logodebata

Wspomóż jedyny portal na Warmii i Mazurach, który nie boi się publikować prawdy o politykach i jest za to ciągany po sądach. Nigdy, przez 18 lat istnienia, nie dostaliśmy 1 grosza dotacji publicznej. Redaktorzy i autorzy są wolontariuszami. Nr konta bankowego Fundacji „Debata”: 26249000050000450013547512. KRS: 0000337806. Adres: 11-030 Purda, Patryki 46B

środa, czerwiec 10, 2026
  • Debata
  • Wiadomości
    • Olsztyn
    • Region
    • Polska
    • Świat
    • Urbi et Orbi
    • Kultura
  • Blogi
    • Łukasz Adamski
    • Bogdan Bachmura
    • Mariusz Korejwo
    • Adam Kowalczyk
    • Ks. Jan Rosłan
    • Adam Jerzy Socha
    • Izabela Stackiewicz
    • Bożena Ulewicz
    • Mariusz Korejwo
    • Zbigniew Lis
    • Marian Zdankowski
    • Marek Lewandowski
  • miesięcznik Debata
  • Baza Autorów
  • Kontakt
  • Jesteś tutaj:  
  • Start
  • Wiadomości
  • Polska
  • Prawie 60% Polek i Polaków chce budowy CPK, tylko 23% jest przeciw

Polska

Prawie 60% Polek i Polaków chce budowy CPK, tylko 23% jest przeciw

Szczegóły
Opublikowano: środa, 14 luty 2024 08:05

Większość społeczeństwa, prawie 60% chce budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, tylko 23% jest przeciw; taki jest wynik badania ankietowego IBRIS dla „Rz”.

Oczywiście największym poparciem ta inwestycja cieszy się wśród wyborców PiS - 76 proc. Wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej – 31 proc. chce kontynuacji, przeciwnego zdania jest 44 proc. ankietowanych. Zwraca uwagę, że aż 85 proc. wyborców Trzeciej Drogi chce kontynuacji budowy, podobnego zdania jest tylko 21 proc. wyborców Lewicy.

W Sejmie poparcie dla CPK jest ponadpartyjne. Zwolenniczką budowy jest np. posłanka partii Razem Paulina Matysiak, która dołączyła do internetowej akcji „Tak dla CPK” oraz do sejmowego zespołu „Tak dla rozwoju. CPK–atom–porty” zainicjowanego przez posła PiS Marcina Horałę, który wcześniej był pełnomocnikiem rządu ds. projektu. W zespole są m.in. wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak z Konfederacji i szefowa klubu Lewicy Anna Maria Żukowska.
Natomiast prezes CPK Maciej Lasek i premier Donald Tusk dwoją się i troją, wspomagani przez Wyborczą i TVN, żeby przekonać naród, że budowa CPK to megalomania J. Kaczyńskiego i miliardy wyrzucone na koszenie łąki w Baranowie.

Po Radzie Gabinetowej, na której prezydent Andrzej Duda domagał się od polskiego rządu budowy CPK, na Kancelaria Premiera ukazał się wpis:

Premier @DonaldTusk w #PałacPrezydencki: CPK to inwestycja, która jest zaplanowana na minimum 155 mld zł. Wszystkie dotychczasowe ekspertyzy stawiają pod znakiem zapytania całą inwestycję. Wielki niepokój budzą te aspekty wśród województw, tam gdzie dobrze funkcjonują lotniska regionalne. Wykażemy najlepszą wolą z Panem Prezydentem do rozwoju infrastruktury komunikacyjnej, lotniczej i kolejowej, ale musimy mieć na uwadze racjonalizowanie wydatków finansów publicznych.

Natychmiast pod tym wpisem pojawił się komentarz:

Publicznie nie jest znana ani jedna ekspertyza stawiająca pod znakiem zapytania całą inwestycję.

Publicznie jest dostępny szereg ekspertyz, w tym tworzonych na zlecenie poprzedniego rządu PO, jednoznacznie wskazujących na zasadność budowy hubu lotniczego w centralnej Polsce.

Tutaj ZBIÓR DOKUMENTÓW DOTYCZĄCYCH CPKTutaj ZBIÓR DOKUMENTÓW DOTYCZĄCYCH CPK

Maciej Lasek w wywiadzie dla Wyborczej powiedział: „Zróbmy CPK. Ale nie w Baranowie, tylko na bazie Łodzi, Modlina, Okęcia i Radomia”.

Odniósł się do tego pomysłu działacz ruchu TAKdlaCPK Szymon Janus na X (@sjanus_pl). Poniżej jego analiza.

Pomysł na 4 lotniska zamiast CPK, to sabotaż!

Miałem odpocząć chwilę od tematu CPK, ale przeczytałem coś co mnie zmroziło. Pomysły na zastąpienie CPK "4 lotniskami wokół Warszawy" to jest sabotaż. Sabotaż LOTu, polskiego rynku lotnictwa i Polski. Gdybym miał wymyślić plan jak zaorać polskie lotniska i LOT to właśnie to bym zaproponował – rozdrobnienie.

Wiecie czemu urząd antymonopolowy może nakazać rozdzielenie firm? Bo to te firmy OSŁABIA. A jakbyśmy nazwali kogoś kto nakazuje podzielić firmę na 4 części konkurujące ze sobą? Od lat budujemy wszystko wielkie - nie w Polsce, na świecie - wielkie firmy, wielkie hale, wielkie lotniska, wielkie magazyny, wielkie serwerownie, wielkie szpitale. Czemu? Bo to daje efekt skali - optymalizację operacyjną i chociaż częściowe rozwiązanie problemu braku wykwalifikowanej kadry. Trzeba mniej informatyków, mniej obsługi, mniej pracowników ochrony i służb sprzątających.

Jak więc nazwać kogoś, kto proponuje rozbić jedno, supernowoczesne lotnisko, zaprojektowane do optymalizacji ruchu lotniczego, potoków ludzi, obsługi i automatyzacji logistyki, na prowizorkę z zapychaniem na siłę nienadających się do tego lotnisk jak te w Radomiu czy Modlinie?

Konsolidacja to nie jest wymysł, to jest w dzisiejszych czasach MUS. Natomiast sygnały dotyczące CPK są takie, że PO planuje zatrzymać CPK i skupić się na rozbudowie 4 lotnisk. Wyobraźcie sobie, ze macie 4 małe magazyny w 4 rożnych miastach, oddalonych od siebie o 40km, 110km i 90km. I to w najlepszej sytuacji, bo taki Modlin-Radom to ponad 120km. W jednym możecie dobudować piętro, w drugim postawić namiot, w trzecim odremontować piwnicę, a w czwartym nic. No i tak sobie robicie prowizorkę, potrzebujecie do każdego magazynu wózków widłowych, ubezpieczenia, dostaw prądu i gazu, ochrony, prezesów, dyrektorów, sekretarek, etc, itp. Wasi pracownicy muszą jeździć pomiędzy tymi magazynami, informatycy krążyć w kółko, a ten super-drogi pan od serwisu tego super-drogiego urządzenia nie ma do przejścia 5m, a 90km. No i sobie przecież policzy, za darmo tego nie robi.

Pieniądze wesoło płoną w kominku. A wszystko po to, aby tylko opóźnić nieuniknione, za to blokując możliwość rozwoju, bo do rozwoju potrzebna jest przestrzeń - w tym wypadku, magazynowa. A jeśli chcemy rywalizować z największymi - doskonałość operacyjna (to takie pojęcie z teorii zarządzania, jedna z 3 która może decydować o sukcesie firmy).

Nie da się rozwijać jeśli twoje zasoby są na styk, zawsze musi być rezerwa na nowe kontrakty, nowe zlecenie, nowe okazję.

Nie da się rozwijać jak lotnisko na którym operujesz buduje nową bramkę nie tam gdzie chcesz, a tam gdzie znajdziesz miejsce - np. po drugiej stronie lotniska. To jest również dodatkowa pułapka - koszty operacyjne takich 4 lotnisk będą gigantyczne, co będzie uniemożliwiało de facto dalszy rozwój, oraz utrudni wycofanie się z inwestycji, bo wszystko będzie przepalane na codziennie używanie. Ot - "sami widzicie, lotnisko ledwo zarabia, po co je rozbudowywać?", "LOT ledwo wychodzi na swoje, nie stać go na rozwój, może go sprzedajmy, póki jest czas?"

Ja naprawdę nie chcę używać ostrych słów, ale trudno się powstrzymać - czemu polski rząd wprost mówi, że zamierza zabić polski ruch lotniczy i LOT? A co najgorsze jest to, że to projekt totalnej bylejakości - byle wepchnąć, dopchać kolanem. Byleby mieć z głowy na 10 lat. Zero myślenia co będzie za 30-40 lat. Zapcha się? No zapcha, ale za 10 lat, to już nie ich problem. Jak można tak sobie ukochać bylejakość? A teraz konkrety.

Posłużę się tu po części artykułem Filipa Lamańskiego.

Modlin? - Ma 3,5mln, maks rozbudowa do 10mln. Bez cargo (za krótki pas, trzeba by zbudować nowy); - obecna struktura hali przylotów wymusza właściwie wyburzenie i budowę od nowa, gdyby miał być uzupełnieniem dla Okęcia; - położony daleko od szlaków transportowych; - graniczy z obszarami chronionymi; - na loty z lotniska właściwie monopol ma Ryanair (dlatego z dystansem podchodźcie do krytyki CPK przez szefa tej firmy); - najważniejsze - bardzo częste mgły! Na tyle częste, że nie pozwalają one na operacje 24/7;

Radom? - 3mln, maks 9mln; - oddalony o 100km od Okęcia; - nie jest dostosowany do bycia hubem; - duża odległość od szlaków transportowych

Łódź? - żart, 180k pasażerów rocznie (!), "za 5 lat 1mln" (ta, jasne); - prawie 120km od Okęcia; Okęcie: - w tym roku ponad 19mln pasażerów, maksymalna pojemność ~21mln; - po zbudowaniu nowego terminala - maks pojemność 29mln (czyli +8mln);

- rozbudowa Okęcia wymaga budowy tunelu za wiele mld w miejscu drogi, dopiero to pozwoli budować nowy terminal, jaki to ma mieć sens, jeśli SP ma wydać na całe CPK kilkanaście mld, a resztę pokryją inwestorzy prywatni? Abstrahując od tego, że taka prowizorka nie pozwoli na optymalizację ruchu na lotnisku. - już w 2018 w godzinach 16-18 brakowało slotów; - decyzje środowiskowe ograniczające loty nocne; - brak dobrych połączeń kolejowych;

Tak więc po wydaniu kolejnych przynajmniej kilkunastu mld (czyli de facto tyle co na CPK) uzyskujemy patologiczny, czterolotniskowy system, który będzie za mały już w chwili ukończenia i rozwali LOT. Nawet maksymalna rozbudowa zwiększy przepustowość tych 4 lotnisk z obecnych 28 mln do 48 mln, kiedy samo CPK ma w 2035 obsługiwać blisko 40mln. No ale wtedy będzie można powiedzieć - "no sami widzicie, zbudowaliśmy 4 lotniska, a ci ludzie nie chcą latać".

No i jeszcze kluczowa rzecz - takie rozwiązanie daje kompletnie zerowe szanse na znaczące przejęcie ruchu cargo do CEE. Kto wybierze regionalne lotnisko z podstawową infrastrukturą? Nikt. Tak więc zamiast CPK, które zwróci się w 12 lat z samych podatków i które w 80% sfinansują prywatni inwestorzy (3 chętnych w finalnym etapie), a dodatkowo da bodziec rozwojowy LOTu, proponują nam prowizorkę i bylejakość. Do tego taką, która się nie zwróci, bo nie będzie wzrostu ruchu cargo, ani żaden prywatny inwestor tego nie sfinansuje, więc SP w całości będzie musiało pokryć te koszty. No i rozwali LOT. Jak nazwać taki sabotaż? Co za idioci podpowiadają takie rozwiązania? Co wam ta biedna Polska uczyniła?

Szymon Janus

Tweet
Pin It
  • Poprzedni artykuł
  • Następny artykuł

Skomentuj

Komentuj jako gość

    0

    Biorą udział w konwersacji

    Komentarze (38)

    • Sortuj - najpierw najstarsze
    • Sortuj - najpierw najnowsze
    • Subskrybuj poprzez e-mail
    Pokaż poprzednie komentarze
    • Gość - Gość

      W odpowiedzi na: Gość - Gość
      Odnośnik bezpośredni

      Masz rację, że tańczące za pieniądze podatników - posłanki w SEJMIE są cacy.
      Takie tańce powinny odbywać się w godzinach pracy,
      w każdym polskim urzędzie państwowym.
      https://twitter.com/EmTck_/status/1757855598090104838

      około 2 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - pogonić pis i ich klakiernię w Olsztynie.

      W odpowiedzi na: Gość - Gość
      Odnośnik bezpośredni

      Wolę posłanki tańczące niż w cpk kradnące, czy sałatki na sali plenarnej wpier......ce. Marszałkini Witek, dobrze, że już była, nic nie pamięta, nic nie widziała, taka to przypadłość ją spotkała. Dobrze, że pogonią malwersantów i złodziei i tylko oby pizdzielców choroba obecnego parlamentu nie dosięgła!

      około 2 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Gość

      W odpowiedzi na: Gość - pogonić pis i ich klakiernię w Olsztynie.
      Odnośnik bezpośredni

      @inny gość-proszę o PILNE skarcenie gościa, używającego niecenzuralnych słów!

      około 2 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Gość

      W odpowiedzi na: Gość - Gość
      Odnośnik bezpośredni

      oki niech Ci będzie powinno być pis- dzielców, ok?

      około 2 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus
    • Gość - SZARY

      W odpowiedzi na: Gość - Gość
      Odnośnik bezpośredni

      Inny ma belką w jednym oku, tym lewym, a ponadto nie rozumie np. takich skrótów "wpier......ce". To inteligentny i wrażliwy człowiek, pewnie myśli i przeżywa.

      około 2 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus
    • Gość - Gość

      W odpowiedzi na: Gość - Gość
      Odnośnik bezpośredni

      pizdzie... także nie zauważył-no, bo nie lewicowa...

      około 2 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus
    • Gość - Gość

      W odpowiedzi na: Gość - pogonić pis i ich klakiernię w Olsztynie.
      Odnośnik bezpośredni

      Czy kałowiec (KO), również będzie ok?

      około 2 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Gość

      W odpowiedzi na: Gość - Gość
      Odnośnik bezpośredni

      parlament Rzeczypospolitej zostaje zamieniony w cyrk i tancbudę przy pełnej akceptacji pana marszałka Hołowni...

      https://www.salon24.pl/u/lukaszwarzecha/1360941,tanczaca-glupota-pani-posel-jachiry

      około 2 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - EWA

      Odnośnik bezpośredni

      Przytomny głos w sprawie CPK - https://www.gazetaprawna.pl/magazyn-na-weekend/artykuly/9433364,taktyka-wojskowa-i-infrastruktura-czyli-podstawowe-wyzwania-dla-bezpi.html

      około 2 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - iwona

      Odnośnik bezpośredni

      należy powrócić do pierwotnego kształtu cpk wg wytycznych prezesa

      około 8 miesiące(ęcy) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz

    Wyróżnione

    Lubiane

    System komentarzy oparty o Komento

    Komentarze

    Sosak and Sosak Będzie wyglądał jak Inka, Tytanik czy hale na Pułaskiego czy Zatorzu
    Kolejne zapewnienie władz Olsz...
    14 godzin(y) temu
    Szok .Prokop i Arent głośno, wyrzucali wtedy niewygodnych,dociekliwych członków PiS .Kiedy odpowiedzą za przekrety za mobbing.
    Dlaczego samorządowcy zostali ...
    14 godzin(y) temu
    Taka sytuacja. Oskarżony PG-dyrektor w Energii (związany z PSL), oskarżony PP-dyrektor w KRUS (PSL), oskarżony JS-wiceprezes w gminnej spółce(KO). Ci...
    Dlaczego samorządowcy zostali ...
    14 godzin(y) temu
    Na całą Europę..., to Zełeńskiemu udało się rozpowszechnić prawdę o Rzezi Wołyńskiej,
    np. w Szwecji: https://samnytt.se/fran-nazikollaboratorens-beg...
    Radni wojewódzcy PiS domagają ...
    14 godzin(y) temu
    Powołujesz się na JK, no to proszę:

    Kaczyński o Ukrainie: z Banderą do Europy nie wejdziecie.
    "Lider PiS był też w tym kontekście pytany o wzrost ...
    Radny: „Czy szkoła w Bartoszyc...
    15 godzin(y) temu
    Bo Kremla nic tak nie cieszy, jak konflikt między Polską i Ukrainą. Konflikt publiczny, na całą Europę...
    Radni wojewódzcy PiS domagają ...
    16 godzin(y) temu

    Ostatnie blogi

    • Apel o optymizm na wypadek wojny Dwadzieścia rosyjskich dronów, które ostatnio wleciały do Polski wzbudziły u wielu moich rodaczek i rodaków głęboki niepokój, a często przerażenie… Zobacz
    • Barbarzyński atak "silnych ludzi" Tuska na praworządność Zbigniew Lis Motto Tuska: Będziemy stosować prawo, tak jak my je rozumiemy, czyli uchwałami Sejmu i rozporządzeniami zmieniać ustawy, wg zasady –… Zobacz
    • Co trzeba zrobić, żeby PiS wygrało kolejne wybory? Zbigniew Lis Wielu Polaków głosujących nie za opozycją, tylko przeciw PiS, nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji ich decyzji oraz z powagi… Zobacz
    • Michał Wypij, Paweł Warot – komentarz osobisty Bogdana Bachmury Bogdan Bachmura Dużo łatwiej o krytykę osób, których nie darzymy sympatią, z którymi jesteśmy w sporze lub konflikcie. Ale tym razem jest… Zobacz
    • 1

    Najczęściej czytane

    • Wyborcza sporządziła listę osób do zwolnienia z pracy, związanych z PiS
    • Wójt i radni Gietrzwałdu odpowiedzieli agresją na apel Kamińskiego
    • Od 3 lat wywołuje fałszywe alarmy, sąd go wypuścił i Wiktor P. nasłał policję na dziennikarzy TV Republika
    • Radny: „Czy szkoła w Bartoszycach (...) uczy, że Bandera jest bohaterem...”
    • Ks. Alfred Borski: "Pani Urszula Pasławska jest żoną Marka Michniewicza"
    • Rekonstrukcja pałacu w Klewkach za 9 mln zł przez dekonstrukcję?
    • Spalarnia śmieci w Olsztynie nie powstrzymała kolejnej podwyżki za odpady
    • Prokuratura w Olsztynie chce kasacji wyroku w sprawie adwokata od "trumny na kółkach"
    • Metropolita Warmiński poświęcił Muzeum Objawień w Gietrzwałdzie
    • "Dość hamowania olsztyńskich inwestycji!" Polemika radnego Andrasza z radnym Głażewskim
    • Marsz w Olsztynie w obronie Radia Maryja i Telewizji TRWAM
    • Poseł PSL Urszula Pasławska chce zniesienia obowiązkowej matury z matematyki

    Wiadomości Olsztyn

    • Olsztyn

      • Kolejne zapewnienie władz Olsztyna: "szubienice" zostaną rozebrane

        Adam Jerzy Socha 2026-06-13 13:50:36

        Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińskiej i Mazurskiej, znany mieszkańcom Olsztyna jako „szubienice”,...

      • Prokuratura w Olsztynie chce kasacji wyroku w sprawie adwokata od "trumny na kółkach"

        2026-06-01 08:29:41

        Prokurator okręgowy w Olsztynie złożył wniosek do Prokuratury Krajowej o rozważenie złożenia kasacji...

      • Spalarnia śmieci w Olsztynie nie powstrzymała kolejnej podwyżki za odpady

        Jarosław Babalski 2026-05-28 08:07:21

        Były prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz (wspierany przez radnych PO), odpowiadał na protesty...

    Wiadomości region

    • Region

      • Dlaczego samorządowcy zostali oskarżeni w procesie Helpera?

        Adam Jerzy Socha 2026-06-09 09:53:42

        „Zawiedliśmy się na osobach, które z pozoru, wyglądu, usposobienia, wydawały się, że są uczciwe (...)...

      • Radni wojewódzcy PiS domagają się kontroli w ukraińskich szkołach

        Adam Jerzy Socha 2026-06-08 17:07:39

        Radni wojewódzcy PiS Paweł Warot i Piotr Soćko domagają się od wojewody warmińsko-mazurskiego, kurator...

      • Radny: „Czy szkoła w Bartoszycach (...) uczy, że Bandera jest bohaterem...”

        Adam Jerzy Socha 2026-06-07 18:11:29

        Radni Sejmiku Warmińsko-Mazurskiego z klubu PiS zwołali na poniedziałek 8 czerwca konferencję prasową...

    Wiadomości Polska

    • Polska

      • Aresztowano dziennikarza Kraskowskiego. Ujawnił związki Giertycha z aferą Polnord

        2026-06-10 07:18:56

        Sąd Rejonowy w Piasecznie zdecydował o trzymiesięcznym areszcie dla znanego dziennikarza śledczego...

      • Polską rządzi oligarchia partyjna. Czy nowa Konstytucja to zmieni?

        Bogdan Bachmura 2026-06-01 09:03:33

        To dobrze, że prezydent Karol Nawrocki powołał Radę Nowej Konstytucji. To znacznie poważniejsza...

      • Wójt i radni Gietrzwałdu odpowiedzieli agresją na apel Kamińskiego

        Adam Jerzy Socha 2026-05-30 20:02:15

        Agresją i kpinami zareagowali radni i wójt Jan Kasprowicz, na wystąpienie na sesji Rady Gminy w...

    O debacie

    • O Nas
    • Autorzy
    • Święta Warmia

    Archiwum

    • Archiwum miesięcznika
    • Archiwum IPN

    Polecamy

    • Klub Jagielloński
    • Teologia Polityczna

    Informacje o plikach cookie

    Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.