Interpelacja nr 44163 do ministra kultury i dziedzictwa narodowego w sprawie niezgodności z dokumentami treści przekazywanych przez oddział TVP w Olsztynie w audycji "Inwestycja kontra środowisko. Jak zakład w Biskupcu wpływa na naturę?", dotyczących substancji wprowadzanych do powietrza przez fabrykę płyt wiórowych Egger w Biskupcu
Zgłaszający: Monika Falej, Anita Kucharska-Dziedzic, Paweł Krutul, Robert Obaz, Marek Rutka
Data wpływu: 07-09-2023
Szanowny Panie Ministrze!
Minister kultury i dziedzictwa narodowego wykonuje prawo głosu z należących do Skarbu Państwa akcji spółki pod firmą Telewizja Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie. W związku z tym zwracam się do Pana o wyjaśnienie sprawy treści opublikowanej przez oddział TVP w Olsztynie w audycji „Inwestycja kontra środowisko. Jak zakład w Biskupcu wpływa na naturę?” wyemitowanej w dniu 12.09.2019 r., a dotyczącej fabryki płyt wiórowych Egger w Biskupcu, w powiecie olsztyńskim, województwie warmińsko-mazurskim.
W tej audycji padły słowa: „Efektywne elektrofiltry sprawiają, że z kominów do atmosfery przedostaje się jedynie para wodna, a nie pyły”.
Jest to niezgodne z następującymi dokumentami:
1. Decyzją starosty olsztyńskiego – pozwolenie zintegrowane GŚ-II.6222.11.2018.KP z 24.06.2019 r., wg której instalacja może rocznie emitować do atmosfery następujące substancje:
2. Corocznymi sprawozdaniami przedkładanymi marszałkowi województwa warmińsko-mazurskiego przez prowadzącego instalację. Według sprawozdania za rok 2022 emisja z następujących źródeł powstawania wprowadzanych do powietrza substancji: Generator gorącego gazu (HGG), rezerwowa komora spalania 30 MW, komora spalania 40 MW, E-108.01 była następująca:
Jak widać z powyższego, to, co jest emitowane z zakładu, nie jest „tylko parą wodną”.
Panie Ministrze!
1. Czy po powyższej audycji TVP Oddział Terenowy w Olsztynie był informowany o tym, jakie emisje mogą być emitowane przez zakład i jakie są emitowane? Jeśli tak, to kiedy i jakie podjęto działania po otrzymaniu takiej informacji?
2. Czy po powyższej audycji TVP Oddział Terenowy w Olsztynie otrzymał wniosek o ustalenie, na jaką emisję z zakładu wydał zgodę starosta olsztyński? Jeśli tak, to kiedy i jakie podjęto działania po otrzymaniu takiego wniosku?
3. Czy rolą mediów publicznych jest rzetelne informowanie społeczeństwa?
4. Jakie działania podjął lub podejmie (kiedy) oddział TVP Olsztyn, aby poinformować widzów o tym, jakie w rzeczywistości substancje są emitowane do atmosfery przez zakład?
Mając na uwadze powyższe, zwracam się z prośbą, aby Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wystąpiło do Zarządu TVP SA o przedstawienie wyjaśnień dotyczących powyższych zagadnień.
Z poważaniem
Monika Falej
Posłanka Warmii, Mazur i Powiśla
O TEJ SPRAWIE PORTAL debata.olsztyn.pl napisał już w 2020 roku TUTAJ:
Burmistrzu Biskupca, ujawnij co leci z komina EGGERA!
PRZYPOMNIENIE HISTORII RELACJI TVP OLSZTYN Z EGGERA
W dniu 12.09.2019 olsztyński oddział TVP wyemitował audycję: „Inwestycja kontra środowisko. Jak zakład w Biskupcu wpływa na naturę?”, która została nagrana na terenie fabryki Egger w Biskupcu.
W audycji pada stwierdzenie wypowiedziane przez lektora: „dzięki elektrofiltrom emitowana jest tylko para wodna bez pyłów”.
W tej samej w/w audycji wystąpił Artur Chojecki - Wojewoda Warmińsko Mazurski - był to czas poprzedniej kampanii do Sejmu, w której bezskutecznie startował Wojewoda. Wojewoda stwierdził: „Warto wspomnieć o czujnikach, o stałym monitoringu, który prowadzi inspektorat ochrony środowiska, żeby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom”.
Czy Wojewoda odwiedził fabrykę jako organ, który nie uznał mieszkańców za stronę w sprawie pozwolenia budowlanego wydanego dla fabryki Egger przez Starostę Olsztyńskiego, czy też jako zwierzchnik WIOŚ – który ma kontrolować fabrykę Egger? Nie wiadomo. Ważne, że akurat była tam kamera TVP Olsztyn.
W trakcie budowy fabryki Egger w roku 2017 ówczesny wiceminister Infrastruktury i szef struktur PIS w Olsztynie Jerzy Szmit stwierdził na antenie TV Trwam, w programie na żywo, realizowanym w Biskupcu - właśnie w temacie budowy fabryki Egger: „przemysł trzeba kontrolować i na każdym kroku sprawdzać". Czy te obietnice są realizowane?
Adam Socha
Poniżej kolejne interpelacje posłanki Moniki Falej odnośnie działania olsztyńskiego WIOŚ i tego jak jest nadzorowany przez zwierzchników (GIOŚ i Wojewodę Artura Chojeckiego):
do ministra klimatu i środowiska
w sprawie możliwych nieprawidłowości w działalności WIOŚ w Olsztynie
Zgłaszający: Monika Falej, Marek Rutka, Paweł Krutul, Robert Obaz, Anita Kucharska-Dziedzic, Maciej Kopiec
Data wpływu: 09-09-2023
do ministra spraw wewnętrznych i administracji
w sprawie ochrony przeciwpożarowej instalacji Egger w Biskupcu
Zgłaszający: Monika Falej, Paweł Krutul, Anita Kucharska-Dziedzic, Robert Obaz, Marek Rutka
Data wpływu: 07-09-2023
do ministra klimatu i środowiska
w sprawie monitoringu wizyjnego miejsc magazynowania odpadów
Zgłaszający: Monika Falej, Paweł Krutul, Maciej Kopiec, Anita Kucharska-Dziedzic
Data wpływu: 04-09-2023
https://www.sejm.gov.pl/Sejm9.
Skomentuj
Komentuj jako gość