O Warnijo,O Warnijo
Ty ziamnio śwanto mojo
Krsió mech przodków zlano
Kandy spojrza, wszendzie cudno
Niewielu obecnych mieszkańców tej historycznej krainy, Warmii, może się pochwalić przodkami śpiewającymi takie pieśni. Niewielu może się cieszyć przywilejem wychowania w duchu tutejszej tradycji, kultury i obyczaju. Jesteśmy w większości drugim i trzecim pokoleniem "nowych" Warmiaków, o swojej warmińskości mogących mówić raczej w trybie warunkowym.
Zerwanie, w wyniku powojennej przymusowej migracji, historycznej ciągłości Warmii, skazało potomków przybyłych na tę "ziemię odzyskaną" mieszkańców kresów wschodnich, Mazowszan, Ślązaków czy Kurpiów na poszukiwanie nowej tożsamości, swojej nowej "małej ojczyzny"
Nicią, która nierozerwalnie łączy czas miniony Warmii z teraźniejszością jest przechowany przez Kościół katolicki depozyt wiary, obyczaju, kultury i tradycji. Stąd nazwa naszego Stowarzyszenia, nawiązująca do terminu używanego i przechowywanego w świadomości mieszkańców Warmii.
Nasze Stowarzyszenie zrzesza ludzi różnych zawodów, poglądów i zamiłowań. Łączy nas przekonanie, że najważniejszym, choć niełatwym w obecnej rzeczywistości warunkiem odbudowy prawdziwej wspólnoty pochodzenia jest bezinteresowna praca dla dobra wspólnego i poszukiwanie wspólnych, jednoczących idei, zgodnych z katolicką tradycją Warmii.
Ochrona spuścizny materialnej i duchowej naszego regionu, dbałość o właściwą organizację przestrzeni publicznej oraz zaangażowanie w bieżące sprawy dotyczące lokalnej społeczności to cele i obszary szczególnego zainteresowania członków Stowarzyszenia "Święta Warmia". Zamierzamy je realizować tak, jak potrafimy, łącząc umiejętności i możliwości naszych członków z pomocą życzliwych nam ludzi i organizacji.
Zapraszamy do współpracy.
Bogdan Bachmura
Prezes Stowarzyszenia "Święta Warmia"
ZAPRASZAMY NA STRONĘ STOWARZYSZENIA www.swietawarmia.pl