Pełnomocnik Zarządu Wojewódzkiego PiS w Olsztynie poseł Artur Chojecki potwierdził mi, że jedynką do Sejmiku Województwa WM z okręgu olsztyńskiego będzie dr historii Paweł Warot. Od sierpnia był dyrektorem TVP Olsztyn, odwołany niedawno z tego stanowiska przez ministra kultury.
Z moich informacji nieoficjalnych wynika, że „jedynkę” uzyskał dzięki osobistym kontaktom z kimś na szczycie PiS w Warszawie.
Jako historyk zaczynał karierę po studiach na UWM w olsztyńskim IPN. W 2014 roku został zwolniony. Wywołało to protesty środowisk patriotycznych Olsztyna, które urządzały pikiety pod siedzibą IPN w Olsztynie. Zyskał uznanie tych środowisk publikując w "Debacie" szereg artykułów, w których ujawnił m.in., iż niemal wszyscy kolejni rektorzy ART zawdzięczali stanowiska współpracy z SB jako TW. Zdemaskował też inne prominentne osoby, nadal na stanowiskach w Olsztynie.
Po zwycięstwie PiS w 2015 roku Warota przywrócono do pracy w IPN. W latach 2018-2019 kierował Biurem Edukacji Narodowej w Oddziale IPN w Białymstoku. Naczelnikiem olsztyńskiej Delegatury IPN został w 2020 r. i pełnił tę funkcję do 2022 r., kiedy to zasiadł w fotelu dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku, by stamtąd nieoczekiwanie wrócić do Olsztyna na dyrektora TVP Olsztyn, a więc w okresie gorącej kampanii wyborczej do parlamentu.
Pracę doktorską obronił na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy - w 2017 r. Jej tytuł: „Wojewódzki Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w Olsztynie 1945-1956. Struktury, kadry, działalność".
Jest prezesem warmińsko-mazurskiego okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Już raz startował w wyborach samorządowych, w 2014 roku, wówczas do rady miasta Olsztyna, ale nie dostał się.
Od kilku lat prowadzi na swoim FB ostrą krytykę Donalda Tuska, a teraz obecnej koalicji rządzacej. Sympatyzuje z ruchami i partiami narodowymi.
Drugie miejsce otrzymała obecna radna wojewódzka Bożenna Ulewicz, trzecie też obecny radny Dariusz Rudnik a czwarte Marek Nowacki, były kurator. Listę w okręgu olsztyńskim zamyka były poseł partii Kukiz50 - Andrzej Maciejewski. W pozostałych okręgach na jedynkach znajdą się obecni radni wojewódzcy dr Marcin Kaźmierczuk oraz Patryk Kozłowski, a także byłe panie senator z PiS: Bogusława Orzechowska i Małgorzata Kopiczko.
Jedynką z okręgu olsztyńskiego PO będzie Marcin Kuchciński, obecny marszałek, który zajął to miejsce po Gustawie Marku Brzezinie.
W okręgu nr dwa obejmującym powiaty działdowski, iławski, nowomiejski i ostródzki na czele listy będzie Bernadeta Hordejuk. W okręgu nr 3 (powiaty: elbląski, bartoszycki, braniewski i lidzbarski) będzie to Robert Turlej, w okręgu nr 4 (powiaty ełcki, gołdapski, kętrzyński, olecki i węgorzewski) Jarosław Słoma, w okręgu nr 5 (powiat giżycki, mrągowski, nidzicki, piski, szczycieński) Katarzyna Sobiech.
Jedynką Trzeciej Drogi z Olsztyna została Maria Bąkowska z PSL, obecnie członek zarządu województwa, w szczycieńskim (Sylwia Jaskulska PSL), ostródzkim (Bogdan Bartnicki PSL) oraz ełckim (Bogusław Wisowaty PSL). Jedynie w okręgu elbląskim jedynkę otrzymał przedstawiciel Polski 2050 Robert Szczepański.
Do wzięcia jest 30 mandatów. Obecnie większość mają KO i PSL. Wybory odbędą się 7 kwietnia.
(sa)
Skomentuj
Komentuj jako gość