Po artykule o ofercie BIOELEKTRY, złożonej 16 marca prezydentowi Olsztyna, budowy linii do całkowitego odzysku surowców z odpadów oraz wspólnie z ENEA budowy elektrociepłowni na biomasę, w całości za własne środki, zwolennicy budowy spalarni zaczęli dyskredytować zakład BIOELEKTRY w Różance, m.in. wypisując na forach internetowych opinie, że technologia ta jest smrodliwa („cuchnie" jak ujął to radny PO Robert Szewczyk na fb dziennikarza śledczego Mariusza Kowalewskiego).
W związku z tym Stowarzyszenie „Święta Warmia", która od początku jest przeciwna budowie w Olsztynie spalarni odpadów, zorganizowała wyjazd do Bioelektry w Różance dla organizacji pozarządowych, spółdzielni mieszkaniowych, rad osiedli, radnych i naukowców z UWM, by przedstawiciele mieszkańców Olsztyna mogli osobiście zobaczyć, jak ten zakłada pracuje i jakie uzyskuje efekty, oraz czy wydziela smród. Rozesłaliśmy maile z propozycją wspólnego wyjazdu autokarem 26 marca (tego dnia będzie do naszej dyspozycji Główny Technolog zakładu, który specjalnie przyjedzie ze Szczecina (technologię wymyślili dwaj inżynierowie z Politechniki Szczecińskiej.
Jak dotąd z radnych potwierdził swój wyjazd do Różanki jedynie Jarosław Babalski (PiS). Radni PO Tomasz Głażewski i Marcin Kuciński odpisali, że organizują własny wyjazd do Bioelektry (ponoć 6 radnych z klubu PO ma pojechać) w innym terminie. Radny Zbigniew Dąbkowski odpisał, że w tym czasie będzie zagranicą. Pozostali radni nie odpowiedzieli na zaproszenie.
Z Rad Osiedli swój wyjazd potwierdzili przewodniczący Likus, Zielonej Górki, Kortowa, Podgrodzia, Gutkowa i Kościuszki.
Ze spółdzielni mieszkaniowych wyjazd potwierdziło „Pojezierze"
Z organizacji pozarządowych jedzie przedstawiciel Forum Rozwoju Olsztyna, SARP, Grupy Roboczej ds. rewitalizacji Koszar Dragonów, no i oczywiście „Świętej Warmii".
Z mediów jedynie zareagował – odmownie - portal Kurier Olsztyński. Pozostałe nie odpowiedziały na mail (Gazeta Olsztyńska, olsztyńska Gazeta Wyborcza, Radio Olsztyn, TVP Olsztyn, www.olsztyn24.com, www.olsztyn.com, express.olsztyn).
W tej chwili mamy więc w sumie 13 osób. W poniedziałek 23 marca zamykamy listę chętnych na wyjazd.
WYJAZD w czwartek 26 marca o 12.00 z parkingu dla autokarów przy ul. Nowowiejskiego, początek zwiedzania z głównym technologiem o 14.00. czas obserwacji całego procesu technologicznego od 1 do 2 godzin (w zależności od liczby pytań).
Jeśli ktoś ma chęć zobaczyć tę technologię w działaniu, prosimy o mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Adam Socha
Skomentuj
Komentuj jako gość