Tajemnice wiceprezes PSL Urszuli Pasławskiej. Co dla obywateli wynika z nieformalnego związku posłanki ludowców z biznesmenem Markiem Michniewiczem? Czy okazyjne zakupy ośrodków wypoczynkowych poczynione przez Michniewicza na Mazurach mogły mieć związek z funkcjami piastowanymi przez jego partnerkę życicową? Czy były p.o. dyrektora szpitala łącząc funkcję publiczną z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej mógł działać na niekorzyść państwowej placówki?
Co stało się z mariną, która powstała za pieniądze uzyskane z unijnego dofinansowania? W jaki sposób wpływy ludowców w placówkach oświatowych, spółkach komunalnych i instytucjach samorządowych min. na Warmii i Mazurach mogą przekładać się na głosy w wyborach? Powiązania rodzinno-towarzysko-biznesowe w „udzielnych księstwach” PSL-u w „Magazynie śledczym Anity Gargas” w czwartek o 22:25 w TVP1.
W programie przytoczono wątek rozmowy w restauracji Sowa i Przyjaciele, dotyczący działaczy PSL w rządzie Donalda Tuska.
Jacek Krawiec (ówczesny prezes PKN Orlen): Wy macie teraz kogoś, kto jest w kierownictwie PSL, czy nie? Powiedz.
Włodzimierz Karpiński (ówczesny minister skarbu): Urszula Pasławska. Jak ja ją poznałem, ona mówi, że po pierwsze; „ja się z Mikołajem [Budzanowskim] umówiłam, że tłustą spółkę dostanę finansową” (śmiech). Ja na to: „wiesz, nie mamy, nie wiem, co Mikołaj ci przekazywał, ale mi tego nie przekazał, więc ona mówi: „to mój dobry kumpel, ja nie wiem, jak ty będziesz na to patrzył, bo wiesz, ja jestem wice, nie?” Myślę, k...a, o co chodzi? (śmiech). Wyjąłem Google. „Urszula Pasławska”, a tam patrzę, wiceprezes PSL-u (śmiech).
Reporter Magazynu Śledczego rozmawiał z posłanką w Sejmie. Urszula Pasławska do kamery oświadczyła:
„Nie miałam żadnego związku ze sprzedażą, zakupami ośrodka, o które państwo pytacie. Marek Michniewicz, mój partner, prowadzi działalność gospodarczą wiele lat wcześniej zanim mnie poznał, również gdy pełniłam i pełnię funkcje społeczne i publiczne i będzie prowadził nadal jako przedsiębiorca. Ja na to nie mam żadnego wpływu, na jego decyzje ani gospodarcze, ani decyzje, które dotyczyły sprzedaży”.
Twierdzi, że jako wiceminister Skarbu Państwa nie podlegało jej górnictwo tylko ministrowi gospodarki (ośrodek wypoczynkowy DARGIN nabyty przez Michniewicza za 990 tys. złotych należał do spółki zależnej od Jastrzebskiej Spółki Węglowej). Jednak co innego mówi Zarządzenie, nr 43 Ministra Skarbu z 1 sierpnia 2012 roku, które okazał posłance dziennikarz. Wynika z niego, że podlegało jej górnictwo.
Wywiad z Markiem Michniewiczem na stronie Hubertus.wm.pl, w którym informuje on, iż Urszula Pasławska jest jego żoną oraz stwierdzenie księdza Alfreda Borskiego z jego artykułu poświęconego posłance w piśmie NaszInformator, parafii ewangelickiej, do której należy Pasławska, iż Marek Michniewicz i Urszula Pasławska są małżeństwem i mają dziecko, posłanka skwitowała:
„Ja mogę mówić o tekstach, które ja autoryzuję lub pan Marek, mój partner, autoryzuje. Trudno jest zapanować nad wszystkimi tekstami. Ja nie monitoruję tych tekstów na mój temat. Natomiast jeszcze raz powtarzam, nigdy nie byłam mężatką”.
TUTAJ LINK DO MAGAZYNU śLEDCZEGO
Dodam, iż 20 października CBA wystąpiło do NBP o wydanie dokumentacji dotyczącej sprzedaży ośrodka wczasowego GUZIANKA bezprzetargowo, po obniżeniu ceny o 50%. Ja do tej pory nie uzyskałem z NBP odpowiedzi na moje pytania.
O pani poseł Urszuli Pasławskiej, która zapowiedziała pozwanie mnie do sądu, pisałem w tych artykułach:
KS. BORSKI: PASŁAWSKA JEST ŻONĄ MICHNIEWICZA
JAK MICHNIEWICZ ZDOBYŁ MAJĄTEK
PISMO PRZEDPROCESOWE PASŁAWSKIEJ
Adam Socha
Z Biuro Poselskiego Urszuli Pasławskiej media otrzymały poniższy komunikat:
"Posłanka Urszula Pasławska (PSL - KP) od dziś (14.11) jest przewodniczącą sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Za jej kandydaturą głosowali wszyscy posłowie z komisji.
Komisja Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa jest jedną z najważniejszych w Sejmie. Zajmuje się szeroko pojętymi sprawami ochrony środowiska i klimatu, geologią, leśnictwem oraz gospodarką leśną. Opiniuje rządowe projekty, może też wystąpić z własną inicjatywą ustawodawczą. Nowa przewodnicząca zapowiada, że w nowej kadencji komisja będzie pracować wyjątkowo aktywnie.
- Przed nami wiele wyzwań związanych z ochroną klimatu, powolnym odchodzeniem od coraz droższego prądu z węgla na rzecz czystej i taniej energii odnawialnej. Należy też zintensyfikować działania nad ochroną wód, rzek i jezior oraz lasów państwowych - mówi Urszula Pasławska. - Zadbam jednak nie tylko o merytoryczną jakość pracy komisji, ale także o dobre standardy debaty parlamentarnej. W atmosferze wzajemnego szacunku będziemy wypracowywać rozwiązania najlepsze dla Polski i Polaków".
Skomentuj
Komentuj jako gość