logodebata

Wspomóż jedyny portal na Warmii i Mazurach, który nie boi się publikować prawdy o politykach i jest za to ciągany po sądach. Nigdy, przez 18 lat istnienia, nie dostaliśmy 1 grosza dotacji publicznej. Redaktorzy i autorzy są wolontariuszami. Nr konta bankowego Fundacji „Debata”: 26249000050000450013547512. KRS: 0000337806. Adres: 11-030 Purda, Patryki 46B

poniedziałek, czerwiec 15, 2026
  • Debata
  • Wiadomości
    • Olsztyn
    • Region
    • Polska
    • Świat
    • Urbi et Orbi
    • Kultura
  • Blogi
    • Łukasz Adamski
    • Bogdan Bachmura
    • Mariusz Korejwo
    • Adam Kowalczyk
    • Ks. Jan Rosłan
    • Adam Jerzy Socha
    • Izabela Stackiewicz
    • Bożena Ulewicz
    • Mariusz Korejwo
    • Zbigniew Lis
    • Marian Zdankowski
    • Marek Lewandowski
  • miesięcznik Debata
  • Baza Autorów
  • Kontakt
  • Jesteś tutaj:  
  • Start
  • Wiadomości
  • Polska
  • „Ceremonialne przepraszanie przez Niemców za historyczne winy nie zastąpi reparacji”

Polska

„Ceremonialne przepraszanie przez Niemców za historyczne winy nie zastąpi reparacji”

Szczegóły
Opublikowano: piątek, 02 sierpień 2024 20:33

Tak publicysta „Rzeczpospolitej” Tomasz Pietryga podsumował kolejną wizytę prezydenta RFN, Franka-Waltera Steinmeier, z okazji kolejnej, tym razem okrągłej, 80. rocznicy Powstania Warszawskiego. Prezydent RFN powtórzył ceremoniał przepraszania za niemieckie winy, przypominając o odpowiedzialności moralnej i pamięci Berlina za niemieckie zbrodnie popełnione podczas II wojny światowej.

Nic poza pustym rytuałem z ust prezydenta RFN nie padło. Powtórzył tylko, jako kolejny polityk niemiecki, obietnicę budowy Domu Polskiego, cokolwiek to znaczy. Na razie nie znaczy nic.

Nic, poza skromną wystawę fotograficzną przed Czerwonym Ratuszem, zorganizowaną przez Dom Polsko-Niemiecki, na której otwarcie nawet nie pofatygował się burmistrz Berlina. Politycy Niemcy mogą tak demonstracyjnie ignorować zbrodnie popełnione na Polakach, gdyż niemiecka polityka historyczna realizowana od 1948 roku jedynie rozliczyła się za Holocaust i tylko bierze na siebie winę za to ludobójstwo.

„80 lat po Powstaniu Warszawskim Niemcy nie uświadamiają sobie antysłowiańskiego i antypolskiego wymiaru wojny eksterminacyjnej w Europie Środkowo-Wschodniej” – czytamy w artykule niemieckiego historyka Felixa Ackermanna, napisanym przed 80. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. „Rzeczypospolit” opublikowała polskie tłumaczenie tego tekstu opublikowanego 1 sierpnia w portalu Spiegel Online”.

Ackermann rozpoczyna swój artykuł od informacji, że 1 sierpnia w Berlinie nie odbyły się żadne uroczystości państwowe związane z 80. rocznicą Powstania Warszawskiego.

„Tego dnia w Berlinie nie odbędą się żadne uroczystości państwowe przypominające o brutalnym stłumieniu powstania przez Wehrmacht i SS, które kosztowało życie ponad 18 tys. polskich żołnierzy i 175 tys. warszawskich cywilów. Kanclerz federalny jest na urlopie, Bundestag ma przerwę w posiedzeniach, a administracja miasta Berlina oświadcza, że podświetla Bramę Brandenburską tylko po atakach terrorystycznych, a więc pośrednio uznaje że wyniszczenie Warszawy nie było atakiem terrorystycznym zbrodniczych organizacji Wehrmacht i SS. Wciąż planowane jest upamiętnienie wszystkich polskich ofiar niemieckiej okupacji. Organizatorzy Domu Polsko-Niemieckiego zapraszają w tym ważnym dniu na skromną wystawę fotograficzną przed Czerwonym Ratuszem. Burmistrz Berlina nie ma czasu jej otworzyć”.

„Fakt, że wojna eksterminacyjna w Europie Wschodniej od września 1939 r. miała nie tylko antysemicki, ale także antysłowiański i antypolski rdzeń, w Niemczech pozostaje pustym miejscem w pamięci o niemieckich zbrodniach podczas II wojny światowej – stwierdza niemiecki historyk. - Dlatego też wojna eksterminacyjna przeciwko Polakom, Ukraińcom, Białorusinom i Rosjanom nie odgrywa żadnej roli w obecnej gorącej debacie niemieckiej na temat związku między zbrodniami kolonialnymi a Holokaustem”.

Trzy pokolenia po zakończeniu wojny eksterminacyjnej nawet Niemcy zainteresowani historią nadal mylą powstanie w getcie warszawskim w kwietniu 1943 r. z Powstaniem Warszawskim, w którym Armia Krajowa od 1 sierpnia 1944 r. przez 63 dni próbowała samodzielnie wyzwolić Warszawę spod niemieckiej tyranii. Gdyby społeczeństwo niemieckie zdawało sobie sprawę z pełnej skali nazistowskich zbrodni przemocy w Europie Wschodniej, w Berlinie od dawna istniałby symboliczny pomnik upamiętniający powstanie. Takiego pomnika w centrum Berlina doczekali się Żydzi i Romowie.

Ba! Co trzeci Niemiec, jak wykazały badania socjologiczne przeprowadzone w 2020 roku, jest głęboko przekonany, że ktoś z jego rodziny ratował Żydów, a w ogóle naród niemiecki tez był ofiarą „nazistów”.

W związku z tym, że w powszechnej świadomości Niemców nie istnieją zbrodnie popełnione na Polakach, Powstanie Warszawskie kojarzą jedynie jako powstaniem w Getcie Warszawskim.

„Już w kwietniu 1943 r. więcej mieszkańców Warszawy aktywnie walczyło przeciwko narodowemu socjalizmowi w najbardziej niesprzyjających warunkach getta niż 20 lipca 1944 r w całych Niemczech – informuje Niemców Ackermann. - A 16 miesięcy później całe społeczeństwo miejskie zbuntowało się przeciwko niemieckiej tyranii. Armia Krajowa zgromadziła ponad 30 tys. bojowników z całej Polski, ich dowództwo było skoordynowane z polskim rządem emigracyjnym w Londynie i wspierane przez prawie cały naród polski, dla którego bitwa o Warszawę była aktem symbolicznym. Powstańcy walczyli fizycznie w asymetrycznej sytuacji militarnej. Z drugiej strony w Rzeszy Niemieckiej istniało zaledwie kilka środowisk, które aktywnie opierały się narodowemu socjalizmowi”.

Ale poprzez edukacje i media upowszechniono mniemanie, że opór wobec nazistów w Niemczech miał szeroki wymiar i za płk. Stauffenbergiem, wykonawcą nieudanego zamachu na Hitlera, stało nie 130 uczestników spisku, ale setki tysięcy Niemców.

„Oprócz tego antysłowiańskiego i antypolskiego wymiaru niemieckiej polityki okupacyjnej, nadal brakuje w Niemczech świadomości, że częścią modelu biznesowego Republiki Federalnej jest wykorzystywanie pamięci dla celów minimalizowania płatności – przypomina Niemcom Ackermann. - Krytycy w Polsce nazywają to motto: „Pamiętać, aby nie płacić”. Podczas gdy ludzkie życie poszkodowanych, a tym samym indywidualne płatności, się kończą, moralne prawo do roszczeń o odpowiednie odszkodowania za zagładę Warszawy nie wygaśnie”.

O tym jest też przekonany Tomasz Pietryga z „Rz”.

„Niemieccy dziennikarze, politycy i prawnicy jak mantrę powtarzają, że kwestia jakichkolwiek odszkodowań za unicestwienie milionów Polaków oraz zniszczenie prawie 40 proc. majątku narodowego w czasie II wojny światowej jest zamknięta. Czyżby?” - pyta Pietryga.

Po powrocie do władzy Donalda Tuska Niemcy mogą odłożyć sprawę reparacji ad acta. Dobitnie pokazał to wizyta w Warszawie kanclerza Olafa Scholza, który stanowczo oświadczył, że nie ma mowy o żadnych reparacjach, a premier Tusk mu skwapliwie przytaknął. Kanclerz rzucił jedynie Polakom ochłap w postaci obietnicy 200 mln euro dla garstki 40 tys. ocalałych Polaków.

„To kwota skandalicznie mała, ale jednocześnie pokazuje, że rząd Niemiec jest skłonny do działań, gdy znajduje się pod presją” – podsumował Pietryga. Toteż to od postawy nas, Polaków zależy, czy sprawa reparacji umrze. Jeśli będziemy siedzieć cicho, ograniczać się do kilku okrzyków „reparacje, reperacje” jak podczas przemowy w Warszawie prezydenta Steinmeiera, to Niemcy mogą spać spokojnie. Presja ze strony społeczeństwa powinna dotyczyć głównie premiera Donalda Tuska, który – jak wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują – będzie startował na prezydenta RP. Świadczy o tym chociażby przyznanie przez Tuska 100 mln zł na Muzeum Powstania Warszawskiego.

Powinnismy na każdym kroku uświadamiać Tuskowi, że jeśli nadal będzie uznawał temat reparacji za zamknięty, to przegra wybory. Bo w tej chwili, to namawia nas ustami uczestniczki Powstania Wandy Stawskiej-Traczyk, związanej z obozem politycznym KO, żebyśmy siedzieli cicho. Wanda Traczyk-Stawska  podczas uroczystości na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli, w obecności premiera Donalda Tuska i prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego zaapelowała "bądźmy dobrymi sąsiadami":

„Myślę, że nadszedł czas, że trzeba sobie wzajem wybaczyć, bo inaczej nie da się być dobrymi sąsiadami. A nam potrzebni są dobrzy sąsiedzi. Szczególnie mówię do Niemców. Razem mamy siłę zatrzymać Rosję. Sami nie damy rady, więc bądźmy dobrymi sąsiadami”.

Słowa Traczyk-Stawskiej trzeba odebrać jako suflowane przez premiera Donalda Tuska. Ja rozumiem je tak: „bądźcie pokorni i cisi wobec Niemców, to może nam pomogą, jak napadną na nas Rosjanie”.

Tak pomogą, jak sowieci podczas Powstania Warszawskiego.

Oprac. Adam Socha

Na zdjęciu, kadr z filmu Miasto Ruin zrealizowanego na zlecenie Muzeum Powstania Warszawskiego, na podstawie autentycznych zdjęć.

Tweet
Pin It
  • Poprzedni artykuł
  • Następny artykuł

Skomentuj

Komentuj jako gość

    0

    Biorą udział w konwersacji

    Komentarze (19)

    • Sortuj - najpierw najstarsze
    • Sortuj - najpierw najnowsze
    • Subskrybuj poprzez e-mail
    Pokaż poprzednie komentarze
    • Gość - Nadzieja

      W odpowiedzi na: Gość - Nadzieja
      Odnośnik bezpośredni

      Jak nie dzialaja wiezadla ruchowe to mozna robic ceiczenia: wsadzic dwie teczki w rece I chodzic po linii ciaglej dla podtrzymania rownoeagi a jak za ciezko to mozna po podwojnej ciaglej:D To z troski

      około 1 rok temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Gość

      W odpowiedzi na: Gość - Nadzieja
      Odnośnik bezpośredni

      Twój łeb nie działa-udaj się do psychiatry, prymitywna ćpunko.

      około 1 rok temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Gość

      Odnośnik bezpośredni

      "Piszę o tym od zawsze - Niemcy nie spoczną, dopóki nie zwalą na nas całej winy za wszystkie swoje zbrodnie.
      Trzy pieczenie na jednym ogniu: 1. sami się oczyszą, 2. nie będą musieli płacić nam reparacji, 3. otwierają sobie furtkę do odwrócenia wyniku 2WŚ, także do zmian granic". (Zygfryd Czaban)

      https://wpolityce.pl/polityka/701243-szokujace-niemcy-wydaja-ksiazke-polacy-winni-holokaustu

      około 1 rok temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - reparacje!

      Odnośnik bezpośredni

      Niemcy wypłacają ponad miliard euro Namibii w ramach odszkodowań za ludobójstwo
      https://wszystkoconajwazniejsze.pl/pepites/niemieckie-reparacje-zostana-wyplacone-w-namibii/

      około 1 rok temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Gość

      W odpowiedzi na: Gość - reparacje!
      Odnośnik bezpośredni

      Powstanka Wanda Traczyk-Stawska, na usługach KO, apeluje o polsko-niemieckie pojednanie,
      tak jakby nie znała historii... https://wiadomosci.wp.pl/przyszedl-czas-zeby-wybaczyc-traczyk-stawska-apeluje-7055524171323936a
      Fragment zeznania Małgorzaty Janiny Damięckiej o zbrodniach popełnionych przez Niemców na Czerniakowie:
      "Sanitariuszki-łączniczki zostały poprowadzone dziurą do fabryki farb. Później odchodząc z placu widziałam przechodząc przez fabrykę farb, iż na transmisjach wszystkie pięć kobiet były powieszone. Widziałam także, iż znajdowało się tam trzech mężczyzn w ubraniach cywilnych nie znanych mi, powieszonych, jak sądzę, przed kilku dniami. Zaraz po egzekucji moich kolegów usłyszałam nieludzkie krzyki i zobaczyłam, iż esesmani ciągną po ziemi za nogi, ręce i włosy pięciu rannych z naszego oddziału, którzy leżeli w oficynie domu Solec. Widziałam, jak wszystkich pięciu esesmani powiesili na szynach łączących ścianę budynku parterowego, położonego pośrodku placu".
      Całość w linku: https://lekarzepowstania.pl/osoba/malgorzatajanina-damiecka-lorentowicz-janczar-ps-duda-swider/

      Warto wysłuchać Leszka Żebrowskiego, który prezentuje dokumenty świadczące,
      iż życiorys W. Stawskiej-Traczyk jest skompilowany przez nią samą
      i jako 15 latka, nie mogła brać udziału w "Akcji N", która się tak szczyci:
      https://www.youtube.com/watch?v=kLQvYHYzGHw&t=11s

      około 1 rok temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Nadzieja

      W odpowiedzi na: Gość - reparacje!
      Odnośnik bezpośredni

      Iran I Turcja tez sie zalapie? Buahahahaha Moze wam zalatwia krecenie fredzli w latajacym dywanie.:D

      około 1 rok temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Gość

      W odpowiedzi na: Gość - Nadzieja
      Odnośnik bezpośredni

      Odpieprz się od Iranu!!!
      Do chwili obecnej, Polacy w Iranie witani są z największą serdecznością,
      a w 1942 r. Iran przyjął 120 - sto dwadzieścia tysięcy Polaków,
      uchodźców wojskowych i cywilnych ze Związku Radzieckiego
      z czego 43. tysiące stanowili cywile, w w tym 20 tysięcy dzieci.

      Tułaczy przyjęły m.in. Meszched, Kazwin, Isfahan, Ahwaz, Teheran. Najwięcej Polaków znalazło dach nad głową w Isfahanie, nazywanym miastem polskich dzieci. Społeczność polska w czasie swojego pobytu w Iranie była bardzo aktywna: wychodziły polskie gazety, powstały szkoły (w 1945 roku przeprowadzono nawet egzaminy dojrzałości), placówki wychowawcze i opiekuńcze dla osieroconych dzieci, celebrowano święta państwowe, urządzano zawody sportowe, powołano Towarzystwo Studiów Irańskich w Teheranie.

      https://historia.interia.pl/historia-na-fotografii/zdjecie,iId,1276563,iAId,97508

      około 1 rok temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Gość

      W odpowiedzi na: Gość - reparacje!
      Odnośnik bezpośredni

      Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
      właśnie likwiduje Departament Restytucji Dóbr Kultury.
      Departament, który zajmował się odzyskiwaniem zrabowanych w czasie II WŚ dzieł sztuki z Polski.
      Z polski ukradziono ponad:
      15 milionów starodruków
      5 tysięcy dzwonów kościelnych
      15 tysięcy dzieł sztuki o wielkiej wartości
      Większość tych dzieł ukradli Niemcy!
      Dziś likwiduje się Departament, który mrówczą pracą dokumentował
      pojawianie się polskich dóbr kultury ukradzionych w czasie II WŚ,
      na rynkach światowych, na aukcjach.
      Czy już bardziej bezczelnie niemiecki interes może być realizowany w Polsce?
      (Witold Gadowski)

      "Ktoś kieruje tym wszystkim z tylnego siedzenia i była to decyzja typowo polityczna, podjęta po wizycie Minister kultury Niemiec, która wizytowała MKiDN. I po niedługim czasie została podjęta taka decyzja. […] W ogólnym ujęciu ta decyzja wpisuje się w trend cancel culture – likwidacji kulturowego zaplecza, dziedzictwa":

      https://dorzeczy.pl/kultura/622556/departament-restytucji-dobr-kultury-zlikwidowany.html?utm_source=dorzeczy.pl&utm_medium=feed&utm_campaign=rss_feed_kultura

      około 1 rok temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Gość

      W odpowiedzi na: Gość - reparacje!
      Odnośnik bezpośredni

      "Tusk dostanie specjalną nagrodę. Laudację wygłosi kanclerz Niemiec.

      Szybko wypłacają Tuskowi koraliki za odpuszczenie sprawy reparacji wojennych i likwidację Departamentu Restytucji Dóbr Kultury w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

      Wstyd !". (AM X)

      https://www.fakt.pl/polityka/tusk-dostanie-specjalna-nagrode-laudacje-wyglosi-kanclerz-niemiec/czyr3pd

      około 1 rok temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Gość

      Odnośnik bezpośredni

      Pojednanie polsko-niemieckie na pełnej kurtyzanie...
      "Ministerstwo Kultury zlikwidowało Departament Restytucji Dóbr Kultury. Ukłon w stronę potomków esesmanów i złodziei z innych niemieckich formacji, którzy grabili okupowaną Polskę. Skoro właściciele dawno nie żyją, to po co psuć przyjazne stosunki. Prawda?" Gutab 100 X
      https://www.salon24.pl/newsroom/notka-komentarze/1393487,rzad-tuska-zlikwidowal-departament-restytucji-dobr-kultury-to-barbarzynstwo

      około 1 rok temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz

    Wyróżnione

    Lubiane

    System komentarzy oparty o Komento

    Komentarze

    Krzysiu Sąd czeka aż się pogodzisz z ojcem i bratem.
    Od 9 lat czekam na decyzję sąd...
    1 godzinę temu
    Że sporządzona analiza zawiera błędne wnioski? No i co z tego, ważne że są one "słuszne". Ponadto, posłanka nie jest osobą decyzyjną, tylko "taśmociąg...
    LIST OTWARTY związkowców do po...
    1 godzinę temu
    Racji nie masz Grzegorzu i przekłamujesz realia. Po 1947 roku, czyli zakończeniu operacji wojskowej "Wisła", ta część przesiedlonych Rusinów, która uw...
    Radni wojewódzcy PiS domagają ...
    9 godzin(y) temu
    "W wystąpieniach radnych zabrakło mi najważniejszej rzeczy, o której mówił mi były kurator oświaty Marek Nowacki, mianowicie domagania się otoczenia s...
    Radni wojewódzcy PiS domagają ...
    10 godzin(y) temu
    To dopiero byłoby super gdyby apelacja była w Olsztynie
    Teraz jest jeszcze minimum gwarancji praworządności gdy sprawa idzie do Białegostoku (oczywiś...
    Od 9 lat czekam na decyzję sąd...
    11 godzin(y) temu
    Absolutnie bezczelna, Król ze swoim syneczkiem i wałami w Wydminach to miernota.
    LIST OTWARTY związkowców do po...
    12 godzin(y) temu

    Ostatnie blogi

    • Apel o optymizm na wypadek wojny Dwadzieścia rosyjskich dronów, które ostatnio wleciały do Polski wzbudziły u wielu moich rodaczek i rodaków głęboki niepokój, a często przerażenie… Zobacz
    • Barbarzyński atak "silnych ludzi" Tuska na praworządność Zbigniew Lis Motto Tuska: Będziemy stosować prawo, tak jak my je rozumiemy, czyli uchwałami Sejmu i rozporządzeniami zmieniać ustawy, wg zasady –… Zobacz
    • Co trzeba zrobić, żeby PiS wygrało kolejne wybory? Zbigniew Lis Wielu Polaków głosujących nie za opozycją, tylko przeciw PiS, nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji ich decyzji oraz z powagi… Zobacz
    • Michał Wypij, Paweł Warot – komentarz osobisty Bogdana Bachmury Bogdan Bachmura Dużo łatwiej o krytykę osób, których nie darzymy sympatią, z którymi jesteśmy w sporze lub konflikcie. Ale tym razem jest… Zobacz
    • 1

    Najczęściej czytane

    • Wyborcza sporządziła listę osób do zwolnienia z pracy, związanych z PiS
    • Aresztowano dziennikarza Kraskowskiego. Ujawnił związki Giertycha z aferą Polnord
    • Wójt i radni Gietrzwałdu odpowiedzieli agresją na apel Kamińskiego
    • Radny: „Czy szkoła w Bartoszycach (...) uczy, że Bandera jest bohaterem...”
    • Od 3 lat wywołuje fałszywe alarmy, sąd go wypuścił i Wiktor P. nasłał policję na dziennikarzy TV Republika
    • Rekonstrukcja pałacu w Klewkach za 9 mln zł przez dekonstrukcję?
    • LIST OTWARTY związkowców do poseł Urszuli Pasławskiej w sprawie konsolidacji szpitali
    • Ks. Alfred Borski: "Pani Urszula Pasławska jest żoną Marka Michniewicza"
    • Radni wojewódzcy PiS domagają się kontroli w ukraińskich szkołach
    • Spalarnia śmieci w Olsztynie nie powstrzymała kolejnej podwyżki za odpady
    • Dlaczego samorządowcy zostali oskarżeni w procesie Helpera?
    • Prokuratura w Olsztynie chce kasacji wyroku w sprawie adwokata od "trumny na kółkach"

    Wiadomości Olsztyn

    • Olsztyn

      • Od 9 lat czekam na decyzję sądu, a wartość roszczeń rośnie

        Krzysztof Kamiński 2026-06-14 19:23:10

        Publikujemy głos klienta olsztyńskiej Temidy, Krzysztofa Kamińskiego, przedsiębiorcy ze Stawigudy,...

      • LIST OTWARTY związkowców do poseł Urszuli Pasławskiej w sprawie konsolidacji szpitali

        2026-06-12 06:30:15

        LIST OTWARTY organizacji związkowych działających w Regionie Warmińsko-Mazurskim i Wojewódzkim Szpitalu...

      • Władze Olsztyna wybrały firmę, która zaprojektuje rozbiórkę "szubienic"

        Adam Jerzy Socha 2026-06-09 09:50:36

        Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińskiej i Mazurskiej, znany mieszkańcom Olsztyna jako „szubienice”,...

    Wiadomości region

    • Region

      • Pytania bez odpowiedzi w sprawie wyroku uniewinniającego burmistrza Biskupca i prezesa wodociągów

        2026-06-10 07:48:31

        Jak poinformował Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie Sędzia Adam Barczak w komunikacie: W...

      • Dlaczego samorządowcy zostali oskarżeni w procesie Helpera?

        Adam Jerzy Socha 2026-06-09 09:53:42

        „Zawiedliśmy się na osobach, które z pozoru, wyglądu, usposobienia, wydawały się, że są uczciwe (...)...

      • Radni wojewódzcy PiS domagają się kontroli w ukraińskich szkołach

        Adam Jerzy Socha 2026-06-08 17:07:39

        Radni wojewódzcy PiS Paweł Warot i Piotr Soćko domagają się od wojewody warmińsko-mazurskiego, kurator...

    Wiadomości Polska

    • Polska

      • Aresztowano dziennikarza Kraskowskiego. Ujawnił związki Giertycha z aferą Polnord

        2026-06-10 07:18:56

        Sąd Rejonowy w Piasecznie zdecydował o trzymiesięcznym areszcie dla znanego dziennikarza śledczego...

      • Polską rządzi oligarchia partyjna. Czy nowa Konstytucja to zmieni?

        Bogdan Bachmura 2026-06-01 09:03:33

        To dobrze, że prezydent Karol Nawrocki powołał Radę Nowej Konstytucji. To znacznie poważniejsza...

      • Wójt i radni Gietrzwałdu odpowiedzieli agresją na apel Kamińskiego

        Adam Jerzy Socha 2026-05-30 20:02:15

        Agresją i kpinami zareagowali radni i wójt Jan Kasprowicz, na wystąpienie na sesji Rady Gminy w...

    O debacie

    • O Nas
    • Autorzy
    • Święta Warmia

    Archiwum

    • Archiwum miesięcznika
    • Archiwum IPN

    Polecamy

    • Klub Jagielloński
    • Teologia Polityczna

    Informacje o plikach cookie

    Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.