logodebata

Wspomóż jedyny portal na Warmii i Mazurach, który nie boi się publikować prawdy o politykach i jest za to ciągany po sądach. Nigdy, przez 18 lat istnienia, nie dostaliśmy 1 grosza dotacji publicznej. Redaktorzy i autorzy są wolontariuszami. Nr konta bankowego Fundacji „Debata”: 26249000050000450013547512. KRS: 0000337806. Adres: 11-030 Purda, Patryki 46B

czwartek, czerwiec 18, 2026
  • Debata
  • Wiadomości
    • Olsztyn
    • Region
    • Polska
    • Świat
    • Urbi et Orbi
    • Kultura
  • Blogi
    • Łukasz Adamski
    • Bogdan Bachmura
    • Mariusz Korejwo
    • Adam Kowalczyk
    • Ks. Jan Rosłan
    • Adam Jerzy Socha
    • Izabela Stackiewicz
    • Bożena Ulewicz
    • Mariusz Korejwo
    • Zbigniew Lis
    • Marian Zdankowski
    • Marek Lewandowski
  • miesięcznik Debata
  • Baza Autorów
  • Kontakt
  • Jesteś tutaj:  
  • Start
  • Wiadomości
  • Region
  • "FRAJERZY, WYBIERZCIE KOLOR SZNURKA, NA KTÓRYM WAS POWIESIMY"

Region

"FRAJERZY, WYBIERZCIE KOLOR SZNURKA, NA KTÓRYM WAS POWIESIMY"

Szczegóły
Opublikowano: środa, 02 grudzień 2015 17:33
Jacek Pachucki

"FRAJERZY, WYBIERZCIE KOLOR SZNURKA, NA KTÓRYM WAS POWIESIMY" - tak oceniam istotę konkursu: "Mieszkańcy Olsztyna wybiorą koncepcję architektoniczną ekociepłowni". Konkursu na wybór przez mieszkańców wersji projektu architektonicznego niechcianej przez mieszkańców Olsztyna spalarni śmieci.

NIE EKOCIEPŁOWNI, ale - bądźmy szczerzy - SPALARNI ŚMIECI

Czyli ciąg dalszy manipulowania opinią publiczną w sprawie budowy z publicznych środków ELEKTROCIEPŁOWNI NA ŚMIECI.
Przypominam:
- na panewce spaliły manipulacje pod szyldem konsultacji społecznych w 2012 roku. Wówczas zaangażowanie Stowarzyszenia Święta Warmia, lokalnej struktury Solidarnej Polski, w której wówczas uczestniczyłem, pokrzyżowały plany spacyfikowania opinii publicznej. Wbrew nadziejom prezydenta Piotra Grzymowicza, mieszkańcy Olsztyna przyszli na wszystkie 3 tury konsulatcji. Wszystkie głosy mieszkańców były przeciwko prywatyzacji MPEC, przeciwko powstaniu elektrociepłowni kosztem ciepłowni MPEC, przeciwko formule partnerstwa publiczno-prywatnego i w jego efekcie utraty społecznej kontroli nad ceną ciepła.
- niedawne spotkanie eksperckie pt. "Dobra energia" w Parku Naukowo-Technologicznym, spotkało się dezaprobatą obecnych na spotkaniu mieszkańców Olsztyna (pikieta przed wejściem) i obecnych na spotkaniu radnych,

Gdyby plan uzupełnienia niedoboru ciepła w sieci miejskiej po wygaśnięciu umowy z ciepłownią w Michelin był uczciwy i kierował się dobrem społecznym, ciepłownia MPEC na Słonecznym Stoku pozostałaby spółką skarbu gminy, a nowe żródło ciepła niechby sobie powstawało za prywatne pieniądze. Wówczas musiałoby konkurować cenowo z ciepłownią MPEC. Co biorąc pod uwagę skojarzoną produkcję energii cieplnej i elektrycznej w nowym źródle ciepła jest do osiagnięcia. Ale prezydentowi Grzymowiczowi jest mało, on chce pod płaszczykiem partnerstwa publiczno prywatnego przejęcia ciepowni MPEC przez nowo powołany podmiotu zdominowanego przez prywatnego udziałowca. Obecnie zasłania się inwestycją PIR S.A. Kwestia czasu, kiedy te udziały wylądują w prywatnej kieszeni. Źródło ciepła sieci miejskiej pokrywajce 65 % mocy ma gmina wnieść do przyszej spółki jako 40% udziałowiec mniejszościowy. Biznes w stylu śp. dr Kulczyka.


30 listopada w TVP Olsztyn pani Marianna Hołubowska ze Stowarzyszenia Św. Warmia zapytała pana prezesa MPEC Konrada Nowaka o cenę energii cieplnej po jakiej ma dostarczać do sieci miejskiej ta nowa inwestycja. Ta, o której projekt architektoniczny "pyta" prezydent Piotr Grzymowicz. Nie usłyszeliśmy od prezesa Nowaka nawet przybliżonej wielkości, ale pan prezes każe nam się nie martwić. Tyle, że my nie wierzymy w tego rodzaju dyletanckie argumenty i nie bez powodu. Czy znacie Państwo taki sposób planowania inwestycji, w którym nie monitoruje się przewidywanych cen finalnych przyszłej produkcji? Pan Nowek albo zataja te ceny przed nami, albo nie powinien być prezesem spółki miejskiej. Ten projekt pozostaje w znaczej mierze utajniony przed mieszkańcami - bo to ekonomiczny gniot! Jedno, co zapewne jest w nim pewne, to przyszłe zyski prywatnego "inwestora" i pensje prezesów.

MIESZKAŃCY OLSZTYNA ZBOJKOTUJMY TEN EKONOMICZNY GNIOT PREZYDENTA GRZYMOWICZA !

Osoby działajace społecznie skupione wokół Stwoarzyszenia Święta Warmia w odpowiedzi na manipulacje Grzymowicza, Nowaka i Szwedowicza zorganizują wkrótce społeczny plebiscyt w sprawie spalarni. Już wkrótce na portalu Deb@ta i innych, które wyrażą zgodę na współpracę w naszej wspólnej sprawie będzie moŻna oddać głos za budową spalarni śmieci w Olsztynie, bądż przeciwko temu projektowi. Zorganizujemy wspólnymi siłami ankiety i urny w plebiscycie ZA bądź PRZECIW spalarni.
Prezydent Piotr Grzymowicz nie wywiązał się ze swojej obietnicy wyborczej konsultowania się z mieszkańcami miasta w najważniejszych dla nich sprawach.
ON NAS OKŁAMAŁ !
I zamiast konsultacji mamy kolejną manipulację.

Miejskie "inwestycje" prezydenta Grzymowicza generują koszty utrzymania, a nie przychody dla miasta. Są to zaprzeczeniem inwestycji w pojęciu ekonomicznym. On wydaje publiczne środki, a nie inwestuje. Publiczne, czyli nasze wspólne, każdego z nas. Teraz łaskawie zapyta nas o kolor sznurka, na którym zawiśniemy odarci z komunalnego mienia jakim dzisiaj jest ciepłownia MPEC. Chce pobudować spalarnię, która będzie nas truć. Nie mamy powodów wierzyć mu, że będzie inaczej. Więc na koniec zapytajmy:
PANIE PREZYDENCIE PO CO CHCE NAS PAN TRUĆ, SKORO CHCE NAS PAN OKRADAĆ, PRZECIEŻ TO NIELOGICZNE.
Słowo wyjaśnienia na koniec. Porównywanie norm emisji zanieczyszczeń emitowanych przez spalarnie śmieci i kotłownie węglowe jest kolejna manipulacją, bo gdyby instalacje absorbujące, filtrujace spaliny ze spalarni śmieci zainstalować na urzadzeniach spalających węgiel, to emisja substancji szkodliwych byłaby zerowa. Tak postąpiłby prezydent miasta, dla którego bezwzględnym priorytetem jest zdrowie jego wyborców i pracodawców - mieszkańców miasta Olsztyn. Skoro tak niewiele ujawnia nam dzisiaj na temat procedowanego projektu, to jakie informacje otrzymamy na temat emisji zanieczyszczeń ze spalarni śmieci, a nieobrobione spaliny ze śmieci są potworną trucizną.
Przy okazji, dziwię się biurom architektonicznym, które wzięły udział w tym nikczemnym przedsięwzięciu. Zapewne dowiemy się wkrótce, kto dał się wkręcić w tą manipulację.


CZYTAJ TEŻ "SPALARNIA W OLSZTYNIE BĘDZIE SPALAĆ NASZE PIENIĄDZE"

 

http://olsztyn.tvp.pl/22860339/jak-ma-wygladac-ekocieplownia-zadecyduja-mieszkancy
 
http://wiadomosci.onet.pl/olsztyn/mieszkancy-olsztyna-wybiora-koncepcje-architektoniczna-ekocieplowni/72x858
 
http://olsztyn.tvp.pl/22860272/jak-ma-wygladac-ekocieplownia-zadecyduja-mieszkancy
 
http://www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/olsztyn-ekocieplownia-mieszkancy-wybiora-projekt-ekocieplowni,75485.h
 
http://www.propertydesign.pl/architektura/104/znamy_projekty_ekocieplowni_dla_olsztyna,6418.html
 
http://wiadomosci.olsztyn.pl/tag/ekocieplownia-olsztyn/
 
http://www.itc.pw.edu.pl/News/Centrum-Informacji-o-Rynku-Energii/Mieszkancy-Olsztyna-wybiora-koncepcje-architektoniczna-ekocieplowni
 
http://www.mpec.olsztyn.pl/pl/o_firmie/konkurs-z-dobra-energia-rozstrzygniety
 
http://www.olsztyn.eu/nc/o-olsztynie/aktualnosci/article/olsztynianie-zdecyduja-o-wygladzie-ekocieplowni-audio-mp3.html
 
Tweet
Pin It
  • Poprzedni artykuł
  • Następny artykuł

Skomentuj

Komentuj jako gość

    0

    Biorą udział w konwersacji

    Komentarze (6)

    • Sortuj - najpierw najstarsze
    • Sortuj - najpierw najnowsze
    • Subskrybuj poprzez e-mail
    • Gość - Ignacy

      Odnośnik bezpośredni

      Tak, słuszne uwagi i trafna konkluzja z tym sznurkiem. Ratusz posłużył sie propagandą w stylu PRL-u z okresu późnego Gierka. Lud skoczy sobie do gardeł w kwestii jakiego koloru maja byc ściany owej budowli pozostawiając na uboczu kwestię czy ta budowla jest w ogóle w jego interesie.
      Zastanawiam się często, czym ten Olsztyn tak podpadł chłopulkom z WSI i warszawce. Hucpa z 2006 roku ze sprzedażą MPEC spóleczce o której dobrego słowa nie sposób napisać (która od dawna rozpłynęła się w sinej dali) na szczęście (olsztynian) nie wypaliła. Chłopulki nie daja spokoju. Pariasi nie maja wyjścia. Czy mogłoby być inaczej? Mogłoby być zupełnie inaczej.
      Koncern Michelin zaproponował dostawę ciepła dla Olsztyna pod jednym tylko warunkiem: ZOBOWIĄZANIA SIĘ DO ODBIORU CIEPŁA PRZEZ OKRES 20 KOLEJNYCH LAT. Koniec. Kropka. Zero kosztów ze strony miasta. Odpowiedzi pozytywnej do dzisiaj brak. Dlaczego?
      Warto dodać że ciepło z Michelin sprzedaje w cenie dwukrotnie niższej od tegoż ciepła dostarczonego mieszkańcom. Dlaczego? Cena ciepła Michelin musi być porównywalna do cen (wynikających z kosztów) osiąganych w ciepłowni Kortowo która jest ciepłownią SEZONOWĄ. Aby ukryć niskie ceny Michelin, cenę ciepła rozbito na dwa elementy: produkcja i przesył. I na przesyle się cenę wyrównuje.
      Jest oczywistym, ze Michelin nie zainwestuje np 100 mln PLN w modernizację elektrociepłowni (zawodowej) pracującej od 1967 roku nie mając gwarancji zbytu ciepła które dla Michelin jest produktem UBOCZNYM. W latach 60-tych STOMIL jako zakład produkujący dla wojska MUSIAŁ mieć zagwarantowaną własną energię elektryczną. Budowa elektrociepłowni dla STOMILU była koniecznością. Dzisiaj takiego wymogu nie ma. Michelin może zakupić dowolna ilość energii elektrycznej od dowolnego dostawcy (na rynku funkcjonuje ich ponad 20). Z jakiś powodów Michelin był gotów dalej produkować własną energię elektryczną. Mogłoby to mieć miejsce we współpracy (w odbiorze ciepła) z miastem. Dlaczego miasto zareagowało negatywnie? Tutaj nie było miejsca na kręcenie lodów. Chłopulki z WSI obeszliby się jedynie oblizaniem swoich usteczek. To nie może mieć miejsca. Koniec. Kropka.

      około 10 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Majeczka

      W odpowiedzi na: Gość - Ignacy
      Odnośnik bezpośredni

      Trafnie, celnie, nawet nie wielowątkowo Panie Ignacy. Według promotorów elektrociepłownia ma rozpocząć działanie od 2020 roku, a Michelin ma zakończyć dostawy ciepła w 2018 roku. Komuś jak widać 2 lata poszły w siną dal. Czyżby zabłądziły w ratuszowej wieży ?

      około 10 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - tal60

      W odpowiedzi na: Gość - Majeczka
      Odnośnik bezpośredni

      Wg. wywiadu udzielonego przez prezydenta Grzymowicza partyjnej tubie PO, czyli GO, Michelin ZABIEGA o sprzedaż miastu ciepła do 2022. Cytat z p. Grzymowicza: "Władze Michelin bardzo liczą na to, aby do roku 2022 móc dostarczać ciepło do miasta"
      Pan Grzymowicz robi mieszkańców w bambuko, bo jeszcze 3 lata temu, tj. w czerwcu 2012r. wraz z prezesem MPEC-u, p. Nowakiem darli się w Ratuszu, że Michelin WYPOWIEDZIAŁ miastu umowę i PRZESTANIE GRZAĆ z końcem 2017r. A teraz to Michelin zabiega o ogrzewanie. Pan prezydent najwyraźniej nie wie już co mówi - sam się plącze we własnych zeznaniach.

      około 10 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - 123

      Odnośnik bezpośredni

      Trafne spostrzeżenia. Ale zamiast pikiet należałoby przygotować uchwałę rady miasta o zaniechaniu działań zmierzających do budowy ekociepłowni - jako incjatywę uchwałodawczą mieszkańców. Uchwałę powinny podpisać tysiace mieszkańców i może wtedy zrozumieją te "tapirowane łby" i ich koalizjanci kogo reprezentują w radzie - czy prezydenta czy obywateli.

      około 10 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - ElKo2

      W odpowiedzi na: Gość - 123
      Odnośnik bezpośredni

      Spóźniona inicjatywa. Trzeba było być na sesji RM, która przyjmowała uchwałę o budowie elektrociepłowni, trzeba było zmobilizować swoich sąsiadów, znajomych, uświadomić iim zagrożenia, wysokie ceny za ciepło w perspektywie 20 nadchodzących lat i przyjść na sesję RM i zaprotestować. W gromadzie siła. Każdy, najmniejszy gest się liczy, każda inicjatywa. Niestety w Olsztynie jest dużo "klubów dyskusyjnych", gdzie siedzą i się mądrzą, a jak przyjdzie coś konkretnego zrobić, to nikt nie ma czasu, nikt nie może.
      Tym nie mniej, jest jeszcze czas na działanie, ale jest go coraz mniej. Proszę ruszyć głową!

      około 10 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - 123

      Odnośnik bezpośredni

      Nie prawda. Również dzisiaj można taką inicjatywę podjąć, bo PIR i tak nie da pieniędzy.

      około 10 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz

    Wyróżnione

    Lubiane

    System komentarzy oparty o Komento

    Komentarze

    Ile to już roczników opuściło mury tych szkół w Bartoszycach i Górowie? Miejmy tylko nadzieję, że nie wszyscy absolwenci nasiąknęli toksyną i nie wpis...
    Dyrektorka SP nr 8 w Bartoszyc...
    1 godzinę temu
    Czy będzie salonik VIP?
    "Uzdrowisko Górowo Iławeckie" ...
    5 godzin(y) temu
    Prawda jest taka że w tej szkole od zawsze gloryfikowano banderę, do tej pory tak jest. Przedszkolaki już mają wpajane że bandera był taki wspaniały, ...
    Dyrektorka SP nr 8 w Bartoszyc...
    18 godzin(y) temu
    Sprawdźcie kto w ostatnim okresie dokonał zakupu okolicznych działek i dlaczego czekał do ostatniej chwili.
    "Uzdrowisko Górowo Iławeckie" ...
    19 godzin(y) temu
    A do kogo należały te grunty, na których wybudowano to bezużyteczne sanatorium?
    "Uzdrowisko Górowo Iławeckie" ...
    20 godzin(y) temu
    Obecnie w TV są popularne programy pod hasłem obalamy mity. Przyjrzyjmy się kilku takim widącym mitom, na jakich kanwie "banderowcy" budują nienawiść ...
    Radni wojewódzcy PiS domagają ...
    23 godzin(y) temu

    Ostatnie blogi

    • Apel o optymizm na wypadek wojny Dwadzieścia rosyjskich dronów, które ostatnio wleciały do Polski wzbudziły u wielu moich rodaczek i rodaków głęboki niepokój, a często przerażenie… Zobacz
    • Barbarzyński atak "silnych ludzi" Tuska na praworządność Zbigniew Lis Motto Tuska: Będziemy stosować prawo, tak jak my je rozumiemy, czyli uchwałami Sejmu i rozporządzeniami zmieniać ustawy, wg zasady –… Zobacz
    • Co trzeba zrobić, żeby PiS wygrało kolejne wybory? Zbigniew Lis Wielu Polaków głosujących nie za opozycją, tylko przeciw PiS, nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji ich decyzji oraz z powagi… Zobacz
    • Michał Wypij, Paweł Warot – komentarz osobisty Bogdana Bachmury Bogdan Bachmura Dużo łatwiej o krytykę osób, których nie darzymy sympatią, z którymi jesteśmy w sporze lub konflikcie. Ale tym razem jest… Zobacz
    • 1

    Najczęściej czytane

    • Dziennikarza Kraskowskiego aresztowano na podstawie naciąganych poszlak, ustaliła "Rz"
    • Wyborcza sporządziła listę osób do zwolnienia z pracy, związanych z PiS
    • Dyrektorka SP nr 8 w Bartoszycach złożyła zawiadomienie o znieważeniu jej jako Ukrainki
    • Wójt i radni Gietrzwałdu odpowiedzieli agresją na apel Kamińskiego
    • Radny: „Czy szkoła w Bartoszycach (...) uczy, że Bandera jest bohaterem...”
    • Od 3 lat wywołuje fałszywe alarmy, sąd go wypuścił i Wiktor P. nasłał policję na dziennikarzy TV Republika
    • LIST OTWARTY związkowców do poseł Urszuli Pasławskiej w sprawie konsolidacji szpitali
    • Rekonstrukcja pałacu w Klewkach za 9 mln zł przez dekonstrukcję?
    • Radni wojewódzcy PiS domagają się kontroli w ukraińskich szkołach
    • Dlaczego samorządowcy zostali oskarżeni w procesie Helpera?
    • Ks. Alfred Borski: "Pani Urszula Pasławska jest żoną Marka Michniewicza"
    • Spalarnia śmieci w Olsztynie nie powstrzymała kolejnej podwyżki za odpady

    Wiadomości Olsztyn

    • Olsztyn

      • Śledztwo w sprawie śmierci aktywistki w Ekwadorze, pochodzącej z Reszla

        2026-06-18 13:14:34

        Prokuratura Okręgowa w Olsztynie wszczęła śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci...

      • Od 9 lat czekam na decyzję sądu, a wartość roszczeń rośnie

        Krzysztof Kamiński 2026-06-14 19:23:10

        Publikujemy głos klienta olsztyńskiej Temidy, Krzysztofa Kamińskiego, przedsiębiorcy ze Stawigudy,...

      • LIST OTWARTY związkowców do poseł Urszuli Pasławskiej w sprawie konsolidacji szpitali

        2026-06-12 06:30:15

        LIST OTWARTY organizacji związkowych działających w Regionie Warmińsko-Mazurskim i Wojewódzkim Szpitalu...

    Wiadomości region

    • Region

      • "Uzdrowisko Górowo Iławeckie" otwarte. Koszty pokryje budżet gminy

        Adam Jerzy Socha 2026-06-17 12:37:02

        Praktycznie bez fanfar i mediów odbyło się 8 czerwca otwarcie Zakładu Przyrodolecznicznego w Nowej Wsi...

      • Dyrektorka SP nr 8 w Bartoszycach złożyła zawiadomienie o znieważeniu jej jako Ukrainki

        Adam Jerzy Socha 2026-06-15 14:06:55

        Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Olsztynie Daniel Brodowski potwierdził, iż Prokuratura Rejonowa...

      • WIOŚ wymierzył 140 tys. zł kary za nielegalne składowanie odpadów w Mrągowie

        2026-06-15 02:25:29

        Karę w wysokości 140 tys. zł nałożył Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska (WIOŚ)...

    Wiadomości Polska

    • Polska

      • „Czy polski sąd czeka na moją śmierć?” – pyta 100-letni b. więzień Auschwitz

        Aneta Markowska, Lech Obara 2026-06-17 19:27:54

        „Czy polski sąd czeka na moją śmierć?” – pyta 100-letni Stanisław Zalewski. – Mój poprzednik, 98-letni...

      • Dziennikarza Kraskowskiego aresztowano na podstawie naciąganych poszlak, ustaliła "Rz"

        2026-06-17 07:18:56

        Zarzuty, które posłużyły do aresztowania dziennikarza Leszka Kraskowskiego oparto na poszlakach, a...

      • Polską rządzi oligarchia partyjna. Czy nowa Konstytucja to zmieni?

        Bogdan Bachmura 2026-06-01 09:03:33

        To dobrze, że prezydent Karol Nawrocki powołał Radę Nowej Konstytucji. To znacznie poważniejsza...

    O debacie

    • O Nas
    • Autorzy
    • Święta Warmia

    Archiwum

    • Archiwum miesięcznika
    • Archiwum IPN

    Polecamy

    • Klub Jagielloński
    • Teologia Polityczna

    Informacje o plikach cookie

    Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.