Długo się naczekał, ale się doczekał. Ireneusz Nalazek z ramienia SLD został powołany przez min. Sławomira Nitrasa na stanowisko podsekretarzem stanu w Ministerstwie Sportu. Wątpliwości do jego kandydatury w końcu pokonał szef SLD Włodzimierz Czarzasty i kolega Nalazka, sekretarz generalny SLD, poseł z Olsztyna Marcin Kulasek.
Jeszcze nigdy w III RP Warmia i Mazury nie miały tylu posłów w rządzie, bo aż 5: wcześniej zostali powołani posłowie Marcin Kulasek (SLD) i Zbigniew Ziejewski (PSL) do ministerstwa aktywów państwowych (resort ma pod sobą spółki Skarbu Państwa), Ignacy Niemczycki (Polska2050) powołany został na wiceministra rozwoju i technologi, baron PO na WiM Jacek "Zimne Termy" Protas został powołany na sekretarza stanu w ministerstwie funduszy i polityki regionalnej.
Min. Jacek Protas właśnie pochwalił się, że to dzięki niemu na wiecu z aktywistami PO w Moragu w niedzielę 11 lutego premier Donald Tusk ogłosił wsparcie finansowe dla pogranicznych powiatów na WiM. W tym samym czasie premier Tusk ogłosił koniec jednego z flagowych programów PiS wymyślonych przez rząd Mateusza Morawieckiego - podaje "Dziennik Gazeta Prawna". Chodzi o Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych (PIS), z którego do polskich samorządów w ostatnich latach popłynęło około 100 mld zł.
Nakłady w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, modernizację źródeł ciepła na zeroemisyjne, w gospodarowanie odpadami czy na przedszkola, żłobki, a nawet ścieżki rowerowe, finansowane były poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) w drodze naborów.
Rząd tłumaczy, że chce odchodzić od modelu centralistycznego na rzecz oparcia samorządowych finansów na ich dochodach własnych, przede wszystkim wpływów z PIT i CIT. Jak zauważa BGK, koniec programu oznaczałby zaniechanie kolejnych edycji naborów, a pieniądze byłby tylko na te, na które Rada Ministrów przyznała już dofinansowanie.
Dodajmy, że rząd Donalda Tuska pobił rekord w liczbie ministrów i wiceministrów w III RP. Jest ich już 123, ale to nie koniec powołań, bo zgodnie z umową koalicyjną każda partia i partyjka ma prawo do swojego wiceministra w każdym resorcie. Niedługo wszyscy posłowie Koalicji Ośmiu Gwiazdek przeniosą się z ław poselskich na stołki ministerialne. A jeszcze trzeba doliczyć członków gabinetów politycznych ministrów oraz ich doradców.
Rząd Mateusza Morawieckiego w ostatnich latach liczył 107 ministrów i zastępców.
Przypomnę, że podczas lampanii wyborczej Tusk zapytany, skąd weźmie środki na spełnienie swoich obietnic socjalnych, odparł, że m.in. skończy z Bizancjum w rządzie. Tymczasem, nie tylko nie zlikwidował żadnego ministerstwa, ale dołożył nowe. Ponownie rozdzielono edukację i naukę na dwa odrębne ministerstwa. Powołano ministerstwo przemysłu. Powołał też ministrę ds. równości, ds. polityki senioralnej i ds. społeczeńsdtwa obywatelskiego.
(as)
(PS. Nadal na obsadę czeka stanowisko ministry ds. zbędnych i głupich decyzji:-)
Na stronie ministerstwa sportu opublikowano CV Ireneusza Nalazka.
Ireneusz Nalazek – były reprezentant Polski w siatkówce, medalista mistrzostw Europy z 1981 roku, komentator sportowy, specjalista w zakresie reklamy i marketingu, animator sportu.
W siatkarskiej ekstraklasie debiutował w klubie AZS Olsztyn, z którym zdobył wiele medali mistrzostw Polski oraz dwukrotnie Puchar Polski. Jednocześnie z karierą sportową w AZS rozpoczął studia na Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie.
W 1981 roku został powołany do reprezentacji Polski seniorów, z którą wywalczył m.in. srebrny medal mistrzostw Europy (1981). W 1989 roku wyjechał na kontrakt sportowy do Niemiec, a od 1990 do 1996 roku był na kontrakcie w Belgii, gdzie oprócz aktywności zawodniczej pełnił także funkcję trenera. W 1996 roku powrócił do AZS-u Olsztyn, pomagając klubowi ze stolicy Warmii Mazur awansować do I Ligi.
Po zakończeniu kariery sportowej poświęcił się działalności politycznej, zostając w 1998 roku radnym Rady Miasta Olsztyna. W 1999 roku został członkiem Zarządu Miasta Olsztyna, w którym zasiadał do 2002 roku. W latach 2002-2005 był Przewodniczącym Komisji Budżetu i Finansów w Radzie Miasta Olsztyn. W 2005 roku rozpoczął pracę w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Olsztynie na stanowisku Głównego specjalisty ds. marketingu, sprzedaży i reklamy. Aktywność w OSiR Olsztyn zakończył wraz z nominacją na Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki. W latach 2006-2023 prowadził działalność gospodarczą pod firmą MINOL – Ireneusz Nalazek (pub piwny w Pieczewie, ale splajtował - przypis A. Socha). Ponadto przez dziewięć lat (2007-2016) był komentatorem sportowym w Polsacie oraz Radiu Olsztyn.
W ciągu ostatnich dwóch dekad Ireneusz Nalazek zajmował się szeroko pojętą polityką gospodarczą oraz społeczną Warmii i Mazur, piastując szereg stanowisk w stowarzyszeniach, firmach, radach nadzorczych i innych instytucjach, nadzorując ich prace oraz pełniąc funkcje doradcze.
Żonaty, dwoje dzieci, czworo wnucząt.
Na stronie ministerstwa funduszy opublikowano CV Jacka Protasa:
Jacek Protas 19 grudnia 2023 roku otrzymał nominację na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.
Jest posłem na Sejm RP VIII, IX i X kadencji.
W latach 1998-2000 pracował jako dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Lidzbarku Warmińskim.
W okresie od 2000 r. do 2006 r. był Starostą Powiatu Lidzbarskiego. Od 2006 do 2014 roku pełnił urząd Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego. (zasłynął z budowy "Zimnych Term" w Lidzbarku Warmińskim - przypis A.Socha). W latach 2009–2015 sprawował funkcję Prezesa Związku Województw RP.
W latach 2007-2015 był przedstawicielem Polski w Komitecie Regionów UE. W latach 2009-2011 pełnił funkcję Prezydenta Euroregionu Bałtyk.
Od 2006 roku jest Przewodniczącym Platformy Obywatelskiej w Regionie Warmińsko-Mazurskim.
Jest absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku, gdzie ukończył studia magisterskie i trenerskie. Ukończył studia podyplomowe na kierunku zarządzanie w administracji publicznej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, a także studia podyplomowe MBA na kierunku Dyplomacja w Akademii Biznesu i Finansów Vistula Warszawa.
Ministerial
Skomentuj
Komentuj jako gość