Rzadko kiedy zdarza się, aby święta Wielkiej Nocy zbiegały się w jednym terminie w kościele katolickim i obrządku wschodniego. Dziś Wielki Czwartek. To pierwszy dzień Triduum Paschalnego. Dla chrześcijan to początek najważniejszych świąt w roku - przeżywania tajemnicy Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.
W cerkwiach w Wielki Czwartek odprawiana jest wieczorem Jutrznia, podczas której czytanych jest 12 fragmentów Ewangelii związanych ze śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa.
- Ukraińcy i Polacy to są dwa bratnie narody – powiedział portalowi „Deb@ata" proboszcz parafii greckokatolickiej w Olsztynie ks. Stanisław Tarapacki. - Poprzez to, co dzieje się na Ukrainie, Polacy rozumieją Ukraińców a Ukraińcy Polaków i dlatego tworzy się taka przepiękna więź, która uczy nas jak kochać drugiego człowieka, sąsiada, bliżniego, narody i jak walczyć o to dobro, by nie powodować śmierci.
Zapytaliśmy też księdza Tarapackiego o ocenę postawy państwa Ukraińskiego wobec agresji Rosji.
- Ukraina mogłaby wyjść naprzeciw agresorowi, ale myślę, że Ukraińcy postępują ewangelicznie, cywilizowanie. Ukraina jest dziś wzorem dla świata, że nie można podejmować takich decyzji, które sieją śmierć i nienawiść.
Od redakcji portalu dedykujemy naszym Czytelnikom, Polakom i Ukraińcom wiersz ukraińskiego poety Mykoły Zerowa (ukr. Зеров Микола, ur. 26 kwietnia 1890r.) pt. Wielki Czwartek.
Mykoła Zerow to jeden z przedstawicieli rozstrzelanego odrodzenia ukraińskiego. W 1927 roku bolszewicy wydali poecie i tłumaczowi zakaz pisania, w 1935 roku został zesłany do obozu SŁON na Sołowkach. Został rozstrzelany 3 listopada 1937 na uroczysku Sandarmoch w Karelii w masowej egzekucji ukraińskich twórców i działaczy społecznych.
Wielki Czwartek
A zarazem kur zapiał...
Mt. 26, 74
Świec ciepły zaduch. Tłumi śpiew nadzieję –
Pod sklepieniami rozpacz brzmi i trwoga.
Synhedrion, cesarz, pretor, czerń złowroga,
Szpiedzy, siepacze – moc, co nie truchleje.
W smutnym zarysie nasze własne dzieje:
Ogień na dworze palą gdzieś u proga
Arcykapłańscy słudzy i przestroga
Dzwoni nam w uszach – trzykroć kogut pieje.
W ewangelicznych ciemnych zdarzeń treści
Snuje się wątek, nitka przypowieści
O naszych własnych podłych dni epoce.
Z kruchty dziecięce głosy, a na dworze
Wiosna w powietrzu, cmentarz, dzwon łomoce,
Wilgotne gwiazdy w wilgotnym przestworze.
29 czerwca 1921
Mykoła Zerow (1890–1937)
z ukraińskiego Adam Pomorski
(na zd. Jerzy Nowosielski „Ostatnia wieczerza" (1965), parafia prawosławna pw Narodzenia NMP w Kętrzynie)
Skomentuj
Komentuj jako gość