Debata maj2023 okl

logo flaga polukr

 

 

 

Prosimy Czytelników i Przyjaciół o wpłaty na wydawanie miesięcznika „Debata” i portalu debata.olsztyn.pl. Od Państwa ofiarności zależy dalsze istnienie wolnego słowa na Warmii. Nr konta bankowego Fundacji „Debata”: 26249000050000450013547512. KRS: 0000 337 806. Adres: 11-030 Purda, Patryki 46B

czwartek, czerwiec 01, 2023
  • Debata
  • Wiadomości
    • Olsztyn
    • Region
    • Polska
    • Świat
    • Urbi et Orbi
    • Kultura
  • Blogi
    • Łukasz Adamski
    • Bogdan Bachmura
    • Mariusz Korejwo
    • Adam Kowalczyk
    • Ks. Jan Rosłan
    • Adam Jerzy Socha
    • Izabela Stackiewicz
    • Bożena Ulewicz
    • Mariusz Korejwo
    • Zbigniew Lis
    • Marian Zdankowski
    • Marek Lewandowski
  • miesięcznik Debata
  • Baza Autorów
  • Kontakt
  • Jesteś tutaj:  
  • Start
  • Wiadomości
  • Region

Region

Prokuratura wszczęła śledztwo w związku z decyzją wójta Gietrzwałdu w sprawie inwestycji Lidla

Szczegóły
Opublikowano: wtorek, 30 maj 2023 21:30

Prokuratura Rejonowa Olsztyn Północ wszczęła śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień przez wójta gminy Gietrzwałd w związku z wydaniem decyzji stwierdzającej brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko inwestycji "Centrum Dystrybucyjne Lidl Gietrzwałd". Zawiadomienie do prokuratury złożyło Ekologiczne Stowarzyszenie Przyjaciół Jeziora Pieniążek.

W piśmie prokuratury czytamy, iż wójt wydał decyzję zwalniającą inwestora od obowiązku sporządzenia raportu oddziaływania na środowisko, bez przeprowadzenia stosownego postępowania sprawdzającego oraz poświadczając nieprawdę w treści tej decyzji. Podał mianowicie w Karcie Informacyjnej Przedsięwzięcia, że realizacja inwestycji nie spowoduje zniekształcenia rzeźby terenu w granicach Obszaru Chronionego Krajobrazu Doliny Pasłęki oraz nie kwalifikuje się do przedsięwzięć mogących znaczące oddziaływać na środowisko. Tymczasem ta inwestycja może zawsze oddziaływać na środowisko.

To działanie na szkodę interesu publicznego mieszkańców gminy Gietrzwałd, tj. czyn z art, 231 par. 1 kk w zbiegu z art. 271 par. 1 kk w związku z art. 11 par. 2 kk - ocenił prokurator.

O skali makroniwelacji na 41 hektarach odrolnionej ziemi spółki Rolłąjsy, przeznaczonej pod inwestycję, Komitet Obrony Gietrzwałdu napisł w Liście otwartym do Regionalnej Dyrektor Ochrony Środowiska.

Jak LIDL dostał pozwolenie na budowę Centrum w Gietrzwałdzie, w Obszarze Chronionego Krajobrazu

Dyrektor Agata Moździerz odpowiedziała, że inwestycja nie spowoduje zniekształcenia rzeźby terenu:

Dyrektorka RDOŚ odpowiada na List Komitetu Obrony Gietrzwałdu w sprawie inwestycji LIDLa

 

Ekologiczne Stowarzyszenie Przyjaciół Jeziora Pieniążek w analizie inwestycji przesłanej do redakcji debata.olsztyn.pl napisało:

”Budowa Centrum Dystrybucyjnego LIDL Gietrzwałd wraz z infrastrukturą techniczną – doziemne instalacje zewnętrzne w miejscowości Gietrzwałd, gmina Gietrzwałd”, za którą lobbuje pan wójt, w całości leży na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu Doliny Pasłęki, zaledwie 1 km dzieli ją od obszaru Natura 2000 PLB280002, ok. 2 km od obszaru Natura 2000 PLB280006, ok. 2 km od rezerwatu Ostoja Bobrów i 4 km od Obszaru Chronionego Krajobrazu Lasów Taborskich. To właśnie wytyczenie „nowego śladu” DK 16 przez te tereny, GDOŚ uznał za niedopuszczalne i unieważnił decyzję wojewody.

Wykluczenie społeczeństwa z kontroli inwestycji

Przede wszystkim wójt pan Jan Kasprowicz, delikatnie mówiąc, dokonuje manipulacji twierdząc, że w tym przypadku rolą organu było jedynie wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, która musiała być wydana, gdyż nie było żadnych ustawowych przesłanek do odmowy. Rzeczywiście organ, czyli Wójt Gminy Gietrzwałd jest zobligowany do wydania, na wniosek inwestora, decyzji środowiskowej, ale zawarte w tej decyzji treści, zależą już od organu. Pan wójt „zapomniał” dodać, że w swojej decyzji uwarunkowań środowiskowych dla Centrum Dystrybucyjnego LIDL zwolnił inwestora z obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania tego przedsięwzięcia na środowisko i sporządzenia dla tej inwestycji raportu środowiskowego, mimo iż wykaz powodów, dla których inwestycja ta zalicza się do przedsięwzięć mogących znacząco wpływać na środowisko jest długa.

Decyzja Wójta nie tylko uniemożliwia dokładną analizę rzeczywistego wpływu tego przedsięwzięcia na szczególnie cenny przyrodniczo teren oraz ewentualne ograniczenie szkód, poprzez ustalenie warunków je minimalizujących, ale w praktyce „daje wolną rękę” inwestorowi, bowiem zalecenia wskazane przez Wójta Gminy Gietrzwałd w Decyzji Nr 1DŚ/2023 o środowiskowych uwarunkowaniach, w najmniejszym stopniu nie gwarantują, że inwestycja nie spowoduje dużych szkód przyrodniczych, zwłaszcza, że nie przewidziano żadnych form kontroli.

Rezygnacja z obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko wyklucza także możliwości społecznej kontroli. Zgodnie bowiem z ustawą z 3 października 2008 roku społeczeństwo ma zagwarantowany udział w tych postępowaniach dotyczących uwarunkowań środowiskowych, w których przeprowadzana jest ocena oddziaływania na środowisko. W przypadku stwierdzenia braku konieczności przeprowadzania oceny wpływu przedsięwzięcia na środowisko, w postępowaniu w sprawie wydania decyzji środowiskowej, przepisy nie przewidują udziału społeczeństwa.

Czyli decyzja Wójta z 16 stycznia 2023 r. stwierdzająca właśnie brak takiej konieczności, wyklucza udział społeczeństwa w postępowaniu administracyjnym, pozbawia je prawa do zapoznania się z aktami sprawy oraz składania uwag i wniosków, a w rezultacie jakiejkolwiek kontroli i wpływu na realizację tej inwestycji, nawet w przypadku stwierdzenia w trakcie jej realizacji i eksploatacji negatywnego wpływu na dobrostan przyrody i mieszkańców".

Na ten temat czytaj też:

RDOŚ wprowadza w błąd. Decyzja Środowiskowa wójta Gietrzwałdu w sprawie LIDLa była do zaskarżenia

 

Do prokuratury wpłynęły także dwa zawiadomienia Stowarzyszenia "Razem dla Gietrzwałdu" Jacka Wiącka.

1. o możliwości popełnienia przestępstwa przez wójta gminy Gietrzwałd w związku z wydaniem pozwolenia na wycięcie 24 drzew w części alei przydrożnej na trasie Gietrzwałd – Tomaszkowo. Prokurator polecił w tej sprawie Policji wykonać czynności w celu ustalenia, czy istnieją podstawy do wszczęcia postępowania przygotowawczego; zwrócił się również do Gminy Gietrzwałd o oryginały dokumentacji dotyczącej tej decyzji; dokumenty te zostały nadesłane i są obecnie przedmiotem analizy - poinformował nas rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej prok. Daniel Brodowski. Aleja klonowa z Gietrzwałdu do Tomaszkowa jest wpisana do rejestru zabytków. Prowadzi nią szlak pielgrzymkowy św. Jakuba. Wojewódzki Konserwator Zabytków odmówił wójtowi zdjęcia z alei ochrony konserwatorskiej. Lidl ma tam wybudować 900 metrów drogi łączącej Centrum z DK16.

2.  o możliwości popełnienia przestępstwa przez wójta gminy Gietrzwałd polegającego na złożeniu fałszywego oświadczenia w piśmie skierowanym do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, również znajduje się na etapie czynności sprawdzających. Przesłuchano już zawiadamiającego i zabezpieczono dokumentację. W tym zawiadomieniu chodzi o podejrzenie wprowadzeniu przez wójta w błąd ministra rolnictwa celem uzyskania odrolnienia 10 ha gruntów klasy III, pod inwestycję Lidla

Wszystkie te postępowania nadzoruje Prokuratura Rejonowa Olsztyn – Północ.
Adam Socha
Więcej na temat inwestycji Lidla i protestów społecznych czytaj:

J. Tkaczyk: "A może to Matka Boża zadecydowała, że Lidl przyszedł do Gietrzwałdu?"

Czy władze wpuszczą 3 czerwca do Gietrzwałdu protestujących przeciwko budowie Lidla?

Rektor Sanktuarium Gietrzwałdzkiego odcina się od protestu w sprawie Lidla

Czytaj więcej: Prokuratura wszczęła śledztwo w związku z decyzją wójta Gietrzwałdu w sprawie inwestycji Lidla

Komentarz (5)

Czy władze wpuszczą 3 czerwca do Gietrzwałdu protestujących przeciwko budowie Lidla?

Szczegóły
Opublikowano: poniedziałek, 29 maj 2023 11:21

Podczas sesji Rady Gminy Gietrzwałd w dniu 24 maja wójt Jan Kasprowicz poinformował radnych, że wpłynęło do niego pismo rektora sanktuarium w Gietrzwałdzie z prośbą, żeby wójt zapobiegł protestom w sobotę 3 czerwca przeciwko inwestycji Lidla na terenie sanktuarium. Rektor ks. Marcin Chodorowski CRL, opublikował ogłoszenie na FB, w którym zarzuca organizatorowi protestu Komitetowi Obrony Gietrzwałdu rozpowszechnianie "kłamliwych informacji" na temat inwestycji Lidla i oświadcza, że nie życzy sobie manifestantów na terenie sanktuarium.

Całe ogłoszenie Rektora oraz ulotkę Komitetu Obrony Gietrzwałdu czytaj TUTAJ

Pierwszy protest przeciwko budowie w Gietrzwałdzie, 800 metrów od sanktuarium maryjnego, Centrum Dystrybucyjnego Lidla, odbył się piątek 5 maja i zgromadził około 600 pielgrzymów z różnych stron kraju (na zdjęciu). Organizator protestu Komitet Obrony Gietrzwałdu wręczył tego dnia przewodniczącemu Rady Gminy Januszowi Tkaczykowi petycję przeciwko budowie Centrum Lidla, podpisaną przez 3270 osób.

Komitet ogłosił kolejny "marsz pielgrzymkowy" w sobotę 3 czerwca. Zgromadzenie to organizatorzy już zarejestrowali w Urzędzie Gminy. Jego celem jest wręczenie petycji samemu wójtowi Janowi Kasprowiczowi, który 5 maja był nieobecny w pracy z powodu urlopu a sam urząd został tego dnia zamknięty, z powodu obawy o zdrowie i życie urzędników; taki powód zamknięcia urzędu podano na stronie urzędu i na tablicy ogłoszeń przed urzędem.

- Oświadczam, że wszystko co jest w Polsce związane z wiarą, a więc i organizowanie pielgrzymek, nie musi mieć zgody żadnych władz - powiedział wójt na sesji rady gminy 24 maja. - Problemem jest, czy w tym przypadku ktoś nie posługuje się pojęciem "pielgrzymka" do innych celów? Dlatego zwróciłem się do Komendanta Miejskiego Policji w Olsztynie, co mam z tą "pielgrzymką" zrobić? Poprzedni "marsz pielgrzymkowy" odbył się w dzień powszedni, w piątek 5 maja, ten 3 czerwca odbędzie się w sobotę. Jeśli przybędzie masa ludzi do tak małej miejscowości, to będzie problem. Musimy ocenić skutki przemarszu 5 maja. Jego organizatorzy sami, w wypowiedziach medialnych, przyznali, że marsz wymknął im się spod kontroli. Pojawiły się na wiecu hasła rasistowskie. Uczestnicy nawet nie wiedzieli, po co przyjechali? Rozmawiałem na ten temat z księdzem arcybiskupem. Nie jest nam potrzebna wrzawa medialna wokół Gietrzwałdu.

Następnie przewodniczący rady przedstawił projekt uchwały "W sprawie sprzeciwu wobec rozpowszechniania przez osoby fizyczne oraz niektóre osoby prawne w przestrzeni społecznej i medialnej informacji godzących w dobra osobiste gminy Gietrzwałd oraz organów gminy Gietrzwałd".

Przewodniczący wyjaśnił, że na wiecu pod Urzędem Gminy 5 maja, padały różne obraźliwe zarzuty pod adresem rady i wójta, m.in., że są skorumpowani. Radni jednomyślnie przyjęli uchwałę (14 głosów "za").

Przewodniczący rady Janusz Tkaczyk poinformował też radnych o złożeniu na jego ręce petycji przez pana Jacka Wiącka w dniu 5 maja (o odstąpienie od budowy Centrum Lidla).

- Obiecałem protestującym zajęcie się tą sprawą na sesji rady - powiedział przewodniczący. - Jednak okazało się, że w nagłówku petycji jest tylko wymieniony "Komitet Obrony Gietrzwałdu", a nie ma imienia i nazwiska oraz adresu osoby składającej petycję, a podania tych danych wymaga ustawa o petycjach, w związku z tym proponuję pozostawić tę petycję bez rozpatrzenia, gdyż musimy działać na podstawie przepisów prawa.

- Pod petycją widnieje 3270 podpisów - dodała kierownik referatu organizacyjnego i spraw obywatelskich Monika Towstyga, która 5 maja odebrała od protestujących petycję wraz z przewodniczącym Tkaczykiem. - Wnikliwie przestudiowałam te podpisy i okazało się, że podpisało ją tylko 30 mieszkańców naszej gminy, a więc niecały 1 procent.

Relację z protestu 5 maja czytaj TUTAJ

Jacek Wiącek: "Tłumienie krytyki władzy jest niedopuszczalne w demokratycznym państwie"

Poprosiłem o odniesienia się do wystąpienia wójta pełnomocnika protestu w dniu 5 maja, lidera Komitetu Obrony Gietrzwału Jacka Wiącka.

- Odebrałem je negatywnie - skomentował Wiącek. - Marsz i protest odbył się poza terenem sanktuarium. Do sanktuarium pielgrzymi udali się jedynie na Mszę św. o godzinie 12.00, w której uczestniczyli w skupieniu. Tak jak pielgrzymi w spokoju weszli na Mszę, tak po niej wyszli. Przemarsz odbył się ulicami Gietrzwałdu, jeden wiec miał miejsce około 800 metrów od sanktuarium, a drugi przed Urzędem Gminy. Po zakończeniu protestu Policja zadzwoniła do mnie, żeby podziękować za bardzo dobrą organizację demonstracji. Nie odnotowali najmniejszego incydentu. Tak samo pokojowy i spokojny charakter będzie miała pielgrzymka 3 czerwca. Wierni, którzy przyjadą z Polski mają prawo uczestniczyć we Mszy świętej o godzinie 12.00. Natomiast protest odbędzie się, tak jak 5 maja, przed Urzędem Gminy.

Wiącek nie dopuszcza myśli, żeby władze zablokowały 3 czerwca wjazd pielgrzymom do Gietrzwałdu.

- Próby kneblowania demonstrujących, ograniczenie swobody wypowiedzi, tłumienie krytyki władzy są niedopuszczalne w państwie demokratycznym - podsumował. - Liczymy, że tym razem wójt wyjdzie do protestujących i przyjmie od nas petycję, pod którą mamy już 6 tys. podpisów. Tym razem petycja będzie podpisana przeze mnie, zgodnie z ustawą, więc wójt i przewodniczący rady już nie będą mieli pretekstu, żeby jej nie rozpatrywać.

Radni podjęli też na tej samej sesji 24 maja uchwałę, w której wyrazili "zgodę na zawarcie porozumienia z Powiatem Olsztyńskim w sprawie powierzenia Gminie Gietrzwałd realizacji zadania pn:” Przebudowy drogi powiatowej nr 1370N na odcinku o długości 990 m (działka nr 162/1, 264/3 obręb Gietrzwałd, gmina Gietrzwałd)”. Chodzi o budowę drogi, która połączy hale Lidla z DK16. Wójt Jan Kasprowicz zapewnił radnych, że drogę wybuduje na swój koszt Lidl.

Próbowała oponować przeciwko tej uchwale jedynie radna Bożena Struczewska-Czajkowska (Naterki). Domagała się przedstawienia radnym treści projektu porozumienia

- Jak mamy głosować nie znając projektu? - pytała wójta. - Pan wójt wie, że dostarczenie radnym przed głosowaniem projektu to podstawowy standard.

- Państwo głosujecie wyrażenie zgody na zawarcie porozumienia, a nie na podpisanie porozumienia określonej treści, więc znajomość projektu porozumienia nie jest warunkiem przyjęcia uchwały - wyjaśniła (prawdopodobnie) prawnik Urzędu Gminy.

Radni przyjęli uchwałę "in blanco".

Przypomnę, że inwestor będzie musiał uzyskać zgodę na wycinkę drzew przy tej alei Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, gdyż aleja jest wpisana do rejestru zabytków i podlega ochronie konserwatorskiej. Gmina już raz wystąpiła o zgodę, jednak Konserwator jej nie wyraził. Dlatego Komitet Obrony Gietrzwałdu zorganizował obronę klonów w tej alei, która jest częścią szlaku pielgrzymkowego św. Jakuba.

W Gietrzwałdzie powstanie innowacyjna elektrownia?

Już po zamknięciu oficjalnej części sesji przewodniczący rady Janusz Tkaczyk przedstawił gościa, którego zaprosił, gdyż ma dla gminy interesującą ofertę wybudowania elektrowni.

Ofertę złożył 75-letni Tadeusz Męciński. Przedstawił się radnym jako przedstawiciel "konsorcjum międzynarodowego skupiające 37 krajów, które zrealizowało swoje innowacyjne elektrownie w 17 lokalizacjach, w tym jedną w Europie". Gietrzwałd mógłby być drugą realizacją w Europie.

- Innowacyjna technologia jest prosta i działa podobnie jak pompy ciepła - tłumaczył gość dość ogólnikowo. - W tej chwili trwają próby tych pomp w Akademii Górniczo-Hutniczej, podczas których uzyskują z 1 kWh energii elektrycznej 11 kWh energii cieplnej. Pompy te mają być niemal perpetuum mobile. Do produkcji energii, będą potrzebować "na wejściu" gaz skroplony propan-butan. Innowacyjny w tej technologii ma być silnik hydrauliczny, który potrzebuje stałej temperatury i wody, dlatego inwestycja wymaga wywiercenia otworu w ziemi, pod agregatami o głębokości 30 metrów. Światowa premiera tej technologii ma mieć miejsce pod koniec 2023 roku, po uzyskaniu licencji.

Opisując przewagę tej technologii nad fotowoltaiką Męciński podał, że do wytworzenia 5 MW czyli 1/10 tej energii, która wytwarzają ich generatory, fotowoltaika potrzebuje 37 ha ziemi, a oni hali tylko o powierzchni 1500 metrów. Inna przewaga polega na tym, że polskie sieci przesyłowe są za słabe, by przyjąć całą energię produkowaną przez fotowoltaikę i konieczne są wyłączenia, natomiast ich konsorcjum zrobi sieć dedykowaną lub wykorzysta istniejącą w gminie.

Chcieliby postawić halę o pow. 1,5 ha, obok Centrum Dystrybucyjnego Lidla na generatory wytwarzające 52 lub 65 MW (fotowoltaika potrzebowałaby na wytworzenie takiej energii ok. 400 ha). Męciński zapewnił, że jedyne oddziaływanie na środowisko to hałas pracujących w hali generatorów o poziomie do 40 dB, który nie jest słyszalny na zewnątrz.

Cały koszt inwestycji ma pokryć konsorcjum. Samorząd miałby powołać spółdzielnię energetyczną, dzięki temu gmina miałaby prąd o 50% tańszy, a nadwyżka byłaby sprzedawana na zewnątrz.

W internecie, po wpisaniu nazwiska Tadeusz Męciński, wyświetliło mi się, że jest prezesem i właścicielem 12 spółek z o.o. o nazwie GREEN ENERGY, zarejestrowanych w 2022 roku w Warszawie, każda z kapitałem zakładowym 20 tys zł. Główny przedmiotem działalności tych spółek jest wytwarzanie energii elektrycznej. Prowadzi też Kancelarię Doradztwa Biznesowego w Warszawie. Wcześniej, bo w 2011 roku zarejestrował spółkę Green Energy S.A. której właścicielem była firma POWER ENERGY CAPITAL LLC. O tej firmie nie znalazłem w internecie informacji. Spółka Green Energy SA została zawieszona w 2020 roku.

- Ta oferta potwierdza nasze przypuszczenia, że inwestycja Lidla to pierwszy krok do przekształcenia całych 200 ha należących do spółki Rolłajsy w teren przemysłowy - skomentował lider Komitetu Obrony Gietrzwałdu Jacek Wiącek.

Adam Socha

Czytaj więcej: Czy władze wpuszczą 3 czerwca do Gietrzwałdu protestujących przeciwko budowie Lidla?

Komentarz (19)

Rektor Sanktuarium Gietrzwałdzkiego odcina się od protestu w sprawie Lidla

Szczegóły
Opublikowano: niedziela, 28 maj 2023 20:01

Na FB Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej ukazało się ogłoszenie Rektora Sanktuarium ks. Marcina Chodorowskiego. Jest ono reakcją na ulotki Komitetu Obrony Gietrzwałdu nawołującego do udziału w proteście 3 czerwca przeciwko budowie Centrum Dystrybucyjnego Lidla w Gietrzwałdzie. Rektor zarzuca organizatorom protestu podawanie "kłamliwych informacji" na temat inwestycji i nie wyraża zgody na to, by protest odbył się na terenie sanktuarium. Ogłoszenie Rektora i ulotkę Komitetu zamieszczamy poniżej.

Rektor wystąpił również do wójta gminy Gietrzwałd Jana Kasprowicza, prosząc by władze gminy zapobiegły demonstracji 3 czerwca na terenie sanktuarium.

Wójt na sesji rady gminy 24 maja poinformował radnych, że w sprawie tej prośby zwrócił się o opinię do komendanta miejskiego policji w Olsztynie.

Więcej na ten temat czytaj w tekście:

Czy władze wpuszczą 3 czerwca do Gietrzwałdu protestujących pielgrzymów przeciwko budowie Lidla?

Natomiast na temat inwestycji spółki Lidl Polska i protestu przeciwko niej czytaj:

J. Tkaczyk: "A może to Matka Boża zadecydowała, że Lidl przyszedł do Gietrzwałdu?"

Ks. Szałanda: W Gietrzwałdzie nie ma żadnego Tronu Maryi. Komitet głosi treści heretyckie

Polemika architekta z ks. Tomaszem Szałandą n.t. inwestycji Lidla w Gietrzwałdzie

Jak LIDL dostał pozwolenie na budowę Centrum w Gietrzwałdzie, w Obszarze Chronionego Krajobrazu

Dyrektorka RDOŚ odpowiada na List Komitetu Obrony Gietrzwałdu w sprawie inwestycji LIDLa

Starosta olsztyński: "Czy Matka Boża objawiła się po to, żeby w Gietrzwałdzie jedli korzonki?"Starosta olsztyński: "Czy Matka Boża objawiła się po to, żeby w Gietrzwałdzie jedli korzonki?"

 Adam Socha

(Na zdjęciu: kapliczka Matki Bożej Gietrzwałdzkiej postawiona w miejscu Objawień w 1877 roku. Od lewej, w środku lider Komitetu Obrony Gietrzwałdu Jacek Wiącek podczas marszu protestacyjnego 5 maja w Gietrzwałdzie. Po prawej: rektor sanktuarium MBG ks. Marcin Chodorowski)

OGŁOSZENIE REKTORA SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ GIETRZWAŁDZKIEJ

Drodzy Przyjaciele Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej.

W minionych miesiącach pojawiła się informacja o planach budowy w Gietrzwałdzie centrum logistycznego jednej z sieci sklepów dyskontowych.
Niektóre osoby przeciwne tej inwestycji zgłosiły swój protest u stosownych władz, ale ich sprzeciw nie został przyjęty.

Protestujący zaczęli zatem używać argumentu, że ta budowa jest zagrożeniem dla sanktuarium. Dołączyli do nich różni internetowi krzykacze. Niektórzy z nich już wcześniej przekazywali kłamliwe informacje dotyczące sanktuarium i próbowali zniszczyć jego dobre imię. Obecnie fałszują prawdę sugerując, że owa inwestycja będzie w ścisłym sąsiedztwie sanktuarium, tymczasem z ogólnodostępnych danych wynika, że odległość ta ma wynosić około kilometr.

W minionych tygodniach za szyby samochodowe zaparkowane na terenie sanktuarium były wkładane ulotki, nawołujące do udziału w protestach. Był na nich umieszczony obraz przedstawiający scenę gietrzwałdzkich objawień. Organizatorom chodzi o to, by odbiorca takich informacji nabrał przekonania, że to sanktuarium jest pomysłodawcą tych protestów, co jest nieprawdą.

Obecnie planowana jest kolejna manifestacja. Organizatorzy tego wydarzenia informują, że ma ono odbywać się między innymi na terenie sanktuarium, na co kategorycznie nie wyrażamy zgody. Przypominamy, że sanktuarium jest miejscem dostępnym dla pielgrzymów, którzy chcą modlić się w ciszy, nie zakłócając spokoju innym, a nie przestrzenią do manifestowania poglądów społecznych czy politycznych. Wszelkie działania na terenie sanktuarium mogą odbywać się jedynie za zgodą jego władz.

Szanujemy prawo obywateli do wyrażania własnych opinii i rozumiemy obawy przed tak wielką inwestycją, jednak nie ma ona żadnego związku z sanktuarium. Nie jest ono stroną w tym sporze i nie jest powiązane ani z planującymi tę inwestycję, ani z protestującymi.
Stanowczo zatem apelujemy, by nie brać udziału w żadnych manifestacjach na terenie sanktuarium, bo może się okazać, że osoby chcące uczynić to w dobrej wierze staną obok osób szkodzących sanktuarium i Kościołowi.

ks. Marcin Chodorowski CRL
Rektor Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej

Ulotka KOG 1

Ulotka KOG 2

 

 

ulotka KOG 3

 

 ulotka KOG 4

 

 

 

 

Czytaj więcej: Rektor Sanktuarium Gietrzwałdzkiego odcina się od protestu w sprawie Lidla

Komentarz (18)

Dyrektorka RDOŚ odpowiada na List Komitetu Obrony Gietrzwałdu w sprawie inwestycji LIDLa

Szczegóły
Opublikowano: środa, 24 maj 2023 17:57

Otrzymaliśmy odpowiedź Pani Agaty Moździerz - Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie na list otwarty Komitetu Obrony Gietrzwałdu. Do tej pory nie otrzymaliśmy odpowiedzi od Wójta Gietrzwałdu Jana Kasprowicza i Starosty Olsztyńskiego Andrzeja Abako. Odpowiedź dyrektorki RDOŚ, zgodnie z życzeniem, publikujemy w całości.

17 maja 2023 r. na portalu debata.olsztyn.pl został opublikowany list otwarty Komitetu Obrony Gietrzwałdu, w którym zawarto między innymi informacje o przebiegu procedury w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla inwestycji polegającej na budowie Centrum Dystrybucyjnego LIDL Gietrzwałd. Z przykrością stwierdzam, że pewne fakty zostały nadinterpretowane, a użyte w tym liście frazy usiłują obrazić mnie oraz moich współpracowników z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie, zarzucając im brak kompetencji. Nie przystoi w publicznej dyskusji stosować narracji wykraczającej poza społeczne ramy kultury.

Nie jest prawdą, wbrew twierdzeniom przedstawicieli Komitetu, że łamane jest prawo, a konkretnie zakaz wykonywania prac ziemnych trwale zniekształcających rzeźbę terenu, obowiązujący w granicach Obszaru Chronionego Krajobrazu Doliny Pasłęki.

Nie każde działania inwestycyjne prowadzą do przekształcenia rzeźby terenu. Podkreślam, że zagadnienie ewentualnej zmiany ukształtowania terenu było przedmiotem wnikliwych analiz. Stopień szczegółowości informacji zawartych w dokumentacji środowiskowej pozwolił mi na stwierdzenie, że takiego naruszenia nie będzie. Grunty orne, na których zaplanowano inwestycję są wypłaszczone, co prawda ze spadkiem, jednakże pozbawione wyraźnych wzniesień, skarp i dolin. Poziom posadowienia planowanego budynku nawiązuje do ukształtowania terenu.

Hala magazynowa będzie uwzględniać istniejącą rzeźbę terenu, a wszystkie masy ziemne wydobyte w trakcie procesu budowlanego zostaną wykorzystane w obrębie budynku i placów utwardzonych. Zatem prace ziemne związane z wykopami i nasypami ograniczą się do fundamentów budowanych obiektów. Teren inwestycji (działka) ma powierzchnię około 41 ha, z czego wykorzystanych pod inwestycję (hala i parkingi) będzie około 17 ha. Pozostała część będzie terenem zielonym, tj. powierzchnią biologicznie czynną.

Mimo że inwestycja zmieni lokalny krajobraz, nie oznacza to, że naruszy ona przepisy prawa oraz cel, dla którego został ustanowiony obszar chronionego krajobrazu. Podkreślam, że taką formą ochrony objęte jest ok. 40% powierzchni województwa warmińsko-mazurskiego. Są to rozległe tereny, na których możliwe jest (i tak też się dzieje) prowadzenie działalności gospodarczej.

Nie można jednoznacznie przesądzić, że powstanie tej inwestycji spowoduje automatycznie zabudowę kolejnych powierzchni (jak podaje Komitet - 200 ha). O ile obecny obiekt nie naruszy celów, dla których utworzono obszar chronionego krajobrazu, to kolejne plany zabudowy (jeśli oczywiście takie będą) powinny być oceniane w kontekście skumulowanego ich oddziaływania na ten obszar.

Nieprawdą jest, wbrew twierdzeniom Komitetu, że na obszarze chronionego krajobrazu nie mogą być realizowane inwestycje, dla których orzeczono obowiązek sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko. Nawet gdyby dla tej inwestycji był sporządzony taki raport, to jej realizacja - z punktu widzenia przepisów prawa - nie byłaby wykluczona. Wyartykułowany przez Komitet brak konieczności sporządzenia tego dokumentu nie oznacza, że ocena wpływu na środowisko nie została dokonana. Taka teza wprowadza w błąd opinię publiczną.

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie dokonał oceny wpływu planowanej inwestycji na środowisko. Posiłkując się dokumentacją środowiskową, złożoną na potrzeby wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, kompleksowo przeanalizowano wpływ zamierzenia na poszczególne komponenty środowiska. Umożliwiło to wskazanie warunków realizacji i eksploatacji gwarantujących, że inwestycja będzie bezpieczna dla lokalnej przyrody i zdrowia ludzi. Obiekt w normalnym użytkowaniu nie będzie stanowił ponadnormatywnego zagrożenia dla środowiska.

Odnosząc się do zarzutów dotyczących analizy hałasu należy zgodzić się, że w dokumentacji przytoczono założenia dotyczące liczby pojazdów na poziomie 160 samochodów ciężarowych i 180 osobowych w ciągu doby, a do obliczeń emisji hałasu przyjęto 148 ciężarowych i 299 osobowych. Liczba pojazdów uwzględniona w obliczeniach jest dla organu wartością deklarowaną przez inwestora, a w tym przypadku przyjętą na podstawie liczby miejsc parkingowych na terenie inwestycji.

Brak przekroczenia norm hałasu zostanie zweryfikowany poprzez powykonawcze pomiary emisji hałasu, do których zobowiązuje inwestora decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach.

W kwestii zaś wycinki drzew informuję, że usunięcie drzew z alei przydrożnej to następstwo przebudowy drogi planowanej przez Powiatową Służbę Drogową w Olsztynie. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie ocenił wycinkę w kontekście przyrodniczym, nakazując jej przeprowadzenie poza okresem lęgowym ptaków, a w ramach rekompensaty wykonanie nasadzeń 72 drzew rodzimych gatunków.

Z uwagi na fakt, że droga ujęta jest w gminnej ewidencji zabytków, jej przebudowa będzie wymagała opinii Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Olsztynie. Opinia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie i opinia Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Olsztynie to dwa niezależne stanowiska, do uzyskania których zobowiązany jest inwestor i to on powinien dopilnować dopełnienia wszystkich obowiązków nałożonych na niego przepisami prawa. Sama budowa centrum dystrybucyjnego nie wymaga usunięcia drzew i krzewów. Nasadzonych zostanie natomiast 126 drzew.

Odnosząc się zaś do skierowanego do mnie apelu przedstawicieli Komitetu, z pełną odpowiedzialnością zapewniam, że pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie są osobami doświadczonymi, posiadającymi niezbędną wiedzę merytoryczną, która umożliwia im rzetelne i zgodne z prawem opiniowanie i uzgadnianie planowanych przedsięwzięć, zawsze w oparciu o te same kryteria.

Na koniec jeszcze chciałabym podkreślić, że Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie analizował oddziaływanie inwestycji wyłącznie w zakresie, w jakim umożliwiają mu to jego kompetencje. Nie należy do nich ocena zasadności realizacji przedsięwzięcia oraz stopień pożądania przez lokalne społeczeństwo. Politykę przestrzenną gminy kształtuje organ gminy, który ma największą wiedzę na temat kierunków i możliwości jej rozwoju, a także akceptacji społecznej.

Oświadczam również, że wszystkie wypowiedzi rzeczniczki prasowej Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie dla mediów, dotyczące tej inwestycji, są zgodne z prawdą.

Agata Moździerz

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie

 

Pytanie wysłane do Dyrektor, po publikacji odpowiedzi.

Szanowna Pani Dyrektor,

W Pani odpowiedzi nie wyczytałem odniesienia się do jednego z zarzutów z zawartych w Liście otwartym Komitetu Obrony Gietrzwałdu: Cytuję ten zarzut:

"Na pewne usprawiedliwienie RDOŚ, Wód Polskich, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego można przyjąć, że wszystkie te instytucje dostały od Wójta Gminy Gietrzwałd wadliwy dokument do oceny, czy potrzebny jest Raport Oddziaływania na Środowisko. Jest nazwany Planem Zagospodarowania Terenu, ale nim nie jest, bo nie spełnia wymogów dla tego typu dokumentów wg. przepisów prawa budowlanego – NIE POKAZUJE ŻADNYCH SKARP, ROWÓW, NASYPÓW będących rezultatem tej inwestycji co jest kluczowe dla wydania opinii.

Znamienne jest, że Wójt Gminy Gietrzwałd Jan Kasprowicz w wydanej Decyzji Środowiskowej 1/DŚ/2023 załączył już całkiem inny PZT z zaznaczonymi skarpami i nasypami także w załączeniu do wglądu.

Inaczej mówiąc kluczowe opinie RDOŚ, Wód Polskich, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego - czy jest potrzebny Raport Oddziaływania na Środowisko, zostały wydane na podstawie dokumentu mającego niewiele wspólnego z prawdą". Koniec cytatu.

Uprzejmie proszę o potwierdzenie lub zaprzeczenie, czy Pani decyzja została oparta o "wadliwy dokument" - Plan Zagospodarowania Terenu - w którym Wójt Gminy Gietrzwałd nie wykazał żadnych skarp, rowów i nasypów?

Uprzejmie proszę o dołączenie do odpowiedzi tego dokumentu.

Z poważaniem

Adam Socha

Odpowiedź

Rozstrzygnięcie, które podjęłam w tej sprawie nie zostało oparte o „wadliwy dokument”. Przedłożona dokumentacja była kompletna i spełniała wymogi prawne. Pozwoliła na ocenę wpływu planowanej inwestycji na środowisko oraz wskazanie warunków realizacji i eksploatacji gwarantujących, że inwestycja będzie bezpieczna dla lokalnej przyrody i zdrowia ludzi.

Koncepcja zagospodarowania, przekazana RDOŚ w Olsztynie w postępowaniu o wyrażenie opinii środowiskowej, nie musi spełniać wymogów przepisów Prawa budowlanego. Zawierała ona informacje na temat planowanego rozmieszczenia obiektów budowlanych, co było przedmiotem wnikliwych analiz w kontekście ewentualnego przekształcenia rzeźby terenu. Do tego jednak zagadnienia odniosłam się już szczegółowo w odpowiedzi na list otwarty Komitetu Obrony Gietrzwałdu.

Do niniejszej odpowiedzi załączam wspomnianą koncepcję zagospodarowania.

Agata Moździerz

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie

Czytaj więcej: Dyrektorka RDOŚ odpowiada na List Komitetu Obrony Gietrzwałdu w sprawie inwestycji LIDLa

Komentarz (27)

Więcej artykułów…

  1. Dyrektor szpitala uniwersyteckiego ujawnia kulisy swojego zwolnienia
  2. Starosta olsztyński: "Czy Matka Boża objawiła się po to, żeby w Gietrzwałdzie jedli korzonki?"

Strona 1 z 226

  • start
  • Poprzedni artykuł
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • Następny artykuł
  • koniec

Komentarze

Wywieźć obu szkodników na teczkach- wójta i ksindza!
Rektor Sanktuarium Gietrzwałdz...
1 godzinę temu
od wczoraj trwają w urzędzie nerwowe i intensywne prace nad "złożeniem" i udokumentowaniem tegoż faktu, a potem się "opublikuje"
Prokuratura wszczęła śledztwo ...
4 godzin(y) temu
Sz. P. dyrektorze Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska... czy byłby Pan uprzejmy wypowiedzieć publicznie swoją opinię na temat zniszczenia 73 ha c...
RDOŚ wprowadza w błąd. Decyzja...
4 godzin(y) temu
Pięknie,jesteśmy już na etapie takiej degrengolady,że robota w śmieciach jest szansa rozwoju dla regionu... Na tyle nas stać, na tyle nam pozwalają ni...
Rektor Sanktuarium Gietrzwałdz...
5 godzin(y) temu
" Odwaga tuska " - bardzo się zdewaluowała !!!
https://www.facebook.com/katarzyna.pietrasik.58/videos/1099065074090743/?__cft__[0]=AZUpUUsPloICu6vBIG...
Prezydent RP podpisał ustawę o...
9 godzin(y) temu
https://www.facebook.com/katarzyna.pietrasik.58/videos/1099065074090743/?__cft__[0]=AZUpUUsPloICu6vBIGVuUKsYheKWBuFyGLVLbzqlM_aob4ZmQvNlK-I4_Iux_okbzg...
Prezydent RP podpisał ustawę o...
9 godzin(y) temu

Ostatnie blogi

  • Modlitwa kardynała de Richelieu (komentarz do sprawy Jana Pawła II) Bogdan Bachmura Tyle znanych osób i organizacji zatroskanych o dobre imię Jana Pawła II wzywa i apeluje o natychmiastowe działanie, że z… Zobacz
  • Dwie wojny... Adam Kowalczyk 192 lata temu, 5 lutego 1831 r., Moskale nie mogąc pogodzić się niewdzięcznością Polaków nie potrafiących docenić i pokochać ruskiego… Zobacz
  • Nienasycenie Adam Kowalczyk Na początku istnienia Rosji, a właściwie Moskwy, niewiele wskazywało na to, że stanie się ziemią ludzi nienasyconych. Ludzi, których mózgi… Zobacz
  • Suwerenność na miarę naszych możliwości Bogdan Bachmura Parafrazując Winstona Churchilla można powiedzieć, że jeszcze nigdy tak niewielu, nie zawdzięczało tak wiele, tak niewielkim pieniądzom. Wysokość kwoty o… Zobacz
  • 1

Najczęściej czytane

  • Jak LIDL dostał pozwolenie na budowę Centrum w Gietrzwałdzie, w Obszarze Chronionego Krajobrazu
  • J. Tkaczyk: "A może to Matka Boża zadecydowała, że Lidl przyszedł do Gietrzwałdu?"
  • Prokuratura wszczęła śledztwo w związku z decyzją wójta Gietrzwałdu w sprawie inwestycji Lidla
  • Polemika architekta z ks. Tomaszem Szałandą n.t. Obrony Gietrzwałdu
  • OBARKOWO czyli rodzina na swoim
  • Dyr. Teatru Jaracza: "Nie mogę pracować w mieście, w którym nie dostaję szacunku"
  • Rektor UWM tłumaczy się przed sądem ze zwolnienia szefa związku, bez zgody jego organizacji
  • Dyrektorka RDOŚ odpowiada na List Komitetu Obrony Gietrzwałdu w sprawie inwestycji LIDLa
  • Kto działa na szkodę szpitala uniwersyteckiego? Rektor UWM odpowiada. M. Kamiński komentuje
  • Ks. Szałanda: W Gietrzwałdzie nie ma żadnego Tronu Maryi. Komitet głosi treści heretyckie
  • Co planuje i proponuje totalna opozycja?
  • Spór o S16. Szmit oskarża przeciwników budowy. Odpowiada prezes "Sadyby"

Wiadomości Olsztyn

  • Olsztyn

    • Prezydent Olsztyna zaskarżył decyzję ministra kultury w sprawie "szubienic" do WSA

      2023-05-29 08:07:05

      Prezydent Olsztyna zaskarżył decyzję ministra kultury w sprawie Prezydent Olsztyna zaskarżył decyzję ministra kultury, podtrzymującą nakaz usunięcia pomnika...

    • Kto działa na szkodę szpitala uniwersyteckiego? Rektor UWM odpowiada. M. Kamiński komentuje

      Adam Jerzy Socha 2023-05-25 10:36:04

      Publikuję odpowiedzi rektora UWM Jerzego Przyborowskiego na część moich pytań dotyczących przyczyn...

    • Rektor UWM tłumaczy się przed sądem ze zwolnienia szefa związku, bez zgody jego organizacji

      2023-05-22 12:30:11

      Rektor UWM Jerzy Przyborowski odpowiada przed sądem za zwolnienie z pracy przewodniczącego...

Wiadomości region

  • Region

    • Prokuratura wszczęła śledztwo w związku z decyzją wójta Gietrzwałdu w sprawie inwestycji Lidla

      2023-05-30 21:30:17

      Prokuratura Rejonowa Olsztyn Północ wszczęła śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków i...

    • Czy władze wpuszczą 3 czerwca do Gietrzwałdu protestujących przeciwko budowie Lidla?

      2023-05-29 11:21:14

      Podczas sesji Rady Gminy Gietrzwałd w dniu 24 maja wójt Jan Kasprowicz poinformował radnych, że...

    • Rektor Sanktuarium Gietrzwałdzkiego odcina się od protestu w sprawie Lidla

      2023-05-28 20:01:33

      Na FB Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej ukazało się ogłoszenie Rektora Sanktuarium ks....

Wiadomości Polska

  • Polska

    • RDOŚ wprowadza w błąd. Decyzja Środowiskowa wójta Gietrzwałdu w sprawie LIDLa była do zaskarżenia

      2023-06-01 09:08:47

      Nie jest prawdą to co napisała dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie Agata...

    • Prezydent RP podpisał ustawę o komisji, która będzie badać rosyjskie wpływy

      2023-05-29 10:07:21

      Prezydent Andrzej Duda poinformował w poniedziałek 29 maja, że zdecydował się podpisać ustawę o...

    • Ponownie Sąd Najwyższy zdecyduje co dalej ze sprawą „Helpera”. Obstrukcja sędziów trwa już 1,5 roku

      2023-05-28 21:31:36

      Akt oskarżenia w sprawie „Helpera” Prokuratura Regionalna w Białymstoku skierowała do sądu w...

O debacie

  • O Nas
  • Autorzy
  • Święta Warmia

Archiwum

  • Archiwum miesięcznika
  • Archiwum IPN

Polecamy

  • Klub Jagielloński
  • Teologia Polityczna

Informacje o plikach cookie

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.