logodebata

Wspomóż jedyny portal na Warmii i Mazurach, który nie boi się publikować prawdy o politykach i jest za to ciągany po sądach. Nigdy, przez 18 lat istnienia, nie dostaliśmy 1 grosza dotacji publicznej. Redaktorzy i autorzy są wolontariuszami. Nr konta bankowego Fundacji „Debata”: 26249000050000450013547512. KRS: 0000337806. Adres: 11-030 Purda, Patryki 46B

niedziela, czerwiec 14, 2026
  • Debata
  • Wiadomości
    • Olsztyn
    • Region
    • Polska
    • Świat
    • Urbi et Orbi
    • Kultura
  • Blogi
    • Łukasz Adamski
    • Bogdan Bachmura
    • Mariusz Korejwo
    • Adam Kowalczyk
    • Ks. Jan Rosłan
    • Adam Jerzy Socha
    • Izabela Stackiewicz
    • Bożena Ulewicz
    • Mariusz Korejwo
    • Zbigniew Lis
    • Marian Zdankowski
    • Marek Lewandowski
  • miesięcznik Debata
  • Baza Autorów
  • Kontakt
  • Jesteś tutaj:  
  • Start
  • Blogi
  • Adam Jerzy Socha
  • Do hipokrytów z „Gazety Olsztyńskiej”

Adam Jerzy Socha

Do hipokrytów z „Gazety Olsztyńskiej”

Szczegóły
Opublikowano: piątek, 16 marzec 2012 19:03

socha_twarzLektura „Gazety Olsztyńskiej” codziennie utwierdza mnie w przekonaniu, że jest w tym świecie, który pędzi jak szalony, coś stałego i niezmiennego. Lata płyną, a ja ciągle muszę się szczypać, czy czytam gazetę z roku 2012, czy np. 1982. Jeśli artykuł dotyczy okresu PRL to niezawodnie natrafię na autorytet w postaci byłego ubeka. Jak na komentarz bieżący, to jak wyjęty z biurka red. nacz. Czesława Pazery.

Były ubek mówi o "epizodzie wojennym"
Również w piątek 16 marca ta opoka trwałości mnie nie zawiodła. Ujrzałem znajome oblicze red. Feliksa Walichnowskiego, z którym red. Marek Barański przeprowadził wywiad na temat filmu „Róża”, ktory ukazał się pod wiele mówiącym (o autorze i redakcji) tytule: "Róża" to tylko epizod wojenny" - jak muszą się czuć kobiety, które przeżyły gwałty krasnoarmiejsców, gdy teraz, po latach dowiadują się od redakcji "GO", że to co przeżyły to był "epizod"? Dla redakcji „GO”, jak pisze o sprawie lustracji, to wręcz można robić zakłady, że autorytetem będzie szef SB Wiesław Poczmański, a jak o wyczynach krasnoarmiejców i ubeków na „ziemiach wyzwolonych”, to jak w dym redaktor pospieszy do Feliksa Walichnowskiego, jednego z „pionierów”, który jako młody chłopak przybył do Prus Wschodnich z grupą płk Jakuba Prawina. Później ten kolejarz robił karierę w UB, następnie partia postawiła go na odcinek propagandy i zrobiła redaktorem naczelnym „Panoramy Północy”. Były ubek szybko przeprowadził czystkę w redakcji, pozbył się zdolnych publicystów, otoczył się młodymi kobietami „godnymi jego zainteresowania”, jak ocenił go w raporcie dla SB TW „Zenit”* i zapełniał łamy politgramotą, w której demaskował KOR-owców-kosmopolitów wysługujących się amerykańskim imperialistom.
Zgodnie z zasadą leninowską, po 1989 roku zrobił adin szag nazad i już nie twierdzi, że Prusy Wschodnie zostały wyzwolone przez krasnoarmiejców, nie zaprzecza, że gwałty miały miejsce. „Te fakty miały miejsce” – przyznaje. Ale nie jest w stanie wyzbyć się nowomowy. Dalej bowiem czytamy: „W każdej wsi na Warmii i Mazurach powinien stanąć kamień pamiątkowy z tekstem „Cześć kobietom cierpiącym w końcowej fazie II wojny światowej”. Piękny eufemizm: nie „gwałconym na śmierć w zbiorowych gwałtach przez żołnierzy radzieckich”, tylko „kobietom cierpiącym”. Na coś takiego wpaść może tylko absolwent Wyższej Szkoły Nauk Społecznych przy KC PZPR.
Wypędzonych z Kresów Wschodnich Rzeczpospolitej przez Stalina już co prawda nie nazywa „repatriantami”, tylko „przybyszami „zza Buga”, emigrantami, którzy stali się imigrantami. „Te zniszczone i wyludnione tereny trzeba było zasiedlić emigrantami i zagospodarować”. A ja myślałem, że emigrantami są młodzi Polacy, którzy zmuszeni zostali z braku pracy do emigracji do Londynu, a przywiezieni w bydlęcych wagonach z Kresów, to wypędzeni. „Pionierzy” zaś to ludzie dobrowolnie zasiedlający Amerykę Północną, a nie ubecy, którzy mieli zaprowadzić terrorem komunizm.
Dr Feliks Walichnowski twierdzi, że „Rosjanie w 1945 roku okrutnie zemścili się na kobietach w Prusach Wschodnich za zbrodnie hitlerowców”. Ktoś, kto ma tytuł naukowy doktora i w związku z czym zabiera głos w tej sprawie, powinien znać prace historyków na temat gwałtów w Prusach Wschodnich. To nie był żaden dziki odwet, tylko na zimno wykalkulowana przez Stalina strategia „czystek etnicznych”; sposób na pozbycie się reszty ludności niemieckiej z Prus wschodnich, żeby przygotować teren dla wypędzonych Polaków z Kresów i móc postawić aliantów przed faktem dokonanym. Żołnierze radzieccy robili to na rozkaz przełożonych. Dr Feliks Walichnowski może mieć we mnie sprzymierzeńca, jeśli wystąpi z inicjatywą postawienia pomnika, nie „kobietom cierpiącym” a gwałconym na śmierć, w miejsce „Pomnika Wdzięczności Armii Radzieckiej” w centrum Olsztyna.
Ideały Ewy Mazgal
Na tym moja utwierdzenie się w przekonaniu, że „panta rhei” nie odnosi się do „Gazety Olsztyńskiej”, byłego organu KW PZPR, nie skończyło się w tym wydaniu. Niezawodna red. Ewa Mazgal komentuje udział kilku tysięcy Polaków w święcie narodowym Węgrów (164 rocznica powstania węgierskiego). To braterstwo prawie wzruszyło czołową komentatorkę „GO” do łez, „ale”.... Ale publicystka „GO” zachowała czujność rewolucyjną i przypomniała nam, że rządy Orbana to prawie totalitaryzm. Ale to nie nie było najważniejsze odkrycie Ewy Mazgal. Najważniejsze było odkrycie podobieństwa pomiędzy obchodami Święta Niepodległości 11 Listopada i Święta Węgrów, cytuję” „wtedy też na ulice Warszawy wyszły dwie manifestacje: jedna ostro prawicowa druga centrolewicowa. I przyjechali Niemcy! Co prawda antyfaszyści, ale Niemcy. Ile było pisania i gadania, nie tylko po prawej stronie, jaki to straszny skandal. Ja skandalu nie widziałam, nie ma nic złego, jeśli ludzi różnych krajów łączą wspólne ideały. Jeżeli prawicowi Polacy mogą popierać Orbana na Węgrzech to dlaczego niemieccy antyfaszyści nie mogą wspierać polskich antyfaszystów?”.
Czyli ci, którzy świętują 11 Listopada to „ostra prawica” i faszyści, natomiast ci, którzy im to świętowanie chcą wybić z głowy, urządzają blokadę i wzywają do pomocy w rozpędzeniu Marszu Niepodległości młodych bandytów z Niemiec, to „centrolewica” i "antyfaszyści".
Bandyci z Niemiec zostali zaproszeni przez finansowany przez państwo i prezydent Warszawy postleninowskie środowisko „Krytyki Politycznej, w dniu 11 listopada po to, żeby kastetami i pałkami wybili z głowy Polakom patriotyzm. I wnukowie nazistów, którzy stolicę Polski zrównali z ziemią i wymordowali 200 tys. jej mieszkańców, wywiązali się z zamówienia; urządzili polowanie na ulicach Warshau.
Polacy nie pojechali 15 marca do Budapesztu, żeby na kogoś napadać, ale aby wyrazić swoją solidarność z narodem węgierskim, który wyzwolił się z postkomunizmu i walczy o swoją podmiotowość. Gdyby Polacy naruszyli cielesność choć jednego Węgra, przeciwnika rządu Orbana, to informacja ta nie schodziłaby z żółtego paska TVN24.
Red. Ewa Mazgal zapomniała, że poparcie dla, jej zdaniem, prawie totalitarnego rządu Orbana wyraził premier Donald Tusk. Czy premier to też „ostra prawica”, "faszysta", "antyfaszysta" czy „centrolewica”?
Wróćcie do „Głosu Olsztyńskiego”
Mam prośbę do Ewy Mazgal, Marka Barańskiego i całego zespołu „Gazety Olsztyńskiej”. Skończcie z hipokryzją, skończcie z powoływaniem się na tradycję gazety Pieniężnych i Liszewskich, gazety narodowo-katolickiej, za którą jej redaktor Seweryn Pieniężny oddał życie. Niemal każdym numerem udowadniacie, że ta tradycja jest Wam głęboko obca. Oddajcie ten zagrabiony przez PZPR tytuł potomkom założycieli „Gazety Olsztyńskiej” z mottem „Ojców mowy, ojców wiary/ Brońmy zgodnie: młody, stary! Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!” Wróćcie do tytułu „Głos Olsztyński” i wtedy uprawiajcie leninowską propagandę i drukujcie wynurzenia byłych ubeków. Tak będzie uczciwie.
Adam Socha
*Dane z artykułu dr Piotra Kardeli „Różne odcienie współpracy z SB”, „Debata” nr 5/2011. Tych faktów z życiorysu F. Walichnowskiego nie znajdziemy w „Leksykonie Kultury Warmii i Mazur” redagowanego przez CEiK za pieniądze podatników.

 

Tweet
Pin It
  • Poprzedni artykuł
  • Następny artykuł

Skomentuj

Komentuj jako gość

    0

    Biorą udział w konwersacji

    Komentarze (50)

    • Sortuj - najpierw najstarsze
    • Sortuj - najpierw najnowsze
    • Subskrybuj poprzez e-mail
    Pokaż poprzednie komentarze
    • Gość - Adam Socha

      Odnośnik bezpośredni

      Do kapusiów-trolli
      Najpierw krzyczycie: Socha, ujawnij swoją teczkę. Jak ujawniam, też żle. Uzgodnijcie stanowiska.
      Do \"zibi\". Spałem na styropianie w stołówce Stoczni im. Lenina podczas strajku w sierpniu 1988 roku, jako wysłannik \"Posłańca Warmińskiego\". Wówczas dotarło do mnie, że deal Kiszczak-Wałęsa, to ostateczny koniec Solidarności z 1981 roku. Napisałem o tym strajku książkę reporterską, której fragment wydrukował tygodnik \"Ład\".
      A propos naszej dyskusji polecam ten tekst:
      http://wpolityce.pl/wydarzenia/25043-skad-elity-iii-rp-trzecia-podmiana-elit-to-podmiana-elit-solidarnosciowych

      około 14 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - zibi

      Odnośnik bezpośredni

      Adamie, miałem na myśli \"ten\" styropian :)
      Nie przypuszczałem, że w 1988 roku w stoczni nadal kładziono na styropianie. Teraz już wiem.
      Do trolli nie ma co pisać. Dla nich z kata zrobić ofiarę to pestka.

      około 14 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Ł. N.

      Odnośnik bezpośredni

      \"Kat\", \"ofiara\" - pojęcia rodem z psychoterapii rodzinnej lub też niemieckiego romantyzmu ;) Abstrahując - używane niepoprawnie, ponieważ kat egzekwował prawo. I to prawo mające poparcie ówczesnego średniowiecznego społeczeństwa. Kasi z SB zaś nie egzekwowali prawa tylko ustawowe bezprawie. Po drugie - średniowieczni kaci nie cieszyli się szacunkiem społecznym ani prestiżem. Zawód kata był najniżej w hierarchii społecznej. Kaci mieli wstęp do kościoła jedynie w Wielkanoc i wielkie święta, zaś rodzina katów - swoją specjalną ławkę z tyłu kościoła. \"Kaci\" z SB cieszyli się prestiżem, przywilejami. Do kościoła zaś chodzili w celach co najwyżej informacyjno-wywiadowczych.

      około 14 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - olga

      Odnośnik bezpośredni

      opublikowanie całej teczki zamknęłoby usta prowokatorom sterowanym przez esbeckie lobby

      około 14 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Adam Kowalczyk

      Odnośnik bezpośredni

      @olga
      [opublikowanie całej teczki zamknęłoby usta prowokatorom sterowanym przez esbeckie lobby]
      Naprawdę tak Pani sądzi? Ja sądzę, że nic by nie pomogło. Taki jeden czy drugi troll znowu zacznie pisać o szambie i wezwie do opublikowania \"reszty\" teczki. I jak Pani udowodni, że tej \"reszty\" nie było? Dyskutować można tylko z ludźmi uczciwymi, z trollami nie ma sensu. Tylko oplują bo nic innego nie potrafią.

      około 14 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Wojciech

      Odnośnik bezpośredni

      Źle, gdy dziennikarz atakuje dziennikarza. Bez względu na to, w jakich redakcjach pracujemy. Gryząc się ze sobą wystawiamy się na pośmiewisko. Jestem dziennikarzem. Nie chcę brać udziału w pośmiewisku. I nie chcę być obrażany tylko dlatego, że pracuję w GO!

      około 14 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - debaciarz

      Odnośnik bezpośredni

      Panie Wojciechu

      W każdym normalnym mieście dziennikarze i publicyści się atakują i polemizują ze sobą na łamach.

      około 14 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Wojciech

      Odnośnik bezpośredni

      @debaciarz
      I dlatego nasz zawód cieszy się coraz niższym prestiżem (o ile go jeszcze ma w ogóle...).

      około 14 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - denim

      Odnośnik bezpośredni

      Znam wielu dziennikarzy osobiście. Część z nich cierpi na manieryzm pt. \"Ja piszę - nie czytam\". A szkoda. Dobrze byłoby otworzyć czaszkę na innych i spróbować coś z tego wyłuskać dla siebie a nie czytać cudze teksty z nastawieniem jak by mu dokopać.
      Szanowny Panie Socha wiem, że \"pisać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej bo nie o to chodzi jak to komu wychodzi\".
      Pozdrawiam Panie Adamie Jerzy.

      Drugą część komentarza poświęcam niektórym komentatorom. Klimat \"pyskówek\" żenujący. Zauważam, że im bardziej deklarowany antysowietyzm tym więcej w nim sowietyzmu. Jakież to piękne, kulturowo wschodnie, dokopać bliźniemu za wszelką cenę, o tak, dla zasady, bezinteresownie. A jednocześnie tęsknić za kulturą europejską czy wręcz się z nią utożsamiać.
      Z serdecznym pozdrowieniem moim kochanym rodakom :)

      około 13 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - zz

      Odnośnik bezpośredni

      ciągle aktualne- taki olsztyński przyczynek do ,,Resortowych dzieci,,...

      około 11 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz

    Wyróżnione

    Lubiane

    System komentarzy oparty o Komento

    Komentarze

    Aktywa Kremla i PIS bronią Kraskowskiego z obawy, że wygada się kto mu każe pluć na RG. Sądy orzekły, że nie ma żadnej afery. Uciekinier ziobro mścił ...
    Aresztowano dziennikarza Krask...
    3 godzin(y) temu
    https://www.facebook.com/photo/?fbid=1684882981591513&set=ecnf.100002094823336
    LIST OTWARTY związkowców do po...
    12 godzin(y) temu
    Dobre jest to, że ta kobieta (Marta) od lat startuje w wyborach samorządowych i klapa. Pomimo występowania ramię w ramię z Urszulą. Lansu, polubień na...
    LIST OTWARTY związkowców do po...
    12 godzin(y) temu
    Marta Pasławska- Hurło zasiada w Radzie Społecznej przy Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. prof. dr. Stanisława Popowskiego w Olszty...
    LIST OTWARTY związkowców do po...
    14 godzin(y) temu
    Pasławska to niech lepiej porozmawia ze swoim ulubionym prawnikiem, na temat pożyczki,którą zaciągnął w spółce, gdzie zasiada w radzie nadzorczej. To ...
    LIST OTWARTY związkowców do po...
    15 godzin(y) temu
    Przecież to bzdura. Brońcie Kraskowskiego bo w areszcie wygada na czyje zlecenie materiały sfabrykował i co wie o pewnych braciach
    Aresztowano dziennikarza Krask...
    20 godzin(y) temu

    Ostatnie blogi

    • Apel o optymizm na wypadek wojny Dwadzieścia rosyjskich dronów, które ostatnio wleciały do Polski wzbudziły u wielu moich rodaczek i rodaków głęboki niepokój, a często przerażenie… Zobacz
    • Barbarzyński atak "silnych ludzi" Tuska na praworządność Zbigniew Lis Motto Tuska: Będziemy stosować prawo, tak jak my je rozumiemy, czyli uchwałami Sejmu i rozporządzeniami zmieniać ustawy, wg zasady –… Zobacz
    • Co trzeba zrobić, żeby PiS wygrało kolejne wybory? Zbigniew Lis Wielu Polaków głosujących nie za opozycją, tylko przeciw PiS, nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji ich decyzji oraz z powagi… Zobacz
    • Michał Wypij, Paweł Warot – komentarz osobisty Bogdana Bachmury Bogdan Bachmura Dużo łatwiej o krytykę osób, których nie darzymy sympatią, z którymi jesteśmy w sporze lub konflikcie. Ale tym razem jest… Zobacz
    • 1

    Najczęściej czytane

    • Wyborcza sporządziła listę osób do zwolnienia z pracy, związanych z PiS
    • Wójt i radni Gietrzwałdu odpowiedzieli agresją na apel Kamińskiego
    • Aresztowano dziennikarza Kraskowskiego. Ujawnił związki Giertycha z aferą Polnord
    • Radny: „Czy szkoła w Bartoszycach (...) uczy, że Bandera jest bohaterem...”
    • Od 3 lat wywołuje fałszywe alarmy, sąd go wypuścił i Wiktor P. nasłał policję na dziennikarzy TV Republika
    • Rekonstrukcja pałacu w Klewkach za 9 mln zł przez dekonstrukcję?
    • Ks. Alfred Borski: "Pani Urszula Pasławska jest żoną Marka Michniewicza"
    • Spalarnia śmieci w Olsztynie nie powstrzymała kolejnej podwyżki za odpady
    • Radni wojewódzcy PiS domagają się kontroli w ukraińskich szkołach
    • Dlaczego samorządowcy zostali oskarżeni w procesie Helpera?
    • LIST OTWARTY związkowców do poseł Urszuli Pasławskiej w sprawie konsolidacji szpitali
    • Prokuratura w Olsztynie chce kasacji wyroku w sprawie adwokata od "trumny na kółkach"

    Wiadomości Olsztyn

    • Olsztyn

      • LIST OTWARTY związkowców do poseł Urszuli Pasławskiej w sprawie konsolidacji szpitali

        2026-06-12 06:30:15

        LIST OTWARTY organizacji związkowych działających w Regionie Warmińsko-Mazurskim i Wojewódzkim Szpitalu...

      • Władze Olsztyna wybrały firmę, która zaprojektuje rozbiórkę "szubienic"

        Adam Jerzy Socha 2026-06-09 09:50:36

        Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińskiej i Mazurskiej, znany mieszkańcom Olsztyna jako „szubienice”,...

      • Prokuratura w Olsztynie chce kasacji wyroku w sprawie adwokata od "trumny na kółkach"

        2026-06-01 08:29:41

        Prokurator okręgowy w Olsztynie złożył wniosek do Prokuratury Krajowej o rozważenie złożenia kasacji...

    Wiadomości region

    • Region

      • Dlaczego samorządowcy zostali oskarżeni w procesie Helpera?

        Adam Jerzy Socha 2026-06-09 09:53:42

        „Zawiedliśmy się na osobach, które z pozoru, wyglądu, usposobienia, wydawały się, że są uczciwe (...)...

      • Radni wojewódzcy PiS domagają się kontroli w ukraińskich szkołach

        Adam Jerzy Socha 2026-06-08 17:07:39

        Radni wojewódzcy PiS Paweł Warot i Piotr Soćko domagają się od wojewody warmińsko-mazurskiego, kurator...

      • Radny: „Czy szkoła w Bartoszycach (...) uczy, że Bandera jest bohaterem...”

        Adam Jerzy Socha 2026-06-07 18:11:29

        Radni Sejmiku Warmińsko-Mazurskiego z klubu PiS zwołali na poniedziałek 8 czerwca konferencję prasową...

    Wiadomości Polska

    • Polska

      • Aresztowano dziennikarza Kraskowskiego. Ujawnił związki Giertycha z aferą Polnord

        2026-06-10 07:18:56

        Sąd Rejonowy w Piasecznie zdecydował o trzymiesięcznym areszcie dla znanego dziennikarza śledczego...

      • Polską rządzi oligarchia partyjna. Czy nowa Konstytucja to zmieni?

        Bogdan Bachmura 2026-06-01 09:03:33

        To dobrze, że prezydent Karol Nawrocki powołał Radę Nowej Konstytucji. To znacznie poważniejsza...

      • Wójt i radni Gietrzwałdu odpowiedzieli agresją na apel Kamińskiego

        Adam Jerzy Socha 2026-05-30 20:02:15

        Agresją i kpinami zareagowali radni i wójt Jan Kasprowicz, na wystąpienie na sesji Rady Gminy w...

    O debacie

    • O Nas
    • Autorzy
    • Święta Warmia

    Archiwum

    • Archiwum miesięcznika
    • Archiwum IPN

    Polecamy

    • Klub Jagielloński
    • Teologia Polityczna

    Informacje o plikach cookie

    Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.