„Pierwszy odcinek Tarczy Wschód na granicy z Rosją gotowy! W trakcie mojego spotkania z żołnierzami 200 metrów od granicy czułem się naprawdę bezpieczny” – skomentował premier Donald Tusk swoją wizytę na granicy z Obwodem Królewieckim w okolicach Węgorzewa. Premierowi towarzyszyli sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Cezary Tomczyk i minister infrastruktury Dariusz Klimczak.
Tarcza Wschód to linia różnego typu umocnień i innych systemów, które docelowo mają zabezpieczyć granicę Polski z Rosją i Białorusią. Pod koniec października Donald Tusk informował, że ruszyły prace na odcinku granicy z Rosją. Dziś odwiedził pierwszy z nich koło wsi Dąbrówka, w której mieszka około 30 osób. Położona jest w gminie Budry na północ od Węgorzewa.
Donald Tusk podkreślił, że działania zmierzające do zabezpieczenia wschodniej granicy kraju to inwestycja w pokój.
- Tu, na pierwszym odcinku widać, że był to bardzo nowoczesny pomysł na to w jaki sposób chronić granicę przy wykorzystaniu różnych elementów. To betonowe jeże, przeprawy przeciwczołgowe, ale też elementy środowiska naturalnego, a więc tereny podmokłe i bagna. Wszystko to stanowi inteligentnie skomponowany ciąg skutecznej obrony – ocenił.
Szef rządu zapewnił, że Europa obserwuje te inwestycje z satysfakcją i jest gotowa je wspierać.
- Wszystko to, co tutaj robimy, będziemy robili także na granicy z Białorusią i Ukrainą. Ma to odstraszyć i zniechęcić ewentualnego agresora. Wydamy na to miliardy złotych, ale już w tej chwili cała Europa z wielką satysfakcją obserwuje i będzie wspierała w razie potrzeby te inwestycje i nasze działania – zapewnił.
Pierwszy odcinek Tarczy Wschód to m.in. 3,5 tysiąca betonowych konstrukcji. Jak zauważył wiceminister obrony Cezary Tomczyk, to projekt Wojska Polskiego.
- To co jest za naszymi plecami i ciągnie się po horyzont (…) to jest projekt, który został przygotowany przez Wojsko Polskie (…) Projekt czysto militarny odnoszący się do zagrożeń na granicy z Rosją czy Białorusią. Dziś można śmiało powiedzieć, że pierwszy odcinek Tarczy Wschód został wybudowany – podsumował.
Projekt Tarczy Wschód przedstawiono w maju tego roku. Rządzący zapowiadali, że prace ruszą jeszcze w tym roku. W połowie października na poligonie w Orzyszu odbyły się pierwsze testy elementów Tarczy.
Wiceszef MON Cezary Tomczyk podkreślił, że powstająca linia fortyfikacji i naturalnych przeszkód to strategiczny projekt rządu.
- Musimy wygrać, ale wygrać pokój. To dla nas zasadnicze zadanie. Z każdym miesiącem, kiedy będą powstawały kolejne kilometry Tarczy Wschód Polska będzie krajem bezpieczniejszym (…) Budżet na wojsko i projekty infrastrukturalne jest rekordowy – dodał.
Uchwałę w sprawie ustanowienia „Narodowego Programu Odstraszania i Obrony – Tarcza Wschód”, na zrealizowanie którego w latach 2024-2028 przewidziano 10 miliardów złotych, Rada Ministrów przyjęła w czerwcu.
Oprócz Tarczy Wschód będą też budowane umocnienia na granicy z Ukrainą – powiedział w Dąbrówce w gminie Budry premier Donald Tusk. Jak podkreślał, mieszkańcy terenów przygranicznych nie muszą się obawiać prac przy budowie fortyfikacji.
Program Tarcza Wschód zakłada m.in. budowę fortyfikacji i naturalnych przeszkód terenowych na kluczowych terenach pogranicznych. W planach jest także budowa odpowiednich systemów rozpoznania i wykrywania zagrożeń, wysuniętych baz, węzłów logistycznych, magazynów czy rozmieszczenie systemów antydronowych. Celem jest, z jednej strony, maksymalne ułatwienie Wojsku Polskiemu ewentualnej obrony granicy. Z drugiej, maksymalne utrudnienie potencjalnemu agresorowi wtargnięcia w głąb kraju.
Budowa umocnień na odcinku około 800 kilometrów wzdłuż wschodniej i północnej granicy Polski obejmie kluczowe województwa, czyli województwo warmińsko-mazurskie, pomorskie, lubelskie, podlaskie i podkarpackie.
(pw)
https://www.debata.olsztyn.pl/wiadomoci/region/9367-premier-d-tusk-pierwszy-odcinek-tarczy-wschod-na-granicy-z-rosja-gotowy-najnowsze-slajd-kafelek.html#sigProId94a0d21102
Skomentuj
Komentuj jako gość