„Gazeta Olsztyńska" zakończyła współpracę z Krzysztofem Worobcem, po 6 latach prowadzenia przez prezesa stowarzyszenia „Sadyba" blogu na witrynie tej gazety. Krzysztof Worobiec na stronie Stowarzyszenia Sadyba wyjaśnia kulisy zniknięcia jego blogu z witryny gazety.
Szanowni Państwo,
4-go lutego 2008 roku rozpocząłem (na zaproszenie redaktora Igora Hrywny) prowadzenie blogu na internetowej stronie Gazety Olsztyńskiej. Właśnie wczoraj, 29-go września 2014 roku, zakończyłem jego prowadzenie, co było wynikiem „propozycji" redaktora Roberta Zienkiewicza, który napisał do mnie w mailu:
„Ma Pan święte prawo do swoich opinii, ale skoro blogi są firmowane marką „Gazety Olsztyńskiej", to wpis krytykujący „Gazetę" wygląda na schizofrenię. Nie chcę występować w roli cenzora. Może w trosce o Pana swobodę wypowiedzi zakończymy współpracę?"
Owa „schizofrenia" to mój ostatni, zamieszczony przedwczoraj, wpis zatytułowany „O alejach przydrożnych raz jeszcze..." ). Tekst mój dotyczył zamieszczonego w papierowym wydaniu Gazety Olsztyńskiej artykułu zatytułowanego „Te drzewa trzeba wyciąć". Oczywiście najpierw (24. 09.) swój tekst wysłałem do pani redaktor naczelnej, a dopiero wczoraj w nocy zamieściłem na blogu, uznając, że Czytelnikom Gazety należy się wyjaśnienie. No i ciąg dalszy jest już znany....
Po otrzymaniu powyższego maila uznałem, że skoro wyjaśnienie faktycznego stanu, także prawnego (ja wiem co piszę, bo zajmuję się tym tematem od 10 lat i używając przenośni "zjadłem zęby" na drzewa przydrożnych) zostało ocenione jako "schizofreniczna krytyka Gazety" (a nie tylko złego artykułu) przystałem na „propozycję" redaktora Roberta Zienkiewicza. Tym bardziej, że – w moim przekonaniu – jego mail był próbą cenzurowania i wpływania na moje wypowiedzi!
Tak więc po ponad 6 latach żegnam Czytelników Gazety, a zainteresowanych poruszanymi przez mnie tematami zapraszam na stronę Sadyby (http://sadybamazury.wordpress.com/) lub na FB (https://www.facebook.com/Sadyba.Mazury)
Pozdrawiam serdecznie
Krzysztof Worobiec
Na zdjęciu: Krzysztof A. Worobiec w czasie prezentacji projektu Ustawy o Parkach Narodowych, styczeń 2012 r. Fot. Marek Broniarek ze strony: pracownia.org.pl
Krzysztof Worobiec to działacz społeczny walczący o ochronę zabytków i przyrody Warmii i Mazur. W latach 90-tych wspólnie z żoną założył w Kadzidłowie osadę kulturową, która została 13 lutego 2004 r. wpisana do rejestru zabytków jako unikalny zespół drewnianych budynków. W jednym z tych budynków mieści się restauracja „Oberża pod Psem", oferująca kuchnię regionalną. W najstarszym z budynków urządzone zostało muzeum, w którym odtworzono izby mieszkalne i jednoklasową szkołę wiejską oraz zgromadzono etnograficzne sprzęty codziennego użytku.
Od kilkunastu lat aktywnie działa na rzecz ochrony krajobrazu kulturowego Warmii i Mazur, szczególnie alei przydrożnych, dawnej architektury wiejskiej oraz cmentarzy i zabytków przemysłowych. W 2004 r. powołał Stowarzyszenie na rzecz Ochrony Krajobrazu Kulturowego Mazur „Sadyba". Od początku działalności stowarzyszenia pełni funkcję jego prezesa. Jest inicjatorem wielu akcji - m.in. "Ratujmy Aleje", "Zagubione Wioski Puszczy Piskiej" oraz propagatorem idei utworzenia Mazurskiego Parku Narodowego i Starowierskiego Parku Kulturowego. Pomysłodawca i redaktor serii wydawniczej "Ślady w krajobrazie". Uczestniczył w dyskusjach na szczeblu rządowym i samorządowym na temat zmian w ustawodawstwie odnoszącym się do procesu powoływania parków narodowych oraz ochrony krajobrazu kulturowego. W 2005 i 2010 r. brał udział w pracach sejmowej nadzwyczajnej podkomisji do rozpatrzenia poselskiego projektu ustaw o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska. Od 20 grudnia 2010 roku reprezentuje w Sejmie Komitet Inicjatywy Ustawodawczej - obywatelską inicjatywę zmierzającą do zmiany ustawy o ochronie przyrody w zakresie tworzenia parków narodowych (udział w posiedzeniu plenarnym sejmu oraz pracach podkomisji powołanej ds obywatelskiego projektu ustawy).
Pełni funkcję wiceprzewodniczącego Rady Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Był członkiem Komitetu Wsparcia kandydatury Wielkich Jezior Mazurskich w plebiscycie na siedem nowych cudów natury. Jest wiceprzewodniczącym Rady Mazurskiego Parku Krajobrazowego oraz września 2008 roku członkiem Rady Programowej Spółki Polskie Radio Regionalne Rozgłośnia w Olsztynie – Radio Olsztyn SA, od maja 2011 roku został powołany przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji na członka Rady Programowej Spółki Telewizja Polska SA Oddział w Olsztynie, od sierpnia 2011 powołany przez dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie do Rady Programowej Muzeum Nowoczesności. (za leksykonem kultury CEiK)
Skomentuj
Komentuj jako gość