logodebata

Wspomóż jedyny portal na Warmii i Mazurach, który nie boi się publikować prawdy o politykach i jest za to ciągany po sądach. Nigdy, przez 18 lat istnienia, nie dostaliśmy 1 grosza dotacji publicznej. Redaktorzy i autorzy są wolontariuszami. Nr konta bankowego Fundacji „Debata”: 26249000050000450013547512. KRS: 0000337806. Adres: 11-030 Purda, Patryki 46B

czwartek, czerwiec 18, 2026
  • Debata
  • Wiadomości
    • Olsztyn
    • Region
    • Polska
    • Świat
    • Urbi et Orbi
    • Kultura
  • Blogi
    • Łukasz Adamski
    • Bogdan Bachmura
    • Mariusz Korejwo
    • Adam Kowalczyk
    • Ks. Jan Rosłan
    • Adam Jerzy Socha
    • Izabela Stackiewicz
    • Bożena Ulewicz
    • Mariusz Korejwo
    • Zbigniew Lis
    • Marian Zdankowski
    • Marek Lewandowski
  • miesięcznik Debata
  • Baza Autorów
  • Kontakt
  • Jesteś tutaj:  
  • Start
  • Blogi
  • Bogdan Bachmura
  • Granice racjonalizmu (Bachmura odpowiada Trabie)

Bogdan Bachmura

Granice racjonalizmu (Bachmura odpowiada Trabie)

Szczegóły
Opublikowano: piątek, 11 marzec 2022 10:58

Nie wiem dlaczego prezydent Piotr Grzymowicz zmienił zdanie na temat „szubienic”. Czy pod wpływem emocji wywołanych wojną na Ukrainie, czy może z powodów czysto koniunkturalnych. Prof. Robert Traba natomiast zdiagnozował, że zadecydowało to pierwsze. Stąd jego apel do prezydenta, aby ochłonął i wrócił do szeregu obrońców pomnika, czyli tam, gdzie niewzruszenie, bez względu na okoliczności, stoi sam Traba.

W swoim liście do prezydenta Olsztyna nazywa taką postawę racjonalną. Do refleksji ma pobudzić prezydenta kolejny raz przytaczany przez prof. Trabę fragment listu prof. Jerzego Jedlickiego, historyka idei, który Jedlicki wysłał do prezesa IPN w 2016 r.

Zastanawia mnie kanoniczne przywiązanie profesora do tych zadziwiających w swojej naiwności poglądów. Czy nie zdaje Pan sobie sprawy - pisze Jedlicki - że gdyby nie ofensywa radziecka, to Niemcy najprawdopodobniej wygraliby wojnę i bylibyśmy do dzisiaj upodloną, niewolniczą prowincją hitlerowskiego Reichu? Czy nie wie Pan, że w tej wojnie Armia Czerwona poniosła największe, wprost niewyobrażalne straty w ludziach, w tym wiele na obszarze Polski? Czy zapomniał Pan, że w składzie tej armii szło i także płaciło daninę krwi Wojsko Polskie?

Pomijając fakt, że publicystyczne gdybanie nie wystawia dobrego świadectwa warsztatowi historyka, to na dodatek koronnym argumentem tych „mesjanistycznych” dywagacji jest wizja 80-letniego panowania Hitlera nad narodami Europy! Telleyrand proroczo ostrzegał Napoleona, że „Bagnetem można wszystko załatwić, ale do jednego się nie nadają – nie można na nich usiąść”. Wiadomo, jak taka próba skończyła się dla niosącego wolność narodom Europy Napoleona. Według szanownych profesorów miałby tego dokonać szaleniec, który kazał mordować nawet witających go z otwartymi rękami Ukraińców. A skoro już dajemy sobie przyzwolenie na puszczenie wodzy wyobraźni, to zajęcie Moskwy przez Hitlera byłoby dla Polski jak najbardziej pożądanym scenariuszem, ponieważ wyeliminowanie z gry Stalina, po nieuchronnej porażce Hitlera, uwolniłoby nas od cienia Jałty i jej fatalnych konsekwencji.

Tyle historia. Dzisiaj to, co wielu przywódców państw Zachodu uważało za aksjomaty w stosunkach z Rosją, na naszych oczach uległo zasadniczemu przewartościowaniu. To, co wydawało się do tej pory racjonalne, zostało zasadniczo zweryfikowane. Z deklaracji i czynów prezydenta Rosji jasno wynika, że na arenę dziejów próbuje wrócić jedna z dwóch, wrogich zachodniej tradycji, gnostycko - totalitarnych prób zbawienia społeczeństwa i człowieka. Zakończone w 1954 r. dzieło Xawerego Dunikowskiego, mające w nazwie wdzięczność, było przede wszystkim pieczęcią i symbolem marksistowskiej odmiany mesjanistycznego gnostycyzmu. Powrót tamtych demonów oznacza przełamanie historyczności „szubienic” i przywrócenie aktualności ich pierwotnej symbolice. Dodatkowego znaczenia nadaje jej Metropolita Moskiewski Cyryl, twierdząc, że „operacja wojskowa” nie ma charakteru fizycznego lecz metafizyczny.

Takim przekonaniem kierowało się Stowarzyszenie Święta Warmia, gdy wystosowaliśmy do prezydenta Piotra Grzymowicza apel o złożenie wniosku dotyczącego relokacji pomnika z przestrzeni publicznej Olsztyna. Wcześniej nasze pomysły były z ideą prof. Traby zbieżne, choć motywowane stanem prawnym pomnika i twardym stanowiskiem prezydenta.

W tamtej, patowej sytuacji, my również chcieliśmy być racjonalni. Dzisiaj nie wiem czemu ten racjonalizm miałby służyć. Bo jeśli „dialogowaniu”, to monument ku czci Armii Radzieckiej stał się ostatnim właściwym do tego miejscem.

Robert Traba sprzeciwia się „ideologicznemu formatowaniu historii w oparciu o dwa totalitaryzmy”. Taka deklaracja impregnuje na wszelkie argumenty dotyczące powrotu demonów, które jeszcze kilkanaście dni temu wydawały się zajęciem dla pasjonatów historii. Nadal więc proponuje „nie tylko ustawienie tablic, ale stworzenie unikalnej przestrzeni otwartego muzeum, które pozwoliłoby opowiedzieć i zrozumieć dramatyczną historię Olsztyna i regionu”.

Tylko, jak zrozumieć dramat II wojny światowej, a teraz charakter rosyjskiej inwazji na Ukrainę, jeśli nie poprzez historyczną rywalizację dwóch totalitarnych idei zbawienia społeczeństwa i człowieka?

Robert Traba postanowił nie zmieniać swojego punktu obserwacyjnego i nadal patrzeć na pomnik Dunikowskiego z perspektywy dialogu nad przeszłością. Nie przyjmować do wiadomości, że dynamika wydarzeń związana ze zmieniającą się na naszych oczach geopolityczną architekturą Europy wciągnęła w orbitę tych wydarzeń olsztyński pomnik. Nie tylko siłą emocji, ale realnością i aktualnością imperialnej ideologi oraz pamięci historycznej do której odwołuje się prezydent Rosji.

Traba takiego związku stara się nie dostrzegać. Jeśli to jest postawa racjonalna, to mamy skrajnie różne wyobrażenie o kryteriach, a przede wszystkim granicach zachowań racjonalnych.

Od kilkudziesięciu lat Olsztyn i cały region żyje w cieniu bliskości Rosji i jej militarnej potęgi. W zbiorowej wyobraźni istnieją obawy szybkiego zajęcia terenu, którego nie byłoby kim i czym bronić. To scenariusz o wiele bliższy rzeczywistości niż wizja nieskończonego panowania Hitlera nad Europą. Właśnie podano wiadomość z Ukrainy, że na wyposażeniu rosyjskich jeńców znaleziono galowe mundury. Nie trudno sobie wyobrazić, gdzie w takim stroju fetowano by powtórne wyzwolenie ziemi warmińsko-mazurskiej. Historia podpowiada w jakim stanie byłaby w tym czasie potylica Wojtka Kozioła, Władka Kałudzińskiego oaz kilku podobnych „faszystów”. Z kolei kilku innych, tych z listy najbardziej oddanych obrońców pomnika, mogłoby spodziewać się zaproszenia do udziału w uroczystościach. Nie wiem, czy ktoś by skorzystał, ale w tych okolicznościach taka postawa mogłaby wydawać się jak najbardziej racjonalną.

Bogdan Bachmura

Na zdjęciu, Bogdan Bachmura odpowiada dziennikarzom, fot. A.Socha

Czytaj także na ten temat:

Z niesmakiem przeczytałem artykuł red. Adama Sochy zatytułowany „Prof. Traba stanął w obronie „szubienic”

Wcześniejsze polemiki

Tweet
Pin It
  • Poprzedni artykuł
  • Następny artykuł

Skomentuj

Komentuj jako gość

    0

    Biorą udział w konwersacji

    Komentarze (12)

    • Sortuj - najpierw najstarsze
    • Sortuj - najpierw najnowsze
    • Subskrybuj poprzez e-mail
    Pokaż poprzednie komentarze
    • Gość - Rachela

      Odnośnik bezpośredni

      Tak przy okazji odwoływania sie Pana redaktora Napoleona (i pamiątkowej jego tablicy w Olsztynie...), to ten obrońca wolności (?) zachował pół miliona francuskich niewolników na najbogatszej kolonii Francji - Haiti. Ci nieszczęśnicy żyli tam w skrajnej nędzy, nieustannym upokorzeniu i masowo umierali, ostatecznie zmotywowani rewolucją francuską zażądali wolności w związku z czym Napoleon, przy okazji by pozbyć się polskich legionistów to wysłał durnych Polaków za ocean. Ponad 5 tys. polskich żołnierzy by siłą zdusili walkę czarnych o wolność! By odzyskać jemu – zwycięzcy rewolucji francuskiej (sic!), ogromne bogactwa - plantacje cukru i kawy, bawełny...
      Polscy legioniści popłynęli za ocean przekonani, że będą walczyć w słusznej sprawie, oraz w nadziei, że za ich krew Napoleon dotrzyma obietnicy i przywróci niepodległość Polsce i Litwie. Na miejscu zorientowali się, że ich misja nie ma nic wspólnego z ideałami równości, wolności i braterstwa (sic!) Mimo żołnierskiego honoru i lojalności wobec wodza, mordowanie murzynów i ich rodzin budziło w nich sprzeciw. Ostatecznie, uwaga (!) - stanęli po stronie czarnych.
      Polacy zrozumieli, że walczą z ludnością, która pragnie zrzucić z siebie jarzmo niewolnictwa i obcej tyranii, a więc idee które wcześniej ich (sic!) popchnęły do uformowania Legionów i przelewu krwi. A już kiedy kazano im np. zakłuć bagnetami setki bezbronnych jeńców, to przeszli na stronę buntowników ratująć kobiety, dzieci... Dostrzegli, że z Haitańczykami, którzy walczyli przecież o swoją niepodległość, łączy ich więcej niż z Francuzami i Napoleonem.
      Po stronie niewolników zginęło tysiące legionistów, reszta pozostała tam do dzisiaj jako jedyni których przyjęli Haitańczycy (sic!)
      Napoleon odstąpił, ale... wymuszając na republice Haiti pieniądze za „uznanie jej niepodległości”, - astronomiczną sumę 150 milionów franków w złocie ( 2,5 razy drożej niż dwa lata wcześniej sprzedał Amerykanom ogromny obszar Ameryki, od Luizjany aż po Montanę na północy - wiedzieliście o tym... (sic?)
      Po Napoleonie pozostała nam żywa do dziś legenda o człowieku, „walczącym o wolność uciskanych narodów” i pomniki. Nie dotyczy ona jednak milionów „czarnych zombie” z Karaibów, których Francuzi, katowali i mordowali, rzucali na pożarcie psom ludojadom, dusili siarką, wysadzali wpychając proch w odbyt itp.… czynili to, co nazywa się „ludobójstwem”! Nie dotyczy to handlu Rdzennymi Amerykanami i ich ziemią...

      Do dzisiaj na Karaibach kultywowany jest szacunek dla Polaków i króluje postać ciemnoskórej kobiety z dzieckiem, z bliznami (ale w koronie). Naszej Matki Boskiej przywiezionej tam przez naszych... i nadal wspieramy Haiti.

      około 4 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Gość

      Odnośnik bezpośredni

      Panie BB, mówiąc o racjonalności w tym temacie to trzeba coś przemyśleć a potem powiedzieć tak na sposób rzymski – sine ira et studio. Wyłączyć z tego emocje i chciejstwo fundamentalistów ideologicznych. Owszem, jest to czas, kiedy łatwiej jest działać po wpływem emocji, ale ludzie urabiający opinię publiczną nie powinni kierować się instynktami politycznymi. A co ja czytam? Nie tylko jest to nieracjonalne, ale przede wszystkim irracjonalne. Nie przystoi!
      To w ramach ćwiczeń, może Pan pomyśli o pomocy Ukraińcom. Ta pomoc jest i piękna jest, ale jest czysto emocjonalna, dlatego trochę nieracjonalna. To niedługo się skończy. Co będzie? Popadniemy w irracjonalizm i będziemy małymi Putinami? Tak, będziemy, jeśli do zagadnienia nie podejdziemy racjonalnie. Ja zrobiłem swoje – ustaliłem z dziećmi, że jedno 500+ wyślemy na pomoc. Zastukała kobieta z dzieckiem do drzwi i mówiła po ukraińsku, że są głodne. Dałem dwie puszki mięsne, które miałem jako głodową rezerwę. Dodałem pół chleba. Panie BB, dałem, co mogłem, ale Pan niech myśli nad racjonalnością tej pomocy. Ja nie chcę, żeby mnie torturował głód ukraińskich dzieci, bo przecież ja też mam dzieci, które mają lekką niedowagę. Nie dojadają – na szczęście z własnego wyboru...

      około 4 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - SZARY

      Odnośnik bezpośredni

      Deb@ta rozpętując akcję z pomnikiem i doprowadzając do łatwego do przewidzenia zakończenia sprawy w Olsztynie sprawiła, że czereda dostała sygnał- już można wrócić do starej narracji - nie drażnić, działać spokojnie , mądrość etapu, no ale - banderowcy, Wołyń, pegasus, itp, i swoje stałe chwyty zgodne z przekazem dnia. Brakuje jedynie jakiegoś błyskotliwego podsumowania redaktora AK- który cały czas pomstował jak to źli barbarzyńcy chcą pomnik wbrew rozsądkowi zburzyć, nie zauważał że pomnik cały czas jak stał tak stoi. Gratulacje panowie. Może czas zamknąć portal, albo odsprzedać czeredzie.

      około 4 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - tran21

      W odpowiedzi na: Gość - SZARY
      Odnośnik bezpośredni

      Ale dlaczego czereda, panie SZARY? To już innych, bardziej cywilizowanych określeń w pańskim słowniku już nie ma?

      około 4 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Arnie

      W odpowiedzi na: Gość - tran21
      Odnośnik bezpośredni

      To i tak określenie bardzo łagodne, dobrotliwe, wśród zamienników mieści się też 'tłuszcza':
      https://dobryslownik.pl/slowo/czereda/7443/
      Ja używam czasem określenia motłoch, jak jestem bardziej wkurzony.

      około 4 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - SZARY

      W odpowiedzi na: Gość - tran21
      Odnośnik bezpośredni

      Słownik języka polskiego PWN*
      czereda «gromada ludzi, zwłaszcza dzieci»
      czep się tramwaja...

      około 4 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - tran21

      W odpowiedzi na: Gość - SZARY
      Odnośnik bezpośredni

      To pana nie uczyli, że istnieje coś takiego, jak kontekst?

      około 4 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - SZARY

      W odpowiedzi na: Gość - tran21
      Odnośnik bezpośredni

      Uczyli, a Ciebie czym jest nadinterpretacja?

      około 4 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus
    • Gość - tran21

      W odpowiedzi na: Gość - SZARY
      Odnośnik bezpośredni

      I jeżeli już, to tramwaju...

      około 4 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - SZARY

      W odpowiedzi na: Gość - tran21
      Odnośnik bezpośredni

      Jednak nie: "Ciekawostką może być dla oglądających wystawę fakt, skąd wzięło się powiedzenie „czep się pan tramwaja”. Ma ono swoje źródło w praktykowanym w latach 40-tych sposobie podróżowania, a w zasadzie czepiania się pojazdów." To gwara miejska, może ze Lwowa, bo po wojnie wielu mieszkańców (w tym batiarów) z naleciałościami Szczepcia i Tońka tak mówiło i tak się akurat w tym powiedzeniu utarło.

      około 4 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus

    Wyróżnione

    Lubiane

    System komentarzy oparty o Komento

    Komentarze

    Ile to już roczników opuściło mury tych szkół w Bartoszycach i Górowie? Miejmy tylko nadzieję, że nie wszyscy absolwenci nasiąknęli toksyną i nie wpis...
    Dyrektorka SP nr 8 w Bartoszyc...
    1 godzinę temu
    Czy będzie salonik VIP?
    "Uzdrowisko Górowo Iławeckie" ...
    5 godzin(y) temu
    Prawda jest taka że w tej szkole od zawsze gloryfikowano banderę, do tej pory tak jest. Przedszkolaki już mają wpajane że bandera był taki wspaniały, ...
    Dyrektorka SP nr 8 w Bartoszyc...
    18 godzin(y) temu
    Sprawdźcie kto w ostatnim okresie dokonał zakupu okolicznych działek i dlaczego czekał do ostatniej chwili.
    "Uzdrowisko Górowo Iławeckie" ...
    19 godzin(y) temu
    A do kogo należały te grunty, na których wybudowano to bezużyteczne sanatorium?
    "Uzdrowisko Górowo Iławeckie" ...
    20 godzin(y) temu
    Obecnie w TV są popularne programy pod hasłem obalamy mity. Przyjrzyjmy się kilku takim widącym mitom, na jakich kanwie "banderowcy" budują nienawiść ...
    Radni wojewódzcy PiS domagają ...
    23 godzin(y) temu

    Ostatnie blogi

    • Apel o optymizm na wypadek wojny Dwadzieścia rosyjskich dronów, które ostatnio wleciały do Polski wzbudziły u wielu moich rodaczek i rodaków głęboki niepokój, a często przerażenie… Zobacz
    • Barbarzyński atak "silnych ludzi" Tuska na praworządność Zbigniew Lis Motto Tuska: Będziemy stosować prawo, tak jak my je rozumiemy, czyli uchwałami Sejmu i rozporządzeniami zmieniać ustawy, wg zasady –… Zobacz
    • Co trzeba zrobić, żeby PiS wygrało kolejne wybory? Zbigniew Lis Wielu Polaków głosujących nie za opozycją, tylko przeciw PiS, nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji ich decyzji oraz z powagi… Zobacz
    • Michał Wypij, Paweł Warot – komentarz osobisty Bogdana Bachmury Bogdan Bachmura Dużo łatwiej o krytykę osób, których nie darzymy sympatią, z którymi jesteśmy w sporze lub konflikcie. Ale tym razem jest… Zobacz
    • 1

    Najczęściej czytane

    • Dziennikarza Kraskowskiego aresztowano na podstawie naciąganych poszlak, ustaliła "Rz"
    • Wyborcza sporządziła listę osób do zwolnienia z pracy, związanych z PiS
    • Dyrektorka SP nr 8 w Bartoszycach złożyła zawiadomienie o znieważeniu jej jako Ukrainki
    • Wójt i radni Gietrzwałdu odpowiedzieli agresją na apel Kamińskiego
    • Radny: „Czy szkoła w Bartoszycach (...) uczy, że Bandera jest bohaterem...”
    • Od 3 lat wywołuje fałszywe alarmy, sąd go wypuścił i Wiktor P. nasłał policję na dziennikarzy TV Republika
    • LIST OTWARTY związkowców do poseł Urszuli Pasławskiej w sprawie konsolidacji szpitali
    • Rekonstrukcja pałacu w Klewkach za 9 mln zł przez dekonstrukcję?
    • Radni wojewódzcy PiS domagają się kontroli w ukraińskich szkołach
    • Dlaczego samorządowcy zostali oskarżeni w procesie Helpera?
    • Ks. Alfred Borski: "Pani Urszula Pasławska jest żoną Marka Michniewicza"
    • Spalarnia śmieci w Olsztynie nie powstrzymała kolejnej podwyżki za odpady

    Wiadomości Olsztyn

    • Olsztyn

      • Śledztwo w sprawie śmierci aktywistki w Ekwadorze, pochodzącej z Reszla

        2026-06-18 13:14:34

        Prokuratura Okręgowa w Olsztynie wszczęła śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci...

      • Od 9 lat czekam na decyzję sądu, a wartość roszczeń rośnie

        Krzysztof Kamiński 2026-06-14 19:23:10

        Publikujemy głos klienta olsztyńskiej Temidy, Krzysztofa Kamińskiego, przedsiębiorcy ze Stawigudy,...

      • LIST OTWARTY związkowców do poseł Urszuli Pasławskiej w sprawie konsolidacji szpitali

        2026-06-12 06:30:15

        LIST OTWARTY organizacji związkowych działających w Regionie Warmińsko-Mazurskim i Wojewódzkim Szpitalu...

    Wiadomości region

    • Region

      • "Uzdrowisko Górowo Iławeckie" otwarte. Koszty pokryje budżet gminy

        Adam Jerzy Socha 2026-06-17 12:37:02

        Praktycznie bez fanfar i mediów odbyło się 8 czerwca otwarcie Zakładu Przyrodolecznicznego w Nowej Wsi...

      • Dyrektorka SP nr 8 w Bartoszycach złożyła zawiadomienie o znieważeniu jej jako Ukrainki

        Adam Jerzy Socha 2026-06-15 14:06:55

        Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Olsztynie Daniel Brodowski potwierdził, iż Prokuratura Rejonowa...

      • WIOŚ wymierzył 140 tys. zł kary za nielegalne składowanie odpadów w Mrągowie

        2026-06-15 02:25:29

        Karę w wysokości 140 tys. zł nałożył Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska (WIOŚ)...

    Wiadomości Polska

    • Polska

      • „Czy polski sąd czeka na moją śmierć?” – pyta 100-letni b. więzień Auschwitz

        Aneta Markowska, Lech Obara 2026-06-17 19:27:54

        „Czy polski sąd czeka na moją śmierć?” – pyta 100-letni Stanisław Zalewski. – Mój poprzednik, 98-letni...

      • Dziennikarza Kraskowskiego aresztowano na podstawie naciąganych poszlak, ustaliła "Rz"

        2026-06-17 07:18:56

        Zarzuty, które posłużyły do aresztowania dziennikarza Leszka Kraskowskiego oparto na poszlakach, a...

      • Polską rządzi oligarchia partyjna. Czy nowa Konstytucja to zmieni?

        Bogdan Bachmura 2026-06-01 09:03:33

        To dobrze, że prezydent Karol Nawrocki powołał Radę Nowej Konstytucji. To znacznie poważniejsza...

    O debacie

    • O Nas
    • Autorzy
    • Święta Warmia

    Archiwum

    • Archiwum miesięcznika
    • Archiwum IPN

    Polecamy

    • Klub Jagielloński
    • Teologia Polityczna

    Informacje o plikach cookie

    Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.