Debata maj2023 okl

logo flaga polukr

 

 

 

Prosimy Czytelników i Przyjaciół o wpłaty na wydawanie miesięcznika „Debata” i portalu debata.olsztyn.pl. Od Państwa ofiarności zależy dalsze istnienie wolnego słowa na Warmii. Nr konta bankowego Fundacji „Debata”: 26249000050000450013547512. KRS: 0000 337 806. Adres: 11-030 Purda, Patryki 46B

czwartek, czerwiec 01, 2023
  • Debata
  • Wiadomości
    • Olsztyn
    • Region
    • Polska
    • Świat
    • Urbi et Orbi
    • Kultura
  • Blogi
    • Łukasz Adamski
    • Bogdan Bachmura
    • Mariusz Korejwo
    • Adam Kowalczyk
    • Ks. Jan Rosłan
    • Adam Jerzy Socha
    • Izabela Stackiewicz
    • Bożena Ulewicz
    • Mariusz Korejwo
    • Zbigniew Lis
    • Marian Zdankowski
    • Marek Lewandowski
  • miesięcznik Debata
  • Baza Autorów
  • Kontakt
  • Jesteś tutaj:  
  • Start
  • Archiwum IPN
  • Benon Gaziński i jego plagiat (nie)doskonały

Archiwum IPN

Benon Gaziński i jego plagiat (nie)doskonały

Szczegóły
Opublikowano: czwartek, 21 styczeń 2010 14:19

plagiatOstatnio kilku studentów z Olsztyna dopuściło się plagiatów w pracach magisterskich. Jak informują media, takie praktyki to istna plaga i wszyscy uważają, że należy je zwalczać. Podobnie uważa rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, prof. Józef Górniewicz, który w listopadzie 2009 r. wydał zarządzenie mające na celu ukrócenie tego procederu w odniesieniu do samodzielnych prac dyplomowych studentów. Dla żaków dobry przykład powinien iść z góry, niemniej jednak nie zawsze winni oni naśladować swoich profesorów.

Świadczy o tym choćby Wstęp Benona Gazińskiego z publikacji pt. Warmia i Mazury w 90-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości (red. Benon Gaziński, Wydawnictwo UWM, Olsztyn 2009). Dr Gaziński jest adiunktem w Instytucie Nauk Politycznych UWM i profesorem Europejskiego Centrum Doskonałości im. J. Monneta UWM.

 

Benon Gaziński jako pracownik naukowy UWM dopuścił się plagiatu mojego tekstu pt. Konferencja „Warmia i Mazury w 90. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości”. Został on opublikowany na łamach „Debaty” nr 12 (15) z grudnia 2008 r. i był relacją z konferencji naukowej zorganizowanej 14 listopada 2008 r. w Bibliotece Uniwersyteckiej w Olsztynie. Gaziński zapożyczył obszerne fragmenty mojego tekstu, przedstawiając jako oryginalne i własne. Nie sporządził nawet jednego odsyłacza, ani nie zastosował cudzysłowu tam, gdzie mnie cytował. Wrażenie zatem było i jest fatalne. Obrazują to przykłady z poniższej tabeli:

 

Fragment z:

Piotr Kardela, Konferencja „Warmia i Mazury w 90. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości”, „Debata. Miesięcznik Regionalny” nr 12 (15), XII 2008.

Fragment z:

Benon Gaziński, Wstęp, [w:] Warmia i Mazury w 90-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, red. Benon Gaziński, Wyd. Instytut Nauk Politycznych UWM, Olsztyn 2009.

„(…) Generalnie konferencję należy uznać za udane przedsięwzięcie. Jej tematyka była zróżnicowana, ale wewnętrznie spójna, poruszająca kwestie istotne od czasów dalszych do bliższych, a nawet współczesności. Czy to poprzez prezentację zasłużonych dla regionu osób, czy przełomowych zdarzeń, myśli i ruchów niepodległościowych, koncepcji wewnętrznych normalnie funkcjonującego wolnego państwa szanującego prawa mniejszości, zawsze poruszano się wokół spraw ważnych dla niepodległego bytu państwowego. Pokazano wreszcie i te siły, obce i rodzime, które tej niepodległości były zawsze wrogiem nieprzejednanym (…)”.

„(…) Tematyka prezentowanych referatów była zróżnicowana, ale wewnętrznie spójna, poruszająca kwestie istotne od czasów dawniejszych po współczesność. Czy to poprzez prezentację zasłużonych dla regionu osób, czy przełomowych zdarzeń, myśli i ruchów niepodległościowych, różnorodnych koncepcji funkcjonowania demokratycznego państwa, szanującego prawa mniejszości narodowych, zawsze poruszono sprawy ważne dla niepodległego bytu państwowego. Pokazano wreszcie i te siły, obce i rodzime, które tej suwerenności nie zawsze były przychylne (…)”

 

„(…) o drodze Wojciecha Kętrzyńskiego do polskiej tożsamości narodowej. Dyrektor OBN-u opowiadał, jak to Kętrzyński, syn oficera pruskiego Józefa von Winklera, świadomie i konsekwentnie wybierał polskość, jak potem walczył o Niepodległą w powstaniu styczniowym, odsiadywał wyroki za udział w tej walce (zyskując w ten sposób „patent Polaka”), a w końcu stał się tym, który piastując różne ważne funkcje – jak powszechnie wiadomo – zwrócił dziewiętnastowiecznym Polakom uwagę na Mazury (…)”.

„(…) Wojciecha Kętrzyńskiego i jego drogę do polskiej tożsamości narodowej. Kętrzyński, syn oficera pruskiego Józefa von Winklera, świadomie i konsekwentnie wybrał polskość, walczył w powstaniu styczniowym, odsiadywał wyroki za udział w tej walce (zyskując w ten sposób „patent Polaka”), a w końcu stał się tym, który piastując różne ważne funkcje – był m.in. twórcą Biblioteki Ossolińskich we Lwowie i wieloletnim dyrektorem tej placówki, tak zasłużonej dla kultury narodowej – zwrócił uwagę swoich rodaków na Warmię i Mazury (…)”.

„(…) dr Teresa Astramowicz-Leyk przybliżyła sylwetkę działacza plebiscytowego, twórcy Mazurskiego Związku Ludowego w 1919 r., Fryderyka Leyka w kontekście jego korespondencji, w której poruszał sprawy mazurskie. Leyk tak jak opiekował się Mazurami w okresie przedwojennym, kiedy ci przebywali na robotach w Niemczech, tak bronił tej społeczności również po II wojnie światowej, tyle że tym razem przed represjami komunistycznej władzy, kiedy wojewodą olsztyńskim był Mieczysław Moczar (…)”.

„(…) Teresa Abramowicz-Leyk przybliżyła sylwetkę Fryderyka Leyka, działacza plebiscytowego, twórcy Mazurskiego Związku Ludowego, w kontekście jego korespondencji, w której poruszał sprawy mazurskie. Leyk podobnie jak troszczył się o ludność mazurską w okresie przedwojennym, kiedy wielu wyjeżdżało do prac sezonowych w głąb Niemiec, tak bronił tej społeczności również po II wojnie światowej, tym razem przed represjami ze strony władzy komunistycznej, niestety często niechętnej, a nawet wręcz wrogiej wobec miejscowej ludności (…)”.

„(…) dr Ryszard Tomkiewicz. Przedstawił on obraz olsztyńskiego Października `56 i rolę młodzieży w tamtych wydarzeniach. Wskazał m.in. na wyjątkowość tamtych wydarzeń w skali kraju, na akty odwagi młodych Olsztynian (np. przekształcenie placu Armii Czerwonej na Powstańców Węgierskich – obecnie Plac Bema), zręcznie szkicował niepodległościowy charakter październikowego buntu (…)”.

„(…) Ryszard Tomkiewicz, autor kolejnego artykułu, przedstawił obraz olsztyńskiego Października `56 i rolę młodzieży studenckiej w tamtych wydarzeniach. Wskazał m.in. na niepodległościowy charakter październikowego buntu i akty odwagi młodych ludzi, czego przykładem była bezprecedensowa zmiana nazwy Placu Armii Czerwonej na Powstańców Węgierskich (obecny Plac Bema) (…)”.

„(…) Niżej podpisany przedstawił działania SB wobec olsztyńskiego środowiska akademickiego w Olsztynie po Marcu `68, co skupiło się głównie na prezentacji planów bezpieki związanych z budową siatki agenturalnej wśród studentów i kadry naukowej olsztyńskich uczelni wyższych. Jako że konferencja odbywała się w 90. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, wystąpienie to rozpoczęło się od słów Józefa Piłsudskiego, który na Zjeździe Legionistów w Kaliszu w 1927 r. ostrzegał: »W czasie kryzysów – powtarzam – strzeżcie się agentur« (…)”.

„(…) Następna praca, Piotra Kardeli, dotyczy działania Służby Bezpieczeństwa wobec olsztyńskiego środowiska akademickiego po Marcu `68. Plany SB skupiły się głównie na rozbudowie siatki agenturalnej wśród studentów i kadry naukowej olsztyńskich uczelni. Autor przypomniał słowa Marszałka Piłsudskiego wypowiedziane w 1927 roku na zjeździe legionistów w Kaliszu: »W czasie kryzysów – powtarzam – strzeżcie się agentur« (…)”.

„(…) dr hab. Marek Melnyk, prof. UWM. Zajął się on bliską mu problematyką sześćdziesięcioletniej obecności mniejszości ukraińskiej na Warmii i Mazurach, mniejszości uformowanej w zawarte, posiadające określone aspiracje, silne środowisko. Profesor opowiedział, co czynili i czynią Ukraińcy w województwie, by zachować swoją tożsamość narodową, ale i pozycję polityczną. Na pewno interesujące były tu specjalne, częściowo przedstawione, wyliczenia: gdzie i którzy członkowie społeczności ukraińskiej sprawują odpowiedzialne funkcje, np. w samorządzie gminnym, powiatowym czy wojewódzkim, gdzie i na jakich zasadach obecni są w olsztyńskich mediach (…)”

„(…) Marek Melnyk nakreślił bliską mu problematykę sześćdziesięcioletniej obecności mniejszości ukraińskiej na Warmii i Mazurach, uformowanej w zwarte, posiadające określone aspiracje, silne środowisko. Autor przedstawił starania mniejszości ukraińskiej w województwie zmierzające nie tylko do zachowania tożsamości narodowej, ale i do umocnienia pozycji politycznej. (…) Interesujące jest również syntetyczne przedstawienie gdzie i którzy członkowie społeczności ukraińskiej sprawowali bądź sprawują odpowiedzialne funkcje, np. w samorządzie gminnym, powiatowym lub wojewódzkim, jak są obecni w lokalnych mediach (…)”.

„(…) Dr hab. Waldemar Żebrowski, profesor UWM, autor książek o Stronnictwie Demokratycznym i pionierskiego opracowania o Moczarze jako wojewodzie olsztyńskim, zreferował sprawę reakcji, aspiracji i oporów w życiu politycznym Warmii i Mazur w początkach transformacji ustrojowej. Profesor koncentrował się tu na okresie od początku obrad Okrągłego Stołu do momentu wyborów w czerwcu 1989 r. Poinformował słuchaczy jak władze wojewódzkie PZPR, SD i ZSL w Olsztynie oraz „doły partyjne” w województwie reagowały na rozpoczynający się demontaż PRL-u (…)”.

 

„(…) Waldemar Żebrowski, autor książek o Stronnictwie Demokratycznym i pionierskiego opracowania o Mieczysławie Moczarze jako wojewodzie olsztyńskim, zreferował sprawę reakcji, aspiracji i oporów w życiu politycznym Warmii i Mazur w początkach transformacji ustrojowej. Autor skoncentrował się na okresie od początku Okrągłego Stołu do wyborów czerwcowych 1989 roku. W oparciu o mało znane materiały źródłowe, jak również osobiste obserwacje, pokazał, jak władze wojewódzkie PZPR, SD i ZSL w Olsztynie oraz tzw. doły partyjne reagowały na mający się niebawem rozpocząć demontaż PRL-u (…)”.

„(…) W końcu konferencja była widomym znakiem, że olsztyńskie środowisko naukowe jest w stanie w obliczu ważnych wydarzeń państwowych działać zgodnie i bez uprzedzeń (…)”.

[konferencja] „(…)jest przejawem wkładu olsztyńskiego środowiska naukowego w debatę o przeszłości regionu i jego dniu dzisiejszym, znakiem, że mimo różnic w poglądach i zapatrywaniach, jest ono zdolne do działań zgodnych i bez uprzedzeń (…)”.

 

Później dr Gaziński tłumaczył się z tego wszystkiego, prezentując pokrętną argumentację, która w żadnej mierze nie uzasadniała przypisania sobie przez niego całkowitego autorstwa Wstępu. Próbował też obarczać winą – jak się okazało niesłusznie – swoich przełożonych z Instytutu Nauk Politycznych UWM. Potem chciał „naprawić swój błąd”, używając do tego powierzone mu dokumenty po śp. prof. Stanisławie Swianiewiczu, które chciał mi w ramach przedziwnej „rekompensaty” dać łaskawie do opracowania. Słowa krytyki spotkały dr. Gazińskiego nie tylko z mojej strony. Także redaktor jednego z wydawnictw naukowych UWM wystosował do niego pismo pt. „List, na który nie oczekuję odpowiedzi”, wytykający mu w ostrym tonie podpisywanie się pod nie swoim tekstem, ale i zarzucił nadużycia redaktorskie w tomie Warmia i Mazury … naruszające wszelkie standardy naukowe. Kiedy podsumowałem całą sprawę, a uczyniłem to w obecności osób trzecich, dr Gaziński usłyszał, że czuję się przez niego oszukany i o sprawie szybko nie zapomnę, ale na szerszym forum poruszać jej nie będę. Myślałem, że po tym wszystkim Benon Gaziński zrozumie swój błąd, a feralną publikacją chwalić się nie będzie.

 

Niestety, stało się inaczej. 16 grudnia 2009 r. odbyła się bowiem konferencja organizowana przez Instytut Nauk Politycznych UWM Dwadzieścia lat transformacji systemowej na Warmii i Mazurach: Doświadczenia – oceny – perspektywy. Uczestniczyli w niej m.in. pracownicy naukowi UWM oraz historycy z Delegatury IPN w Olsztynie – w tym niżej podpisany. Za stołem prezydialnym konferencji zasiadł m.in. sekretarz naukowy konferencji dr Benon Gaziński, który rozpoczynając obrady – niestety – zaczął z nieskrywaną dumą prezentować na otwartym forum publikację Warmia i Mazury …, zapominając o Wstępie. Dlatego swój referat – a mówiłem o Erwinie Kruku jako senatorze RP – zakończyłem następująco: „Po Czerwcu `89 niemalże wszyscy myśleli, że nadszedł czas przestrzegania zasad, jakichś przejrzystych reguł, czystości w życiu publicznym… Skoro dowiedzieliśmy się, że Marszałek Województwa pan Jacek Protas ma możliwości i ochotę sfinansowania publikacji z dzisiejszej konferencji, pragnę [Państwu] zwrócić uwagę na wypowiedź Aleksandra Wesołowskiego, który swego czasu miał bardzo ciekawy artykuł na temat plagiatów w pracach naukowych – tekst ten jest powszechnie dostępny, choćby w Internecie. Chciałbym zarazem prosić naszego znakomitego sekretarza naukowego konferencji, dr. Gazińskiego, aby zapoznał się z tym tekstem i zawarte tam słowa miał na uwadze, jak będzie nasz kolejny tom pokonferencyjny opatrywał wstępem. W sumie chodzi o to, aby nie zdarzyła mu się sytuacja jak w przypadku tomu pokonferencyjnego Warmia i Mazury w 90. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Dziękuję”.

 

Reakcji na moje słowa ze strony sekretarza konferencji nie było żadnej, oprócz tego, że jak zwiesił głowę, to pozostał w tej pozycji do końca pierwszej części konferencji. Część ta nie zakończyła się dyskusją, jak przewidywał program, gdzie można było przecież pewne sprawy wyjaśnić, ale odesłaniem wszystkich na kawę. Kawy nie piłem, a w drugiej części konferencji nie uczestniczyłem.

 

*  *  *

Gdyby żył w naszych czasach Marcjalis, poeta rzymski z I wieku naszej ery, który jako pierwszy w dziejach potępił plagiat, a też jakimś cudem doświadczyłby on od dr. Benona Gazińskiego tego, o czym napisałem powyżej, jego kolejny epigram, po tym skierowanym do Fidentyna[1], mógłby brzmieć na przykład tak:

 

Słyszałem Benonie, że ty słowa moje

Użyłeś w książce uczonej uznając za swoje

Przez co zdaniem moim w całej rozciągłości

Dałeś próbkę wątpliwą swej doskonałości.

 

Dr Piotr Kardela ( IPN)

 

 



[1] Na epigram Marcjalisa zwrócił m.in. uwagę i zamieścił w opracowaniu pt. Plagiat. Zarys problemu, Grzegorz Sołtysiak (Wyd. ALMAMER Wyższej Szkoły Ekonomicznej, Warszawa 2009, s. 19). Marcjalis pisał tak: Słyszałem, Fidentynie, że ty wiersze moje/Publicznie deklamujesz podając za swoje.

Tweet
Pin It
  • Poprzedni artykuł
  • Następny artykuł

Skomentuj

Komentuj jako gość

    0

    Biorą udział w konwersacji

    Komentarze (20)

    • Sortuj - najpierw najstarsze
    • Sortuj - najpierw najnowsze
    • Subskrybuj poprzez e-mail
    Pokaż poprzednie komentarze
    • Gość - Piotr Kardela

      Odnośnik bezpośredni

      Opublikowanie w \"Debacie\" artykułu o plagiacie Benona Gazińskiego uzależniałem, podobnie jak redaktor naczelny, od wypowiedzenia przez dr. Gazińskiego jednego słowa: \"Przepraszam!\". Słowo to nie padło, a stworzyłem nie jedną okazję, by dr. Gaziński to słowo z siebie wydusił, co nie koniecznie wiązałem z jego drukowaniem. Po artykule w \"Debacie\" też w sumie Benon Gaziński miał okazję, by je wypowiedzieć - nic jednak do redakcji po moim artykule w tej sprawie nie wpłynęło. Może z drugiej strony Pan, \"Panie Janie\", ma i trochę racji, może powinienem się nieco zmienić. Na przykład więcej chodzić w krawacie, bo jak mówią - \"Klient w krawacie jest mniej awanturujący się\"...

      około 13 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Karol Maurycy Książe Benewentu

      Odnośnik bezpośredni

      I wystąpić z IPN Panie \"historyku IPN\". Przecież, jak wmawia nam salon, bycie \"historykiem IPN\" to coś innego niż bycie historykiem Panie Piotrze! Żałosne są niektóre \"autorytety\" UWM.

      około 13 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Adam Kowalczyk

      Odnośnik bezpośredni

      Wasza Książęca Mość!
      Proszę zauważyć, że sprawa dotyczy tak ogólnie całej polskiej nauki związanej z naukami społecznymi w tym historią. Najlepiej widać to na przykładzie prac historycznych. Pisane są piękne opracowania dotyczące np. naszych działań w czasie II wojny św., pięknie udokumentowane a jak człowiek wczyta się w przypisy to okazuje się, że lipa. A lipa dlatego, że z powodów ideologiczno-patriotycznych oraz zwykłego braku rzetelności czy lenistwa praca jest pisana bez uwzględniania źródeł naszych przeciwników czy wręcz wrogów. A brak konfrontacji źródeł jest gwarancją fałszywego obrazu zdarzeń. Chyba, że ktoś uważa, iż nasi zawsze mówią prawdę a wróg zawsze kłamie...
      Kłaniam się Waszej Książęcej Mości
      Adam z plebsu Kowalczyk

      około 13 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Karol Maurycy Książe Benewentu

      Odnośnik bezpośredni

      Jako Karol Maurycy Książe Benewentu nie wypada mi się odkłaniać człowiekowi z plebsu. To byłoby gorsze niż zbrodnia, to byłby błąd.

      około 13 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Jan Głowacki

      Odnośnik bezpośredni

      No cóż. Zostałem wywołany do tablicy. Krawat to noszę Panie Piotrze na co dzień już od 40 prawie lat. I Panu również to radzę.
      Zdarzyło mi się sporo publikować ale nigdy nie byłem tak małostkowy aby śledzić czy zawsze podając moje myśli wszyscy podawali za źródło moją publikację. Cieszyć się z tego na pewno nie cieszyłem ale aby robić z tego taką awanturę to mi się nie zdarzyło nigdy. Może dla tego , ze mój dorobek jest znaczny i nie muszę się procesować o kilka zdań przepisanych z mojej pracy. Może też to jest istotne , że nie pracuję w Instytucie , który powinien być dawno zlikwidowany, bo panuje w nim chorobliwa tendencja ściganie wszystkich i za wszystko. Tylko \"czy godni sledczy\"są wzorem dla całych pokoleń, które niestety tego nie doceniają.
      Ja cieszę się, że moje poglądy trafiają do innych i są promowane. Przecież w tym celu publikuje się wyniki przemyśleń i badań. Nie znam podłoża Waszego sporu ale jako biegły sadowy spotykam sie z wieloma sporami i w większości jest tak, że obie strony coś tam zbroiły i nie chcą przyznać się do swojego błędu. Wygodnie jest wskazywać drugą stronę i mówić 100% winy jego. Ile trudu trzeba sobie zadać aby doprowadzić do zgody!!!
      mOŻE MA pan RACJĘ, ŻE CZEKAŁ pAN NA TO PRZEPRASZAM. A może druga strona czyli Pan Benon czuje się przez Pana pokrzywdzony Pana zarzutami.??
      Czy próbował Pan porozmawiać na ten drażliwy temat?.
      Z mojego punktu widzenia im człowiek ma więcej lat i większy dorobek to jest bardziej tolerancyjny na drobne w istocie uchybienia innych. Czy stracił Pan coś na tym że te kilka zdań zostało zacytowanych w innej pracy?. No może tylko nie zwiekszyła się ilość cytowań którą Pan śledzi i czerpie z tego radość życia. Ale czy to jest najważniejsze? Mnie cieszyłoby , że ( moje ) tj. Pańskie poglądy ktoś podziela i dzieje się coś dalej na temat który Pan lubi, uważa za ważny.
      Pozdrawiam, a tak z ciekawości ile ma Pan lat. Ja już prawie 65.
      Pozdrawiam i radzę zamknąć tą sprawę bo na pewno obaj tracicie czas, zdrowie i cierpi na tym normalna praca.

      około 13 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - czesio

      Odnośnik bezpośredni

      Boże co za relatywizm morlany. Przerażające! Ten wpis trzeba pokazywać szeroko na wszystkich formach. Niech ludzie wiedzą z jaką elytą mają do czynienia. Ręcę mi opadły.

      około 13 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Karola Maurycy Książe Benewent

      Odnośnik bezpośredni

      lagiat jest zwykłym złodziejstwem. Jednak jak w przypadku gwałcenia przez księży dzieci, przekrętom prawników, bandytyźmie niektórych sędziów działa koroporacyjne myślenie. Złapali za rękę na plagiacie kumpla z uczelni? Ch... z tym! Mówcie, że to nie jesgo ręka! Udowodnili przestępstwo? Ch... z tym, ukarzmy poszkodowanego! Rzygać mi się chcę czytając wpisy takie jak tego Pana powyżej. Przepraszam za język, ale ręcę opadają. Proszę sie trzymać Panie Piotrze!

      około 13 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Piotr Kardela

      Odnośnik bezpośredni

      Do \"Jana Głowackiego\",
      Chętnie bym porozmawiał, jakbym wiedział z kim rozmawiam. Na pewno jest Pan WIELKIM naukowcem - to widzę po Pana wpisie. A czy czasem nie ma Pan na imię Benon? Na drugie imię oczywiście...

      około 13 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - ws

      Odnośnik bezpośredni

      i co, plagiator nadal naucza?

      około 11 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - informator

      Odnośnik bezpośredni

      Redakcja „Debaty” w numerze z grudnia 2013 r. podała, że w „toczącym się od maja 2010 r. procesie karnym o zniesławienie (z art. 212 par. 2 kk) przeciwko dr. Piotrowi Kardeli, jaki wytoczył mu z oskarżenia prywatnego pracownik UWM dr Benon Gaziński, któremu P. Kardela na łamach „Debaty” w styczniu 2010 r. zarzucił plagiat, 30 kwietnia 2013 r. Sąd Rejonowy w Olsztynie wydał wyrok uniewinniający historyka z IPN. B. Gaziński zaskarżył ten wyrok. Sąd Okręgowy w Olsztynie, rozpatrujący apelację oskarżyciela prywatnego, 8 listopada 2013 r. uznał ją „za oczywiście bezzasadną” i utrzymał zaskarżony wyrok w mocy, ponadto zasądził B. Gazińskiemu koszta procesowe oraz zwrot P. Kardeli koszty pomocy prawnej. Wyrok ten jest prawomocny. Z kolei w procesie karnym przeciwko Benonowi G., któremu olsztyńska Prokuratura zarzuciła przestępstwo z art. 115 ust. 1 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tj. plagiat), w której to sprawie P. Kardela występuje jako oskarżyciel posiłkowy, 12 lipca 2013 r. Sąd Rejonowy w Olsztynie co do meritum sprawy przyznał rację Prokuraturze, warunkowo umarzając postępowanie karne wobec oskarżonego na okres jednego roku tytułem próby, zasądził Benonowi G. świadczenie pieniężne na rzecz instytucji społecznej oraz koszty sądowe w całości. Oskarżony odwołał się od tego wyroku. Rozprawa apelacyjna przed Sądem Odwoławczym w Olsztynie miała odbyć się 5 grudnia 2013 r., ale na skutek wniosku oskarżonego o wyłączenie z rozpatrywania sprawy wszystkich wymienionych imiennie sędziów Sądu Okręgowego w Olsztynie, została bezterminowo odroczona”.

      około 9 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz

    Wyróżnione

    Lubiane

    System komentarzy oparty o Komento

    Komentarze

    Pięknie,jesteśmy już na etapie takiej degrengolady,że robota w śmieciach jest szansa rozwoju dla regionu... Na tyle nas stać, na tyle nam pozwalają ni...
    Rektor Sanktuarium Gietrzwałdz...
    13 minut(y) temu
    " Odwaga tuska " - bardzo się zdewaluowała !!!
    https://www.facebook.com/katarzyna.pietrasik.58/videos/1099065074090743/?__cft__[0]=AZUpUUsPloICu6vBIG...
    Prezydent RP podpisał ustawę o...
    4 godzin(y) temu
    https://www.facebook.com/katarzyna.pietrasik.58/videos/1099065074090743/?__cft__[0]=AZUpUUsPloICu6vBIGVuUKsYheKWBuFyGLVLbzqlM_aob4ZmQvNlK-I4_Iux_okbzg...
    Prezydent RP podpisał ustawę o...
    4 godzin(y) temu
    "Miała pęc rakowata narośl". Redaktorze, "pęc" to podobno można ze śmiechu!
    Burmistrz Mikołajek ponad praw...
    16 godzin(y) temu
    https://interwencja.polsatnews.pl/reportaz/2023-03-28/urzedniczy-ping-pong-trwal-latami-domu-nie-zbuduje/
    Burmistrz Mikołajek ponad praw...
    16 godzin(y) temu
    https://wiadomosci.wp.pl/burmistrz-mikolajek-jest-milionerem-przyznal-ze-naruszyl-prawo-w-sprawie-zezwolen-na-alkohol-z-browaru-zony-6894357998910240a
    Burmistrz Mikołajek ponad praw...
    16 godzin(y) temu

    Ostatnie blogi

    • Modlitwa kardynała de Richelieu (komentarz do sprawy Jana Pawła II) Bogdan Bachmura Tyle znanych osób i organizacji zatroskanych o dobre imię Jana Pawła II wzywa i apeluje o natychmiastowe działanie, że z… Zobacz
    • Dwie wojny... Adam Kowalczyk 192 lata temu, 5 lutego 1831 r., Moskale nie mogąc pogodzić się niewdzięcznością Polaków nie potrafiących docenić i pokochać ruskiego… Zobacz
    • Nienasycenie Adam Kowalczyk Na początku istnienia Rosji, a właściwie Moskwy, niewiele wskazywało na to, że stanie się ziemią ludzi nienasyconych. Ludzi, których mózgi… Zobacz
    • Suwerenność na miarę naszych możliwości Bogdan Bachmura Parafrazując Winstona Churchilla można powiedzieć, że jeszcze nigdy tak niewielu, nie zawdzięczało tak wiele, tak niewielkim pieniądzom. Wysokość kwoty o… Zobacz
    • 1

    Najczęściej czytane

    • Jak LIDL dostał pozwolenie na budowę Centrum w Gietrzwałdzie, w Obszarze Chronionego Krajobrazu
    • J. Tkaczyk: "A może to Matka Boża zadecydowała, że Lidl przyszedł do Gietrzwałdu?"
    • Prokuratura wszczęła śledztwo w związku z decyzją wójta Gietrzwałdu w sprawie inwestycji Lidla
    • Polemika architekta z ks. Tomaszem Szałandą n.t. Obrony Gietrzwałdu
    • OBARKOWO czyli rodzina na swoim
    • Dyr. Teatru Jaracza: "Nie mogę pracować w mieście, w którym nie dostaję szacunku"
    • Rektor UWM tłumaczy się przed sądem ze zwolnienia szefa związku, bez zgody jego organizacji
    • Dyrektorka RDOŚ odpowiada na List Komitetu Obrony Gietrzwałdu w sprawie inwestycji LIDLa
    • Ks. Szałanda: W Gietrzwałdzie nie ma żadnego Tronu Maryi. Komitet głosi treści heretyckie
    • Kto działa na szkodę szpitala uniwersyteckiego? Rektor UWM odpowiada. M. Kamiński komentuje
    • Co planuje i proponuje totalna opozycja?
    • Spór o S16. Szmit oskarża przeciwników budowy. Odpowiada prezes "Sadyby"

    Wiadomości Olsztyn

    • Olsztyn

      • Prezydent Olsztyna zaskarżył decyzję ministra kultury w sprawie "szubienic" do WSA

        2023-05-29 08:07:05

        Prezydent Olsztyna zaskarżył decyzję ministra kultury w sprawie Prezydent Olsztyna zaskarżył decyzję ministra kultury, podtrzymującą nakaz usunięcia pomnika...

      • Kto działa na szkodę szpitala uniwersyteckiego? Rektor UWM odpowiada. M. Kamiński komentuje

        Adam Jerzy Socha 2023-05-25 10:36:04

        Publikuję odpowiedzi rektora UWM Jerzego Przyborowskiego na część moich pytań dotyczących przyczyn...

      • Rektor UWM tłumaczy się przed sądem ze zwolnienia szefa związku, bez zgody jego organizacji

        2023-05-22 12:30:11

        Rektor UWM Jerzy Przyborowski odpowiada przed sądem za zwolnienie z pracy przewodniczącego...

    Wiadomości region

    • Region

      • Prokuratura wszczęła śledztwo w związku z decyzją wójta Gietrzwałdu w sprawie inwestycji Lidla

        2023-05-30 21:30:17

        Prokuratura Rejonowa Olsztyn Północ wszczęła śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków i...

      • Czy władze wpuszczą 3 czerwca do Gietrzwałdu protestujących przeciwko budowie Lidla?

        2023-05-29 11:21:14

        Podczas sesji Rady Gminy Gietrzwałd w dniu 24 maja wójt Jan Kasprowicz poinformował radnych, że...

      • Rektor Sanktuarium Gietrzwałdzkiego odcina się od protestu w sprawie Lidla

        2023-05-28 20:01:33

        Na FB Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej ukazało się ogłoszenie Rektora Sanktuarium ks....

    Wiadomości Polska

    • Polska

      • RDOŚ wprowadza w błąd. Decyzja Środowiskowa wójta Gietrzwałdu w sprawie LIDLa była do zaskarżenia

        2023-06-01 09:08:47

        Nie jest prawdą to co napisała dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie Agata...

      • Prezydent RP podpisał ustawę o komisji, która będzie badać rosyjskie wpływy

        2023-05-29 10:07:21

        Prezydent Andrzej Duda poinformował w poniedziałek 29 maja, że zdecydował się podpisać ustawę o...

      • Ponownie Sąd Najwyższy zdecyduje co dalej ze sprawą „Helpera”. Obstrukcja sędziów trwa już 1,5 roku

        2023-05-28 21:31:36

        Akt oskarżenia w sprawie „Helpera” Prokuratura Regionalna w Białymstoku skierowała do sądu w...

    O debacie

    • O Nas
    • Autorzy
    • Święta Warmia

    Archiwum

    • Archiwum miesięcznika
    • Archiwum IPN

    Polecamy

    • Klub Jagielloński
    • Teologia Polityczna

    Informacje o plikach cookie

    Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.