Ostatnia przeszkoda do rozpoczęcia budowy w Gietrzwałdzie największego Centrum Dystrybucyjnego Lidla w Polsce, została przez koncern pokonana. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Olsztynie, po rozpatrzeniu wniosku Janusza S. (sąsiada planowanej inwestycji), odmówiło 17 września stwierdzenia nieważności decyzji Wójta Gminy Gietrzwałd.
— Mamy już pozwolenie na budowę. Obecnie prowadzone jest postępowanie mające na celu wydanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej — mówi Jan Kasprowicz, wójt gminy Gietrzwałd.
Skarżący decyzję wójta podnosił, iż powinna była być wykonana ocena oddziaływania na środowisko dla tej inwestycji, gdyż inwestycja ta – zdaniem skarżącego – znacząco wpłynie na środowisko, gdyż na terenie Centrum będą przetwarzane odpady. Sąd stwierdził, że Wójt prawidłowo zakwalifikował inwestycję jako jedynie mogącą „potencjalnie wpływać na środowisko”. Opinię wójta podzieliła Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska oraz Wody Polskie.
Co do zagrożenia, które mogą spowodować odpady zwożone do Centrum ze sklepów Lidla, to Sąd opierając się na Karcie Informacyjnej Przedsięwzięcia przedstawionej przez inwestora stwierdził, że na terenie Centrum odpady nie będą przetwarzane a jedynie zbierane i tymczasowo magazynowane, przed przekazaniem ich do recyklerów.
S. podnosił w skardze, iż inwestor podał nieprawdziwe dane w Karcie. Jednak Sąd wyjaśnił, iż SKO nie jest powołane do badania prawdziwości podawanych danych w Karcie, a jedynie do zbadania prawidłowości podjęcia decyzji administracyjnej. Właściwym trybem badania poprawności decyzji wydanych przez organy administracji jest tryb odwoławczy.
S. podnosił też, iż inwestycja jest niezgodna z uchwałą Rady Gminy z 31 grudnia 2021 roku w sprawie uchwalenia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Na tym terenie Plan przewiduje usługi i produkcję nieuciążliwą dla otoczenia. Sąd nie podzielił zdania skarżącego, bowiem w Planie zapisano, iż na tym terenie mogą powstawać „centra dystrybucyjne” .
Panu S. przysługuje jeszcze odwołanie od decyzji SKO do wojewódzkiego sądu administracyjnego w ciągu 30 dni. Ten termin minął 17 października. - Odwołaliśmy się do WSA - mówi Jacek Wiącek, jeden z członków komitetu starającego się powstrzymać zamiary inwestora. - Uważamy, że decyzja wójta jest niezgodna z prawem, ale nasze argumenty są lekceważone.
Odwołanie do WSA nie wstrzymuje jednak możliwości rozpoczęcia budowy. Zdaniem wójta odwołanie do WSA, nie przyniesie skutku: - Będą rozpatrywane tylko sprawy formalne. Przeglądałem je. Są tam m.in. argumenty dotyczące zagrożenia wybuchu amoniaku. Jestem pewien, że takie zagrożenia nie występują i wszystko zostało dawno sprawdzone - mówi wójt.
Tym samym koncern Lidl ma otwartą drogę do rozpoczęcia inwestycji.
— Mamy już pozwolenie na budowę. Obecnie prowadzone jest postępowanie mające na celu wydanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej — powiedział Gazecie Olsztyńskiej Jan Kasprowicz, wójt gminy Gietrzwałd.
Sprawa dotyczy przebudowy drogi dojazdowej do przyszłego centrum Lidla. Komitet Obrony Gietrzwałdu oraz inne podmioty wnioskowały do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Olsztynie o objęcie historycznej drogi pielgrzymkowej ze stacji w Biesalu, do której po objawieniach maryjnych w 1877 roku przybywało pociągami dziesiątki tysięcy pielgrzymów i następnie szli pieszo do sanktuarium w Gietrzwałdzie.
Konserwator odmówił wpisania do rejestru zabytków kluczowego dla inwestycji Lidla odcinka drogi, który Lidl chce poszerzyć do rozmiarów autostradowych, jako łącznik Centrum z DK 16. Konserwator uznał, że wzdłuż tego odcinka trasy pielgrzymkowej rzadko występują drzewa, a więc odcinek ten utracił swój pierwotny charakter.
- Odwołaliśmy się od decyzji ministerstwa kultury w tej sprawie - mówi Wiącek.
Inwestycja ma już pozytywne opinie regionalnego dyrektora ochrony środowiska w Olsztynie, państwowego powiatowego inspektora sanitarnego w Olsztynie oraz Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie” Zarządu Zlewni w Elblągu.
Protesty społeczne zainicjowane 2 lata temu przez samorzutnie powołany przez grupę mieszkańcó gminy Komitet Obrony Gietrzwałdu, na którego czele stanął Jacek Wiącek, spowodowały wstrzymanie realizacji tej inwestycji. Protestujący podnosili, iż tak wielkich rozmiarów inwestycja, która pociągnie za sobą ogromny ruch TIR-ów na DK16 oraz duże ilości odpadów zwożonych ze sklepów Lidla zniszczy religijny charakter miejsca objawień maryjnych (jedynych uznanych w Polsce przez Watykan), zniszczy kulturowy i przyrodniczy krajobraz Gietrzwałdu, wsi o historycznym znaczeniu walki o polskość Warmii, liczącej 600 mieszkańców.
Były marsze i wiece w Gietrzwałdzie, w Olsztynie pod WSA i urzędem wojewódzkim. Zbierano podpisy pod protestem.
Jednak zdania protestujących nie podzielają gospodarze sanktuarium maryjnego Zakon Kanoników Regularnych Laterańskich. Przeciwnie, ich zdaniem inwestycja w żaden sposób nie zagrozi sanktuarium i otoczeniu oraz nie utrudni ruchu pielgrzymkowego. Kuria diecezji warmińskiej nie zajęła stanowiska. To sprawiło, że przeciwnicy inwestycji protestowali także pod kurią biskupią.
Centrum Dystrybucji Lidla w Gietrzwałdzie – największe w Polsce
Planowane centrum w Gietrzwałdzie będzie 14. centrum koncernu Lidl w Polsce i będzie podobnych rozmiarów jak największy magazyn Lidla w Oleśnicy, którego powierzchnia wynosi około 70 tys. m² (w tym hala magazynowa i budynki towarzyszące). Lidl pod inwestycję w Gietrzwałdzie ma nabyć od spółki Rolłajsy w Łajsach 41 ha (w Oleśnicy kupił tylko 21 ha), gdyż po jakimś czasie planuje rozbudowę magazynów.
Spółka ta dysponuje w sumie 200 ha działką. Wójt Gietrzwałdu uzyskał w Ministerstwie Rolnictwa zgodę na odrolnienie ok. 10 ha III klasy, więc nie będzie żadnej bariery prawnej, po wybudowaniu Centrum, dla odrolnienia pozostałych gruntów klas I-III położonych pośród 160 ha zwartych terenów rolnych (1 ha ziemi rolnej w tym rejonie kosztuje ok. 50 tys. zł, a po odrolnieniu, jako działka inwestycyjna - 1 mln zł).
Protestujący złożyli też skargę do ministerstwa rolnictwa dotyczącą procedur odrolnienia ziemi pod przyszłe centrum logistyczne.
Adam Socha
Dane nt. Centrum Dystrybucyjnego Lidl w Gietrzwałdzie z Karty Informacyjnej Przedsięwzięcia:
"Powierzchnia działki 41,37 ha. Powierzchnia zabudowy - 7 ha, po rozbudowie 81 640 mkw. Powierzchnia utwardzona 90 396 mkw.
Wymiary magazyny, dł. 440,25 m., szer. 153,32 m., wysokość 24 m.+ wentylatory na dachu (10 central). (Gazeta Gietrzwałdzka policzyła, że wysokość dachu magazynu z wentylatorami to 161 m n.p.m, a wieży sanktuarium - 159 m n.p.m. - przypis A.Socha)
Centrum będzie pracować 7 dni w tygodniu/24 h/doba.
Ruch pojazdów dobowy: osobowych - 180, TIRów - 160 (miejsc parkingowych na 299 os. i 148 TIR, każde miejsce parkingowe użyte będzie raz na dobę). Obiekt zlokalizowany będzie w odległości około 800 od centrum wsi Gietrzwałd. Pojazdy będą wyjeżdżać na DK16, która od Gietrzwałdu do Ostródy jest jednopasmowa, bez pobocza.
Ekran akustyczny dł. 160 m, wys. 4 m - ochrona najbliżej stojącego budynku mieszkalnego. Od strony płd w odległości 10 m. od działki zabudowa mieszkalna jednorodzinna, od strony wschodniej - 6 m., od płn. - 90 m.
Ilość odpadów ze sklepów Lidl 154 tys ton rocznie. Odpady będą przekazywane do zbierania, odzysku lub unieszkodliwiania specjalistycznym firmom. Wszystkie odpady będą magazynowane selektywnie w wyznaczonych do tego celu miejscach w magazynie i na placu. Odpady niebezpieczne będą magazynowane selektywnie w sposób zabezpieczający środowisko i przekazywane do zbierania, odzysku lub unieszkodliwiania specjalistycznym firmom.
Ścieki do zewnętrznej gminnej sieci kanalizacji sanitarnej.
Amoniak jako czynnik chłodniczy.
Cały teren inwestycji leży na w granicach obszaru Chronionego Krajobrazu Doliny Pasłęki.
Inwestycja znajduje się poza obszarem o znaczeniu historycznym, kulturowym lub archeologicznym".
Skomentuj
Komentuj jako gość