Debata listopad2023 okl

logo flaga polukr

 

 

 

Prosimy Czytelników i Przyjaciół o wpłaty na wydawanie miesięcznika „Debata” i portalu debata.olsztyn.pl. Od Państwa ofiarności zależy dalsze istnienie wolnego słowa na Warmii. Nr konta bankowego Fundacji „Debata”: 26249000050000450013547512. KRS: 0000 337 806. Adres: 11-030 Purda, Patryki 46B

sobota, grudzień 02, 2023
  • Debata
  • Wiadomości
    • Olsztyn
    • Region
    • Polska
    • Świat
    • Urbi et Orbi
    • Kultura
  • Blogi
    • Łukasz Adamski
    • Bogdan Bachmura
    • Mariusz Korejwo
    • Adam Kowalczyk
    • Ks. Jan Rosłan
    • Adam Jerzy Socha
    • Izabela Stackiewicz
    • Bożena Ulewicz
    • Mariusz Korejwo
    • Zbigniew Lis
    • Marian Zdankowski
    • Marek Lewandowski
  • miesięcznik Debata
  • Baza Autorów
  • Kontakt
  • Jesteś tutaj:  
  • Start
  • Wiadomości
  • Polska
  • Na medycynę UWM w Olsztynie może się dostać każdy. Udowodnił to szwedzki dziennikarz

Polska

Na medycynę UWM w Olsztynie może się dostać każdy. Udowodnił to szwedzki dziennikarz

Szczegóły
Opublikowano: niedziela, 12 listopad 2023 16:16

Dziennikarz szwedzkiej gazety "Aftonbladet" zdał bez problemu przez internet egzamin wstępny na Wydział Lekarski Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, a odpowiedzi pomagała mu szukać w Internecie koleżanka. Szwedzka gazeta przeprowadziła tę prowokację, by pokazać, jak braki w szkoleniu medycznym w Europie Wschodniej wpływają na szwedzką opiekę zdrowotną i mogą zagrażać życiu pacjentów. O tym artykule poinformował portal cowzdrowiu.pl.

- Szwedzcy studenci, którzy studiują medycynę w Polsce, powiedzieli nam, że bardzo łatwo dostać się na te studia - mówi Gustaf Tronarp, dziennikarz szwedzkiej gazety "Aftonbladet". A skoro miało być tak łatwo, to szwedzcy dziennikarze postanowili spróbować i przystąpili do egzaminu wstępnego przeprowadzanego zdalnie podczas rozmowy wideo. - Koleżanka ukryła się w pokoju i googlowała odpowiedzi. Pytania były sformułowane w podchwytliwy sposób. Nie były łatwe. Bez oszukiwania by się nie udało - opowiada Gustaf Tronarp. Jednak z oszukiwaniem się udało i szwedzki dziennikarz zdał na olsztyńską medycynę.

Szwedzka gazeta udostępniła w sieci film, na którym widać, jak przedstawiciel Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego potwierdza w rozmowie z reporterem podającym się za przyszłego studenta przez łącze wideo: "Tak, zaliczyłeś!".

Poziom kształcenia

"Aftonbladet"- jak podaje cowzdrowiu.pl - rozmawiała też ze studiującym na tej uczelni Szwedem przedstawionym jako Mattias, którego oceny na świadectwie nie wystarczyły, aby studiować na uczelni medycznej w Szwecji, ale okazały się wystarczające w przypadku UMW
Jak pisze gazeta, student nie miał też problemów z zaliczaniem egzaminów w trakcie studiów, bo bez trudu zdobył "login do chmury z pytaniami egzaminacyjnymi, które okazały się takie same jak w poprzednich latach".

Mattias twierdzi, że na wydziale spotkał studentów, którzy ani razu nie otworzyli podręcznika. Według jego relacji kwestia możliwych oszustw przy zaliczeniach została przedstawiona jednemu z profesorów. Przyszły lekarz otrzymał odpowiedź, że odpowiedzialność leży po stronie studentów.

Student ze Szwecji opisuje też zajęcia praktyczne i wspomina o badaniu nagiej przestraszonej starszej kobiety przez 10 osób lub oglądaniu operacji przez szybę.

Egzaminy online a etyka?

Redakcja Cowzdrowiu.pl skontaktowała się z rzecznikiem Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, Łukaszem Staniszewskim. Ten w odpowiedzi wyjaśnił, że "format egzaminu online został wprowadzony w czasie pandemii ze względu na ograniczenia w podróżowaniu i dobro kandydatów".

"Nie jesteśmy jedyną uczelnią, która przyjęła takie rozwiązania. Egzamin wstępny został zaprojektowany z myślą o kandydatach. Pozwala im ocenić swoją gotowość do rygorystycznych studiów medycznych i określić, czy posiadają niezbędne kwalifikacje i etykę. Zawsze mamy na uwadze, że nie wszyscy podchodzą do testów uczciwie. Oszukiwanie na takim egzaminie jest ostatecznie równoznaczne z oszukiwaniem samego siebie, ponieważ nie oznacza końca procesu ukończenia studiów" - napisał rzecznik uczelni.

Wyjaśnia też, że egzaminy końcowe są podzielone na testy wielokrotnego wyboru, egzaminy praktyczne i ustne, a wynik testu nie jest jedyną oceną wiedzy danego studenta.

W sumie na wydziale lekarskim UWM uczy się 250 studentów z zagranicy, spośród wszystkich 884. Studia w języku angielskim są płatne.

Jak podaje cowzdrowiu.pl, od 2020 r. w Szwecji 27 lekarzy zostało pozbawionych prawa wykonywania zawodu z powodu błędów lekarskich, w tym 10 z nich studiowało m.in. w Polsce lub krajach bałtyckich.

Jest źle a będzie jeszcze gorzej

By uzupełnić braki kadrowe w polskich przychodniach i szpitalach resort zdrowia i edukacji pozwoliły w 2023 roku otworzyć czternaście nowych kierunków lekarskich na uczelniach do tego nieprzygotowanych. Obecnie już 24 szkoły wyższe mogą kształcić przyszłych lekarzy. W kolejnym roku akademickim liczba ta wzrośnie do co najmniej 27.

Tymczasem na czternaście nowych kierunków lekarskich - negatywną opinię Komisji Akredytacyjnej dostało aż dziewięć. Co czwarty kierunek lekarski nie spełnia wymogów. „Będziemy domagać się od nowego rządu natychmiastowego zamknięcia kierunków, które próbują kształcić pomimo negatywnej opinii Komisji Akredytacyjnej” - zapowiada Łukasz Jankowski.

W nowo otwieranych wydziałach lekarskich brakuje kadry, prosektoriów (KUL ma np. wirtualne prosektorium), laboratoriów a nawet księgozbiorów. Zastrzeżenia kontrolerów z PKA budził najczęściej brak odpowiedniej obsady poszczególnych zajęć, co sprawia, że wykładowcami są osoby, które na medycynie się nie znają, a studiować będą tacy, którzy zdali maturę podstawową.

Negatywne oceny otrzymywały w ostatnich kilku latach kierunki lekarskie na: Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. W przypadku Uczelni Łazarskiego aż 14 przedmiotów uzyskało negatywna ocenę, a w przypadku Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie – 8 (jak wymienia PKA przedmioty: immunologia i alergologia oraz immunologia kliniczna powierzone zostały lekarzom chorób wewnętrznych i reumatologom, gastrologię prowadzili lekarze chorób wewnętrznych, zakaźnych i chirurg, a farmakologia z toksykologią, farmakologia kliniczna, farmakologia i ordynowanie produktów leczniczych oraz farmakologia ogólna powierzone lekarzom chorób wewnętrznych).

W 2020 z kolei komisja skontrolowała tylko dwie uczelnie: Uniwersytet Zielonogórski (14 nieprawidłowo obsadzonych przedmiotów, uniwersytet wdrożył zalecenia i w kolejnym roku PKA nie miała zastrzeżeń) oraz Wyższą Szkołę Techniczną w Katowicach, co do której zastrzeżenia budziło niezatrudnienie kadry wskazanej we wniosku o utworzenie kierunku lekarskiego. Jak czytamy w sprawozdaniu PKA: „Na etapie składania wniosku do utworzenia kierunku lekarskiego w kilku przypadkach Uczelnia wskazała innych nauczycieli niż ostatecznie zostali zatrudnieni do prowadzenia zajęć. Nie wskazano wszystkich osób planowanych do prowadzenia zajęć w latach późniejszych, natomiast we wniosku o uruchomienie kierunku zadeklarowano zatrudnienie kadry, która będzie prowadzić zajęcia w całym cyklu kształcenia”.

Brak kadr w ochronie zdrowia jest dyskusyjny.

- Lipcowe dane GUS pokazują, że w Polsce przypada już 3,3 lekarza na 1000 mieszkańców, co jest już bardzo blisko średniej unijnej. Problemem nie do końca jest brak kadr, ale ich niewłaściwe wykorzystanie. Przyjęcie pacjenta w stanie ciężkim to konieczność wypełnienia 15 formularzy, które są zbędne. Zamiast poświęcić ten czas na leczenie, poświęcamy go na biurokrację albo marnujemy go przez zawieszające się komputery czy systemy informatyczne” - mówią lekarze.

Naczelna Izba Lekarska krytykuje otwieranie kierunków lekarskich na kolejnych uczelniach.

Wystąpiła do Komisji Europejskiej z wnioskiem o interpretację obowiązujących w Polsce przepisów dotyczących minimalnych wymogów kształcenia lekarzy. Samorząd ma wątpliwości, czy studia prowadzone przez część uczelni można uznać za w pełni zgodne z wymogami określonymi w unijnej dyrektywie.

Jak wylicza NRL tylko 19 kierunków lekarskich ma status uniwersytetu (tego statusu nie ma: Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie, Uczelnia Łazarskiego w Warszawie, Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach oraz Uczelnia Medyczna im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie).
- Prezydium Naczelnej Rady

Lekarskiej uznało, że zasadne jest w tej sprawie zasięgnąć opinii prawnej właściwych służb Komisji Europejskiej - argumentuje prezes NRL Łukasz Jankowski.

Jak przypomina, samorząd lekarski od dawna apeluje, aby kształcenie przyszłych kadr medycznych odbywało się jedynie w warunkach uniwersyteckich, co jest naszym zdaniem zgodne z regulacjami Unii Europejskiej.

- Wyrażamy obawę, czy forsowane przez rządzących zwiększenie ilości kadr medycznych kosztem możliwego obniżenia jakości kształcenia nie spowoduje braku możliwości uznawania kwalifikacji części polskich lekarzy w innych krajach Unii Europejskiej - komentuje Jankowski.

Tylko w minionym roku resort edukacji i nauki wydał pozwolenia na utworzenie jednolitych studiów magisterskich na kierunku lekarskim dla pięciu ośrodków. Są to:
• Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie – deklaracja rozpoczęcia kształcenia od roku akademickiego 2022/2023,
• Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu – deklaracja rozpoczęcia kształcenia od roku akademickiego 2022/2023,
• Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II w Lublinie – deklaracja rozpoczęcia kształcenia od roku akademickiego 2023/2024,
• Akademia Mazowiecka w Płocku – deklaracja rozpoczęcia kształcenia od roku akademickiego 2023/2024,
• Akademia Kaliska im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego – deklaracja rozpoczęcia kształcenia od roku akademickiego 2023/2024.
Ponadto do uruchomienia wydziału medycznego szykują się Politechnika Wrocławska i Uniwersytet Warszawski oraz wspomniana przez ministra Czarnka, Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa w Nowym Targu.

(na podstawie TVN24, natemat.pl, rynekzdrowia.pl, Dziennik)

Tweet
Pin It
  • Poprzedni artykuł
  • Następny artykuł

Skomentuj

Komentuj jako gość

    0

    Biorą udział w konwersacji

    Komentarze (18)

    • Sortuj - najpierw najstarsze
    • Sortuj - najpierw najnowsze
    • Subskrybuj poprzez e-mail
    Pokaż poprzednie komentarze
    • Gość - Gość

      W odpowiedzi na: Gość - inny gość
      Odnośnik bezpośredni

      „– Lekarz to nie Bóg, to nie władza, pacjent to nie petent ani klient – mówi onkolog dr Janusz Meder”.

      około 2 tygodnie temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - wm

      Odnośnik bezpośredni

      https://www.money.pl/gospodarka/rydzyk-bedzie-ksztalcil-lekarzy-kandydaci-musza-pokazac-kwitek-od-proboszcza-6945995033012992a.html

      około 2 tygodnie temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Gość

      W odpowiedzi na: Gość - wm
      Odnośnik bezpośredni

      W Polsce jest wiele uczelni medycznych, do których przyjmują bez "kwitka od proboszcza",
      toteż, po co pchać się tam, gdzie taki dokument jest wymagany?
      https://www.otouczelnie.pl/szukaj/uczelnia/medyczne

      około 2 tygodnie temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - SZARY

      Odnośnik bezpośredni

      Na potrzeby Szwedów powinni otworzyć kierunek - medycyna pola walki.

      około 2 tygodnie temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Gość

      Odnośnik bezpośredni

      w Chinach po rewolucji kulturalnej uruchomiono półroczne kursy na chirurga.

      około 2 tygodnie temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Gość

      Odnośnik bezpośredni

      Tego nie wiem, ale wiem, że wtedy zaczął się exodus Chińczyków na zagraniczne uczelnie. To był powolny proces prosperity Chin. U nas natomiast nie dosyć, że ogłupia się swoich to jeszcze i zagranicznych. To co dzieje się na UWM to pasuje tylko do ciasnoty umysłu pisowskiego ministra. I nikt z pracowników nie buntuje się? Nikt nie czuje odpowiedzialności za poziom? To już lepiej było za komuny, kiedy ogłupiano wprawdzie na naukach społecznych, ale merytoryczna wiedza była dostępna i wymagana(!).

      około 2 tygodnie temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Gość

      Odnośnik bezpośredni

      No, i teraz stawiają wieżowce, wyłącznie dla świń. https://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-drapacz-chmur-tylko-dla-swin-26-pietrowy-wiezowiec-w-chinach,nId,7132253#crp_state=1

      około 2 tygodnie temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Gość

      Odnośnik bezpośredni

      Wysoki poziom lekarzy w UWM…… teraz już wiemy skąd … te pozwy etc…..

      około 2 tygodnie temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Raport NIK

      Odnośnik bezpośredni

      Raport NIK - 190 miliardów zł z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 i mechanizmy korupcjogenne
      190 mld zł z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 - ekstra budżet rządu, który kiedyś trzeba będzie spłacić

      Chaos, brak jawnych i przejrzystych procedur oraz nieefektywne gospodarowanie środkami publicznymi - tak w skrócie NIK opisuje wydatkowanie ogromnych pieniędzy z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Choć w założeniu środki z Funduszu miały tylko i wyłącznie pomóc w łagodzeniu skutków pandemii, to przy okazji stały się ekstra budżetem w dyspozycji Prezesa Rady Ministrów na finansowanie dowolnie wybranych zadań. ...


      https://psnlin.pl/news,raport-nik-190-miliardow-zl-z-funduszu-przeciwdzialania-covid-19-i-mechanizmy-korupcjogenne,206.html

      około 1 tydzień temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Raport NIK

      Odnośnik bezpośredni

      Raport NIK Covid-19 - 14 zbędnych szpitali tymczasowych za ponad 600 mln zł

      12 września 2023 r. odbyła się konferencja prasowa, na której Najwyższa Izba Kontroli przedstawiła 3 raporty z przeprowadzonych kontroli w obszarach organów państwa, instytucji i służb związanych z pandemią COVID-19.

      Raporty obnażają obraz chaosu i łamania prawa sprzyjającego bezkarnemu działaniu przerażającej zinstytucjonalizowanej patologii marnotrawiącej dorobek Polaków i prowadzącej swoimi działaniami do ogromnej luczby nadmiarowych zgonów. .....

      https://psnlin.pl/news,raport-nik-covid-19-14-zbednych-szpitali-tymczasowych-za-ponad-600-mln-zl,202.html

      około 1 tydzień temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz

    Wyróżnione

    Lubiane

    System komentarzy oparty o Komento

    Komentarze

    Podobno CBA, CBS, Prokuratura i Policja w dniu 13 grudnia odprowadzają z TVP Danutę Holecką... i kto tam teraz będzie obrażał, kłamał i oszukiwał..? W...
    Polska krajem aferzystów?
    3 godzin(y) temu
    Jaki ty głąb jesteś! Polityka celna jest wyłączną kompetencją UE, ergo to że węgiel był sprowadzany w mln ton to tylko zasługa urzędasów nominowanych ...
    "LexWiatraki", pierwsza wrzut...
    5 godzin(y) temu
    Ja, ja, Siemens ist gut: https://antykorupcja.gov.pl/ak/retrospekcje/retro/7141,Afera-Siemensa.html
    "LexWiatraki", pierwsza wrzut...
    5 godzin(y) temu
    Jaki patriota, taka reakcja
    Kolejna akcja obrony miejsca o...
    5 godzin(y) temu
    Taaak, pisowska prawico woli drogą energię i węgiel od Ruskich!
    "LexWiatraki", pierwsza wrzut...
    6 godzin(y) temu
    A polscy robotnicy, zatrudnieni do obsługi, będą odznaczać się kulturą, co najmniej taką jaką posiada @Unkas...
    Kolejna akcja obrony miejsca o...
    7 godzin(y) temu

    Ostatnie blogi

    • Co trzeba zrobić, żeby PiS wygrało kolejne wybory? Zbigniew Lis Wielu Polaków głosujących nie za opozycją, tylko przeciw PiS, nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji ich decyzji oraz z powagi… Zobacz
    • Michał Wypij, Paweł Warot – komentarz osobisty Bogdana Bachmury Bogdan Bachmura Dużo łatwiej o krytykę osób, których nie darzymy sympatią, z którymi jesteśmy w sporze lub konflikcie. Ale tym razem jest… Zobacz
    • Polska racja stanu - refleksje po obejrzeniu "Resetu" Zbigniew Lis Do napisania tego artykułu skłoniły mnie bulwersujące fakty i ujawnione dokumenty, przedstawione podczas emisji serialu dokumentalnego "Reset" w TVP1, który… Zobacz
    • Modlitwa kardynała de Richelieu (komentarz do sprawy Jana Pawła II) Bogdan Bachmura Tyle znanych osób i organizacji zatroskanych o dobre imię Jana Pawła II wzywa i apeluje o natychmiastowe działanie, że z… Zobacz
    • 1

    Najczęściej czytane

    • Wyborcza sporządziła listę osób do zwolnienia z pracy, związanych z PiS
    • Agent Tomek wyspowiadał się "Wyborczej". Liczy, że koalicja 8-gwiazdek go wybroni?
    • Msza święta w intencji kard. Henryka Gulbinowicza
    • Na medycynę UWM w Olsztynie może się dostać każdy. Udowodnił to szwedzki dziennikarz
    • Powyborcza Debatka, czyli polityczne prztyczki i potyczki (nr 11)
    • Polska jako Schizolandia, w listopadowym numerze "Debaty"
    • Myśliwy zastrzelił żołnierza. Komentarz myśliwej, posłanki Pasławskiej
    • Poseł Artur Chojecki nowym szefem okręgu PiS na Warmię i Mazury
    • Jerzy Szmit zawiadamia prokuraturę ws. list proskrypcyjnych Wyborczej
    • Czy gmina Gietrzwałd stała się "republiką bananową"?
    • Sędzia Juszczyszyn wraca do wydziału cywilnego. Prezes Nawacki wykonał wyrok
    • Operatora Term Warmińskich licytuje komornik

    Wiadomości Olsztyn

    • Olsztyn

      • Prof. Chmaj - kontrowersyjny prawnik jest przewodniczącym Rady Uczelni UWM

        Adam Jerzy Socha 2023-11-27 19:45:35

        Przewodniczący Rady Uczelni UWM od dwóch kadencji prof. Marek Chmaj (ur. 1969) co jakiś czas...

      • Nie przegap! Wyjątkowa wystawa „Historia Biblii” w Zajezdni (MOK Olsztyn)!

        2023-11-25 12:12:45

        To historia powstania słowa Bożego, 3500 lat historii Biblii opowiedziane w godzinę. To nietypowa...

      • Stanowisko Konfederacji KP w sprawie tramwaju, fotoradarów i „szubienicy” w Olsztynie

        2023-11-24 18:11:50

        Działacze struktur okręgu nr 35 partii Konfederacja Korony Polskiej, na konferencji prasowej w dniu...

    Wiadomości region

    • Region

      • Kolejna akcja obrony miejsca objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie

        Tadeusz Poźniak, Adam Socha 2023-11-30 12:25:44

        Akcje protestacyjne w obronie tego Świętego Miejsca Objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie przeciwko...

      • W jakich komisjach sejmowych zasiedli posłowie z Warmii i Mazur?

        2023-11-28 13:32:42

        Poseł Janusz Cichoń (KO) został wybrany na przewodniczącego sejmowej komisji finansów publicznych. Był...

      • Poseł Artur Chojecki nowym szefem okręgu PiS na Warmię i Mazury

        2023-11-27 20:31:25

        Szefów okręgów jest tyle ile województw, w tym oddzielnie dla Warszawy, a nie, jak dotychczas 94 –...

    Wiadomości Polska

    • Polska

      • Polska krajem aferzystów?

        Jan Rosłan 2023-11-30 20:02:23

        Liderzy opozycji upublicznili umowę koalicyjną i zadeklarowali, żę chcą Polskę uczynić lepszą, niż ją...

      • "LexWiatraki", pierwsza wrzutka KO i P2050, bo trzeba ratować producenta turbin Siemensa?

        2023-11-30 17:00:24

        Koalicja KO i Polska2050 zgłosiła projekt ustawy ws. zamrożenia cen za energię, którą ma...

      • Prokuratura orzekła, że wyrok TK nie miał nic wspólnego ze śmiercią Izabeli z Pszczyny

        2023-11-29 13:27:55

        Hasło "Ani jednej więcej" od początku było kłamstwem i niejednokrotnie o tym pisaliśmy. Wyrok TK w...

    O debacie

    • O Nas
    • Autorzy
    • Święta Warmia

    Archiwum

    • Archiwum miesięcznika
    • Archiwum IPN

    Polecamy

    • Klub Jagielloński
    • Teologia Polityczna

    Informacje o plikach cookie

    Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.