1 marca po raz siódmy obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To święto tych, którzy po 1944 roku nie zgodzili się, by Polską rządziła komunistyczna władza z nadania Moskwy. Nie złożyli broni. Za tę postawę wielu zapłaciło najwyższą cenę.
Komuniści zamierzali zniszczyć tę najbardziej radykalną i patriotyczną część polskiego społeczeństwa. Chcieli też zatrzeć ślad po niej na zawsze. Nie udało się. Po 50 latach zakłamania - także dzięki staraniom IPN - Wyklęci żyją w naszej pamięci i są dla młodych Polaków wzorem patriotyzmu. Kolejne pokolenia rozumieją, że w godzinie próby – jak zamordowana przez komunistów „Inka” – warto „zachować się jak trzeba”.
Wspólnie dbajmy o pamięć o historii tych Żołnierzy!
Główne uroczystości w Olsztynie odbyły się na Placu przy Pomniku Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego przy Sądzie Rejonowym. Patronat honorowy objął Wojewoda Warmińsko-Mazurski, Artur Chojecki. Przemawiający podkreślali cenną ofiarę krwi Żołnierzy Wyklętych, oddanej za Niepodległość, dodając że byli Niezłomnymi. Odbył się też Apel Pamięci Żołnierzy Wyklętych i Polaków ofiarnie służących Ojczyźnie, w tym Śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i pozostałych Ofiar Tragedii Smoleńskiej. Uroczystości zakończyło składanie wieńców przez liczne delegacje.
Organizatorem uroczystości była 16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana w Elblągu oraz instytucje olsztyńskie: Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki, Wojewódzki Sztab Wojskowy, Delegatura IPN, Kuratorium Oświaty.
Antoni Górski
https://www.debata.olsztyn.pl/wiadomoci/region/5562-narodowy-dzien-pamieci-zolnierzy-wykletych-najnowsze-slajd-kafelek.html#sigProId3c42259dab


Skomentuj
Komentuj jako gość