Jolana Skrzypczyńska, dyrektor I LO im. A. Mickiewicza w Olsztynie została mianowana na pełniącą obowiązki warmińsko-mazurskiego kuratora oświaty. Została wskazana przez minister edukacji Barbarę Nowacką po zasięgnięciu opinii Radosław Króla, wojewody warmińsko-mazurskiego.
Jolanta Skrzypczyńska kieruje olsztyńską "jedynką", elitarnym olsztyńskim "ogólniakiem", od 13 lat. Jest nauczycielką chemii. Odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Złotym Krzyżem Zasługi. W 2019 roku decyzją czytelników "Wyborczej Olsztyn" wybrana została na Olsztynianina Roku. Kierowane przez nią liceum było pierwszą szkołą w regionie, w której odbyła się międzynarodowa matura.
Zasłynęła z wprowadzenia w swoim liceum „Tęczowych Piątków”, jako jedynej szkole w Olsztynie, których generalnym celem akceptacja oraz otwartość na osoby LGBT+. W 2023 roku LO I znalazło się na liście Top 10 szkół przyjaznych LGBT. Akcja nie spodobała się jednak administracji oświatowej podległej rządowi PiS. Dyrektorka została wezwana do złożenia wyjaśnień w kuratorium oświaty. Dyrektorka została wezwana do złożenia wyjaśnień przez kuratora Krzysztofa Marka Nowackiego. Kontrolę nagłośniła "Wyborcza".
– Protokół z kontroli przeprowadzonej przez warmińsko-mazurskiego kuratora oświaty w I LO w Olsztynie w związku z udziałem szkoły w akcji „Tęczowy piątek" wzbudził zaniepokojenie rzecznika praw obywatelskich – informowała Milena Adamczewska z zespołu ds. równego traktowania Biura RPO. – W szczególności zrodził wątpliwość, czy realizując czynności nadzoru pedagogicznego, kurator uwzględnił prawa dzieci i młodzieży do edukacji na temat praw człowieka.
Taki wybór osoby na kuratora (konkurs to będzie zwykła formalność) sam się narzucał, po tym jak resort edukacji oddano Barbarze Nowackiej, działaczce ruchów proaborcyjnych i feministce a podsekretarzem stanu została wiceprzewodnicząca Nowej Lewicy Paulina Krystyna Piechna-Więckiewicz.
Nowa Lewica od dawna walczy o nowelizację rozporządzeń Ministra Edukacji Narodowej w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego i kształcenia ogólnego. Chodzi tu o wdrożenie jako modelu obowiązkowego, wychowania seksualnego, zgodnego ze standardami WHO.
Organizacje będące sygnatariuszami Deklaracji Kongresu LGBT+ postulują również zwiększenie „bezpieczeństwa” osób o innej orientacji seksualnej. Ma się to dokonać drogą nowelizacji Kodeksu Karnego. Po jej wprowadzeniu „przestępstwa z nienawiści, w tym przestępstwa popełnione ze względu na orientację seksualną, tożsamość płciową, ekspresję płciową lub cechy płciowe, będą ścigane z urzędu, a kary za nie są surowsze niż kary za porównywalne przestępstwa popełnione bez motywacji opartej na uprzedzeniach”.
Projekt ustawy nowelizującej Kodeks Karny jest już gotowy. Został złożony do laski marszałkowskiej we wrześniu 2016 r. przez posłankę Joannę Scheuring-Wielgus.
(sa)
Na zdj. dyrektorka Jolanta Skrzypczyńska, fot. Andrzej Adamowicz
Skomentuj
Komentuj jako gość