Na XXIII Sesji Sejmiku, 28 kwietnia br., zapytałam marszałka Marcina Kuchcińskiego o inwestycję realizowaną w Klewkach przez Fundację Pałac Klewki Park. Fundacja znalazła się na liście placówek kulturalnych województwa warmińsko-mazurskiego, które otrzymały łącznie ponad 29 mln zł wsparcia z funduszy unijnych.
W naborze FEWM.11.01-IZ.00-001/24 w ramach Priorytetu 11 Turystyka i kultura, Działania 11.01 Infrastruktura kultury (Schemat A) programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur 2021-2027, Fundacja otrzymała dofinansowanie w wysokości 9 136 663,18 zł na projekt wartości 10 749 015,51 zł., pod zastanawiającym tytułem : „Wprowadzanie nowych usług kulturalnych przez Fundację Pałac Klewki Park”. Termin zakończenia projektu został ustalony na 30 grudnia 2025. Termin dawno minął, a rzeczony pałac wyglądał jakby go co noc nawiedzały upiory.
Pytałam zatem marszałku czy jego urzędnicy wiedzą, co się dzieje z zabytkowym obiektem. Marszałek odpisał ładnie, że Departament Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego „na bieżąco śledzi kolejne etapy realizacji projektu, w tym postęp rzeczowy i finansowy przedsięwzięcia”. W piśmie wspomniano również o wnioskach złożonych przez beneficjenta o płatność, w tym o trzech wnioskach zaliczkowych. Z informacji wynikało, że beneficjent wybudował podziemny zbiornik przeciwpożarowy, tablice informacyjno-promocyjne, naklejki (z wkładem własnym ); przeprowadził również palowanie fundamentu pałacu. Nie napisał, dlaczego fundacja nie zabrała się jeszcze za remont samego obiektu.
Przejeżdżając co drugi dzień obok pałacu w Klewkach miałam okazję śledzić przebieg inwestycji. Wyburzono słynne obory, o których tyle ciekawych rzeczy mówił swego czasu śp. Andrzej Lepper. Od kilkunastu miesięcy równany jest teren, który zmienia się w coś w rodzaju rozległego klepiska. Zbudowano kawałek stylowego muru, w murze znalazła się ładna brama. W parku uporządkowano starodrzew. Ta neorenesansowa rezydencja, wpisana, co ważne, do rejestru zabytków, została wzniesiona w roku 1867 przez rodzinę Lousów, ówczesnych właścicieli tutejszych dóbr. Lata świetności już dawno dla niej się skończyły. Przez wiele lat obiekt stał i z godnością niszczał.
Aliści znalazła się wreszcie fundacja, założona w roku 2020 i, wydawać by się mogło, przystąpiła do ratowania zabytku. Bo jak nie wierzyć optymistycznej deklaracji, którą można znaleźć na stronie internetowej beneficjenta: „Przywracamy blask jednej z najcenniejszych rezydencji Warmii. Pałac w Klewkach, zaniedbywany przez lata, dziś zyskuje nowe życie dzięki zaangażowaniu Fundacji. Naszym celem jest konserwacja zabytku i wspólne doświadczenie historii”.
Jakież było zatem moje zdumienie, gdy mniej więcej tydzień temu uległo zniszczeniu skrzydło boczne, trzykondygnacyjne, z lewej strony od frontu pałacu. Po prostu zawaliło się. Pewnie z wielkim hukiem.

Na majowej sesji dostarczyłam marszałkowi interpelację, w której poprosiłam o informację, kto prowadzi nadzór nad realizacją tej inwestycji, w tym nadzór konserwatorski nad pracami remontowo-renowacyjnymi. Czy przed przystąpieniem do robót sporządzony został raport o stanie technicznym obiektu. Poprosiłam również o przedstawienie harmonogramu i zakresu prac. Wyraziłam także obawę, czy przyznana beneficjentowi znaczna dotacja nie zostanie zaprzepaszczona na skutek niekompetentnej i nieracjonalnej realizacji projektu. Logika kazałaby przecież zamiast za budowę zbiornika przeciwpożarowego zabrać się najpierw za zabytek.
Żeby mieć pełniejszą informację zwróciłam się również do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z zapytaniem, czy rewitalizacja obiektu była zgłoszona do WUOZ i czy beneficjent otrzymał niezbędne do przeprowadzenia tych prac zgody. Jeśli tak, kto prowadzi nadzór konserwatorski i czy Urząd został już powiadomiony o katastrofie budowlanej w pałacu i jakie zamierza podjąć w związku z tym kroki.
Głupio by było, gdyby zapewnienia fundacji: „Naszym celem jest konserwacja zabytku i wspólne doświadczenie historii” zakończyły się jego częściowym zniszczeniem. Przypomnę, na projekt pn. „Wprowadzanie nowych usług kulturalnych przez Fundację Pałac Klewki Park” beneficjent otrzymał dotację w wysokości 9 136 663,18 zł. Nie wydaje mi się, żeby dekonstrukcja starego pałacu miała być częścią wspomnianych usług. A może…..?
Bożena Ulewicz
Radna Sejmiku Warmińsko-Mazurskiego
Od redakcji
Na stronie Fundacji nie ma informacji, kto jest w zarządzie i kim jest? Z KRS dowiedziałem się, że Fundacja Pałac Klewki Park została zarejestrowana 20 stycznia 2020 roku i mieści się w Olsztynie pod adresem ul. Panasa 1 B. Prezesem jest Krzysztof Cezary Maliński (ur. 1963), prezes spółki PROMUS zarejestrowanej w 2004 roku, zajmującej się robotami związanymi z budową mostów i tuneli, oraz prezesem spółki PROMUS ALUMINIUM Sp. z o.o. zarejestrowanej w 2025 roku, zajmującej się produkcją drzwi i okien z metalu. Organem nadzoru w Fundacji jest Bartosz Andrzej Maliński, wiceprezes spółki Promus. Krzysztof Maliński jest też właścicielem sklepu numizmatycznego ART MAL, mieszczącego się pod tym samym adresem co Fundacja i spółka Promus Aluminium.
Na stronie fundacji możemy przeczytać o historii neorenesansowego pałacu, zbudowany przez Carla Lousa w 1867 roku, który po 1945 roku był siedzibą biura państwowego zakładu rolnego.
Celem fundacji, po odrestaurowaniu pałacu jest organizowanie w nim wydarzeń artystycznych a park ma się stać centrum edukacji ekologicznej.
Na stronie "mapa dotacji" czytamy, że wartość projektu to 10 749 015 zł, w tym dotacja unijna to 9 136 663 zł.
Cele główne projektu 1. Dzięki remontowi i przebudowie zabytkowego pałacu w Klewkach (1szt. obiektu zabytkowego i 1szt. obiektu pod cele kulturalne) i jego doposażeniu zapewnione zostaną warunki do rozszerzenia i podniesienia jakości oferty kulturalnej oferowanej przez Fundację do końca roku 2025. 2. Średnio 2000 osób rocznie więcej, w tym osoby niepełnosprawne skorzysta z rozszerzonej oferty kulturalnej przygotowanej przez Fundację z wykorzystaniem infrastruktury pałacu w Klewkach i jego wyposażenia.
Budynek zabytkowego pałacu w Klewkach zostaje wyremontowany i doposażony pod nowoczesną działalność kulturalną.Zakres przewidzianych prac budowlanych: – Roboty rozbiórkowe i Roboty główne – fundamenty,ściany,stropy,schody wewnętrzne,dach,wymiana stolarki otworowej,wykończenie pomieszczeń,tarasy,schody zewnętrzne,mury oporowe – Prace konserwatorskie i restauratorskie dotyczą wszystkich elementów budynku (w tym na elewacjach i konserwacja istniejącej stolarki otworowej – Wyposażenie – armatura, hydranty wewnętrzne, winda i Instalacje elektryczne i teletechniczne – Zbiornik zewnętrzny p.poż. Ułatwiony dostęp dla osób niepełnosprawny poprzez dedykowane wejście oraz zastosowanie windy (dojazd na wszystkie poziomy budynku łącznie z wieżą widokową), doposażone dla osób niepełnosprawnych łazienki.
Zakupione wyposażenie i sprzęt: meble i instalacje (m.in. gabloty, lady ekspozycyjne, konstrukcje aluminiowe, witryny na książki, systemy zawieszeń, stelaże, biurka, krzesła, stoliki, kanapy, szafy, regały, piec garncarski, sprzęt agd), sprzęt elektroniczny i interaktywny (m.in. tablice i ekrany interaktywne, komputery, projektory z ekranami, wyposażenie serwerowni) – pełna lista w budżecie projektu Dzięki realizacji projektu będzie możliwa nowoczesna i atrakcyjna działalność kulturalna i edukacyjna – organizacja i współorganizacja (różne podmioty zarówno gminne jak i ponadlokalne) wydarzeń cyklicznych- nowatorskich w środowisku i okolicy (szczegółowy opis w biznes planie): 1. Fes


Skomentuj
Komentuj jako gość