Kompromitacja ministra Adama Bodnara i p.o. Prokuratora Krajowego Dariusza Korneluka. Sędzia Agata Pomianowska z Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa kazała uwolnić zatrzymanego w poniedziałek 15 lipca posła Marcina Romanowskiego, gdyż uznała, że chroni go immunitet delegata do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.
Wypowiedż posła Romanowskiego po wypuszczeniu z aresztu:
Sąd uznał, że nie jest władny oceniać czy immunitet panu Romanowskiemu przysługuje i w jakim zakresie. Sąd zapoznał się z pismem od przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Mówi ono wyraźnie i wprost, że ów immunitet chroni pana Romanowskiego na terenie Polski i do czasu rozpatrzenia wniosku o uchylenie immunitetu nie można wobec niego prowadzić żadnego postępowania karnego, a trwające postępowanie powinno być zawieszone.
Po tym, jak Sejm uchylił posłowi immunitet, ten natychmiast w piątek 12 lipca zgłosił się do prokuratury krajowej, ale prokuratorzy nie byli zainteresowani przesłuchaniem i postawieniem zarzutów. Zatrzymanie nastąpiło w sposób pokazowy, w poniedziałek 15 lipca, w miejscu zamieszkania posła. Wcześniej zawiadomiono stacje telewizyjne, zatrzymanemu kazano rozebrać się do naga, skuto go kajdankami. W zatrzymaniu brało udział 20 agentów ABW i funkcjonariuszy policji, jak przy zatrzymaniu groźnego zabójcy-gangstera.
Prokuratura zarzuciła posłowi Romanowskiemu, że jako wiceminister sprawiedliwości nadzorujący w resorcie Zbigniewa Ziobry Fundusz Sprawiedliwości wskazywał, które organizacje mają dostawać pieniądze, w założeniu przeznaczone na wsparcie dla ofiar przestępstw. Wszystko odbywało się poza konkursem, a dotacje trafiały do podmiotów związanych ze Zjednoczoną Prawicą, kościołem i Tadeuszem Rydzykiem. W ten sposób rozdysponowano ponad 112 mln zł,
We wtorek do Marszałka Sejmu dotarł list przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy z informacją, że Romanowski - jako delegat do tej instytucji - posiada jej immunitet. Wcześniej przedstawiciele Prokuratury Krajowej i resortu sprawiedliwości twierdzili, że europejski immunitet jest wtórny wobec polskiego, a więc jeżeli polski Sejm uchylił Romanowskiemu immunitet, to nie chroni go też immunitet RE. Jednak tuż przed północą sąd nakazał natychmiastowe wypuszczenie posła Romanowskiego na wolność.
Ministerstwo Sprawiedliwości i p.o. prokurator krajowy Dariusz Korneluk powołują się na „niezależne opinie prawne”. Na prośbę Ministra Bodnara zleceniem przygotowania wspomnianych opinii zajął się Sekretarz Stanu - Arkadiusz Myrcha, a więc organ polityczny.
Opinie zlecono:
• Dr hab. Andrzejowi Jackiewiczowi z Katedry Prawa Konstytucyjnego Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
• Dr hab. Joannie Juchniewicz z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie
Skąd taki wybór, wydziały prawa w Białymstoku i Olsztynie nie należą do czołowych w Polsce? Przeciwnie. Olsztyński wydział zasłynął z zatrudniania plagiatorów, byłego sędziego, który uciekł z sądu, żeby uniknąć postępowanija dyscyplinarnego za doradzanie osobie objętej śledztwem i który następnie uzyskał habilitację na Słowacji (dzisiaj mąż i żona są kierownikami katedr), z zatrudniania przez kierownictwo katedr swoich dzieci ( do ministerstwa nauki swego czasu trafiła skarga doktorantów na promowania dzieci kierowników katedr na zasadzie „krzyżowej”: ty dasz doktorat mojej córce, ja twojej, resort nic z tym nie zrobił).
Obie opinie ministerstwo wywiesiło na swojej stronie. Tylko jedna opinia, pani Juchniewicz, była jednoznaczna w konkluzjach. Opinia pana Jackiewicza była mniej jednoznaczna i wskazywała na złożoność problemu).
Pani Juchniewicz w konkluzji Opinii z 8 lipca stwierdziła:
„Immunitet członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy nie wyłącza możliwości przedstawienia zarzutów, zatrzymania oraz zastosowania środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania w związku z przestępstwem popełnionym przez posła na Sejm RP, które nie pozostaje w związku z wykonywaniem przez niego mandatu członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy”.
Z całych sił popiera jej opinię przewodniczący Rady Uczelni UWM, skompromitowany stronniczością na rzecz PO konstytucjonalista Marek Chmaj, mimo pisma z Rady Europy i decyzji sądu w sprawie Marcina Romanowskiego, uważa, że immunitet członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy jest ograniczony.
Opinie kosztowały 5 tys. zł brutto każda.
W PolsatNews zapytano ministra Bodnara: po co było płacić za ekspertyzy ws. międzynarodowego immunitetu, skoro można było zapytać po prostu Radę Europy?
Odpowiedź: prokuratorzy wiedzą jak działać.
Kim jest dr hab. Joanna Juchniewicz?
Od stycznia 2022 r. jest Prodziekanem ds. Kształcenia na Wydziale Prawa i Administracji UWM, a także p.o. kierownika Katedry Prawa Konstytucyjnego i Nauki o Państwie.
Dlaczego resort wybrał prawnika z tej katedry a nie z katedry Prawa Międzynarodowego Publicznego i Prawa Unii Europejskiej?
Pochodzi z Lidzbarka Warmińskiego. Ukończyła prawo w 1998 roku na Uniwersytecie Gdańskim . Pracę podjęła w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie, która po połączeni. u z ART stała się UWM. Pracowała od momentu powstania Prawa i Administracji na UWM, którego dziekanem do śmierci i twórcą był funkcjonariusz MSW w PRL, autor podręczników dla SB i wykładowca w w szkole dla funnkcjonariuszy SB prof. Stanisław Pikulski. Zatrudniał tzw. "spady", osoby uznane w swoich uczelniach z różnych powodów za "persona non grata" lub starych, wypalonych profesorów, którzy złapali trzecią czy piątą żonę spośród studentek i na UWM przezywali kolejna młodość, promując przy tym swoje żony na doktorów a następnie doktorów habilitowanych.
Rozprawa doktorska Joianny Juchniewicz pt. "Absolutorium instytucja sejmowej kontroli wykonania ustawy budżetowej" przygotowaną pod kierunkiem prof. Marka Chmaja obroniła w 2007 r. na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. W 2019 r. na podstawie dorobku naukowego, w tym monografii habilitacyjnej pt. "Prawnoustrojowy status ministra - członka Rady Ministrów" (Toruń 2018), jednogłośną decyzją Rady Dyscypliny Naukowej Nauki Prawne Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie uzyskała stopień naukowy doktora habilitowanego w dziedzinie nauk społecznych w dyscyplinie nauki prawne
Publikacje Joanny Juchniewicz:
Niepołączalność (i niewybieralność) funkcji sędziego i prokuratora z mandatem parlamentarnym w Polsce. Artykuł, Studia Politologiczne 2023
Niespełnione nadzieje - doświadczenia partycypacji społecznej w parlamentarnym etapie procesu tworzenia prawa. Rozdział, Parlament – tradycja, współczesność i kierunki zmian jego funkcji 2023
Wolności i prawa polityczne J. Juchniewicz, M. Kazimierczuk Rozdział, Konstytucyjne wolności i prawa w Polsce [stan prawny na 1 maja 2023 r.]
Wpis na X, komentarz decyzji sądu premiera Donalda Tuska:
Sceny jak z gangsterskiego filmu. Podejrzany wychodzi z aresztu dzięki prawnym kruczkom, zasłaniając się wątpliwym immunitetem. Na stróży prawa spada lawina krytyki, publiczność jest rozczarowana. W walce z przestępczością zdarzają się i takie momenty. Ale jedenaście zarzutów, w tym udział w zorganizowanej grupie przestępczej, nie znika. To nie jest koniec filmu. Państwo prawa ma same zalety, oprócz jednej: nie jest proste i tak jak w gangsterskich filmach, źli też potrafią to wykorzystać. Ale tylko na krótki czas. Prokuratura dobrze wykonała swoją robotę, gromadząc rzetelne dowody. A więc: co się odwlecze, to nie uciecze. - napisał premier Tusk w serwisie X.
Poseł Romanowski pozywa premiera
Panie Premierze @donaldtusk, bardzo mi przykro, ale za ten wpis pan poseł @MarRomanowski podjął decyzję o pozwaniu Pana na naruszenie jego dóbr osobistych. Nie jest on bowiem „podejrzanym” o żadne przestępstwa i - tym bardziej - nie jest podejrzanym o udział w „zorganizowanej grupie przestępczej”, która stanowi wyłącznie wyraz pewnych życzeń strony rządowej. Do skutecznego przedstawienia zarzutów nie doszło z uwagi na zlekceważenie przez Prokuraturę podległą Prokuratorowi Generalnemu
@Adbodnar immunitetu członka Zgromadzenia Parlamentarnego najbardziej znanej organizacji zajmującej się prawami człowieka w Europie. Udanego wypoczynku!
https://x.com/BartoszLewand20/status/1813537793194209505
Adam Socha
Na zdjęciu z sieci dr hab. J. Juchniewicz
Skomentuj
Komentuj jako gość