logodebata

Wspomóż jedyny portal na Warmii i Mazurach, który nie boi się publikować prawdy o politykach i jest za to ciągany po sądach. Nigdy, przez 18 lat istnienia, nie dostaliśmy 1 grosza dotacji publicznej. Redaktorzy i autorzy są wolontariuszami. Nr konta bankowego Fundacji „Debata”: 26249000050000450013547512. KRS: 0000337806. Adres: 11-030 Purda, Patryki 46B

poniedziałek, czerwiec 15, 2026
  • Debata
  • Wiadomości
    • Olsztyn
    • Region
    • Polska
    • Świat
    • Urbi et Orbi
    • Kultura
  • Blogi
    • Łukasz Adamski
    • Bogdan Bachmura
    • Mariusz Korejwo
    • Adam Kowalczyk
    • Ks. Jan Rosłan
    • Adam Jerzy Socha
    • Izabela Stackiewicz
    • Bożena Ulewicz
    • Mariusz Korejwo
    • Zbigniew Lis
    • Marian Zdankowski
    • Marek Lewandowski
  • miesięcznik Debata
  • Baza Autorów
  • Kontakt
  • Jesteś tutaj:  
  • Start
  • Wiadomości
  • Olsztyn
  • "Reforma sądów nie spełniła oczekiwań". ZAPIS FILMOWY DEBATY

Olsztyn

"Reforma sądów nie spełniła oczekiwań". ZAPIS FILMOWY DEBATY

Szczegóły
Opublikowano: wtorek, 21 styczeń 2020 11:22

Reforma sądów nie spełniła oczekiwań. Przeciwnie – mówili sędziowie i prawnicy, którzy wzięli udział w debacie pisma “Debata”, pt. „Polskie sądownictwo: spór o władzę czy o Rzeczpospolitą?”. O swoim rozczarowaniu sądami mówili też mieszkańcy Olsztyna, który licznie przybyli na debatę. Debata odbyła się w poniedziałek 20 stycznia w Książnicy Polskiej.

W debacie udział wzięli: Ewa Kurasz, Sędzia Sądu Rejonowego w Bartoszycach, Wiceprezes Olsztyńskiego Oddziału SSP Iustitia, Maciej Wasilewski, Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie w stanie spoczynku, Prezes Olszyńskiego Oddziału SSP Iustitia, Rafał Jerka, Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie, sędzia Sądu Najwyższego Bogdan Bieniek (Izba Pracy), mec. Wojciech Wrzecionkowski, radca prawny Szymon Topa, zastępca prokuratora generalnego w stanie spoczynku, były senator RP Stefan Śnieżko. Z polityków był tylko działacz PO Jarosław Słoma (mimo, że zaprosiliśmy wszystkich parlamentarzystów okręgu olsztyńskiego).

Zaproszeni byli także Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie, członek KRS, sędzia Maciej Nawacki (przeprosił, ale od poniedziałku zaczął urlop, również z tego powodu nie mógł być mec. Ryszard Afeltowicz) i Dziekan Wydziału Prawa i Administracji UWM dr hab. Jarosław Dobkowski, prof. UWM, który też przeprosił, że nie może być obecny.
Dyskusję moderowali: Bogdan Bachmura i Adam Socha.

Gości zapytaliśmy, czy ich zdaniem w ogóle była konieczna reforma wymiaru sprawiedliwości? Jeśli tak, to czego ona powinna dotyczyć? Czy dopuszczają jakikolwiek udział I i II władzy w powoływaniu, awansowaniu i kontroli sędziów? Kto powinien prowadzić postępowania dyscyplinarne (jakich delictów mają dotyczyć)?

- Ja w tych reformach nie widzę nic takiego, co by pozwoliło obywatelowi szybciej dojść do sprawiedliwości , żeby proces był dla niego tańszy, łatwiejszy i żeby szybciej i sprawniej mógł wyegzekwować swój wyrok – rozpoczęła debatę sędzia Ewa Kurasz.

O rzeczywistości sądów mówił mec. Wojciech Wrzecionkowski:

- Jestem ponad 30 lat adwokatem. Niejedno przeżyłem. To co się teraz dzieje to nie jest żadna reforma. Trzeba poszukać przyczyn a my leczymy skutki. Przyczyna jest prosta, 3 lata temu pan Kaczyński powiedział w wywiadzie, że likwidujemy wszystkie sądy, zwalniamy wszystkich i przyjmujemy od nowa. Wszystko do tego prowadzi. Tylko teraz jest inna narracja. Ostatnio pan Ziobro w wywiadzie powiedział: po co 3 szczeble sądów, przez to jest za duża biurokracja w sądach. My zrobimy 2 szczeble, zlikwidujemy wszystkie sądy i zgodnie z Konstytucją w przypadku likwidacji można będzie wysłać każdego sędziego na zieloną trawke. I o to tu chodzi, pod płaszczykiem, że jest ogromna biurokracja w sądach, co nie jest prawdą, doprowadzić do spłaszczenia struktury sądów, zlikwidować sądy rejonowe, zrobić sądy okręgowe I apelacyjne, pozmieniać nazwy, tak jak to było w przypadku prokuratury i wszyscy sędziowie, którzy się podobają, zostaną przyjęci, a ci którzy się nie podobają, zostaną ze służby usunięci. Taki jest plan. Tylko, że jeszcze są unijne trybunały I instytucje, no i budżetu nie stać na to.

- Drugi problem sądów – kontynuował mec. Wrzecionkowski. - Zmieniono 250 artykułów kodeksu postępowania cywilnego, to faktycznie nowy kodeks,. Te zmiany doprowadziły do formalizmu. Byłem świadkiem takiej sceny: sędzia płacze, bo powód złożył koronny dowód w postaci dziennika budowy, który świadczył, że ma rację, ale przepis zabraniał sędzi na przyjęcie tego dowodu, bo złożył dowód dzień po terminie. I ten człowiek przegrywa, mimo że ma rację. Takie sędziowie mają dylematy, bo mamy głupie prawo. To powoduje, że człowiek wychodzi wkurzony z sądu, mimo że ma rację. Doprowadzimy do tego, że wszyscy będą wychodzili z sądu wkurzeni. Tylko cwaniacy będą wygrywali sprawy, a przeciętny obywatel sobie nie poradzi. I obywatele będa oskarżać sądy za to, bo nie wiedzą, że to ustawodawca uchwalił złe przepisy a sędzia musi je stosować.

- Trzecia sprawa. Wiele postępowań na świecie załatwia się ugodowo. U nas poprzednio sprawa ugodowa kosztowała 40 zł, minister podniósł do 300 zł, nie wiedzieć czemu, a teraz podniósł stosunkowo opłatę. Jeśli sprawa jest za milion, to muszę zapłacić 10 tys. złotych za sprawę ugodowę, która może trwać 2 sekundy I sprowadzić się do powiedzenia “tak” lub “nie”. Czy po to jest reforma?

- Nowa procedura miała przyśpieszyć postępowania. Kiedyś sąd wydawał postanowienie i od razu uzasadniał, i było 7 dni na odwołanie. Teraz, jeśli postanowienie ci się nie podoba, piszesz wniosek, płacisz za niego 100 złotych, czekasz 2-3 tygodnie na uzasadnienie i potem masz 7 dni na odwołanie. Czy to przyśpieszyło procedurę? O co tutaj chodzi?

- Sędziowie jak w przedszkole mają robić plan pracy i ustalać, kiedy będzie wyrok, a 90% wyroków zależy od biegłych. Sędzia powie, że wyda wyrok 25 stycznia, co z tego, jeśli biegły da opinię dopiero za 2 lata?! Sędziowie próbują ratować sytuację i omijać te idiotyzmy, bo na szczęście są wyjątki, bo gdyby przyjęli tę procedurę, to jeszcze bardziej wydłużyłby się czas oczekiwania na wyrok.
A to co się dzieje w sądach gospodarczych woła o pomstę do nieba! Tam obowiązuje formalizm prawa. Nie masz umowy, nie masz po co iść do sądu, nawet jeśli masz 50 świadków. Przecież 90% przedsiębiorców to jednosobowe firmy, które ledwo zipią. Taki człowiek jeśli nie zawarł umowy na piśmie nie ma co iść do sądu.

- Na koniec muszę jeszcze jedno powiedzieć. Jestem pełen podziwu dla sędziów, którzy są grilowani od 5 lat. Proszę zwrócić uwagę, minister sprawiedliwości nie powie inaczej tylko “najwyższa kasta”, każdy członek rządu tak mówi,. Czy to jest w porządku, żeby przełożony obrażał sędziów?! Codziennie się ich griluje w rządowych mediach, miarka się przebrała i mam nadzieję, że sędziowie nie będą chowali głowy w piasek - podsumował mec. Wrzecionkowski.

Przedstawiamy pełny, 2-godzinny zapis filmowy debaty, dzięku uprzejmości portalu tko.pl Relacja pisemna ukaże się w lutowym miesięczniku “Debata”.
(sa)

Zdjęcia Wojciech Ciesielski:

  • Click to enlarge image sedziowie 2.jpg
  • Click to enlarge image sedziowie 3.jpg
  • Click to enlarge image sedziowie 4.jpg
  • Click to enlarge image sedziowie 5.jpg
  • Click to enlarge image sedziowie 6.jpg
  • Click to enlarge image sedziowie 7.jpg
  • Click to enlarge image sedziowie 8.jpg
  • Click to enlarge image sedziowie A.Niszczak.jpg
  • Click to enlarge image sedziowie B.Bachmura.jpg
  • Click to enlarge image sedziowie E.Kurasz 2.jpg
  • Click to enlarge image sedziowie E.Kurasz.jpg
  • Click to enlarge image sedziowie Sz. Topa 2.jpg
  • Click to enlarge image sedziowie Sz. Topa 3.jpg
  • Click to enlarge image sedziowie Sz.Topa.jpg
  • Click to enlarge image sedziowie W.Wasilewski 2.jpg
  • Click to enlarge image sedziowie W.Wasilewski 3.jpg
  • Click to enlarge image sedziowie W.Wasilewski.jpg
  • Click to enlarge image sedziowie ludzie 1.jpg
  •  
View the embedded image gallery online at:
https://www.debata.olsztyn.pl/wiadomoci/olsztyn/7051-reforma-sadow-nie-spelnila-oczekiwan-zapis-filmowy-debaty-najnowsze-slajd-kafelek.html#sigProIdbc7be88c57

Tweet
Pin It
  • Poprzedni artykuł
  • Następny artykuł

Skomentuj

Komentuj jako gość

    0

    Biorą udział w konwersacji

    Komentarze (25)

    • Sortuj - najpierw najstarsze
    • Sortuj - najpierw najnowsze
    • Subskrybuj poprzez e-mail
    Pokaż poprzednie komentarze
    • Gość - Gość

      Odnośnik bezpośredni

      Autoprezentacja sędziego B. - przyszłego prezesa SN?

      około 6 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Rachela

      Odnośnik bezpośredni

      Sąd sądem, a sprawiedliwość musi być po naszej stronie (Kaczolandia)

      około 6 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - ella

      Odnośnik bezpośredni

      O jakiej my mówimy "reformie"? Proces po zmianach w postępowaniu cywilnym, wręcz dochodzi do kuriozalnych zdarzeń, jak w "procesie skorupkowym"? To nie tylko wzrost kosztów postępowań, ale też zbytni formalizm, który wypacza dążenie do sprawiedliwego wyroku. Reforma Ziobry, Schaba i Warchoła prowadzi do ograniczenia prawa do sądu; już się to zadziało w przypadku sądów pracy na obszarze okręgu olsztyńskiego, np. pracownik z gm. Rozogi ma 100 km do Sądu Pracy w Olsztynie; likwidacja Sądu Pracy w Szczytnie, Biskupcu; jeden sędzia Sądu Pracy w Giżycku ma 4 powiaty do "obsłużenia", to jakieś 18 0000 mieszkańców, tak ... nie przeliczyłam się. Tutaj chodzi o przejęcie władzy we wszystkim i wtedy "dobry Pan" ("zbawiciel Narodu") będzie mógł poczuć się mniejszym frustratem niż jest.

      około 6 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Arnie

      Odnośnik bezpośredni

      Jest taki pouczający film o tym, jak działa wymiar sprawiedliwości w USA:
      https://www.filmweb.pl/film/Sędzia-2014-630714
      Przede wszystkim, lokalny amerykański sędzia mieszka wśród społeczności, której dotyczą jego wyroki, i do końca swych dni konfrontuje się z ich skutkami, z ludźmi których osądzał. Zaś nasi "nadzwyczajni" spuszczają konsekwencje swych wyroków z wodą w kibelku, uważając że są wyniesieni ponad skutki swych poczynań. To są oczywiste skutki komunizmu, tak działała "siła przewodnia".
      Ten film pokazuje namacalnie, że przez "nadzwyczajnych", którzy unikają odpowiedzialności jak podłe tchórze, przy Amerykanach jesteśmy jak jakaś stepowa swołocz, u której bezkarność jest synonimem wolności.

      około 6 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Gość

      W odpowiedzi na: Gość - Arnie
      Odnośnik bezpośredni

      Arnie napisało o Nawackim najwyraźniej. Jak tchórz nie przyszedł na debatę :)

      około 6 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Arnie

      W odpowiedzi na: Gość - Gość
      Odnośnik bezpośredni

      Na debacie KOD-u w Wyborczej też pewnie by się nie pojawił, żeby się nie zniżać do wiadomego poziomu.

      około 6 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Gość

      W odpowiedzi na: Gość - Arnie
      Odnośnik bezpośredni

      jak ktoś jest na poziomie poniżej dna to się nie może już zniżyć :). NIe przyszedł bo był na urlopie, ale jak trzeba było odwołać delegację sędziego, to przerwał urlop. :).

      około 6 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Gość

      Odnośnik bezpośredni

      Już chyba wszyscy się pogubili po tych rozróbach, które zaczęły się na samym czubie kasty, która mogła, ale nie chciała się oczyścić. Bo takie życie to jak w Madrycie, było. Zamiast zaproponować na początku kryzysu konkretne zmiany trwała w swoich okopach i trwa. A problem się pogłębia. Przecież teraz to my mamy bezprawie a nie system prawny. I jeszcze te zagraniczne wyprawy. Jak nie na wschód, to na zachód. Ludzie opanujcie się. Prawo ma być proste, sprawiedliwe i skuteczne. Wtedy będzie musiało być respektowane przez wszystkich. I szanujcie swój naród. A jak nie
      podoba się on, to już nie ma żelaznej kurtyny. Do KN !

      około 6 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - kir

      Odnośnik bezpośredni

      Posłuchałem, obejrzałem i doszedłem do wniosku, że pan redaktor A. Socha powinien przestać zajmować się moderowaniem czegokolwiek. Dlaczego? Bo wydaje mu się, że zna wszystko, że przez te lata pracy poznał się na wszystkim. Niestety, chaos myślowy, chaos słowny i - co najważniejsze - merytoryczny - pokazują, że kto chce się znać na wszystkim, nie zna się na niczym. Panie redaktorze! Na każdego - dziennikarza także - przychodzi czas, że należałoby zwyczajnie wyluzować. Wiek ma w końcu swoje prawa i poglądy, które kiedyś uznawało się za wiodące, dziś nie maja racji bytu. Choćby dlatego, że gruntowanie zmienia się jakość tego, co nas otacza. Na gorsze, oczywiście. Dotyczy to nie tylko sądów. Pan od lat deklaruje swoją postawę nazwaną "watchdog". Tymczasem dawno już przestał być pan tym "stróżującym psem". Teraz jest pan, niczym red. J. Jachowicz - facetem, który zna się na wszystkim i na każdy temat może się wypowiedzieć. Po co to panu? Przykro to pisać, ale - na podstawie obejrzanej relacji - mogę stwierdzić, że kiepsko pan wypadł w konfrontacji z ludźmi, którzy z prawem na co dzień mają do czynienia. Próbował pan, próbował, niestety, nie wyszło. może czas pomyśleć nad sobą?

      około 6 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Gość

      W odpowiedzi na: Gość - kir
      Odnośnik bezpośredni

      Szmit może chce zastąpić redaktora Sochę bo zaczyna pisać wypociny wywodzące się z jego korzeni czyli Unii Wolności

      około 6 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz

    Wyróżnione

    Lubiane

    System komentarzy oparty o Komento

    Komentarze

    Krzysiu Sąd czeka aż się pogodzisz z ojcem i bratem.
    Od 9 lat czekam na decyzję sąd...
    1 godzinę temu
    Że sporządzona analiza zawiera błędne wnioski? No i co z tego, ważne że są one "słuszne". Ponadto, posłanka nie jest osobą decyzyjną, tylko "taśmociąg...
    LIST OTWARTY związkowców do po...
    1 godzinę temu
    Racji nie masz Grzegorzu i przekłamujesz realia. Po 1947 roku, czyli zakończeniu operacji wojskowej "Wisła", ta część przesiedlonych Rusinów, która uw...
    Radni wojewódzcy PiS domagają ...
    9 godzin(y) temu
    "W wystąpieniach radnych zabrakło mi najważniejszej rzeczy, o której mówił mi były kurator oświaty Marek Nowacki, mianowicie domagania się otoczenia s...
    Radni wojewódzcy PiS domagają ...
    10 godzin(y) temu
    To dopiero byłoby super gdyby apelacja była w Olsztynie
    Teraz jest jeszcze minimum gwarancji praworządności gdy sprawa idzie do Białegostoku (oczywiś...
    Od 9 lat czekam na decyzję sąd...
    11 godzin(y) temu
    Absolutnie bezczelna, Król ze swoim syneczkiem i wałami w Wydminach to miernota.
    LIST OTWARTY związkowców do po...
    12 godzin(y) temu

    Ostatnie blogi

    • Apel o optymizm na wypadek wojny Dwadzieścia rosyjskich dronów, które ostatnio wleciały do Polski wzbudziły u wielu moich rodaczek i rodaków głęboki niepokój, a często przerażenie… Zobacz
    • Barbarzyński atak "silnych ludzi" Tuska na praworządność Zbigniew Lis Motto Tuska: Będziemy stosować prawo, tak jak my je rozumiemy, czyli uchwałami Sejmu i rozporządzeniami zmieniać ustawy, wg zasady –… Zobacz
    • Co trzeba zrobić, żeby PiS wygrało kolejne wybory? Zbigniew Lis Wielu Polaków głosujących nie za opozycją, tylko przeciw PiS, nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji ich decyzji oraz z powagi… Zobacz
    • Michał Wypij, Paweł Warot – komentarz osobisty Bogdana Bachmury Bogdan Bachmura Dużo łatwiej o krytykę osób, których nie darzymy sympatią, z którymi jesteśmy w sporze lub konflikcie. Ale tym razem jest… Zobacz
    • 1

    Najczęściej czytane

    • Wyborcza sporządziła listę osób do zwolnienia z pracy, związanych z PiS
    • Aresztowano dziennikarza Kraskowskiego. Ujawnił związki Giertycha z aferą Polnord
    • Wójt i radni Gietrzwałdu odpowiedzieli agresją na apel Kamińskiego
    • Radny: „Czy szkoła w Bartoszycach (...) uczy, że Bandera jest bohaterem...”
    • Od 3 lat wywołuje fałszywe alarmy, sąd go wypuścił i Wiktor P. nasłał policję na dziennikarzy TV Republika
    • Rekonstrukcja pałacu w Klewkach za 9 mln zł przez dekonstrukcję?
    • LIST OTWARTY związkowców do poseł Urszuli Pasławskiej w sprawie konsolidacji szpitali
    • Ks. Alfred Borski: "Pani Urszula Pasławska jest żoną Marka Michniewicza"
    • Radni wojewódzcy PiS domagają się kontroli w ukraińskich szkołach
    • Spalarnia śmieci w Olsztynie nie powstrzymała kolejnej podwyżki za odpady
    • Dlaczego samorządowcy zostali oskarżeni w procesie Helpera?
    • Prokuratura w Olsztynie chce kasacji wyroku w sprawie adwokata od "trumny na kółkach"

    Wiadomości Olsztyn

    • Olsztyn

      • Od 9 lat czekam na decyzję sądu, a wartość roszczeń rośnie

        Krzysztof Kamiński 2026-06-14 19:23:10

        Publikujemy głos klienta olsztyńskiej Temidy, Krzysztofa Kamińskiego, przedsiębiorcy ze Stawigudy,...

      • LIST OTWARTY związkowców do poseł Urszuli Pasławskiej w sprawie konsolidacji szpitali

        2026-06-12 06:30:15

        LIST OTWARTY organizacji związkowych działających w Regionie Warmińsko-Mazurskim i Wojewódzkim Szpitalu...

      • Władze Olsztyna wybrały firmę, która zaprojektuje rozbiórkę "szubienic"

        Adam Jerzy Socha 2026-06-09 09:50:36

        Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińskiej i Mazurskiej, znany mieszkańcom Olsztyna jako „szubienice”,...

    Wiadomości region

    • Region

      • Pytania bez odpowiedzi w sprawie wyroku uniewinniającego burmistrza Biskupca i prezesa wodociągów

        2026-06-10 07:48:31

        Jak poinformował Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie Sędzia Adam Barczak w komunikacie: W...

      • Dlaczego samorządowcy zostali oskarżeni w procesie Helpera?

        Adam Jerzy Socha 2026-06-09 09:53:42

        „Zawiedliśmy się na osobach, które z pozoru, wyglądu, usposobienia, wydawały się, że są uczciwe (...)...

      • Radni wojewódzcy PiS domagają się kontroli w ukraińskich szkołach

        Adam Jerzy Socha 2026-06-08 17:07:39

        Radni wojewódzcy PiS Paweł Warot i Piotr Soćko domagają się od wojewody warmińsko-mazurskiego, kurator...

    Wiadomości Polska

    • Polska

      • Aresztowano dziennikarza Kraskowskiego. Ujawnił związki Giertycha z aferą Polnord

        2026-06-10 07:18:56

        Sąd Rejonowy w Piasecznie zdecydował o trzymiesięcznym areszcie dla znanego dziennikarza śledczego...

      • Polską rządzi oligarchia partyjna. Czy nowa Konstytucja to zmieni?

        Bogdan Bachmura 2026-06-01 09:03:33

        To dobrze, że prezydent Karol Nawrocki powołał Radę Nowej Konstytucji. To znacznie poważniejsza...

      • Wójt i radni Gietrzwałdu odpowiedzieli agresją na apel Kamińskiego

        Adam Jerzy Socha 2026-05-30 20:02:15

        Agresją i kpinami zareagowali radni i wójt Jan Kasprowicz, na wystąpienie na sesji Rady Gminy w...

    O debacie

    • O Nas
    • Autorzy
    • Święta Warmia

    Archiwum

    • Archiwum miesięcznika
    • Archiwum IPN

    Polecamy

    • Klub Jagielloński
    • Teologia Polityczna

    Informacje o plikach cookie

    Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.