logodebata

Wspomóż jedyny portal na Warmii i Mazurach, który nie boi się publikować prawdy o politykach i jest za to ciągany po sądach. Nigdy, przez 18 lat istnienia, nie dostaliśmy 1 grosza dotacji publicznej. Redaktorzy i autorzy są wolontariuszami. Nr konta bankowego Fundacji „Debata”: 26249000050000450013547512. KRS: 0000337806. Adres: 11-030 Purda, Patryki 46B

czwartek, czerwiec 18, 2026
  • Debata
  • Wiadomości
    • Olsztyn
    • Region
    • Polska
    • Świat
    • Urbi et Orbi
    • Kultura
  • Blogi
    • Łukasz Adamski
    • Bogdan Bachmura
    • Mariusz Korejwo
    • Adam Kowalczyk
    • Ks. Jan Rosłan
    • Adam Jerzy Socha
    • Izabela Stackiewicz
    • Bożena Ulewicz
    • Mariusz Korejwo
    • Zbigniew Lis
    • Marian Zdankowski
    • Marek Lewandowski
  • miesięcznik Debata
  • Baza Autorów
  • Kontakt
  • Jesteś tutaj:  
  • Start
  • Blogi
  • Bogdan Bachmura
  • Grać to trzeba umić

Bogdan Bachmura

Grać to trzeba umić

Szczegóły
Opublikowano: sobota, 17 luty 2018 16:29
Bogdan Bachmura
Międzynarodowa awantura wokół nowelizacji ustawy o IPN ma jeden wspólny mianownik: nikt niczego nie rozumie i wszyscy są zaskoczeni. Autorzy ustawy i stojący za nimi murem PiS są zaskoczeni pretensjami Izraela i Stanów Zjednoczonych o to, że Polska chce skorzystać z prawa do obrony swojego dobrego imienia. Nasi sojusznicy ostro protestują, bo nie pojmują dlaczego Polska próbuje narzędziami prawnymi ograniczyć wolność wypowiedzi na temat Holokaustu. Na Ukrainie zastanawiają się dlaczego polski parlament penalizując historię polsko-ukraińską począwszy od lat 20. podgrzał do czerwoności nasze i tak ostatnio napięte stosunki. Natomiast walczący od dawna z „polskimi obozami zagłady” Lech Obara i Szymon Topa, reprezentujący Stowarzyszenie Patria Nostra, zachodzą w głowę, jakim sposobem ich pomysł walki z nieprawdziwym sformułowaniem o „polskich obozach zagłady”, poparty konkretnym projektem ustawy, zamienił się w potworka z legislacyjnej gumy.

Po prostu komedia pomyłek. Tak by się przynajmniej mogło wydawać. Jednak nie trzeba szczególnie wyrafinowanej politycznej buchalterii aby dostrzec, że Polska w zamian za uznanie oczywistej odpowiedzialności Niemiec za budowę przemysłu śmierci podczas II wojny światowej zdecydowanie przepłaciła. Owszem, udało się sprowokować międzynarodową dyskusję, ale nie jest prawdą twierdzenie prof. Jacka Czaputowicza, ministra MSZ, że Polska zyskała, ponieważ uświadamia opinii międzynarodowej jaka była prawda ws. niemieckich obozów śmierci i Holokaustu. Niestety, stało się dokładnie odwrotnie. Dzięki narracji jaką uruchomiły Izrael i Stany Zjednoczone wyszło na to, że Polska chce kneblować dyskusję na temat rzeczywistej odpowiedzialności za Holokaust. Nie ma bowiem wątpliwości, że karta jaką w tej sprawie zagrano to legislacyjny bubel w którego mętnej wodzie utopiono jasne przesłanie walki z „polskimi obozami zagłady”.

Ale z pewnością nie jest to wypadek przy pracy. Druzgocące opinie prawne, pokazujące zagrożenia i zupełną nieprzydatność noweli ustawy do deklarowanych celów, nie były brane pod uwagę, bo zupełnie rozmijały się z rzeczywistymi intencjami rządzącej partii. Nie bez powodu PiS sięgnął po metodę budowania łatwego poparcia, którą w nauce przyjęto nazywać penalnym populizmem. Postulowane przez Stowarzyszenie Patria Nostra precyzyjne zapisy ustawy, odnoszące się do „polskich obozów zagłady”, nie spełniały oczekiwań PiS, ponieważ jej ostrze było skierowane poza granice Polski. Natomiast ostateczny, tak powszechnie krytykowany kształt ustawy, ma dla PiS ten walor, że adresatem kolejnej wojny w obronie polskiej godności pozostają Polacy, bo tylko tutaj jest miedza, a za nią „wróg na własnej piersi wyhodowany” i tylko w konfrontacji z nim można zewrzeć własne szeregi i pokazać koniec dotychczasowej dyplomacji wstydu.

Trudno, aby Jarosław Kaczyński i jego otoczenie nie zauważyli, że przegłosowane zmiany legislacyjne są narzędziem nieprzydatnym do rozstrzygania sporów dotyczących odpowiedzialności za Holokaust. Nie tylko dlatego, że jej zasięg w praktyce ogranicza się do granic Polski. Paragrafami można ludzi zastraszyć, zmusić do postaw konformistycznych. Trudno jednak walczyć w ten sposób o prawdę i dobre imię Polski.

– Polska nie da się dłużej obrażać – mówi wiceminister Patryk Jaki. Pytanie: a kto ją obrażał i kiedy? W wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” Jaki wyjaśnia, że odpowiedzialności nie będą podlegały na przykład osoby twierdzące, że Polacy odpowiadają za pogrom kielecki czy w Jedwabnem. Inaczej byłoby, gdyby odpowiedzialnością obarczono naród polski. Z kolei prof. Andrzej Nowak zapewnia, że rygorom ustawy nie podlegałby Jan Gross za „Sąsiadów”. Ale już w przypadku jego wypowiedzi dla „Die Welt”, gdzie Gross mówił o Polakach, którzy zabili więcej Żydów niż Niemcy, ustawa miałaby zastosowanie. Tak więc jeden przypadek mamy. A gdzie są, poza „polskimi obozami zagłady” inne przykłady?

Obóz rządzący popełnił błąd, stawiając się między młotem oczekiwań własnego elektoratu, a kowadłem twardej postawy swoich strategicznych sojuszników. W jednym z wywiadów Ludwik Dorn stwierdził, że polityka zagraniczna nigdy nie była najmocniejszą stroną Jarosława Kaczyńskiego. Trzeba jednak przyznać, że warunki do rozegrania tradycyjnego scenariusza oblężonej twierdzy, z Niemcami i Rosją w roli głównej, nie były tym razem sprzyjające. Niemcy, spolegliwym oświadczeniem swojego szefa MSZ, sprytnie zeszły z linii frontu, a Rosja z oczywistych powodów, tym razem na adwersarza się nie nadawała. Natomiast takiej reakcji Izraela, a zwłaszcza USA, obóz rządzący z pewnością się nie spodziewał. I to także nie wystawia mu najlepszego świadectwa. Zapomniano, że w Izraelu także jest demokracja i tam również zbliżają się wybory. Liczono na to, że poprawki w ustawie jakich dokonano pod wpływem sugestii Izraela, dotyczące wyjęcia spod odpowiedzialności naukowców i artystów, wystarczą do milczącej akceptacji pozostałych zapisów ustawy. Jednak powyborcze być albo nie być premiera Benjamina Netanjahu jeszcze bardziej niż w Polsce zależy od wewnętrznej walki o pozycję lidera i gwaranta polityki historycznej Izraela. Natomiast o zaskoczeniu reakcją USA przez litość rozpisywał się nie będę, tłumacząc sobie, że tylko niezłomna wiara w bezgraniczną miłość Donalda Trumpa do Polski mogła wyprzeć z pamięci istnienie żydowskiego lobby w USA.

Pomimo publicznego napinania muskułów obóz władzy zdaje sobie sprawę, że zapędził się do narożnika i z naszymi sojusznikami trzeba się jakoś dogadać. Gdyby Polska była normalną demokracją niezbędne korekty ustawy byłyby nie tylko możliwe, ale świadczyłyby o sile i żywotności systemu. Od czego ostatecznie mamy Senat jako „izbę rozsądku” i Prezydenta jako strażnika dobrego prawa i reprezentanta państwa w stosunkach zewnętrznych. Niestety, w systemie partiokracji który panuje w Polsce taka próba wybicia się na normalność Senatu lub Prezydenta wywołałaby polityczne tsunami, ponieważ podważałoby całą, rzeczywistą hierarchię władzy i zostałaby odebrana jako słabość systemu. Przykro powiedzieć, ale tą ustrojową paranoję, uznającą partię za byt nieomylny, uznaliśmy za normę, choć tyle ma wspólnego z demokracją, co „polskie obozy zagłady” z historyczną prawdą.

Na zakończenie smutna, ogólniejszej natury refleksja. Wielu Polaków, zwłaszcza starszego pokolenia, szokuje sama istota problemu z którym przychodzi nam walczyć. Chodzi o istnienie masowego odbiorcy, na tyle tępego, że geograficzna zbitka „polskie obozy zagłady” może być uznana za fakt historyczny, albo odpowiednio często używany termin „naziści” może stworzyć odrębny byt, pomniejszający winę Niemiec i Niemców za II wojnę światową i Holokaust.

W wywiadzie dla „Debaty” Szymon Topa mówi, że Stowarzyszenie Patria Nostra podjęło walkę z „polskimi obozami zagłady”, ponieważ przeciętny zagraniczny czytelnik nie jest w stanie z tego rodzaju określeniami sobie poradzić samodzielnie i z góry odrzucić je jako nieprawdziwe. Wyjaśnienie tego problemu nie jest proste. Schyłkowa cywilizacja Zachodu, zastępując Boga bożkiem konsumpcji, wyhodowała pokolenie idiotów. Dawniej głupek był głupkiem. Stan umysłu to był jego problem i podniesienie go na wyższy poziom również. Później przyszła Rewolucja Francuska, a z nią zapowiedź powszechnego oświecenia. Ale plan wziął w łeb, bo wyhodowano „człowieka masowego”, którego cechuje minimum wymagań wobec siebie i maksimum wobec otoczenia. To on tworzy tzw. opinię publiczną, choć w rzeczywistości żadnej opinii nie posiada. Kieruje się emocjami i stereotypami. Im prymitywniejszymi, tym łatwiej przyswajanymi.

Politykę historyczną jako element budujący spójność państwa wobec innych państw stosowano od zawsze. Ale w świecie masowej świadomości i masowej komunikacji zmieniła się w oręże dotychczas nieznane. Niezbędne, a zarazem groźne, ponieważ państwa, tworząc korzystną dla siebie wizję dziejów, naginając historię do własnych potrzeb, często wchodzą na kurs kolizyjny z analogicznymi wizjami innych państw.

Polska, dzięki swojej burzliwej historii, posiada wielki potencjał do budowania skutecznej polityki historycznej, ale przez to okazji do zderzenia z obcymi interesami także nie brakuje. Możliwie bezkolizyjne przebijanie się do pustej głowy człowieka masowego wymaga konsekwencji, finezji i oczywiście niemałych środków. Stany Zjednoczone, Niemcy i przede wszystkim Izrael wraz z żydowską diasporą to wzorce trudne do doścignięcia. Jak mówił Cezary Pazura w filmie „Sztos”: „Grać, to trzeba umić”. Ale próbować trzeba.
Bogdan Bachmura
Prezes Stowarzyszenia „Święta Warmia” i „Fundacji Debata”, politolog, publicysta


Tweet
Pin It
  • Poprzedni artykuł
  • Następny artykuł

Skomentuj

Komentuj jako gość

    0

    Biorą udział w konwersacji

    Komentarze (26)

    • Sortuj - najpierw najstarsze
    • Sortuj - najpierw najnowsze
    • Subskrybuj poprzez e-mail
    Pokaż poprzednie komentarze
    • Gość - Rozsądny Polak

      Odnośnik bezpośredni

      Bardzo poważnym i kluczowym błędem jest traktowanie nowelizacji ustawy o IPN jako izolowanego problemu samego w sobie. Bowiem zapisy ustawy o IPN precyzyjne czy nie - są w gruncie rzecz bez znaczenia i nie są żadnym poważnym problemem, dla nikogo poważnego, ale są znakomitym, rozdętym medialnie, pretekstem. Spór polsko-izraelsko-amerykański idzie bowiem o wpisanie nas na listę "współodpowiedzialnych za holokaust", co stworzyłoby "moralne uzasadnienie" do wyszlamowania nas z majątku na poziomie (dziś już takie kwoty padają) 300 miliardów dolarów. Rzeczywisty sprawca (Niemcy) przyznał się ostatnio dwa razy, ale to Polska (która nie otrzymała reperacji wojennych od Niemiec szacowanych tylko w części czysto ekonomicznej na co najmniej ok. bilion dolarów) miałaby te 300 miliardów zapłacić, i to nie tylko żydowskim spadkobiercom (co o ile uczciwie wyszacowane mogłoby by mieć jeszcze jakiś sens, gdyby to była część należnych reparacji niemieckich), ale również wobec tzw. majątku bezspadkowego - międzynarodowym, współczesnym organizacjom żydowskim (co uważam za całkowicie nieuzasadnione). Oznaczałoby to utrwalenie naszego kolonialnego statusu oraz stworzenie uprzywilejowanej, ale obcej wobec polskiego etnosu i etosu grupy dysponującej w Polsce majątkiem o skali decydującej o tym , "kto tu będzie rządził". Ostrzega i pisze o tym od lat red. Stanisław Michalkiewicz, i w tej kwestii całkowicie się z nim zgadzam. Zatem bicie piany w temacie ustawy o IPN uważam za zbędne zużywanie energii, bardzo potrzebnej w najbliższej przyszłości.

      około 8 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Gość

      Odnośnik bezpośredni

      A co trzeba umić, żeby pomóc Morawieckiemu wytłumaczyć to, że Żydzi współpracowali z mordercami Żydów i sami stali się mordercami Polaków. Dziadek ze strony ojca opowiadał mi jak to było, po wojnie do Gomułki a i potem częściowo również. Każda instytucja była obsadzana wg klucza – dyrektor Polak, ale zastępca(y) Żydzi. To zastępcy decydowali o działaniach. Szczególnie wojsko i służby bezpieczeństwa, prokuratury i sądy wpisały się w zbrodnie na Polakach. Mamy przecież policzone ofiary. I nikt tego nie wyciąga jako argumentu? No może akcja z „żołnierzami wyklętymi” nieco sprawę wyostrza, ale tu pomieszano zwykłych bandytów z patriotami. Jakoś dziwne jest to milczenie. O katyniu, gdzie to Żydom powierzano akcję strzału w tył głowy (nie tak dawno jeden z nich żył w Izraelu i chciał dać świadectwo prawdzie, ale urwano łeb sprawie) już tylko wspomnę. Może więc trzeba umić być odważnym… i chcieć prawdy, a nie używać jej jako straszaka i elementu gry politycznej.

      około 8 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - suszko

      W odpowiedzi na: Gość - Gość
      Odnośnik bezpośredni

      a babka ze strony matki co opowiadała?

      około 8 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Gość

      W odpowiedzi na: Gość - suszko
      Odnośnik bezpośredni

      Forumiarzu Śledczy, zabierasz zajęcie red. AS. A ta żesz babka powiadała mi, żeby ze szmulami się nie zdawać… (wyjaśnię tylko, że to nie chodzi o Szmula z piosenki W. Młynarskiego "Tak jak malował pan Chagall"). Z pustego (np. łba) to nawet Szmul nie naleje...

      około 8 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Gość

      Odnośnik bezpośredni

      Z serii, że to też trzeba umić...
      Co mnie bulwersuje, że użyję modnego słownictwa, bo powinienem powiedzieć, co mnie wkur… To że polityka to pewnie nic nowego, ale życie dostarcza Polakom mnóstwo dodatkowych „atrakcji”.
      Do pierwszej „atrakcji” sformułuję następującą preambułę: Nie skorzystałem z możliwości rozwodu i nawet na myśl mi to nie przychodzi, ale podziwiam ludzi „bez wyjścia”, którzy potrafią się rozwieźć inteligentnie i bez skandali. A to na bieżąco przypomina mi „rozwód” polskiej grupy himalaistycznej z Denisem Urubko. Gdy razem z Bieleckim ratowali Elizabeth Revol to ileż było zachwytów nad polskimi elementami tej sprawy (obywatelstwo, paszport) a teraz, gdy dopuścił się samowolki w myśl swego poglądu na sprawę, to prawie tępy i kłótliwy kacap (https://sportowefakty.wp.pl/pilka-nozna/740306/krewni-denisa-urubki-nie-wiedza-co-sie-z-nim-dzieje). Okazuje się, że rozejść też się trzeba umić, jak to BB odkrył.
      Do drugiej „atrakcji” przytoczę aforyzm Sztaudyngera: „Na tym polega uwiąd starczy, że zamiast mówić, człowiek warczy”. I dopada to co raz młodszych. Przykładowo, felietony ŁA, które są sui generis formą „warczenia” na inaczej myślących. Zachować się wobec innych też trzeba umić, jak to red. BB zaleca.
      Mam więcej takich „atrakcji”, które sygnalizują mi bez szczypania się w zadek, że żyję… To też trzeba umić i Polacy (moi współplemieńcy) mi to perfekcyjnie zabezpieczają.

      około 8 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Gość

      W odpowiedzi na: Gość - Gość
      Odnośnik bezpośredni

      A jednak.... Prawdopodobnie Urubko zostaje.

      około 8 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Gość

      W odpowiedzi na: Gość - Gość
      Odnośnik bezpośredni

      Jednak odchodzi.

      około 8 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - SZARY

      W odpowiedzi na: Gość - Gość
      Odnośnik bezpośredni

      A kto zachwycał się "Polakiem" Urubko? Jakiś mało rozgarniety nazwał wyprawę "narodową" mając w składzie Rosjanina. A Rosjanin zachował sie jak to Rosjanin- poszedł sam- gdyby wlazł to byłoby, że Rosjanin pierwszy zdobył szczyt i nasza narodowa wyprawa wystąpiłaby w roli sponsora i nikt by tego faktu nawet nie odnotował.. Gdyby zamarzł to byłoby, że Polacy z zemsty nie pomogli. Do tego zablokował Bieleckiego bo to jedyny partner, który dorównuje kondycją. Na sczęście -40 i 90 km/h wywietrzyło nieco z rozpalonej głowy pomysł. Pytanie na jak długo. Jak się bliżej przyjrzeć himalaistom to rządzą tam wilcze prawa i akcja z Revol to tylko kwiatek do kożucha.

      około 8 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - SZARY

      Odnośnik bezpośredni

      Rocznica:
      "27.02.1990 – Polska i Izrael wznowiły po 23 latach stosunki dyplomatyczne." - jak widać Polska może nie mieć stosunków z Izraelem.

      około 8 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - KRYSIA

      Odnośnik bezpośredni

      Panie Bogdanie duzo w tej wypowiedzi wysykolotnego bla,bla,bla, ale konkluzji zadnych...........po co ta cala gornolotna mowa, kogo chce pan przycmic.......to Pan nie rozumie o co tutaj chodzi.....ale to juz Pana problem, dawniejszy glupek i dzisiaj jest glupkiem i ktoz moze podniesc jego stan umyslu????? kazdemu glupkowi czy to dawniej czy dzis wydaje sie ze jest madrzejszy od innych....eh!!!!! szkoda gadac.....glupkow nie sieja , sami sie rodza, i kazda epoka ma swoich ,,,,,

      około 8 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz

    Wyróżnione

    Lubiane

    System komentarzy oparty o Komento

    Komentarze

    Ile to już roczników opuściło mury tych szkół w Bartoszycach i Górowie? Miejmy tylko nadzieję, że nie wszyscy absolwenci nasiąknęli toksyną i nie wpis...
    Dyrektorka SP nr 8 w Bartoszyc...
    2 godzin(y) temu
    Czy będzie salonik VIP?
    "Uzdrowisko Górowo Iławeckie" ...
    6 godzin(y) temu
    Prawda jest taka że w tej szkole od zawsze gloryfikowano banderę, do tej pory tak jest. Przedszkolaki już mają wpajane że bandera był taki wspaniały, ...
    Dyrektorka SP nr 8 w Bartoszyc...
    19 godzin(y) temu
    Sprawdźcie kto w ostatnim okresie dokonał zakupu okolicznych działek i dlaczego czekał do ostatniej chwili.
    "Uzdrowisko Górowo Iławeckie" ...
    20 godzin(y) temu
    A do kogo należały te grunty, na których wybudowano to bezużyteczne sanatorium?
    "Uzdrowisko Górowo Iławeckie" ...
    21 godzin(y) temu
    Obecnie w TV są popularne programy pod hasłem obalamy mity. Przyjrzyjmy się kilku takim widącym mitom, na jakich kanwie "banderowcy" budują nienawiść ...
    Radni wojewódzcy PiS domagają ...
    1 dzień temu

    Ostatnie blogi

    • Apel o optymizm na wypadek wojny Dwadzieścia rosyjskich dronów, które ostatnio wleciały do Polski wzbudziły u wielu moich rodaczek i rodaków głęboki niepokój, a często przerażenie… Zobacz
    • Barbarzyński atak "silnych ludzi" Tuska na praworządność Zbigniew Lis Motto Tuska: Będziemy stosować prawo, tak jak my je rozumiemy, czyli uchwałami Sejmu i rozporządzeniami zmieniać ustawy, wg zasady –… Zobacz
    • Co trzeba zrobić, żeby PiS wygrało kolejne wybory? Zbigniew Lis Wielu Polaków głosujących nie za opozycją, tylko przeciw PiS, nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji ich decyzji oraz z powagi… Zobacz
    • Michał Wypij, Paweł Warot – komentarz osobisty Bogdana Bachmury Bogdan Bachmura Dużo łatwiej o krytykę osób, których nie darzymy sympatią, z którymi jesteśmy w sporze lub konflikcie. Ale tym razem jest… Zobacz
    • 1

    Najczęściej czytane

    • Dziennikarza Kraskowskiego aresztowano na podstawie naciąganych poszlak, ustaliła "Rz"
    • Wyborcza sporządziła listę osób do zwolnienia z pracy, związanych z PiS
    • Dyrektorka SP nr 8 w Bartoszycach złożyła zawiadomienie o znieważeniu jej jako Ukrainki
    • Wójt i radni Gietrzwałdu odpowiedzieli agresją na apel Kamińskiego
    • Radny: „Czy szkoła w Bartoszycach (...) uczy, że Bandera jest bohaterem...”
    • LIST OTWARTY związkowców do poseł Urszuli Pasławskiej w sprawie konsolidacji szpitali
    • Od 3 lat wywołuje fałszywe alarmy, sąd go wypuścił i Wiktor P. nasłał policję na dziennikarzy TV Republika
    • Rekonstrukcja pałacu w Klewkach za 9 mln zł przez dekonstrukcję?
    • Radni wojewódzcy PiS domagają się kontroli w ukraińskich szkołach
    • Dlaczego samorządowcy zostali oskarżeni w procesie Helpera?
    • Ks. Alfred Borski: "Pani Urszula Pasławska jest żoną Marka Michniewicza"
    • Spalarnia śmieci w Olsztynie nie powstrzymała kolejnej podwyżki za odpady

    Wiadomości Olsztyn

    • Olsztyn

      • Śledztwo w sprawie śmierci aktywistki w Ekwadorze, pochodzącej z Reszla

        2026-06-18 13:14:34

        Prokuratura Okręgowa w Olsztynie wszczęła śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci...

      • Od 9 lat czekam na decyzję sądu, a wartość roszczeń rośnie

        Krzysztof Kamiński 2026-06-14 19:23:10

        Publikujemy głos klienta olsztyńskiej Temidy, Krzysztofa Kamińskiego, przedsiębiorcy ze Stawigudy,...

      • LIST OTWARTY związkowców do poseł Urszuli Pasławskiej w sprawie konsolidacji szpitali

        2026-06-12 06:30:15

        LIST OTWARTY organizacji związkowych działających w Regionie Warmińsko-Mazurskim i Wojewódzkim Szpitalu...

    Wiadomości region

    • Region

      • "Uzdrowisko Górowo Iławeckie" otwarte. Koszty pokryje budżet gminy

        Adam Jerzy Socha 2026-06-17 12:37:02

        Praktycznie bez fanfar i mediów odbyło się 8 czerwca otwarcie Zakładu Przyrodolecznicznego w Nowej Wsi...

      • Dyrektorka SP nr 8 w Bartoszycach złożyła zawiadomienie o znieważeniu jej jako Ukrainki

        Adam Jerzy Socha 2026-06-15 14:06:55

        Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Olsztynie Daniel Brodowski potwierdził, iż Prokuratura Rejonowa...

      • WIOŚ wymierzył 140 tys. zł kary za nielegalne składowanie odpadów w Mrągowie

        2026-06-15 02:25:29

        Karę w wysokości 140 tys. zł nałożył Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska (WIOŚ)...

    Wiadomości Polska

    • Polska

      • „Czy polski sąd czeka na moją śmierć?” – pyta 100-letni b. więzień Auschwitz

        Aneta Markowska, Lech Obara 2026-06-17 19:27:54

        „Czy polski sąd czeka na moją śmierć?” – pyta 100-letni Stanisław Zalewski. – Mój poprzednik, 98-letni...

      • Dziennikarza Kraskowskiego aresztowano na podstawie naciąganych poszlak, ustaliła "Rz"

        2026-06-17 07:18:56

        Zarzuty, które posłużyły do aresztowania dziennikarza Leszka Kraskowskiego oparto na poszlakach, a...

      • Polską rządzi oligarchia partyjna. Czy nowa Konstytucja to zmieni?

        Bogdan Bachmura 2026-06-01 09:03:33

        To dobrze, że prezydent Karol Nawrocki powołał Radę Nowej Konstytucji. To znacznie poważniejsza...

    O debacie

    • O Nas
    • Autorzy
    • Święta Warmia

    Archiwum

    • Archiwum miesięcznika
    • Archiwum IPN

    Polecamy

    • Klub Jagielloński
    • Teologia Polityczna

    Informacje o plikach cookie

    Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.