logodebata

Wspomóż jedyny portal na Warmii i Mazurach, który nie boi się publikować prawdy o politykach i jest za to ciągany po sądach. Nigdy, przez 18 lat istnienia, nie dostaliśmy 1 grosza dotacji publicznej. Redaktorzy i autorzy są wolontariuszami. Nr konta bankowego Fundacji „Debata”: 26249000050000450013547512. KRS: 0000337806. Adres: 11-030 Purda, Patryki 46B

czwartek, czerwiec 18, 2026
  • Debata
  • Wiadomości
    • Olsztyn
    • Region
    • Polska
    • Świat
    • Urbi et Orbi
    • Kultura
  • Blogi
    • Łukasz Adamski
    • Bogdan Bachmura
    • Mariusz Korejwo
    • Adam Kowalczyk
    • Ks. Jan Rosłan
    • Adam Jerzy Socha
    • Izabela Stackiewicz
    • Bożena Ulewicz
    • Mariusz Korejwo
    • Zbigniew Lis
    • Marian Zdankowski
    • Marek Lewandowski
  • miesięcznik Debata
  • Baza Autorów
  • Kontakt
  • Jesteś tutaj:  
  • Start
  • Wiadomości
  • Świat
  • USA zdjęły parasol ochronny, który osłaniał Polskę

Świat

USA zdjęły parasol ochronny, który osłaniał Polskę

Szczegóły
Opublikowano: wtorek, 22 czerwiec 2021 21:43
Magdalena Piórek

Wraz ze zmianą władzy w Waszyngtonie doszło również do korekty amerykańskiej polityki zagranicznej. USA zdjęły parasol ochronny, który osłaniał Polskę. Donald Trump widział wcześniej w Warszawie sojusznika, który pomoże mu złamać monopol Niemiec i Rosji w Europie i umocnić wpływy USA w tym regionie. Przez cztery lata interes geopolityczny Polski i USA się pokrywał.

Tym interesom miało służyć blokowanie budowy gazociągu Nord Stream II, budowa Baltic Pipe i organizowanie państw Europy Środkowo-Wschodniej wokół koncepcji Trójmorza. Problem w tym, że Trump przegrał wybory prezydenckie, a Joe Biden postanowił, że pójdzie inną drogą. Świat nie mógł nie zauważyć, że hegemon odpuścił i poszczególne państwa zaczęły ostrzej walczyć o własne interesy. Dziś już wiemy, że Nord Stream dostał zielone światło, Dania zablokowała budowę Baltic Pipe, a Polska została zepchnięta na dalszy plan.

Było do przewidzenia, że po zmianie lokatora w Białym Domu relacje Polski i USA się ochłodzą. Polska postawiła na przyjaźń z Trumpem, zapominając, że to sympatia dość jednostronna i krótkotrwała. Nowa administracja w Waszyngtonie może nie przewróciła do gór nogami dotychczasowej polityki zagranicznej, ale postanowiła inaczej rozłożyć akcenty. Demokraci wracają do polityki Obamy. Stawiają na dobre relacje z Niemcami, licząc na to, że Berlin będzie pilnował porządku i interesów amerykańskich w tej części Europy. Wobec rosnących wpływów Chin w Azji i potrzeby zabezpieczenia własnych interesów w regionie Pacyfiku Waszyngton stara się pozamykać drażliwe sprawy. Przez cztery lata Berlin był spychany do narożnika i łajany za wybujałe ambicje. USA nie chce się już konfrontować z Niemcami, ale raczej pozyskać ich przychylność i mieć spokój na tym konkretnym odcinku. Dlatego interesy Berlina muszą pozostać niezagrożone i stąd nie będzie nowych sankcji na Nord Stream, a firmy budujące gazociąg dostały zgodę na dalsze prace.

Nord Stream i Baltic Pipe to konkurujące ze sobą projekty. Pierwszy budowany jest za pomocą niemieckich i rosyjskich środków. Dostarczany z Rosji gaz ma trafiać do Niemiec, z pominięciem drogi tranzytowej przez Ukrainę i Polskę. Niemcy mają pośredniczyć w rozprowadzaniu surowca na całą Europę, co uczyni je europejską potęgą na gazowym rynku i ogromnie wzmocni pozycję regionalną. Nord Stream ma także na celu obniżenie kosztów z racji tranzytu przez Białoruś. Rosyjskie media już przebąkują, że szybciej i taniej jest dostarczać gaz bezpośrednio, nawet drogą morską, niż negocjować z Mińskiem. Aleksandr Łukaszenka nie będzie mógł już zarabiać na odsprzedaży rosyjskiej ropy, co przez lata było podstawą funkcjonowania białoruskiej gospodarki. Skazany na widzimisię Władimira Putina, nie będzie mógł już tak twardo z nim negocjować.

Przeciwwagą dla planów Berlina i Moskwy miał być projekt Baltic Pipe. W porozumieniu z Norwegią i Danią Polska planowała swój gazociąg. Norweski gaz miałby być dystrybuowany przez Polskę dalej, co czyniłoby by nas kluczowym graczem w tym zakresie, w całej Europie Środkowo – Wschodniej. Projekt miał być ukończony do 2022 r. i Warszawa toczy walkę z czasem. W 2022 r. bowiem kończy się umowa gazowa z Rosją. Polska nie chce jej przedłużać, a na pewno nie na obecnych warunkach. Polski rząd ma nadzieję zakończyć odbieranie dostaw z Rosji i płynnie przejść na surowiec z Norwegii. Niespodziewanie na początku maja Dania wstrzymała postęp prac w obrębie swych wód terytorialnych. Decyzję argumentowała decyzją środowiskową i koniecznością ochrony miejsc lęgowych myszy i nietoperzy. To nie pierwszy raz, kiedy Kopenhaga blokuje kluczowy dla nas projekt. W 2018 r. Dania wydała zgodę dopiero, gdy Polska zgodziła się oddać tzw. szarą strefę na Bałtyku. „Szara strefa” leży między wyspą Bornholm, a polskim wybrzeżem Bałtyku. Przez długie lata Warszawa upierała się, że teren ten należy do niej, a polska wyłączna strefa ekonomiczna kończy się dwanaście mil morskich od brzegów Bornholmu.

Tym samym Danii strefa ekonomiczna wokół wyspy miała w ogóle nie przysługiwać, z czym Dania nie chciała się zgodzić. Spór zakończyły dopiero plany budowy Baltic Pipe i porozumienie, według zapisów którego Warszawa oddawała 80% spornego terytorium Danii. Tym razem nikt nie ma wątpliwości, że Kopenhadze wcale nie chodzi o względy środowiskowe. Dania chce ponownie zasiąść do stołu negocjacji. W przestrzeni publicznej na razie nie mówi się głośno, czego teraz oczekuje w zamian nasz biznesowy partner. Wiadomo jednak, że Warszawa będzie musiała się nad tymi roszczeniami pochylić. I to dość szybko, bo czas gra na naszą niekorzyść. Wcześniej wydawało się, że Baltic Pipe zostanie ukończony pierwszy, ale budowa Nord Stream właśnie przyspieszyła. Gdy projektowi przestały zagrażać już amerykańskie sankcje, nic nie stoi na drodze do pomyślnego końca. Według doniesień medialnych Nord Stream II ma zostać ukończony do końca czerwca. Tym samym przy przesyłaniu gazu do Niemiec Rosjanie nie będą musieli oglądać się na Polskę. Zamiast płacić nam za tranzyt, będą w stanie dostarczyć surowiec bez naszego pośrednictwa. Nasza pozycja negocjacyjna względem Moskwy wówczas się pogorszy. Jeśli wygaśnie dotychczasowa umowa z Rosją, a budowa Baltic Pipe mocno się opóźni, będziemy skazani na import ze wschodniego kierunku na niekorzystnych warunkach. To nie Moskwa będzie musiała wtedy przekonać nas do zakupu jej surowca odpowiednią ceną, ale to my zostaniemy postawieni w sytuacji bez wyjścia. Gazoport w Świnoujściu nie wystarczy nam na nasze potrzeby i niewykluczone, że bez Baltic Pipe również sięgniemy po zasoby Nord Stream II.

Baltic Pipe jest solą w oku Berlina i Moskwy. Oba kraje zrobią prawdopodobnie wszystko, żeby maksymalnie opóźnić oddanie gazociągu do użytku. Tym bardziej, że polski projekt sprawia, że Moskwa traci możliwość politycznego wymuszania na Europie Środkowo-Wschodniej. Decyzja Danii została przyjęta w obu stolicach z zadowoleniem. Wcale niewykluczone, że Dania wstrzymała projekt właśnie za ich namową i w zamian za tymczasową blokadę gra o własne interesy geopolityczne.

Za Polską Stany Zjednoczone się nie ujmą. Ich polityczny interes został już zabezpieczony umową o dostarczanie surowca do gazoportu w Świnoujściu. Baltic Pipe to nie ich projekt i Waszyngton nie będzie grał o jego realizację. Odkąd Joe Biden zastąpił Donalda Trumpa, zmieniły się priorytety Waszyngtonu. Polska nie może liczyć już na taryfę ulgową, a poszczególni gracze areny międzynarodowej złapali wiatr w żagle i zaczęli zaciekle walczyć o własne interesy. Podczas gdy Waszyngton coraz wyraźniej zamierza obrać kurs na Pacyfik, Europa zamierza poukładać się na nowo sama. Ponad naszymi głowami.

Administracja Bidena nie miałaby też pewnie nic przeciwko resetowi stosunków z Rosją, gdyby nie świadomość, że podobny reset nie udał się kiedyś Barackowi Obamie. Moskwa nie jest skłonna opowiadać się jednoznacznie po jednej ze stron. Jest zbyt wcześnie, by móc już przesądzać o wyniku geopolitycznej gry między USA a Chinami i zmianie na pozycji hegemona. Waszyngton nie powiedział jeszcze ostatniego słowa, a Pekin stoi w obliczu katastrofy demograficznej. Konsekwencje prowadzonej przez lata „polityki jednego dziecka” w końcu dały o sobie znać. Społeczeństwo się starzeje, co może zaważyć na dynamice rozwoju chińskiej gospodarki. Tym samym nie wiadomo, czy Chiny będą w stanie przejąć pałeczkę po USA. Gracze geopolitycznej sceny widzą, że następuje powrót do starego, znanego schematu. Niewykluczone, że świat ponownie podzieli się na dwa polityczne bloki i rozpocznie się nowa, zimna wojna. Rosja z kolei gra na świat wielobiegunowy, gdzie koncert poszczególnych mocarstw wzajemnie pilnowałby swoich interesów, ale do tego jeszcze daleka droga. Kolejnego jednoznacznego resetu stosunków USA-Rosja nie będzie, bo Moskwa – w konfrontacji z o wiele silniejszym sąsiadem tuż za miedzą – woli stanąć u boku Pekinu. Ale to nie znaczy, że możemy spać spokojnie. Moskwa nie odpuści wpływów w Europie Środkowo-Wschodniej, a Berlin nie będzie się sprzeciwiał. Zajęte sprawami na Pacyfiku USA mogą nie być w stanie skutecznie się temu przeciwstawić. Pozbawiona parasola ochronnego Polska może stać się szczególnie wrażliwa na zmiany w regionie. Zabezpieczenie własnych interesów politycznych i gospodarczych, a także potrzeba uniezależnienia energetycznego będą kluczowe.

Magdalena Piórek
Absolwentka Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego

Tytuł pochodzi od redakcji, oryginalny "Kto pierwszy ten lepszy"

Adam Socha

Tweet
Pin It
  • Poprzedni artykuł
  • Następny artykuł

Skomentuj

Komentuj jako gość

    0

    Biorą udział w konwersacji

    Komentarze (7)

    • Sortuj - najpierw najstarsze
    • Sortuj - najpierw najnowsze
    • Subskrybuj poprzez e-mail
    • Gość - Gość

      Odnośnik bezpośredni

      Czyli dwa byki (bez jaj, ledwie im rogi urosły) na polu bitwy? To raczej symboliczna wyobraźnia, bo faktycznie zmagają się bizon, niedźwiedź, smok, a do walki, a raczej na padlinę, szykuje się mityczny czarny orzeł. Wobec tego poprawiamy Żeromskiego: Nie jest prawdą, że „Rozdziobią nas kruki, wrony”… Zginiemy w bardziej prozaiczny sposób. Może uda się zakończyć życie z gromnicą, ale wątpię - bardziej z menorą.

      około 4 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - inny gość

      Odnośnik bezpośredni

      Wczoraj w Sejmie - poseł Artur Łącki do prezesa IPN Szarka: "Nie wszyscy Polacy byli bohaterami."
      https://www.youtube.com/watch?v=3MKOfG-lFmY

      około 4 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - SZARY

      W odpowiedzi na: Gość - inny gość
      Odnośnik bezpośredni

      To może poseł Łącki weźmie na klatę i powie coś na temat przeszłości popieranych w wyborach do parlamentu europejskiego Millera i Cimoszewicza, o Mazgule i tym podobnych wynlazkach. Przyjąłbyś do domu w czasie wojny Żyda? Jesteś pewny? Może z jakimś uchodźcąchociaż mieszkasz?

      około 4 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - inny gość

      W odpowiedzi na: Gość - SZARY
      Odnośnik bezpośredni

      Właściwy adres - Berdyczów.

      około 4 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - inny gość

      W odpowiedzi na: Gość - SZARY
      Odnośnik bezpośredni

      Zapamiętaj - Ber- dy- czów.

      około 4 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - SZARY

      W odpowiedzi na: Gość - inny gość
      Odnośnik bezpośredni

      Tak sądziłem, że twoje miejsce na starozakonnym jarmarku...

      około 4 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Gość

      W odpowiedzi na: Gość - SZARY
      Odnośnik bezpośredni

      aleś ty durny

      około 4 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus

    Wyróżnione

    Lubiane

    System komentarzy oparty o Komento

    Komentarze

    Ile to już roczników opuściło mury tych szkół w Bartoszycach i Górowie? Miejmy tylko nadzieję, że nie wszyscy absolwenci nasiąknęli toksyną i nie wpis...
    Dyrektorka SP nr 8 w Bartoszyc...
    2 godzin(y) temu
    Czy będzie salonik VIP?
    "Uzdrowisko Górowo Iławeckie" ...
    6 godzin(y) temu
    Prawda jest taka że w tej szkole od zawsze gloryfikowano banderę, do tej pory tak jest. Przedszkolaki już mają wpajane że bandera był taki wspaniały, ...
    Dyrektorka SP nr 8 w Bartoszyc...
    19 godzin(y) temu
    Sprawdźcie kto w ostatnim okresie dokonał zakupu okolicznych działek i dlaczego czekał do ostatniej chwili.
    "Uzdrowisko Górowo Iławeckie" ...
    20 godzin(y) temu
    A do kogo należały te grunty, na których wybudowano to bezużyteczne sanatorium?
    "Uzdrowisko Górowo Iławeckie" ...
    20 godzin(y) temu
    Obecnie w TV są popularne programy pod hasłem obalamy mity. Przyjrzyjmy się kilku takim widącym mitom, na jakich kanwie "banderowcy" budują nienawiść ...
    Radni wojewódzcy PiS domagają ...
    1 dzień temu

    Ostatnie blogi

    • Apel o optymizm na wypadek wojny Dwadzieścia rosyjskich dronów, które ostatnio wleciały do Polski wzbudziły u wielu moich rodaczek i rodaków głęboki niepokój, a często przerażenie… Zobacz
    • Barbarzyński atak "silnych ludzi" Tuska na praworządność Zbigniew Lis Motto Tuska: Będziemy stosować prawo, tak jak my je rozumiemy, czyli uchwałami Sejmu i rozporządzeniami zmieniać ustawy, wg zasady –… Zobacz
    • Co trzeba zrobić, żeby PiS wygrało kolejne wybory? Zbigniew Lis Wielu Polaków głosujących nie za opozycją, tylko przeciw PiS, nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji ich decyzji oraz z powagi… Zobacz
    • Michał Wypij, Paweł Warot – komentarz osobisty Bogdana Bachmury Bogdan Bachmura Dużo łatwiej o krytykę osób, których nie darzymy sympatią, z którymi jesteśmy w sporze lub konflikcie. Ale tym razem jest… Zobacz
    • 1

    Najczęściej czytane

    • Dziennikarza Kraskowskiego aresztowano na podstawie naciąganych poszlak, ustaliła "Rz"
    • Wyborcza sporządziła listę osób do zwolnienia z pracy, związanych z PiS
    • Dyrektorka SP nr 8 w Bartoszycach złożyła zawiadomienie o znieważeniu jej jako Ukrainki
    • Wójt i radni Gietrzwałdu odpowiedzieli agresją na apel Kamińskiego
    • Radny: „Czy szkoła w Bartoszycach (...) uczy, że Bandera jest bohaterem...”
    • LIST OTWARTY związkowców do poseł Urszuli Pasławskiej w sprawie konsolidacji szpitali
    • Od 3 lat wywołuje fałszywe alarmy, sąd go wypuścił i Wiktor P. nasłał policję na dziennikarzy TV Republika
    • Rekonstrukcja pałacu w Klewkach za 9 mln zł przez dekonstrukcję?
    • Radni wojewódzcy PiS domagają się kontroli w ukraińskich szkołach
    • Dlaczego samorządowcy zostali oskarżeni w procesie Helpera?
    • Ks. Alfred Borski: "Pani Urszula Pasławska jest żoną Marka Michniewicza"
    • Spalarnia śmieci w Olsztynie nie powstrzymała kolejnej podwyżki za odpady

    Wiadomości Olsztyn

    • Olsztyn

      • Śledztwo w sprawie śmierci aktywistki w Ekwadorze, pochodzącej z Reszla

        2026-06-18 13:14:34

        Prokuratura Okręgowa w Olsztynie wszczęła śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci...

      • Od 9 lat czekam na decyzję sądu, a wartość roszczeń rośnie

        Krzysztof Kamiński 2026-06-14 19:23:10

        Publikujemy głos klienta olsztyńskiej Temidy, Krzysztofa Kamińskiego, przedsiębiorcy ze Stawigudy,...

      • LIST OTWARTY związkowców do poseł Urszuli Pasławskiej w sprawie konsolidacji szpitali

        2026-06-12 06:30:15

        LIST OTWARTY organizacji związkowych działających w Regionie Warmińsko-Mazurskim i Wojewódzkim Szpitalu...

    Wiadomości region

    • Region

      • "Uzdrowisko Górowo Iławeckie" otwarte. Koszty pokryje budżet gminy

        Adam Jerzy Socha 2026-06-17 12:37:02

        Praktycznie bez fanfar i mediów odbyło się 8 czerwca otwarcie Zakładu Przyrodolecznicznego w Nowej Wsi...

      • Dyrektorka SP nr 8 w Bartoszycach złożyła zawiadomienie o znieważeniu jej jako Ukrainki

        Adam Jerzy Socha 2026-06-15 14:06:55

        Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Olsztynie Daniel Brodowski potwierdził, iż Prokuratura Rejonowa...

      • WIOŚ wymierzył 140 tys. zł kary za nielegalne składowanie odpadów w Mrągowie

        2026-06-15 02:25:29

        Karę w wysokości 140 tys. zł nałożył Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska (WIOŚ)...

    Wiadomości Polska

    • Polska

      • „Czy polski sąd czeka na moją śmierć?” – pyta 100-letni b. więzień Auschwitz

        Aneta Markowska, Lech Obara 2026-06-17 19:27:54

        „Czy polski sąd czeka na moją śmierć?” – pyta 100-letni Stanisław Zalewski. – Mój poprzednik, 98-letni...

      • Dziennikarza Kraskowskiego aresztowano na podstawie naciąganych poszlak, ustaliła "Rz"

        2026-06-17 07:18:56

        Zarzuty, które posłużyły do aresztowania dziennikarza Leszka Kraskowskiego oparto na poszlakach, a...

      • Polską rządzi oligarchia partyjna. Czy nowa Konstytucja to zmieni?

        Bogdan Bachmura 2026-06-01 09:03:33

        To dobrze, że prezydent Karol Nawrocki powołał Radę Nowej Konstytucji. To znacznie poważniejsza...

    O debacie

    • O Nas
    • Autorzy
    • Święta Warmia

    Archiwum

    • Archiwum miesięcznika
    • Archiwum IPN

    Polecamy

    • Klub Jagielloński
    • Teologia Polityczna

    Informacje o plikach cookie

    Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.