoi w sprzeczności…” A jednak Polska istnieje i Niemcy również, tylko dlaczego mamy mieć u stóp Najświętszej niemieckiego ducha ponownej ekspansji: 1000-sięcznego niemieckiego Lidla w miejscu symbolu takiej historii i to nie tylko na Warmii. Nowa Huta zbrodniarza Lenina miała zniszczyć ducha Krakowa, nadać mu proletariacki na wzór bolszewicki charakter. Huta bandyty Bieruta to samo miała uczynić z Jasnej Góry – Częstochowy!

Jesteśmy NARODEM czy już tylko bezrozumnymi konsumentami…

W miejscu, w którym oddycha się duchową, narodową, religijną i historyczną polskością nie może być niemieckiej, symbolicznej i rzeczywistej ekspansji…nie pozwólmy zadeptać polskiego ducha i polskich serc w tym świętym miejscu choćby wójt otrzymał rocznie za m/kw hal 30 PLN…, ale samochody, wiertarki, samoloty i co tam jeszcze, czego nie mamy, kupować od kogoś musimy! Oni planują, produkują, sprzedają… Dzisiaj Mitteleuropa to ich największy na świecie partner gospodarczy. Nie Chiny z 250 mld-mi obrotów! , nie USA - 250 mld!, a 65 mln Polaków, Czechów, Słowaków i Węgrów z blisko 400 mld-mi są źrenicą w ich gospodarczym oku! Polakożerca, żelazny Kanclerz Otto von Bismarck z radości się w grobie ….choć popioły Auschwitz mu tę radość zakłócają…mam nadzieję.
Jarosław Kowalski

Czytaj więcej: Czy będziemy „pielgrzymować” do Lidla w Gietrzwałdzie?

Komentarz (31)

Więcej artykułów…

  1. „Wąskie gardło” na Warszawę zamieni marszałek w "szerokie" za 124 mln zł
  2. Radny PO Piotr Pancer dostał posadę w Muzeum Warmii i Mazur

Strona 30 z 293

  • start
  • Poprzedni artykuł
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • 32
  • 33
  • 34
  • Następny artykuł
  • koniec

Komentarze

Sosak and Sosak Będzie wyglądał jak Inka, Tytanik czy hale na Pułaskiego czy Zatorzu
Kolejne zapewnienie władz Olsz...
14 godzin(y) temu
Szok .Prokop i Arent głośno, wyrzucali wtedy niewygodnych,dociekliwych członków PiS .Kiedy odpowiedzą za przekrety za mobbing.
Dlaczego samorządowcy zostali ...
14 godzin(y) temu
Taka sytuacja. Oskarżony PG-dyrektor w Energii (związany z PSL), oskarżony PP-dyrektor w KRUS (PSL), oskarżony JS-wiceprezes w gminnej spółce(KO). Ci...
Dlaczego samorządowcy zostali ...
14 godzin(y) temu
Na całą Europę..., to Zełeńskiemu udało się rozpowszechnić prawdę o Rzezi Wołyńskiej,
np. w Szwecji: https://samnytt.se/fran-nazikollaboratorens-beg...
Radni wojewódzcy PiS domagają ...
14 godzin(y) temu
Powołujesz się na JK, no to proszę:

Kaczyński o Ukrainie: z Banderą do Europy nie wejdziecie.
"Lider PiS był też w tym kontekście pytany o wzrost ...
Radny: „Czy szkoła w Bartoszyc...
15 godzin(y) temu
Bo Kremla nic tak nie cieszy, jak konflikt między Polską i Ukrainą. Konflikt publiczny, na całą Europę...
Radni wojewódzcy PiS domagają ...
17 godzin(y) temu

Ostatnie blogi

  • Apel o optymizm na wypadek wojny Dwadzieścia rosyjskich dronów, które ostatnio wleciały do Polski wzbudziły u wielu moich rodaczek i rodaków głęboki niepokój, a często przerażenie… Zobacz
  • Barbarzyński atak "silnych ludzi" Tuska na praworządność Zbigniew Lis Motto Tuska: Będziemy stosować prawo, tak jak my je rozumiemy, czyli uchwałami Sejmu i rozporządzeniami zmieniać ustawy, wg zasady –… Zobacz
  • Co trzeba zrobić, żeby PiS wygrało kolejne wybory? Zbigniew Lis Wielu Polaków głosujących nie za opozycją, tylko przeciw PiS, nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji ich decyzji oraz z powagi… Zobacz
  • Michał Wypij, Paweł Warot – komentarz osobisty Bogdana Bachmury Bogdan Bachmura Dużo łatwiej o krytykę osób, których nie darzymy sympatią, z którymi jesteśmy w sporze lub konflikcie. Ale tym razem jest… Zobacz
  • 1

Najczęściej czytane

  • Wyborcza sporządziła listę osób do zwolnienia z pracy, związanych z PiS
  • Wójt i radni Gietrzwałdu odpowiedzieli agresją na apel Kamińskiego
  • Od 3 lat wywołuje fałszywe alarmy, sąd go wypuścił i Wiktor P. nasłał policję na dziennikarzy TV Republika
  • Radny: „Czy szkoła w Bartoszycach (...) uczy, że Bandera jest bohaterem...”
  • Ks. Alfred Borski: "Pani Urszula Pasławska jest żoną Marka Michniewicza"
  • Rekonstrukcja pałacu w Klewkach za 9 mln zł przez dekonstrukcję?
  • Spalarnia śmieci w Olsztynie nie powstrzymała kolejnej podwyżki za odpady
  • Prokuratura w Olsztynie chce kasacji wyroku w sprawie adwokata od "trumny na kółkach"
  • Metropolita Warmiński poświęcił Muzeum Objawień w Gietrzwałdzie
  • "Dość hamowania olsztyńskich inwestycji!" Polemika radnego Andrasza z radnym Głażewskim
  • Marsz w Olsztynie w obronie Radia Maryja i Telewizji TRWAM
  • Poseł PSL Urszula Pasławska chce zniesienia obowiązkowej matury z matematyki

Wiadomości Olsztyn

  • Olsztyn

Wiadomości region

  • Region

Wiadomości Polska

  • Polska

O debacie

  • O Nas
  • Autorzy
  • Święta Warmia

Archiwum

  • Archiwum miesięcznika
  • Archiwum IPN

Polecamy

  • Klub Jagielloński
  • Teologia Polityczna

Informacje o plikach cookie

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.