Tak twierdzi Ruch Narodowy, w którego imieniu oświadczenie złożył Jacek Pachucki na spotkaniu roboczym z koordynatorem Ruchu Kukiza na Warmię i Mazury Grzegorzem Paciulanem. Spotkanie to, w piątek 31 lipca zostało przerwane po złożeniu oświadczenia przez Jacka Pachuckiego.
Jacek Pachucki zarzucił koordynatorowi, iż powołał komisję kwalifikującą kandydatów na posłów z osób będących jego podwładnymi ze związku Solidarność'80 i Federacji Związków Zawodowych w których to organizacjach wojewódzkich jest przewodniczącym. Ponadto twierdzi, iż Koordynator związany jest ze środowiskiem mniejszości ukraińskiej i w komisji znalazły się co najmniej 2 osoby powiązane z tym środowiskiem.
- Zawsze wypowiadałem się pozytywnie i z nadzieją na temat relacji polsko-ukraińskich – powiedział „Deb@cie" Jacek Pachucki. - Natomiast nie ma zgody Ruchu Narodowego na ukryte, zakulisowe działania mniejszości narodowych, prób zdominowania organizacji związkowych, społecznych.
Gdy Paweł Kukiz postawił na Grzegorza Paciulana napisała o nim olsztyńska wkładka „Gazety Wyborczej", gdyż okazało się, że był członkiem Platformy Obywatelskiej w kole przewodniczącej rady miasta Olsztyna Haliny Ciunel i złożył rezygnację z członkostwa w PO w związku z objęciem funkcji koordynatora w Ruchu Kukiz15. Dopiero wówczas, ku swemu zaskoczeniu, działacze olsztyńskiej Platformy odkryli, iż jest on jednocześnie działaczem Solidarności 80.
Chciałem zadać panu Paciulanowi te same pytania, które są zawarte w ankiecie na stronie Kukiz15, który musi wypełnić każdy, kto chce kandydować w barwach Kukiza do parlamentu. Jednak Grzegorz Paciulan odesłał mnie na później, nie precyzując, na kiedy? Wysłałem więc pytania mailem.
Z kwerendy w Internecie dowiedziałem się, iż Grzegorz Paciulan jest przewodniczącym Zarządu Wojewódzkiego Federacji Związków Zawodowych województwa Warmińsko-Mazurskiego. Federacja zrzesza związki branżowe i ma skromny pokoik na 10 piętrze wieżowca przy Wańkowicza 2 w Olsztynie. Z ramienia związkowego uczestniczy też w pracach Wojewódzkiej Komisja Dialogu Społecznego przy wojewodzie warmińsko-mazurskim.
Zanim zapisał się do PO, wcześniej w 2006 roku startował w wyborach samorządowych z listy PiS do Sejmiku z Pasłęka, ale nie zdobył mandatu - uzyskał 422 głosów.
Oprócz Grzegorza Paciulana członkami Komisji Koordynacyjnej Ruchu Kukiz+Kongres Nowej Prawicy+Ruch Narodowych Warmii i Mazury zostali: Teresa Michałowska zastępca przewodniczącego Warmińsko-Mazurskiej Federacji Związków Zawodowych, członek komitetu wyborczego Czesława Jerzego Małkowskiego, Katarzyna Pasławska-Iwanczewska nauczycielka języka polskiego w Zespole Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania, członek Solidarności 80, Wojciech Grotecki, były prezes olsztyńskiego oddziału UPR, Paweł Kuszner z Elbląskiej Koalicji Obywatelskiej, wcześniej Młodzi Demokraci PO (2008r.), pełnomocnik Pawła Kukiza w Elblągu; Michał Borkowski – przewodniczący NSZZ Pracowników Policji KWP w Olsztynie, Andrzej Wierciński, członek Straży Rybackiej PZW w Olsztynie i Międzyzakładowego Związku zawodowego Pracowników Kolejowych PKP Cargo S.A w Olsztynie, Waldemar Kliczka – członek ZR Solidarności 80 i Jacek Pachucki – Ruch Narodowy, wcześniej Solidarna Polska i LPR.
Właśnie Ruch Narodowy gwałtownie zaprotestował przeciwko zdominowaniu Komisji Koordynacyjnej przez działaczy Solidarności 80, Federacji Zw. Zaw., a przede wszystkim oskarżają Grzegorza Paciulana, iż użył Pawła Kukiza do opanowania Ruchu na Warmii i Mazurach przez mniejszość ukraińską. Potwierdzeniem tego podejrzenia było dla działaczy Ruchu Narodowego zgłoszenie przez Grzegorza Paciulana na jedynkę listy wyborczej w Elblągu nauczyciela historii z Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim. Jerzy Necio startował wcześniej w wyborach parlamentarnych i samorządowych z listy PiS-u, ale bez powodzenia.
- Przyjąłem propozycję Grzegorza Paciulana startu w wyborach z listy Pawła Kukiza, nie jako Ukrainiec, a jako obywatel Rzeczpospolitej Polskiej i związkowiec. Politycznie barw ukraińskich nie wykorzystuję i nie używam, w odróżnieniu od swojego oponenta, posła PO Mirona Sycza, który te barwy deprecjonuje swoim działaniem – wyjaśnił nam Jerzy Necio.
O konflikcie w tej szkole pisaliśmy w „Deb@cie" w 2012 roku. Związkowcy z „S" 80 zarzucili kierownictwu szkoły m.in. łamania praw pracowniczych, nierówne traktowania, dyskryminację, tworzenie atmosfery zastraszania, nierespektowanie uprawnień ich związku. Związek "S" 80 powstał po tym, gdy nagle grupa pracowników w 2008 roku przejęła ZNP i powołała na szefową tego związku Olgę Sycz, żonę posła Mirona Sycza. Jednak Wojewódzka Komisja Dialogu Społecznego przy wojewodzie wzięła stronę żony posła Sycza, poza właśnie Grzegorzem Paciulanem.
Każdy, kto chce zostać kandydatem z listy Pawła Kukiza musi wypełnić ankietę na stronie internetowej kukiz15.pl. Trzeba podać miejsce urodzenia, stan cywilny, wykształcenie, liczbę dzieci, tytuły naukowe, stopień naukowy, ukończona uczelnię, kierunek wykształcenia, znajomość języków obcych, wykonywany zawód, czy udzielasz się w organizacjach pozarządowych, czy uczestniczyłeś/-aś kiedykolwiek czynnie w organizacji kampanii wyborczej (uczestnictwo w sztabach wyborczych, zbieraniu głosów, itp.)? Czy kandydowałeś/-aś kiedykolwiek w wyborach, jakich, z jakich opartii, ugrupowań? Czy byłeś/jesteś członkiem partii politycznej, czy kiedykolwiek zasiadałeś/-aś we władzach agencji rządowej, spółki Skarbu Państwa bądź komunalnej? Czy byłeś/-aś kiedykolwiek poddany/-a egzekucji komorniczej (za szeroko pojęte długi, kredyty, alimenty itd.)?
Należy także odpowiedzieć na szereg pytań politycznych:
Czy powinny być wprowadzone jednomandatowe okręgi wyborcze?
Czy powinna być zmieniona ustawa o referendum?
Czy obciążenia fiskalne polskich obywateli i przedsiębiorstw powinny być zmniejszone?
Czy powinno dojść do decentralizacji zarządzania polską służbą zdrowia?
Czy powinno dojść do reformy systemu emerytalno-rentowego w naszym kraju?
Czy ważna jest reindustrializacja polskiej gospodarki?
Czy jesteś za repolonizacją polskich banków?
Trzeba też podać (w max 5 zdaniach) powód, dla którego pragniesz ubiegać się o mandat poselski z ramienia Komitetu Wyborczego Wyborców Kukiz'15
Ruch wymaga złożenia także oświadczenia:, że nie byłem/-am funkcjonariuszem lub tajnym współpracownikiem Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego i Służby Bezpieczeństwa MSW oraz Wojskowych Służb Informacyjnych, a w szczególności: Informacji Wojskowej, Wojskowej Służby Wewnętrznej, Zarządu II Oddziału Sztabu Generalnego LWP, Zarządu WOP, jak również członkiem władz lub pracownikiem etatowym władz PZPR.
Adam Socha
Na zdjęciu Grzegorz Paciulan - drugi od prawej - podczas posiedzenia Woj. Komisji Dialogu Społecznego przy wojewodzie.
-
Zebranie Komitetu Kukiz15 w Olsztynie, pierwszy od prawej Grzegorz Paciulan, fot. J. Pachucki Zebranie Komitetu Kukiz15 w Olsztynie, pierwszy od prawej Grzegorz Paciulan, fot. J. Pachucki
-
Zebranie Komitetu Kukiz15 w Olsztynie, fot. J. Pachucki Zebranie Komitetu Kukiz15 w Olsztynie, fot. J. Pachucki
-
Zebranie Komitetu Kukiz15 w Olsztynie, fot. J. Pachucki Zebranie Komitetu Kukiz15 w Olsztynie, fot. J. Pachucki
-
Zebranie Komitetu Kukiz15 w Olsztynie, fot. J. Pachucki Zebranie Komitetu Kukiz15 w Olsztynie, fot. J. Pachucki
https://www.debata.olsztyn.pl/wiadomoci/region/4422-czy-ukraincy-opanowali-ruch-kukiza-na-warmii-i-mazurach-kafelek.html#sigProId30b51338a2
Skomentuj
Komentuj jako gość