logodebata

Wspomóż jedyny portal na Warmii i Mazurach, który nie boi się publikować prawdy o politykach i jest za to ciągany po sądach. Nigdy, przez 18 lat istnienia, nie dostaliśmy 1 grosza dotacji publicznej. Redaktorzy i autorzy są wolontariuszami. Nr konta bankowego Fundacji „Debata”: 26249000050000450013547512. KRS: 0000337806. Adres: 11-030 Purda, Patryki 46B

poniedziałek, czerwiec 08, 2026
  • Debata
  • Wiadomości
    • Olsztyn
    • Region
    • Polska
    • Świat
    • Urbi et Orbi
    • Kultura
  • Blogi
    • Łukasz Adamski
    • Bogdan Bachmura
    • Mariusz Korejwo
    • Adam Kowalczyk
    • Ks. Jan Rosłan
    • Adam Jerzy Socha
    • Izabela Stackiewicz
    • Bożena Ulewicz
    • Mariusz Korejwo
    • Zbigniew Lis
    • Marian Zdankowski
    • Marek Lewandowski
  • miesięcznik Debata
  • Baza Autorów
  • Kontakt
  • Jesteś tutaj:  
  • Start
  • Wiadomości
  • Region

Region

Pikieta i petycja NIE DLA SPALARNI ŚMIECI W OLSZTYNIE

Szczegóły
Opublikowano: czwartek, 27 kwiecień 2017 10:57
Jacek Pachucki

Złożyliśmy 25.04. w sekretariacie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego petycję przeciwko budowie spalarni śmieci w Olsztynie z podpisami mieszkańców Klebarka Małego, Wójtowa, Ostrzeszewa. Petycja jest owocem sobotniego spotkania przedstawicieli Stowarzyszenia Chrześcijańska Wspólnota Samorządowa z mieszkańcami tych miejscowości w gminie Purda, najbliższych sąsiadów mającej powstać spalarni. Inicjatorem spotkania byli, radny rady Gminy Purda pan Andrzej Chojnowski i dziennikarz obywatelski, wydawca Echa Purdypan Andrzej Admowicz.

Relacja ze spotkania na blogu kuprawdzie.pl (KLIKNIJ).

 Petycja 1

 

Mieszkańcy, z którymi spotkaliśmy się wiedzą czym "pachnie" ochrona środowiska w wydaniu władz samorządowych Olsztyna i Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Wiedzą, jak obietnice przekształcają się w bałagan, smród i postanowili upomnieć się o swoje miejsce zamieszkania, pracy i szerzej życia.
mieszkancy Klebark
Wspólne działania postanowiliśmy rozpocząć od pikiety podczas sesji Sejmiku Województwa i wręczenia petycji. Czekamy na odpowiedź Pana Marszałka Gustawa Brzezina i liczymy na publiczne rozpatrzenie naszej petycji np. w formie projektu uchwały Sejmiku. Jesteśmy gotowi wystąpić na posiedzeniu Sejmiku lub Komisji Sejmiku i poddać argumenty, na których oparto projekt budowy spalarni otwartej dyskusji.
Informacje o naszych działaniach są dostępne w mediach obywatelskich na portalach Deb@ta, Express Olsztyn, udostępnia je dziennikarz obywatelski Andrzej Adamowicz na portalach społecznościowych i w swoim piśmie. Najobszerniej i praktycznie na bieżąco nasze działania upublicznia Stanisław Olsztyn, niezmordowany dziennikarz obywatelski bloger KU PRAWDZIE.
Jak miałkie są argumenty "spalarniowców" przekonał się Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju pan Paweł Borys. Na spotkaniu w PFR, w jego obecności skompromitowali się ci eksperci podsuwając niezgodne ze stanem faktycznym dane statystyczne. Otwartej dyskusji publicznej unika jak ognia główny winowajca spalarniowego zamieszania Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. Zeszłotygodniowe Indywidualne Warszaty Informacyjne, ich forma i frekwencja obnażyły jego konspirację przed mieszkańcami Olsztyna i Województwa.
Wzywamy pomysłodawców i orędowników budowy spalarni w Olsztynie do publicznej debaty, sprawdźmy Wasze argumenty w otwartej, publicznej dyskusji, Ujawnijcie społeczeństwu prawdę o Waszym projekcie !

sejmik pikieta spalarnia

Jacek Pachucki
PS. Obecni pierwszy raz na pikiecie podzielili się swoim spostrzeżeniem, że stali się niewidzialni dla swoich wcześniejszych znajomych. Nie dostrzegali ich wicemarszałkowie, radni, przedstawiciele mediów. Czuli się jakby założyli nagle czapki niewidki.

Kompletna klapa tzw. warsztatów MPEC-u
MPEC zorganizował 20.04 dla mieszkańców Olsztyna i 36 gmin warsztaty informacyjne dotyczące „projektu budowy elektrociepłowni zasilanej paliwem alternatywnym, pochodzącym z frakcji palnej odpadów komunalnych”, czyli spalarni śmieci. Pomimo ogromnego nagłośnienia, m.in. plakaty we wszystkich autobusach i tramwajach sala świeciła pustkami. Na warsztaty przybyli jedynie przeciwnicy budowy spalarni.
Warsztaty odbyły się w dzień roboczy w godzinach pracy.

warsztaty MPEC

warsztaty, fot. z fb mpec

Lista ekspertów była bardzo ciekawa.
Mnie najbardziej interesowało, co o Partnerstwie Publiczno-Prywatnym, przy realizacji tej inwestycji, może powiedzieć Agata Kozłowska z Investment Support, której rolę w tym projekcie opisała Marianna Hołubowska, we wpisie Partnerstwo Publiczno-Prywatne, czy Pajęczyna Powiązań Politycznych.
Podobnie interesujące dla Was wszystkich mogły być wypowiedzi na temat finansowania tej inwestycji, Joanny Budzińskiej-Lobing z Polskiego Funduszu Rozwoju i Ireneusza Kowalewskiego z Experto Credite.
Moje nadzieje na “ciekawe” wypowiedzi ekspertów szybko prysły. Przed wejściem na salę, gdzie odbywały się Warsztaty Informacyjne, zostałem poproszony o wpisanie się na listę uczestników. Jedną z rubryk do wypełnienia podpisem, była zgoda na akceptację Regulaminu Warsztatów Informacyjnych. Tu muszę wyrazić swoje dziennikarskie bezgraniczne zdumienie postawą organizatora Warsztatów Informacyjnych. Dlaczego “rzetelne i wiarygodne informacje o projekcie” zostały opatrzone w Regulaminie zapisami, które praktycznie uniemożliwiają ich publikację?! To jest transparentność projektu realizowanego za publiczne fundusze, przez spółkę miejską? Gratuluję poczucia humoru. W dokumentacji projektu z pewnością zostanie odnotowane: kolejne “konsultacje społeczne” się odbyły, i odniosły potężny sukces medialny! Ciekawe ile zainkasowali eksperci za swoją pracę?

Mój pobyt na warsztatach — jako dziennikarza — nie był jednak stracony. Prezes Zarządu MPEC Olsztyn Konrad Nowak, odpowiedział na moje pytanie: jaka jest jego prawda o tych warsztatach? Także na to pytanie odpowiedział Jacek Pachucki, ze stowarzyszenia Chrześcijańska Wspólnota Samorządowa, który nie został uczestnikiem warsztatów, gdyż nie zgodził się z zapisami Regulaminu przedstawionego mu do akceptacji.

Stanisław Olsztyn, blok kuprawdzie.pl

Czytaj więcej: Pikieta i petycja NIE DLA SPALARNI ŚMIECI W OLSZTYNIE

Komentarz (23)

Referendum w Gietrzwałdzie. ważne – wójt odwołany

Szczegóły
Opublikowano: poniedziałek, 24 kwiecień 2017 04:19

Do urn poszło około 30% mieszkańców co sprawiło, że głosowanie jest ważne. Za odwołaniem Wójta opowiedziało się 94,46% wyborców. Po ogłoszeniu wyników w Premier Beata Szydło wyznaczy w Gietrzwałdzie komisarza i rozpisze nowe wybory.
W niedzielę w Gietrzwałdzie od 7.00 do 21.00 mieszkańcy mogli brać udział w referendum odwoławczym. W głosowaniu wyborcy odpowiadali na pytanie: „Czy jest Pan/Pani za odwołaniem Marcina SIECZKOWSKIEGO Wójta Gminy Gietrzwałd przed upływem kadencji?”. Głosować było można w jednym z sześciu lokali wyborczych.
Wyniki – triumf inicjatorów referendum
Dobrze przeprowadzona przez inicjatorów referendum kampania przyniosła skutki. Na 5055 uprawnionych do głosowania do urn wybrało się 1509 osób. Dało to frekwencję na poziomie 29,85%. Do ważności głosowania wystarczyło, żeby przy urnach pojawiło się 1230 osób (około 25%).
Gminna komisja referendalna uznała, że 1462 głosy były ważne; 47 głosów było nieważne. Spośród głosów ważnych aż 1381 (94,46%) osób opowiedziało się za odwołaniem Wójta. Pozostawienia Wójta Sieczkowskiego na stanowisku chciało jedynie 81 osób (5,54%).
I co teraz?
Po pierwsze, gminna komisja do spraw referendum w Gietrzwałdzie musi przesłać protokoły z głosowania do Komisarza Wyborczego w Olsztynie i do Wojewody w Olsztynie. Wojewoda po otrzymaniu protokołu niezwłocznie ogłosi wyniki referendum w Wojewódzkim Dzienniku Urzędowym. Zgodnie z prawem w tym momencie mandat Wójta Sieczkowskiego wygaśnie.
W Gietrzwałdzie będzie komisarz i nowe wybory
W związku z wynikiem głosowania Prezes Rady Ministrów Beata Szydło niezwłocznie wyznaczy osobę, która w Gietrzwałdzie pełniła będzie funkcję wójta. Potocznie taka osoba nazywana jest komisarzem. Premier będzie również musiała rozpisać wybory przedterminowe. Odbędą się one w ciągu kolejnych 90 dni.
jeszcze zmienić po ogłoszeniu oficjalnych wyników referendum odwoławczego z Gminie Dobrcz (kujawsko-pomorskie), które również odbywało się w niedzielę.
Powody referendum w Gietrzwałdzie
Konflikt w Gietrzwałdzie na linii Wójt – mieszkańcy narastał już od dłuższego czasu. Wszystko na poważnie rozpoczęło się wtedy gdy Wójt odwołał dyrektorkę szkoły podstawowej Teresę Kochanowską. Po drugie zwolniony został Paweł Jarząbek – szef gminnego ośrodka kultury, któremu jak sam podkreśla nie przedstawiono żadnych merytorycznych uwag do co do jego pracy.
Wydarzeniem, które definitywnie przesądziło o mobilizacji mieszkańców było postawienie Wójtowi przez olsztyńską prokuraturę blisko 200 zarzutów dotyczących podrabiania projektów decyzji administracyjnych. Wójt Gietrzwałdu miał się tego dopuścić od maja 2011 do maja 2014 roku czyli w okresie kiedy jeszcze nie piastował urzędu wójta.

referendumlokalne.pl

Czytaj więcej: Referendum w Gietrzwałdzie. ważne – wójt odwołany

Komentarz (18)

Jaka gra toczy się o spalarnię w Olsztynie?

Szczegóły
Opublikowano: piątek, 21 kwiecień 2017 15:01
Marianna Hołubowska

Spalarnia odpadów w Olsztynie ma powstać na bazie majątku spółki komunalnej MPEC w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Jest to jedna z najbardziej kosztownych i skomplikowanych form realizacji projektu inwestycyjnego. Niesie ona również z sobą poważne ryzyka gospodarcze i polityczne. Mimo to i mimo protestów społecznych trwających już od pięciu lat, Prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz, forsuje realizację nieuzasadnionej ekonomicznie i społecznie inwestycji, którą przez 30 lat będą spłacać mieszkańcy miasta. W walce ze szkodliwym zamierzeniem Prezydenta Grzymowicza strona społeczna alarmowała różne środowiska i różne instytucje, ale wydaje się, że została sama na placu boju, bo przedstawiciele zwycięskiej partii rządzącej, którzy reprezentują nasz region w Sejmie i w rządzie nadal milczą. Posłowie i ministrowie wydają się nie być zaniepokojeni planowaną w majestacie prawa grabieżą majątku publicznego o wielkiej wartości i drenowaniem ludzkich kieszeni przez kilkadziesiąt lat. Na co czekają i dlaczego? Do kogo mają się zwrócić protestujący jak nie do nich?

Podczas spotkania wyborczego z premierem Jarosławem Kaczyńskim w Hotelu Park w 2014 r., w przededniu wyborów samorządowych, radny Olsztyna Jerzy Szmit, obecnie Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa, który jest również przewodniczącym struktur Prawa i Sprawiedliwości w regionie, mówił o planach rozmontowania spółki MPEC i o kontrowersyjnym projekcie budowy spalarni odpadów w mieście. Jarosław Kaczyński publicznie zadeklarował wówczas, że nie dopuści do powstania spalarni w Olsztynie jeśli Prawo i Sprawiedliwość dojdzie do władzy.

Co z tych zapewnień zostało do dziś? Prawo i Sprawiedliwość sprawuje władzę w Polsce, ale nic się nie zmieniło w Olsztynie w kwestii spalarni. Władze miasta nadal forsują jej budowę ignorując protesty i inicjatywy społeczne. Od kilku lat wydają ogromne publiczne środki na ekspertyzy i doradztwo. Wystarczy powiedzieć, że sama tylko firma Investment Support Agaty Kozłowskiej otrzymała ponad milion złotych z kasy spółki komunalnej MPEC za usługi doradcze na przestrzeni ostatnich pięciu lat. Prawie milion złotych otrzymała firma Agaty Kozłowskiej za umowy z olsztyńskim ratuszem. A ile różnych innych firm konsultingowych i kancelarii prawnych zostało zaangażowanych przez spółkę MPEC? Oprócz doradztwa są też ogromne koszty samego postępowania przetargowego, które mogą przekroczyć nawet 3% ogólnej wartości przedsięwzięcia. Jeśli szacowana wartość olsztyńskiej spalarni to kwota rzędu 500-700 mln zł., nietrudno wyliczyć taki koszt. Są to wielomilionowe kwoty.

Minister Jerzy Szmit nie zapomniał chyba co powiedział Prezes Kaczyński trzy lata temu. Dlatego zdumiewa jego jego niemoc chociaż opowiedział się przeciwko spalarni. Nasuwa się oczywista refleksja, że wokół tego projektu toczy się jakaś gra, w której jak zwykle „okiwane” zostanie społeczeństwo.

Czy ta inercja i milczenie w sprawie spalarni nie wynika z faktu, że minister Jerzy Szmit zasiada teraz w Radzie Nadzorczej Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK)? Nie jest tam sam. Przewodniczącym Rady Nadzorczej BGK jest pan Paweł Borys, Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR), a Zastępcą Przewodniczącego jest nie kto inny jak minister Witold Słowik, który w Ministerstwie Rozwoju odpowiada za projekty PPP i za współpracę z inicjatywą JASPERS. Zarówno BGK jak i PFR to instytucje mające wspomóc finansowo projekt budowy spalarni w Olsztynie, a więc od ich wsparcia uzależnione jest powodzenie tego projektu .

Czy milczenie ministra Szmita nie wynika z faktu, że spotyka się w różnych okolicznościach zawodowych zarówno z Prezydentem Grzymowiczem jak i specjalistami, czy też promotorami PPP? W Radzie Programowej ubiegłorocznego Kongresu Infrastruktury zasiedli obok siebie Prezydent Grzymowicz, pan Bartosz Mysiorski z Fundacji Centrum PPP i pan Paweł Szaciłło, Dyrektor Departamentu PPP w Ministerstwie Finansów. Natomiast wśród prelegentów Kongresu znaleźli się minister Witold Słowik, minister Jerzy Szmit i przedstawiciel BGK.

Czy wreszcie milczenie ministra Szmita nie wynika z wiedzy o tym kto ma najbardziej skorzystać na planach Ministerstwa Rozwoju dotyczących intensyfikacji wdrażania projektów PPP w Polsce w najbliższych latach? Nie jest wszakże tajemnicą poliszynela, że już w grudniu 2015 r. minister Słowik deklarował podjęcie licznych działań w tym kierunku. Zapowiedział korektę ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym i wytyczył ambitny cel realizacji 5% wszystkich nakładów inwestycyjnych w sektorze publicznym w formule PPP do 2020 r. Tak jakby doświadczenia ostatnich lat w marnotrawieniu publicznych pieniędzy na nieudane projekty PPP niczego nie pokazały i niczego nie nauczyły aktualnych decydentów.

Co o tym sądzić? Jak rozumieć te nowe wytyczne nakreślone przez ministra Słowika w kontekście trwających od pięciu lat protestów społecznych w Olsztynie przeciwko budowie spalarni odpadów ? Jakie jest stanowisko ministra Szmita w tej sprawie i czy jest jeszcze w stanie odpowiedzieć na oczekiwania mieszkańców Olsztyna? Jeśli nie on, to kto ma im pomóc? Jeżeli partia, która rządzi nic nie może w tej sprawie, kto to może? A może tak naprawdę rządzi ktoś inny?

Marianna Hołubowska

Czytaj więcej: Jaka gra toczy się o spalarnię w Olsztynie?

Komentarz (29)

Śledztwo prokuratury w sprawie podejrzenia o niegospodarność władz Olsztynka

Szczegóły
Opublikowano: wtorek, 18 kwiecień 2017 15:46
Adam Socha

Prokuratura Rejonowa Olsztyn Południe prowadzi prawie od roku śledztwo w sprawie zarzutów przedstawionych burmistrzowi Olsztynka przez radną Wiesławę Filipkowską i b. zastępcę burmistrza Olsztynka Stanisława Poluszczyka. „Tak długi czas trwania postępowania wynika z bardzo licznych wątków jakie są w nim badane. Procesowym rozpoznaniem objęto wszystkie zarzuty przedstawione władzom Olsztynka przez składającą zawiadomienie. Żaden z wątków postępowania nie został umorzony.” - wyjaśnił Prokurator Rejonowy Daniel Brodowski. Ponadto w sprawie zarzutów swoje postępowanie prowadzi CBA.

Czytaj więcej: Śledztwo prokuratury w sprawie podejrzenia o niegospodarność władz Olsztynka

Komentarz (2)

Więcej artykułów…

  1. Radujmy się, Pan nasz zmartwychwstał!
  2. PSL w kalejdoskopie*

Strona 177 z 292

  • start
  • Poprzedni artykuł
  • 172
  • 173
  • 174
  • 175
  • 176
  • 177
  • 178
  • 179
  • 180
  • 181
  • Następny artykuł
  • koniec

Komentarze

Bardzo ciekawy artykuł. Nienawistne zachowania przyniesione z zacharskiej Ukrainy. Rozlała się swołocz
Radny: „Czy szkoła w Bartoszyc...
1 godzinę temu
Idealny czas na rozrachunki historyczne!!! Skłoćcie sie ze wszystkimi, to na pewno pomoże w dojściu do prawdy. Mieliśmy duze szanse na pomoc w odbudow...
Radny: „Czy szkoła w Bartoszyc...
5 godzin(y) temu
Jak Wy wszystko łykacie z tej republiki
Sama prawda objawiona normalnie... Ale gdyby żyrafa jakas padła w zoo z powodu niewłaściwej paszy, to pierws...
Polską rządzi oligarchia party...
5 godzin(y) temu
https://wydarzenia.interia.pl/lodzkie/news-mecenas-paulina-k-zatrzymana-to-zona-adwokata-od-trumny-na-k,nId,23491564
Prokuratura w Olsztynie chce k...
1 dzień temu
Trzeba zweryfikować ten wyrok. Dojdą nowe zarzuty za posiadanie, może udzielanie i handel narkotykami wszak małżonkę tego drania już zatrzymali i wiel...
Prokuratura w Olsztynie chce k...
1 dzień temu
Patologia sprowadza z Niemiec siano do ZOO. für Deutschland
https://www.youtube.com/watch?v=AYAGL2y9YsY
Polską rządzi oligarchia party...
około 2 dni temu

Ostatnie blogi

  • Apel o optymizm na wypadek wojny Dwadzieścia rosyjskich dronów, które ostatnio wleciały do Polski wzbudziły u wielu moich rodaczek i rodaków głęboki niepokój, a często przerażenie… Zobacz
  • Barbarzyński atak "silnych ludzi" Tuska na praworządność Zbigniew Lis Motto Tuska: Będziemy stosować prawo, tak jak my je rozumiemy, czyli uchwałami Sejmu i rozporządzeniami zmieniać ustawy, wg zasady –… Zobacz
  • Co trzeba zrobić, żeby PiS wygrało kolejne wybory? Zbigniew Lis Wielu Polaków głosujących nie za opozycją, tylko przeciw PiS, nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji ich decyzji oraz z powagi… Zobacz
  • Michał Wypij, Paweł Warot – komentarz osobisty Bogdana Bachmury Bogdan Bachmura Dużo łatwiej o krytykę osób, których nie darzymy sympatią, z którymi jesteśmy w sporze lub konflikcie. Ale tym razem jest… Zobacz
  • 1

Najczęściej czytane

  • Wyborcza sporządziła listę osób do zwolnienia z pracy, związanych z PiS
  • Wójt i radni Gietrzwałdu odpowiedzieli agresją na apel Kamińskiego
  • Od 3 lat wywołuje fałszywe alarmy, sąd go wypuścił i Wiktor P. nasłał policję na dziennikarzy TV Republika
  • Poseł PSL Urszula Pasławska chce zniesienia obowiązkowej matury z matematyki
  • Ks. Alfred Borski: "Pani Urszula Pasławska jest żoną Marka Michniewicza"
  • Rekonstrukcja pałacu w Klewkach za 9 mln zł przez dekonstrukcję?
  • Spalarnia śmieci w Olsztynie nie powstrzymała kolejnej podwyżki za odpady
  • Prokuratura w Olsztynie chce kasacji wyroku w sprawie adwokata od "trumny na kółkach"
  • CBŚP zatrzymało 16 osób. Toksyczne popioły wywozili do Olsztyna i Olsztynka
  • Metropolita Warmiński poświęcił Muzeum Objawień w Gietrzwałdzie
  • Marsz w Olsztynie w obronie Radia Maryja i Telewizji TRWAM
  • Ile zarabiają "neoTłuste Koty" z Centrum i KO w WM WFOŚiGW w Olsztynie

Wiadomości Olsztyn

  • Olsztyn

Wiadomości region

  • Region

Wiadomości Polska

  • Polska

O debacie

  • O Nas
  • Autorzy
  • Święta Warmia

Archiwum

  • Archiwum miesięcznika
  • Archiwum IPN

Polecamy

  • Klub Jagielloński
  • Teologia Polityczna

Informacje o plikach cookie

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.