logodebata

Wspomóż jedyny portal na Warmii i Mazurach, który nie boi się publikować prawdy o politykach i jest za to ciągany po sądach. Nigdy, przez 18 lat istnienia, nie dostaliśmy 1 grosza dotacji publicznej. Redaktorzy i autorzy są wolontariuszami. Nr konta bankowego Fundacji „Debata”: 26249000050000450013547512. KRS: 0000337806. Adres: 11-030 Purda, Patryki 46B

niedziela, czerwiec 14, 2026
  • Debata
  • Wiadomości
    • Olsztyn
    • Region
    • Polska
    • Świat
    • Urbi et Orbi
    • Kultura
  • Blogi
    • Łukasz Adamski
    • Bogdan Bachmura
    • Mariusz Korejwo
    • Adam Kowalczyk
    • Ks. Jan Rosłan
    • Adam Jerzy Socha
    • Izabela Stackiewicz
    • Bożena Ulewicz
    • Mariusz Korejwo
    • Zbigniew Lis
    • Marian Zdankowski
    • Marek Lewandowski
  • miesięcznik Debata
  • Baza Autorów
  • Kontakt
  • Jesteś tutaj:  
  • Start
  • Wiadomości
  • Olsztyn
  • Brawa dla radnych!

Olsztyn

Brawa dla radnych!

Szczegóły
Opublikowano: środa, 27 październik 2010 11:47

No_SocialismOlsztyńscy radni odrzucili głosami 10:7 "Europejską Kartę Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym" tym samym odsuwając od nas widmo pełzającego zapateryzmu.  Niewątpliwy wpływ na głosowanie miało wystąpienie przed radnymi Bogdana Bachmury, który uświadomił naszym przedstawicielom w Radzie Miasta czym ten kuriozalny dokument w rzeczywistości jest. Po głosowaniu radna Joanna Sosnowska stwierdziła, że tacy ludzie jak Bachmura nie powinni mieć prawa wygłaszania mów przed radnymi. No cóż, radna Sosnowska wyznaje widocznie jakobińską zasadę, że nie ma wolności dla przeciwników ( jakobińsko rozumianej) wolności.  Oto wystąpienie Bogdana Bachmury:

 

Szanowni Państwo

 

Powołanie pełnomocnika i rady ds. równości kobiet i mężczyzn dało początek nowej jakości w historii ostatnich dwudziestu lat naszej Rady Miasta. Jako pierwszy w Polsce olsztyński ratusz stał się terenem realizacji ideologicznego projektu znacznie odbiegającego od dotychczasowych zadań podejmowanych przez nasz samorząd. Bezpośrednią konsekwencją tej decyzji jest dzisiejsze głosowanie nad przyjęciem Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym. Zapoznałem się z tym liczącym17 stron dokumentem i uznałem, że moim moralnym obowiązkiem jest zwrócenie się do państwa, nie tylko w imieniu stowarzyszenia ŚW, ale znacznie szerszego środowiska, o odrzucenie projektu uchwały dotyczącej przyjęcia Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn.

Nie jest to dokument wymagający jedynie deklaracji moralnego poparcia. Jego przyjęcie  zobowiązuje sygnatariusza do „opracowania Równościowego Planu Działania” i „zaangażowania wszystkich instytucji i organizacji na swoim terenie, aby w praktyce promować prawdziwą równość”. Autorzy dokumentu nie pozostawiają złudzeń, na czym polegają nierówności, które należy przy tak zmasowanej ofensywie wszystkich podlegających Ratuszowi instytucji wyrównać. „Te nierówności są wynikiem społecznych konstrukcji bazujących na licznych stereotypach obecnych w rodzinie, edukacji, kulturze, mediach, miejscu pracy, społeczeństwie. Jest wiele dziedzin, w których możliwe są działania, poprzez przyjęcie nowego podejścia i wprowadzenie strukturalnych zmian”. Nic dodać, nic ująć. Zasiadający w Radzie ds. równości kobiet i mężczyzn Młodzi Socjaliści, Zieloni 2004 i Kampania przeciw Homofonii mają przeprowadzić na terenie samorządu nową reedukację społeczeństwa, kolejną rewolucję obyczajową,  mającą na celu, jako to się mówiło za minionego ustroju „wyplenienie ostatnich pozostałości dawnej burżuazyjno-mieszczańskiej mentalności”. Rewolucji w której prym wiedzie Hiszpania premiera Zapatero, chociaż i on zlikwidował tam ostatnio ministerstwo równości. Skupmy się jednak na „prawdziwej” równości, którą mają nam ufundować na gruzach dotychczasowych stereotypów nowi rewolucjoniści. „Równość kobiet i mężczyzn jest podstawowym prawem wszystkich i istotną wartością każdej demokracji’ – czytamy w Karcie Równości. Jednak są dwa fundamentalnie różniące się sposoby realizacji równości. Pierwszy polega na równym i bezstronnym traktowaniu wszystkich obywateli pomimo wszystkich różnic pomiędzy nimi. O takiej równości mówi art. 32 i 33  Konstytucji RP. Jednak dzisiaj będziecie Państwo głosować nad realizacją innego typu równości polegającej na dążeniu do równych rezultatów, gdzie nie chodzi o to by wszyscy byli traktowani jednakowo pod każdym względem, lecz by wszyscy stali się jednakowi pod każdym względem. Takie przywrócenie stanu pierwotnej równości między na przykład kobietami i mężczyznami wymaga oczywiście nierównego traktowania jednostek, czyli dyskryminacji. Tym samym egalitarny cel niszczy środki do niego wiodące, a nierówne traktowanie prowadzi do wojny wszystkich ze wszystkimi. W bezpośrednim działaniu ten typ równości poznaliśmy kilka dni temu na przykładzie olsztyńskiej listy wyborczej SLD. Mechanicznie stosowane równościowe parytety doprowadziły do ograniczenia list wyborczych do 34  zamiast możliwych 50 osób. Z kandydowania musiało zrezygnować 16 mężczyzn, bo zabrakło chętnych do kandydowania kobiet. Już marksiści podejście do równości oparte na równym traktowaniu wszystkich, nazywali pogardliwie „formalnym”. Z tą tylko różnicą, że na drodze do ich idealnie klasowo egalitarnego społeczeństwa stali burżuje, kułacy i niepracujący inteligenci. Przypominam o tym, bo dzisiejsze głosowanie nad nazwaniem ulicy imieniem Grażyny Langowskiej i wprowadzeniem skrajnie ideologicznej uchwały równościowej ma wymiar symboliczny. Znałem Grażynę wiele lat. Była moją nauczycielką, a później koleżanką z antykomunistycznej opozycji. Była osobą w pełni świadomą istoty zła komunizmu i wiele przeszła w imię walki z ową „prawdziwą” równością. Była też świetną polonistką walczącą z takimi właśnie, jak w Europejskiej Karcie językiem drętwej nowomowy urągającym elementarnym zasadom języka polskiego.

 

Europejska Karta Praw zobowiązuje sygnatariuszy do „przeprowadzenia szerokich konsultacji przed przyjęciem Równościowego Planu Działania”. Jednak pomimo częstych odwołań do demokracji nie proponuje społecznych konsultacji i debaty na temat przyjęcia samej Europejskiej Karty. Wystarczy przeczytać ten dokument, aby przekonać się, jak potężne narzędzie ideologicznego oddziaływania dostają do ręki ludzie forsujący jej przyjęcie. Jak daleko idące zobowiązania, także materialne, nakłada on na lokalny samorząd. Gdzie jest zatem ta demokracja, której tak pełno w treści Europejskiej Karty? Reprezentuję, nie jedyne zresztą w Olsztynie, środowisko gotowe podjąć merytoryczną dyskusję nie tylko na temat sygnowania Karty przez olsztyński samorząd, ale również nad sensem powołania pełnomocnika i rady ds. równości. Co więc tak nagłego się stało, że chyłkiem i w pośpiechu łamane jest elementarne w demokracji prawo udziału obywateli w życiu lokalnym? Z czego wynika ten nerwowy pośpiech dotyczący dzisiejszego głosowania?

 

Mam nadzieję, że nie nadużyłem Państwa cierpliwości tym moim jedynym w ciągu waszej kadencji wystąpieniem. Być może niepotrzebnie mówię to wszystko, a moje obawy o wynik głosowania są płonne. Wszak większość w naszej Radzie Miasta mają partie, które na swoich sztandarach wypisały liberalizm i konserwatyzm. Liberalizm, który przede wszystkim  ma zabezpieczać przed maksymalizacją równości , zaś konserwatyzm przed rewolucyjnym szaleństwem w każdej postaci.  Zrobiłem to w przekonaniu, że angażowanie władz naszego miasta w nieustającą wojnę ideologiczną nie jest nikomu potrzebne. Dowód na to otrzymaliśmy kilka dni temu, kiedy to rada ds. równości została wykorzystana przez Panią Joannę Ostrouch w jej ostrym komentarzu przeciwko antyaborcyjnej wystawie przy Parafii św. Franciszka w Kortowie. Wystawy, która została następnie przez jej przeciwników ukradziona.  Myślę, że dość mamy innych, zasługujących na szybkie rozwiązanie problemów, aby unikać przenoszenia  podobnych sporów na teren Rady Miasta i dzielenia się z powodu konfliktów światopoglądowych. Dlatego proszę i apeluję do Państwa, abyście nie mylili głosowania z demokracją i odłożyli decyzję w tej sprawie, dając szansę na demokrację tym, którzy na Was głosowali.

 

Bogdan Bachmura

Tweet
Pin It
  • Poprzedni artykuł
  • Następny artykuł

Skomentuj

Komentuj jako gość

    0

    Biorą udział w konwersacji

    Komentarze (21)

    • Sortuj - najpierw najstarsze
    • Sortuj - najpierw najnowsze
    • Subskrybuj poprzez e-mail
    Pokaż poprzednie komentarze
    • Gość - Demokrates

      Odnośnik bezpośredni

      Tak brawo, brawo , tym razem wreszcie się nie bał, bo zwykle się boi, ale tą razą się przełamał, podniósł dłoń i ona mu nie opadła i ni zadrżała. Dał dowód bohaterstwa.
      Jak pięknie zadziałała demokracja. Przyszedł obywatel. Zabrał głos. Został wysłuchany. Przekonał radnych. I kto tu śmiał gadać, że demokracja jest \"be\"

      około 15 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Asia K.

      Odnośnik bezpośredni

      Panie Bogdanie, dziękuję!

      około 15 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - alik

      Odnośnik bezpośredni

      ciemnogród i zabobon, któremu hołduje autor powyższych bzdetów pozwolą mieszkańcom lepiej podjąć decyzję wobec obecnych radnych głosujących przeciwko tej karcie

      około 15 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - F.

      Odnośnik bezpośredni

      No tak, jak ciemnogrodem jest ograniczanie demokracji to gratuluję lewaku. Zresztą dla lewaków idolami sa ludobójce Che i Lenin więc nie ma co się dziwić. Ale chciałbym zobaczyć te czerwone feministek mordy wściekłe po wolcie radnych. Bezcenne.

      około 15 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Zyta

      Odnośnik bezpośredni

      Jestem studentką politologii na UWM i w ramach zajęć z przedmiotu samorząd i polityka lokalna byliśmy z doktorem Kotowiczem na konsultacjach społecznych, żeby zobaczyć jak takie konsultacje wyglądają w praktyce, bo wcześniej omawialiśmy ustawę o gminie. Te konsultacje na których przyszliśmy były poświęcone tej karcie.
      Poza nami było jeszcze kilkanaście osób,w tym polityczki z SLD, które bardzo zachwalały ten dokument.
      Moi koledzy pytali, czy wprowadzenie tej karty będzie oznaczało, że trzeba będzie dostosować podręczniki szkolne, żeby uwzględniały kwestie parytetu. Prowadzący te konsultacje tłumaczyli, że w tej chwili w wielu podrecznikach, np. z matematyki, zadania matematyczne nie realizują zasady równości „kobiet i mężczyzn.
      Były też inne zarzuty, też takie, że w zasadzie polskie prawo jest wystarczające do ochrony kobiet i kolejny dokument niczego tu nie zmieni. Nasz prowadzący podał nawet taki przykład, że gdyby wprowadzić tą Kartę, to wszystkie przetargi a nawet prace usługowe w urzędzie musiałyby być realizowane z uwzględnieniem parytetu, na przykład przy remoncie schodów pod ratuszem musiałyby pracować po połowie kobiety i mężczyźni ;-) Prowadzący konsultacje, nie potrafili też wytłumaczyć, dlaczego do tej pory tylko jedna gmina wprowadziła ten dokument. Było widać, że nie do końca orientują się w tematyce.

      około 15 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - admin

      Odnośnik bezpośredni

      Pozdrawiamy Pana Kotowicza!

      około 15 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - czytelnik

      Odnośnik bezpośredni

      Proszę podać nazwiska radnych! Redaktorze, to nie było chyba tajne posiedzenie i tajne głosowanie?

      około 15 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - bgn

      Odnośnik bezpośredni

      No, a wlasciwie co jest w tej karcie? bo chyba wszyscy wypowiadajacy sie bazuja na subiektywnej opinii pana Bogdana Bachmury.
      Odnosząc sie do artykulu mam kilka pytań:
      Dlaczego opracowanie planu działania
      jest złe? dlaczego zwlaczanie nierownosci jest złe? Dlaczego to zwalczanie ma sie rownac rewolucji obyczajowej i wyplemieniu pozostalosci \"burżuazyjno-mieszczańskiej mentalności\"? W ogole skąd to porownanie, ten tekst chyba nie pochodzi z karty rownosci?
      Poza tym jezeli w karcie mamy stwierdzenie ze rownosc jest prawem wszystkich, to dlaczego jednych traktuje sie gorzej niz innych? Jesli obecnie obowiazujace prawo z pewnych wzgledow umozliwia nierowne traktowanie, to dlaczego go nie udoskonalac? Mozna przeciez cofnac sie w czasie do 1918 roku, kiedy kobiety w Polsce nie mialy praw wyborczych, dlaczego wlasciwie im je wtedy przyznano? Przeciez dobrze bylo jak bylo.
      No i dodatkowo w jaki sposob karta rownosci wplywa na to, ze wszyscy ludzie staną się jednakowi? Jej celem jest raczej zwiększenie ludziom mozliwosci wyboru tego jacy chcą byc.

      około 15 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Co to znaczy ,,nick\'\'

      Odnośnik bezpośredni

      Panie Bachmura,-Bravissimo!

      około 15 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - oszolom-z-radia-maryja

      Odnośnik bezpośredni

      brawa dla radnych miasta Olsztyna. Im wiecej bedzie tego typu uchwał tym lewactwo bedzie bardziej skonfudowane niech dotrze do nich to ze normalna większosć nie zyczy sobie narzucania tego co jest obce polskiej kulturze tradycji i religii

      około 12 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz

    Wyróżnione

    Lubiane

    System komentarzy oparty o Komento

    Komentarze

    Aktywa Kremla i PIS bronią Kraskowskiego z obawy, że wygada się kto mu każe pluć na RG. Sądy orzekły, że nie ma żadnej afery. Uciekinier ziobro mścił ...
    Aresztowano dziennikarza Krask...
    2 godzin(y) temu
    https://www.facebook.com/photo/?fbid=1684882981591513&set=ecnf.100002094823336
    LIST OTWARTY związkowców do po...
    12 godzin(y) temu
    Dobre jest to, że ta kobieta (Marta) od lat startuje w wyborach samorządowych i klapa. Pomimo występowania ramię w ramię z Urszulą. Lansu, polubień na...
    LIST OTWARTY związkowców do po...
    12 godzin(y) temu
    Marta Pasławska- Hurło zasiada w Radzie Społecznej przy Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. prof. dr. Stanisława Popowskiego w Olszty...
    LIST OTWARTY związkowców do po...
    14 godzin(y) temu
    Pasławska to niech lepiej porozmawia ze swoim ulubionym prawnikiem, na temat pożyczki,którą zaciągnął w spółce, gdzie zasiada w radzie nadzorczej. To ...
    LIST OTWARTY związkowców do po...
    15 godzin(y) temu
    Przecież to bzdura. Brońcie Kraskowskiego bo w areszcie wygada na czyje zlecenie materiały sfabrykował i co wie o pewnych braciach
    Aresztowano dziennikarza Krask...
    20 godzin(y) temu

    Ostatnie blogi

    • Apel o optymizm na wypadek wojny Dwadzieścia rosyjskich dronów, które ostatnio wleciały do Polski wzbudziły u wielu moich rodaczek i rodaków głęboki niepokój, a często przerażenie… Zobacz
    • Barbarzyński atak "silnych ludzi" Tuska na praworządność Zbigniew Lis Motto Tuska: Będziemy stosować prawo, tak jak my je rozumiemy, czyli uchwałami Sejmu i rozporządzeniami zmieniać ustawy, wg zasady –… Zobacz
    • Co trzeba zrobić, żeby PiS wygrało kolejne wybory? Zbigniew Lis Wielu Polaków głosujących nie za opozycją, tylko przeciw PiS, nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji ich decyzji oraz z powagi… Zobacz
    • Michał Wypij, Paweł Warot – komentarz osobisty Bogdana Bachmury Bogdan Bachmura Dużo łatwiej o krytykę osób, których nie darzymy sympatią, z którymi jesteśmy w sporze lub konflikcie. Ale tym razem jest… Zobacz
    • 1

    Najczęściej czytane

    • Wyborcza sporządziła listę osób do zwolnienia z pracy, związanych z PiS
    • Wójt i radni Gietrzwałdu odpowiedzieli agresją na apel Kamińskiego
    • Aresztowano dziennikarza Kraskowskiego. Ujawnił związki Giertycha z aferą Polnord
    • Radny: „Czy szkoła w Bartoszycach (...) uczy, że Bandera jest bohaterem...”
    • Od 3 lat wywołuje fałszywe alarmy, sąd go wypuścił i Wiktor P. nasłał policję na dziennikarzy TV Republika
    • Rekonstrukcja pałacu w Klewkach za 9 mln zł przez dekonstrukcję?
    • Ks. Alfred Borski: "Pani Urszula Pasławska jest żoną Marka Michniewicza"
    • Spalarnia śmieci w Olsztynie nie powstrzymała kolejnej podwyżki za odpady
    • Radni wojewódzcy PiS domagają się kontroli w ukraińskich szkołach
    • Dlaczego samorządowcy zostali oskarżeni w procesie Helpera?
    • LIST OTWARTY związkowców do poseł Urszuli Pasławskiej w sprawie konsolidacji szpitali
    • Prokuratura w Olsztynie chce kasacji wyroku w sprawie adwokata od "trumny na kółkach"

    Wiadomości Olsztyn

    • Olsztyn

      • LIST OTWARTY związkowców do poseł Urszuli Pasławskiej w sprawie konsolidacji szpitali

        2026-06-12 06:30:15

        LIST OTWARTY organizacji związkowych działających w Regionie Warmińsko-Mazurskim i Wojewódzkim Szpitalu...

      • Władze Olsztyna wybrały firmę, która zaprojektuje rozbiórkę "szubienic"

        Adam Jerzy Socha 2026-06-09 09:50:36

        Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińskiej i Mazurskiej, znany mieszkańcom Olsztyna jako „szubienice”,...

      • Prokuratura w Olsztynie chce kasacji wyroku w sprawie adwokata od "trumny na kółkach"

        2026-06-01 08:29:41

        Prokurator okręgowy w Olsztynie złożył wniosek do Prokuratury Krajowej o rozważenie złożenia kasacji...

    Wiadomości region

    • Region

      • Dlaczego samorządowcy zostali oskarżeni w procesie Helpera?

        Adam Jerzy Socha 2026-06-09 09:53:42

        „Zawiedliśmy się na osobach, które z pozoru, wyglądu, usposobienia, wydawały się, że są uczciwe (...)...

      • Radni wojewódzcy PiS domagają się kontroli w ukraińskich szkołach

        Adam Jerzy Socha 2026-06-08 17:07:39

        Radni wojewódzcy PiS Paweł Warot i Piotr Soćko domagają się od wojewody warmińsko-mazurskiego, kurator...

      • Radny: „Czy szkoła w Bartoszycach (...) uczy, że Bandera jest bohaterem...”

        Adam Jerzy Socha 2026-06-07 18:11:29

        Radni Sejmiku Warmińsko-Mazurskiego z klubu PiS zwołali na poniedziałek 8 czerwca konferencję prasową...

    Wiadomości Polska

    • Polska

      • Aresztowano dziennikarza Kraskowskiego. Ujawnił związki Giertycha z aferą Polnord

        2026-06-10 07:18:56

        Sąd Rejonowy w Piasecznie zdecydował o trzymiesięcznym areszcie dla znanego dziennikarza śledczego...

      • Polską rządzi oligarchia partyjna. Czy nowa Konstytucja to zmieni?

        Bogdan Bachmura 2026-06-01 09:03:33

        To dobrze, że prezydent Karol Nawrocki powołał Radę Nowej Konstytucji. To znacznie poważniejsza...

      • Wójt i radni Gietrzwałdu odpowiedzieli agresją na apel Kamińskiego

        Adam Jerzy Socha 2026-05-30 20:02:15

        Agresją i kpinami zareagowali radni i wójt Jan Kasprowicz, na wystąpienie na sesji Rady Gminy w...

    O debacie

    • O Nas
    • Autorzy
    • Święta Warmia

    Archiwum

    • Archiwum miesięcznika
    • Archiwum IPN

    Polecamy

    • Klub Jagielloński
    • Teologia Polityczna

    Informacje o plikach cookie

    Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.