Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar powołał działaczy Iustitii, sędziego Pawła Juszczyszyna na stanowisko Wiceprezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie sędziegp Rafała Jerkę na prezesa Sądu Okręgowego w Olsztynie - podało biuro komunikacji i promocji Ministerstwa Sprawiedliwości. Drugim wiceprezesem Sądu Rejonowego została sędzia Katarzyna Zabuska z II Wydziału Karnego.
Ministerstwo Sprawiedliwości w komunikacie przypomniało, że sędzia Paweł Juszczyszyn będąc sędzią delegowanym do Sądu Okręgowego w Olsztynie w 2019 r. podczas orzekania w rozprawie II instancji postanowił ustalić, czy orzekający w I instancji sędzia miał prawo orzekać w sprawie, jako powołany przez Krajowa Radę Sądownictwa nieprawidłowo ukształtowaną ustawą z 8 grudnia 2017 r.
Juszczyszyn powołał się jako pierwszy sędzia w Polsce na wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 19 listopada 2019 r., który uznał, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce jest sprzeczny z prawem unijnym, oraz wystąpił do Kancelarii Sejmu o przedstawienie list poparcia kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa.
Jak podkreślono w komunikacie, działania sędziego Juszczyszyna polegające na próbie uzyskania tych list stały się przyczyną negatywnych konsekwencji zawodowych – została cofnięta mu delegacja do sądu okręgowego. Następnie 4 lutego 2020 r. został prawomocnie zawieszony w czynnościach przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego w związku z prowadzonym wobec niego postępowaniem dyscyplinarnym. Obniżono też wtedy o 40 proc. jego wynagrodzenie.
Europejski Trybunał Praw Człowieka wyrokiem z 6 października 2022 r. uznał powyższe działania za złamanie art. 6, 8 oraz 14 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.
Przypomnę, że Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Rejonowego w Olsztynie w dniu 27 marca 2024 r. wskazało trzech kandydatów do pełnienia funkcji Prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie.
Sędzia Krzysztof Krygielski otrzymał najwięcej głosów 29 głosów „za”, 5 „przeciw” oraz 16 „wstrzymujące się”), natomiast sędzia Paweł Juszczyszyn otrzymał 19 głosów „za”, 9 „przeciw” oraz 22 „wstrzymujące się”. Również w głosowaniu na prezesa Sądu Okręgowego w Olsztynie przegrał kandydat Iustiii Rafał Jerka. Po długim wahaniu min. Bodnar powołał na prezesa Sądu Rejonowego kandydata, którzy uzyskali najwięcej głosów, a nie działaczy Iustitii, z którymi jest "zblatowany".
Zaskoczony wskazaniem przez min. Bodnara sędziego Krygielskiego na prezesa SR a nie sławnego działacza Iustitii Juszczyszyna, zapytałem znajomego sędziego, o co chodzi?
- Twarzą Iustitia stała się garstka sędziów, których metody działania oraz skrajne upolitycznienie jako przybudówki PO, nie cieszą się poparciem zdecydowanej większości ogółu sędziów. Natomiast poprzez to, że media jak TVN24, Radio Zet, Radio Tok FM, Wyborcza, Newsweek itd non stop nagłaśniali akcje i komentarze tych działaczy opinia publiczna jest przekonana, że Iustitia jest głosem większości sędziów. To nie prawda - wytłumaczył mi.
Przed głosowaniem, w Olsztynie było głosowanie w Elblągu i tam też przegrał kandydat Iustitii, a mimo to min. Bodnar powołał właśnie przegranego sędziego. Wywołało to oburzenie sędziów w Elblągu. Miało być przecież inaczej niż za min. Zbigniewa Ziobry, tymczasem min. Bodnar zrobił to samo co Ziobro. Te protesty i krytyka sprawiły, że w Olsztynie min. Bodnar powołał na prezesa Sądu Rejonowego sędziego Krzysztofa Krygielskiego.
Jednak po jeszcze dłuższej przerwie min. Bodnar na prezesa Sądu Okręgowego w Olsztynie powołał sędziego z Iustitii sędziego Rafała Jerkę, mimo że ten przegrał ybory z sędzią Juliuszem Ciejkiem 1 : 2. W wyborach udział wzięło 50 sędziów Sądu Okręgowego w Olsztynie. Sędziowie w wyniku głosowania wskazali trzech kandydatów, a mianowicie: sędziego Juliusza Ciejka (otrzymał 29 głosów poparcia), sędziego Rafała Jerkę (otrzymał 15 głosów poparcia) oraz sędziego Olgierda Dąbrowskiego – Żegalskiego (otrzymał 6 głosów poparcia. Sędzia Ciejek orzekał w sprawie sędziego Juszczyszyna na jego korzyść.
Sędzia Rafał Jerka został powołany na stanowisko Prezesa Sądu Okręgowego w Olsztynie na okres sześciu lat. Pan Sędzia Rafał Jerka zacznie pełnić tę
funkcję z dniem 20 maja 2024 r.
Sędzia Rafał Jerka w dniu 20 lutego 2009 r. został powołany na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Olsztynie, natomiast z dniem 11 lutego 2016 r. objął stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Olsztynie. Obecnie orzeka w VI Wydziale Cywilnym Rodzinnym, a wcześniej orzekał w IV Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.
Sędzia Juszczyszyn chce 1 mln zł za zawieszenie i represje. Pozwał Manowską, Nawackiego i Schaba – informuje OKO.press
Sędzia Paweł Juszczyszyn z Olsztyna złożył precedensowy pozew za blisko 5-letnie represje, które spadły na niego po wykonaniu wyroku TSUE. Pozwał 8 osób, w tym członków nielegalnej Izby Dyscyplinarnej, która go zawiesiła oraz rzeczników dyscyplinarnych Ziobry
To pierwszy taki pozew niezależnego sędziego wobec nominatów władzy PiS za wszystkie represje i szykany, ale też za lekceważenie przez nich orzeczeń sądowych.
Jest już złożony w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Pozew dotyczy ochrony dóbr osobistych. Sędzia Paweł Juszczyszyn z Sądu Rejonowego w Olsztynie – na zdjęciu u góry – pozwał:
– Głównego rzecznika dyscyplinarnego Piotra Schaba i jego dwóch zastępców Michała Lasotę oraz Przemysława Radzika. Za wytaczane wobec niego dyscyplinarki, w tym pierwszą z 2019 roku, która uruchomiła jego zawieszenie.
– Odwołanego niedawno prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie Macieja Nawackiego, który jest też członkiem KRS. Pozwał go za kilka rzeczy. Za odsunięcie go na miesiąc od orzekania w 2019 roku. Za lekceważenie orzeczenia nakazującego przywrócić go do pracy, w czasie gdy był zawieszony przez nielegalną Izbę Dyscyplinarną.
Za karne przeniesienie go w maju 2022 roku z macierzystego wydziału cywilnego do wydziału rodzinnego (gdy sędzia został już odwieszony). I lekceważenie kolejnego orzeczenia nakazującego cofnięcie przeniesienia, bo było ono sprzeczne z prawem.
– Zastępcę rzecznika dyscyplinarnego przy Sądzie Okręgowym w Olsztynie Tomasza Koszewskiego, który również niedawno został odwołany z funkcji wiceprezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie. Jest pozwany za wytaczanie dyscyplinarek sędziemu z powodu stosowania się do prawa europejskiego. Karał go też tzw. wytykami służbowymi.
– Adama Tomczyńskiego i Ryszarda Witkowskiego, byłych członków Izby Dyscyplinarnej. To oni zawiesili sędziego bezterminowo w lutym 2020 roku. Zrobili to, choć wiedzieli, że pełen skład SN w uchwale ze stycznia 2020 roku uznał Izbę za nielegalną. Uchwała obowiązuje wszystkich sędziów SN, oni jej nie zastosowali.
– Małgorzatę Manowską, sędzię na stanowisku I prezesa SN. Za nie wykonywanie orzeczeń nakazujących usunięcie z bazy orzeczeń SN decyzji Izby o zawieszeniu sędziego.
Sędzia Juszczyszyn w pozwie żąda od nich solidarnych przeprosin za naruszenie „dobrego imienia i godności urzędu sędziowskiego poprzez podejmowane w latach 2019-23 działań w celu poniżenia sędziego Pawła Juszczyszyna w oczach opinii publicznej i narażenia go na utratę zaufania potrzebnego do wykonywania zawodu sędziego, w tym za stosowanie bezpodstawnych środków dyscyplinarno-organizacyjnych, łącznie z zawieszeniem go w czynnościach służbowych i utrzymywanie tego stanu pomimo treści wiążących orzeczeń sądowych”.
Oprócz przeprosin sędzia żąda też od nich solidarnie miliona złotych zadośćuczynienia za trwające blisko 5 lat represje, szykany i zarzucanie mu łamania prawa.
Sędzia roszczenie opiera na tym, że wszyscy pozwani dopuścili się wobec niego – jako sędziego – niedozwolonych działań, które skutkowały odsunięciem go na kilka lat od orzekania oraz wytoczeniem mu 11 dyscyplinarek.
(sa)
Skomentuj
Komentuj jako gość