Po tym, jak olsztyński radny PO Piotr Pancer stracił stanowisko dyrektora Suskiego Domu Kultury ogłosiłem akcję szukania dla niego posady. Sugerowałem stanowisko dyrektora Totka w Olsztynie, prezesa Wodkanu (na miejsce ojca Wiesława Pancera) lub stanowisko wicemarszałka. O moich poszukiwaniach dowiedział się dyrektor Muzeum Warmii i Mazur Piotr Żuchowski i zatrudnił go u siebie.
43-letni Piotr Pancer dostał stanowisko kierownika Działu Edukacji, Promocji i Wydawnictw w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Jest absolwentem IV Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Curie Skłodowskiej w Olsztynie. Skończył Wyższą Szkołę Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego w Warszawie na kierunku "Ekonomia - zarządzanie strategiczne".
Dyrektor Żuchowski, który sam zawdzięcza stanowisko temu, że jest prominentnym działaczem PSL, zaprzecza, że Pancer także dostał stanowisko dzięki swojej partii (muzeum podlega pod samorząd województwa, którego marszałkiem jest Marcin Kuchciński, działacz PO). Takie podejrzenie pojawiło się w związku z tym, że na stronie muzeum nie było informacji o naborze na stanowisko kierownika dz. promocji. Wobec tych wątpliwości dyrektor muzeum wydał w sprawie zatrudnienia Pancera oświadczenie:
Oświadczenie dyrektora MWiM
W lutym bieżącego roku na stanowisko kierownika Działu Edukacji, Promocji i Wydawnictw (EDPIW), w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie zatrudniony został Pan Piotr Pancer. Od objęcia przez poprzedniego kierownika działu, dr. Sebastiana Mierzyńskiego funkcji zastępcy ds. muzealnych tj. od września 2023 ww. stanowisko pozostało nieobsadzone. Spiętrzenie zadań w Dziale EDPIW przyspieszyło podjęcie decyzji o obsadzeniu stanowiska kierownika działu przez osobę z zewnątrz.
(p.o. kierownika działu była Milena Piskorska - przypis A.Socha)
Do zadań działu należy m.in.:
**Koordynacja zadań promocyjnych i reklamowych Muzeum
**Opracowanie strategii promocyjno-wizerunkowych dotyczących całości działań Muzeum Warmii i Mazur jak i poszczególnych działań kierunkowych, w tym dotyczących wystaw czasowy i projektów specjalnych
**Przygotowanie we współpracy z kierownikami działów merytorycznych programów dla zwiedzających, programów towarzyszących i wykładów publicznych prowadzonych w galeriach stałych oraz na wystawach czasowych Muzeum
**Współpraca z instytucjami i programami miejskimi oraz innymi instytucjami kultury działającymi na rzecz edukacji kulturalnej i animacji artystycznej
Wykształcenie, kompetencje oraz doświadczenie zawodowe Pana Piotra Pancera pozwalają sądzić, że sprosta on zadaniom stawianym przez Muzeum. Umowa zawarta z Panem Piotrem Pancerem a Muzeum Warmii i Mazur jest umową na czas określony - 12 miesięcy”.
Pracownicy muzeum, z którymi rozmawiałem twierdzą, że Żuchowski jest sfrustrowany stołkiem dyrektora, gdyż miał o wiele większe ambicje jako były wiceminister kultury i traktuje pracę w muzeum jako zło konieczne. Niestety stanowisko wiceministra kultury przeszło Żuchowskiemu koło nosa. Ubiegł go poseł KO z Warmii i Mazur Maciej Wróbel.
Burmistrz Susza Marcin Mądry tak wyjaśnił powody odwołania w grudniu 2024 roku Piotra Pancera, który wygrał konkurs na dyrektora Domu Kultury w Suszu w 2020 roku:
- Głównym powodem odwołania dyrektora były nieprawidłowości wynikające z przeprowadzonej kontroli zarządczej i postępowania wyjaśniającego, do których odwołany dyrektor nie złożył wyjaśnień w wyznaczonym terminie. Skutkiem powyższego, zgodnie z ustawą o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, było odwołanie dyrektora ze stanowiska – napisał burmistrz w sieci.
Pancer musiał przeczuwać, że jego kariera w Suszu dobiega końca, gdyż w sieci pojawiły się wcześniej krytyczne uwagi pod jego adresem z powodu zwolnienia z pracy lubianej instruktorki ds. muzyki i za wprowadzenie odpłatnych zajęć muzycznych.
W kręgach działaczy PO w Olsztynie krążyła plotka, że w związku z tym Pancer chce wrócić do Olsztyna i „wygryźć” dyrektora Miejskiego Domu Kultury Mariusza Sieniewicza. Przed praca w Suszu Pancer był zatrudniony w dziale promocji MOK-u.
Jednak sam Pancer podczas przerwy w sesji Rady Miasta Olsztyna zdementował te plotki. - Bardzo szanuję dyrektora Sieniewicza i uważam, że wykonuje dobrą robotę – powiedział mi Pancer.
W tej rozmowie poruszyłem też sprawę jego zamieszkania, bowiem prawo mówi, że radny musi fizycznie mieszkać w gminie, w której sprawuje mandat, a Pancer po zatrudnieniu w Suszu potwierdził miejscowej gazecie, że mieszka w Iławie.
- Od dwóch miesięcy mieszkam w Olsztynie – wyjaśnił mi Pancer, który radnym został dzięki temu, że Sylwia Rembiszewska-Piątek, po powołaniu na stanowisko wiceprezydenta, rezygnowała z mandatu radnej. Radny należy do klubu KO i jest przewodniczącym komisji kultury.
(as)
Na zdjęciu ze strony muzeum, pierwszy od prawej Piotr Pancer, zanim dyrektor Piotr Żuchowski i zastępca dyrektora Sebastian Mierzyński.
Skomentuj
Komentuj jako gość