"Rada Miasta Olsztyna wyraża swój szacunek i podkreśla autorytet św. Jana Pawła II Honorowego Obywatela Olsztyna oraz z niepokojem obserwuje próby wykorzystywania Jego Osoby w doraźnej walce politycznej" - tak zaczyna się stanowisko przyjęte przez olsztyńskich radnych na sesji w środę 29 marca.
Za było 18 radnych, jedna radna (Marta Kamińska, szefowa olsztyńskiego KODu) była przeciw, 4 osoby obecne na sali nie oddały swojego głosu.
- Ta sesja była historyczna - skomentował radny PiS Jarosław Babalski. - Chyba po raz pierwszy udało się w tej kadencji osiągnąć porozumienie ponad podziałami partyjnymi. To cud!
Wcześniej jednak do porządku obrad zostały dopisane dwa punkty wręcz bliźniaczo do siebie podobne. Jeden z nich wpłynął od klubu radnych PiS, drugi natomiast od KO. Obydwa z nich dotyczyły stanowiska Rady Miasta Olsztyna w sprawie Jana Pawła II.
Koalicja Obywatelska, która rządzi w Radzie Miasta Olsztyna złożyła projekt uchwały "w sprawie nieuprawnionego wykorzystywania postaci św. Jana Pawła II Honorowego Obywatela Olsztyna". Pierwszy punkt uchwały mówił "Rada Miasta Olsztyna wyraża swój sprzeciw wobec próby wykorzystania postaci św. Jana Pawła II w doraźnej walce politycznej."
Radni PiS, którzy są w opozycji zgłosili projekt uchwały "w sprawie obrony dobrego imienia i autorytetu św. Jana Pawła II - Honorowego Obywatela Olsztyna. Pierwszy punktu zaproponowanej uchwały mówił "Rada Miasta Olsztyna wyraża swój szacunek i staje w obronie dobrego imienia i autorytetu św. Jana Pawła II - Honorowego Obywatela Olsztyna.
Na chwilę przed głosowaniem przewodniczący Klubu Radnych PiS Radosław Nojman poprosił o przerwę i spotkanie się Konwentu Rady celem wypracowania wspólnego stanowiska. Przewodniczący Rady Miasta Robert Szewczyk zarządził przerwę w obradach, która trwała prawie godzinę. Rozmowy okazały się owocne. Powstało wspólne stanowisko, dzięki temu, że klub PiSu zgodził się w większości na wersję klubu KO, a z kolei klub PO uwzględnił w swojej wersji treści z projektu PiS.
Dyskusja na ten temat była bardzo krótka.
— Próba oceny faktów i tego kto był najwybitniejszym Polakiem to nie zadanie dla Rady Miasta. Ja osobiście wśród najwybitniejszych Polaków wskazałabym Marię Skłodowską-Curie lub Mikołaja Kopernika i nie uważam, że my jako radni powinniśmy o tym decydować — zaczęła radna Marta Kamińska (KO).
I dodała: Uchwałami pewnych organów nie sprawimy, że ktoś stanie się autorytetem.
Po wypowiedzi radnej głos zabrał radny Marian Zdunek (Klub Radnych Ponad Podziałami)
— Ze względu na szacunek do osoby świętego Jana Pawła II wnoszę wniosek formalny o zamknięcie dyskusji. Niech każdy zagłosuje w oparciu o swoją mądrość i sumienie — stwierdził radny Zdunek.
Głos chciał jeszcze zabrać jeszcze radny Mirosłąw Arczak, dla którego, tak jak dla radnej Kamińskiej Jan Paweł II też nie jest autorytetem, ale nie został dopuszczony do głosy, gdyż wszedł na salę spóźniony, po zamknięciu dyskusji.
Poniżej cały tekst przyjętego stanowiska:
"Rada Miasta Olsztyna wyraża swój szacunek i podkreśla autorytet św. Jana Pawła II Honorowego Obywatela Olsztyna oraz z niepokojem obserwuje próby wykorzystywania Jego Osoby w doraźnej walce politycznej. W ostatnich latach polska scena polityczna została mocno podzielona i zradykalizowana, poprzez eksponowanie skrajnych poglądów wykluczających dialog i porozumienie.
Jesteśmy temu przeciwni, zwłaszcza, że znajdujemy się w roku wyborczym, który zawsze sprzyja zaostrzaniu dyskursu politycznego. Z tych samych względów nie zgadzamy się na instrumentalne wykorzystywania postaci JPII - Honorowego Obywatela Olsztyna w jakiejkolwiek walce politycznej. Jan Paweł II jest zbyt wielką postacią, a jego zasługi dla Polski nazbyt oczywiste, by jego ocena mogła być dokonywana w sposób, który ostatnio prezentują niektórzy politycy i dziennikarze. Oceny tak ważnej dla polskiej historii postaci powinny odbywać się z dala od wyborczego zgiełku, pozostawiając formułowanie płynących z nich wniosków historykom - badaczom współczesnej historii Polski i Kościoła katolickiego.
Św. Jan Paweł II to historycznie najwybitniejszy przedstawiciel naszego Narodu, któremu jesteśmy winni pamięć i najwyższy szacunek. Jego Słowa i czyny dodawały otuchy, rozbudzały patriotyzm, wspierały Polki i Polaków w dążeniach do odzyskania wolności i niepodległości. Uderzanie w Jego autorytet to próba skłócenia Polaków i obniżenia prestiżu Polski w Europie i na świecie."
Również Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego przyjął stanowisko sprzeciwiające się wykorzystywaniu postaci Jana Pawła II do walki politycznej. Jednomyślnie
Jednak najpierw odrębne stanowiska zgłosili opozycyjni radni PiS oraz radni rządzącej koalicji rządzącej KO i PSL.
PiS w swoim stanowisku potępiał reportaż w TVN24 pt. "Franciszkańska" 3, jako "medialną, haniebną nagonkę na Jana Pawła II":
„Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego zdecydowanie potępia medialną, haniebną nagonkę, opartą w dużej mierze na materiałach aparatu przemocy PRL, której obiektem jest Wielki Papież Polak – św. Jana Paweł II.
Próba skompromitowania Jana Pawła II materiałami, których nie odważyli się wykorzystać nawet komuniści, odwołuje się do metod, które stawiają autorów poza kręgiem cywilizacyjnym, do którego Polska należy od 1989 roku".
Natomiast radni KO i PSL w swoim stanowisku sprzeciwiali się wykorzystywaniu postaci Jana Pawła II do walki politycznej.
Radni PiS nie dawali za wygraną. – To metoda znana do 17 września 1939 r. – mówił o reportażu w TVN24 radny PiS Henryk Żuchowski. – Jeśli mamy trochę wiary w sobie, powinniśmy głosować za tym stanowiskiem.
Dr Marcin Kaźmierczuk, pracownik naukowy UWM, zapewniał natomiast, że stanowiska by nie było, gdyby nie materiał wyemitowany w TVN. Stwierdził, że działania radnych PiS są odpowiedzią na głosy mieszkańców regionu.
Także Bożena Ulewicz ubolewała, że w papieża uderza się na podstawie „fałszywego świadectwa".
Stanisław Gorczyca apelował do PiS o wycofanie się ze stanowiska, ale bez skutku.
Ostatecznie propozycja PiS przepadła, przyjęto natomiast stanowisko PO–PSL.
Stanowisko sejmiku:
„Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego wyraża stanowczy protest przeciwko wykorzystywaniu postaci i autorytetu Świętego Jana Pawła II do bieżącej walki politycznej. Słowa i czyny św. Jana Pawła II wyrażały i wzbudzały patriotyzm, wspierając Polki i Polaków w dążeniach do odzyskania wolności i niepodległości.
Jeden z najwybitniejszych Polaków w historii jest wielkim autorytetem dla wszystkich narodów świata. Jego nauczanie wciąż ma wpływ na miliony osób na świecie. Był zwolennikiem integracji europejskiej, jednoznacznie wskazując, że nie będzie jedności kontynentu, dopóki nie będzie on wspólnotą ducha. Niósł świadectwo postawy chrześcijańskiej i dobroci.
Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego wyraża szacunek dla świętego Jana Pawła II, jego dzieła i pracy na rzecz Polski, Europy i świata, a także szczególnej wrażliwości na prawa ludzi pracy i sprawiedliwość społeczną.
Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego zdecydowanie sprzeciwia się używaniu tego wielkiego dziedzictwa jako narzędzia do osiągania partykularnych korzyści politycznych".
Przeciwko tej uchwale nie odważył się zagłosować żaden z radnych. Za było natomiast 18.
(oprac. sa)
Na zdjęciu: Jan Paweł II odprawia Mszę św. w Olsztynie 6 czerwca 1991. W homilii mówił o tym, czym jest prawda w kontekście przykazania: "Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliżniemu swemu", szczególnie prawda w mediach.
Skomentuj
Komentuj jako gość