We wtorek (7 maja) w sali sesyjnej olsztyńskiego magistratu ślubowanie złożyli zarówno ci, którzy wywalczyli mandaty radnych, jak i nowy prezydent miasta. Na przewodniczącego rady wybrano Łukasza Łukaszewskiego (PO), na wiceprzewodniczących: Nelly Antosz (Demokratyczny Olsztyn Cz.J. Małkowskiego), Grzegorza Smolińskiego (PiS) i Ewę Zakrzewską (PO).
Odebranie przez nowo wybranych samorządowców zaświadczeń o wyborze, a następnie złożenie ślubowania oraz ukonstytuowanie się prezydium Rady Miasta. Tak wyglądała uroczysta, I sesja kadencji 2024-2029. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło parlamentarzystów, honorowych obywateli Olsztyna czy przewodniczących rad osiedli.
- Po pięcioletniej przerwie znów mam zaszczyt poprowadzić obrady, lecz tym razem wynika to z mojego wieku - powiedziała Radna Seniorka I sesji Rady Miasta Olsztyna, Halina Ciunel. - Dziękuję wszystkim olsztynianom za oddane na nas wszystkich głosy. Zapewniam, że będziemy z pełnym zaangażowaniem działać na rzecz naszego miasta.
Zgodnie z decyzją wyborców spośród 25 mandatów 12 trafiło do Koalicji Obywatelskiej. Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło ośmioro radnych. Pozostałe pięć miejsc przypadło samorządowcom reprezentującym indywidualne komitety.
Spośród wybranych 7 kwietnia radnych najwyższym poparciem cieszyli się Robert Szewczyk (3244 głosów), Paweł Klonowski (3054) oraz Łukasz Łukaszewski (2512) – wszyscy z Koalicji Obywatelskiej. Natomiast rajcowie, którzy zdobyli mandat, ale cieszyli się najniższym poparciem to Katarzyna Faliszewska (494) z KO oraz Adam Andrasz i Radosław Nojman (po 462) z Prawa i Sprawiedliwości.
Już przed rozpoczęciem I sesji było wiadomo, że skład Rady Miasta będzie nieco odbiegać od tego ustalonego w kwietniowym głosowaniu. Miejsce Roberta Szewczyka - nowego prezydenta miasta - zajął Marek Fabianowicz (362 głosy), natomiast mandat Sylwii Rembiszewskiej-Piątek (będzie nadal zastępczynią prezydenta) pozostało tymczasowo nieobsadzone.
Przewodniczącym Rady Miasta został Łukasz Łukaszewski. Jego zastępcami w tej kadencji będą Ewa Zakrzewska, Nelly Antosz i Grzegorz Smoliński.
Podczas wtorkowej, uroczystej sesji swoją przysięgę złożył także nowy prezydent miasta. Do wyboru ponownie niezbędne były dwie tury głosowania. W tym ostatecznym (z 21 kwietnia) Robert Szewczyk pokonał Czesława Jerzego Małkowskiego, zdobywając ponad 27,5 tys. głosów (53,45 proc.).
- Właśnie otwieramy nowy rozdział w historii naszego miasta - powiedział po zaprzysiężeniu prezydent Olsztyna Robert Szewczyk. - Olsztyn to miasto z ogromnymi ambicjami, stolica regionu chętnie odwiedzanego przez turystów z Polski i zagranicy. Nie stać nas przeciętność, dlatego zdaję sobie sprawę, jak ogromne wyzwanie przede mną.
Zachęcenie młodych do pozostania w mieście lub powrotu do niego, większa dbałość o rodziny i przedsiębiorców, otwarcie na dialog, spór i dyskusję – to jedne z kluczowych obszarów dla nowego prezydenta. Wśród najbliższych działań wymienił złożenie wniosku o dofinansowanie budowy żłobka przy ul. Antonowicza, wprowadzenie od września bezpłatnych przejazdów dla młodych mieszkańców poniżej 18. roku życia. W najbliższym czasie powinniśmy także poznać wykonawców ul. Nowobałtyckiej oraz stadionu.
Robert Szewczyk urodził się w Olsztynie. Tu uczył się w I Liceum Ogólnokształcącym, jest także absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
Ponad ćwierć wieku działał w różnych organizacjach pozarządowych i w Radzie Osiedla Gutkowo. Od 2010 roku uzyskiwał mandat miejskiego radnego, a w minionej kadencji pełnił funkcję przewodniczącego Rady Miasta Olsztyna.
Wraz z żoną Anią mają trzech synów.
Klub radnych KO nie podpisał żadnych porozumień koalicyjnych, choć do większości brakuje im jednego radnego. Wygląda na to, ze KO liczy, że współpraca z pozostałymi radnymi będzie na tyle dobra, że obejdzie się bez zawierania koalicji.
Nie ma zatem na razie mowy o koalicji z byłym prezydentem Piotrem Grzymowiczem.
Skład Rady Miasta Olsztyna 2024-2029
*** Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska (12 mandatów)
Robert Jan Szewczyk*,
Marcin Grzegorz Galibarczyk (n),
Katarzyna Faliszewska (n),
Ewa Renata Zakrzewska,
Joanna Dorota Misiewicz,
Łukasz Jacek Łukaszewski,
Sylwia Rembiszewska-Piątek (n)*,
Marta Kamińska,
Paweł Radosław Klonowski,
Halina Teresa Ciunel,
Tomasz Jan Głażewski,
Wioletta Śląska-Zyśk (n).
*** Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość (8 mandatów)
Przemysław Bałdyga (n)
Adam Krzysztof Andrasz (n)
Grzegorz Paweł Smoliński (n)
Edyta Urszula Markowicz
Jarosław Stanisław Babalski
Radosław Marcin Nojman
Zdzisława Barbara Tołwińska
Krzysztof Guzek (n).
*** Komitet Wyborczy Wyborców Czesława Jerzego Małkowskiego (2 mandaty)
Nelly Elżbieta Antosz,
Czesław Jerzy Małkowski.
*** Komitet Wyborczy Wyborców Piotra Grzymowicza
Piotr Władysław Grzymowicz (n)
*** Komitet Wyborczy Wyborców Wspólny Olsztyn
Mirosław Arczak
*** Komitet Wyborczy Wyborców Marcina Możdżonka - Lepszy Olsztyn
Marcin Rafał Możdżonek (n)
W powiecie olsztyńskim Andrzej Abako ponownie starostą, 4. radnych PiSu głosowało na kandydatów KO
Jeśli chodzi o powiat olsztyński to ustalenia są takie, jak już opisywaliśmy: starostą pozostał Andrzej Abako z Naszego Powiatu, a wicestarostą Artur Wrochna z KO. To ugrupowania ma też większość w zarządzie i przewodniczącego rady powiatu, którym został Grzegorz Drozdowski.
Przypomnijmy, że wcześniej Nasz Powiat żądał większości w zarządzie i przewodniczącego, a elementem nacisku była perspektywa zawarcia koalicji z PiS. Koalicji nie zawarto, a mimo to 4. radnych z PiSu z 6., którzy byli też radnymi w poprzedniej kadencji, zagłosowało na kandydatów KO.
Radni VII kadencji wybrali Grzegorza Drozdowskiego na przewodniczącego Rady Powiatu. Wiceprzewodniczącymi zostali Krystyna Szter i Zbigniew Czabrycki.
W głosowaniu tajnym wybrano również starostę olsztyńskiego. Został nim, po raz kolejny, Andrzej Abako. Funkcję wicestarosty powierzono Arturowi Wrochnie, a skład Zarządu Powiatu uzupełnili: Joanna Michalska-Reda, Janusz Radziszewski i Marcin Politewicz.
- To moja druga już kadencja, którą rozpoczynam z Koalicją Obywatelską, ale obiecuję współpracować z każdym radnym, bez względu na barwy polityczne. Rozpoczynającą się kadencję można określić jako wielki plac budowy w zakresie inwestycji. Chcemy zrealizować jak najwięcej zadań drogowych, ale nie zapomnimy o inwestycjach w młodzież, szkoły, służbę zdrowia i w pomoc społeczną – mówił Andrzej Abako, starosta olsztyński, dziękując za zaufanie. Obiecał też prowadzić gabinet otwarty dla mieszkańców powiatu.
Andrzej Abako przez trzy kadencje był radnym miejskim Dobrego Miasta, pracował również w Zarządzie Warmińskiego Związku Gmin. To radny obecnej i trzech poprzednich kadencji Rady Powiatu w Olsztynie. Był wicestarostą olsztyńskim, a w minionej kadencji starostą olsztyńskim.
Jest inicjatorem projektu promocyjno-gospodarczego Szlak Świętej Warmii, którego ideą jest wykorzystanie dziedzictwa kulturowego i tożsamości Warmii dla jej rozwoju gospodarczego poprzez współdziałanie różnych środowisk. Dla urzeczywistnienia tej idei, z jego inicjatywy, w grudniu 2021 roku zawiązane zostało Stowarzyszenia Szlak Świętej Warmii. Jest jego przewodniczącym.
To inicjator utworzenia Powiatowej Komunikacji Zbiorowej. Jako starosta olsztyński pozyskiwał inwestorów strategicznych, tworząc przyjazny rynek inwestycyjny. Rozwijał współpracę z niemieckim Powiatem Osnabrück, pozyskując dla powiatowych szpitali i tutejszego Caritas karetki, sprzęt medyczny oraz środki finansowe.
Przyczynił się do wejścia Powiatu Olsztyńskiego do Międzynarodowej Sieci Cittaslow, widząc w tym możliwość jeszcze lepszej współpracy z gminami na swoim terenie i możliwości pozyskiwania środków na realizacje zadań na rzecz mieszkańców.
Wiceprzewodniczący Konwentu Starostów Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Prezes oddziału Akcji Katolickiej w Dobrym Mieście. Strażak-ochotnik, prezes zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP. Andrzej Abako jest absolwentem studiów na kierunkach: Polityki regionalnej i samorządowej oraz Społeczno-ustrojowym, ukończył także studia podyplomowe z zarządzania. Ma 58 lat.
Artur Wrochna przez 2 kadencje był burmistrzem Olsztynka, a przez 3 kadencje – radnym Powiatu Olsztyńskiego, a także członkiem Zarządu Powiatu. W ostatnim czasie pracował na stanowisku dyrektora i wicedyrektora Departamentu Kontroli w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Wcześniej przez 8 lat był dyrektorem Izby Celnej w Olsztynie, kierował również departamentem w byłym Głównym Urzędzie Ceł w Warszawie. Odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi za działalność związaną z integracją europejską. Artur Wrochna jest absolwentem studiów na wydziale dziennikarstwa i nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz podyplomowych studiów z zarządzania. Ma 60 lat.
Skład Rady Powiatu w Olsztynie VII kadencji:
Grzegorz Drozdowski – przewodniczący Rady Powiatu w Olsztynie (PO)
Krystyna Szter – wiceprzewodnicząca (Nasz Powiat)
Zbigniew Czabrycki – wiceprzewodniczący (3D)
Andrzej Abako – starosta olsztyński (Nasz Powiat)
Artur Wrochna – wicestarosta olsztyński (PO)
Joanna Michalska-Reda – członek Zarządu Powiatu w Olsztynie (PO)
Janusz Radziszewski – członek Zarządu (Nasz Powiat)
Marcin Politewicz – członek Zarządu (PO)
Marcin Frączek (KW PiS)
Krzysztof Kamiński (KW PiS)
Elżbieta Michalska (KW PiS)
Andrzej Moszczyński (KW PiS)
Marian Piwcewicz (KW PiS)
Ryszard Płoski (KW PiS)
------------------------------------------------------------
Martyna Sontowska (KKW Koalicja Obywatelska)
Mirosława Jasińska (KKW Koalicja Obywatelska)
Waldemar Jodko (KKW Koalicja Obywatelska)
Mariusz Olkowski (KKW Koalicja Obywatelska)
Mirosław Szostek (KKW Koalicja Obywatelska)
----------------------------------------------------------------------------
Anna Maria Klewiado (KWW Nasz Powiat Olsztyński)
Janusz Radziszewski (KWW Nasz Powiat Olsztyński)
Anna Stokłos (KWW Nasz Powiat Olsztyński)
Jarosław Wolak (KWW Nasz Powiat Olsztyński)
Adam Wronka (KWW Nasz Powiat Olsztyński).
Jacek Tomasz Szydło (KWW Nasz Powiat Olsztyński)
----------------------------------------------------------
Łukasz Śmietanko (KKW Trzecia Droga)
W sejmiku wojewódzkim nadal trwają targi
W urzędzie marszałkowskim sytuacja jest o wiele bardziej skomplikowana, bo pierwsze posiedzenie sejmiku zostało przerwane po odebraniu ślubowania od nowych radnych. Posiedzenie zostało jednak przerwane do 14 maja, bo okazało się, że nadal nie ma umowy i ustaleń koalicyjnych między KO i PSL-Trzecią Drogą. Dotyczy to m.in obsady zarządu.
- Są jeszcze pewne ustalenia przed nami i potrzebujemy trochę czasu - mówi marszałek Marcin Kuchciński i zapewnia, że koalicja jest pewna, choć wymaga jeszcze uzgodnień dotyczących spraw personalnych.
Z naszych informacji wynika marszałkiem pozostanie Marcin Kuchciński ( KO), wicemarszałkami będą: Sylwia Jaskulska (PSL) i Robert Turlej (KO), a członkami zarządu zostaną: Maria Bąkowska PSL i Katarzyna Sobiech (KO).
Co do stanowiska przewodniczącego sejmiku to sprawa jest otwarta. Tu w grę wchodzi dwoje radnych: Bernadeta Hordejuk (KO ) i Bogdan Bartnicki
Kadencja 2024-2029:
1. ANDRUSZKIEWICZ Piotr Marek
2. ASTRAMOWICZ-LEYK Teresa Ewa (KO)
3. BARTNICKI Bogdan
4. BĄKOWSKA Maria Anna (PSL)
5. BOBEK Jan (PSL)
6. CHYL Marek
7. HOMZA Zbigniew Mirosław (KO)
8. HORDEJUK Bernadeta Justyna (KO)
9. JASKULSKA Sylwia Monika
10. KAZIMIERCZUK Marcin (PiS
11. KOCHAN Łukasz Szymon
12. KOPICZKO Małgorzata - PiS
13. KRÓLAK Katarzyna
14. KOZŁOWSKI Patryk - PiS
15. KUCHCIŃSKI Marcin Andrzej - KO
16. LEWKOWICZ Magdalena
17. ORZECHOWSKA Bogusława - PiS
18. PIĄTEK Anna
19. POLITEWICZ Tadeusz - KO
20. RUDA Elżbieta Monika
21. SŁOMA Jarosław Marek - KO
22. SOBIERAJSKI Tadeusz Zbigniew
23. SOBIECH Katarzyna,
24. SOĆKO Piotr - PiS
25. TURLEJ Robert
26. ULEWICZ Bożenna - PiS
27. WAROT Paweł Piotr - PiS
28. WILCZEK Rafał Jan
29. WISOWATY Bogusław
30. WIŚNIEWSKA Ewa
Skomentuj
Komentuj jako gość