Debata marzec2023 okl

logo flaga polukr

 

 

 

Prosimy Czytelników i Przyjaciół o wpłaty na wydawanie miesięcznika „Debata” i portalu debata.olsztyn.pl. Od Państwa ofiarności zależy dalsze istnienie wolnego słowa na Warmii. Nr konta bankowego Fundacji „Debata”: 26249000050000450013547512. KRS: 0000 337 806. Adres: 10-686 Olsztyn, ul. Boenigka 10/26.

wtorek, marzec 21, 2023
  • Debata
  • Wiadomości
    • Olsztyn
    • Region
    • Polska
    • Świat
    • Urbi et Orbi
    • Kultura
  • Blogi
    • Łukasz Adamski
    • Bogdan Bachmura
    • Mariusz Korejwo
    • Adam Kowalczyk
    • Ks. Jan Rosłan
    • Adam Jerzy Socha
    • Izabela Stackiewicz
    • Bożena Ulewicz
    • Mariusz Korejwo
    • Zbigniew Lis
    • Marian Zdankowski
    • Marek Lewandowski
  • miesięcznik Debata
  • Baza Autorów
  • Kontakt
  • Jesteś tutaj:  
  • Start
  • Wiadomości
  • Polska
  • „Czy podatki mogą i powinny być sprawiedliwe?”. Zapraszamy na debatę 24.04.

Polska

„Czy podatki mogą i powinny być sprawiedliwe?”. Zapraszamy na debatę 24.04.

Szczegóły
Opublikowano: środa, 19 kwiecień 2017 14:18

Posłowie należący do Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego przygotowali rewolucyjne zmiany w polskim systemie podatkowym. Zakłada on likwidację takich danin jak PIT, ZUS, składki zdrowotnej i składki na Fundusz Pracy. Co Parlamentarny Zespół proponuje w zamian? Jakie skutki dla naszych kieszeni i budżetu państwa mogą przynieść nowe podatki?

Na te pytania postaramy się się odpowiedzieć podczas czwartego spotkania z cyklu „Debata z Debatą”, zatytułowanego „Czy podatki mogą i powinny być sprawiedliwe?”, na które zapraszamy do „Książnicy Polskiej” pl. Jana Pawła II 2/3, do salonu literackiego na I piętrze, w poniedziałek 24 kwietnia 2017 r. o godz. 17.30.
Organizator: Fundacja „Debata” i Książnica Polska
Spotkanie poprowadzi red. Bogdan Bachmura

Udział w debacie wezmą:
Adam Abramowicz, poseł PiS, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego.
Janusz Cichoń, poseł PO, były wiceminister finansów.
Wiesław Łubiński, kanclerz Loży Olsztyńskiej BCC.
Ryszard Małkiewicz, doradca podatkowy, wiceprzewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych.

Przeczytaj fragment wywiadu z posłem Adamem Abramowiczem w polityka.pl.

Abramowicz: Chcemy szybko doganiać Zachód, więc wzrost pensji to naturalny krok. "Dzięki naszym zmianom wzrosną o ok. 25 procent"

wPolityce.pl: Panie Pośle, projekt zmian w systemie podatkowym, który zostanie jutro zaprezentowany, trzeba przyznać, brzmi wyjątkowo miło dla uszu Polaków. Najprościej mówiąc, chodzi o to, aby podwyższyć pracownikom pensje o ok. 25 proc.?

Adam Abramowicz, PiS: To zmiana, która idzie w kilku kierunkach. Proszę zauważyć, że obecne pozapłacowe koszty pracy, które wynoszą ponad 60 proc., ograniczają wynagrodzenia pracowników i trzeba to zmienić. Dlatego autorzy projektu, czyli oprócz Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego, to także Koalicja „Polacy na rzecz sprawiedliwych podatków”, w skład której wchodzą ZPP, Centrum Adam Smitha, Fundacja Klub Jagielloński, Fundacja Klub Ronina, Forum na Rzecz Wolności i Rozwoju, Polskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców, Kongregacja Przemysłowo-Handlowa i Stowarzyszenie 3PL, proponują jeden podatek od funduszu płac w wysokości 25 proc. Jest on prosty i obejmuje wszystkie wypłaty, także z umowy zlecenia, jak i umowy o dzieło. Ta różnica pomiędzy dzisiejszymi kosztami 60-procentowymi, a proponowanymi przez nas 25, chcemy zostawić w kieszeni pracowników poprzez zakaz umów zmieniających przez rok. Pracodawca nie będzie mógł zmienić umowy, więc brutto pozostaje bez zmian, czyli netto dla pracowników skoczy w górę właśnie o te 25 proc.
Ale to zmiana, które nie dotyczy samych pracowników?
To zmiana, które idzie w kilku kierunkach. Zysk dla pracowników to jedno, ale proponujemy też obniżenie składki ZUS dla przedsiębiorców i to bardzo znaczące, bo do 550 zł. Dzisiaj jak się rozmawia z właścicielami firm, to ryczałtowy ZUS o dużej wysokości jest wymieniany jako główna przeszkoda w działalności gospodarczej. Przedstawiamy więc podwyżkę dla pracowników i obniżkę ZUS-u dla przedsiębiorców.
Oznacza to spadek dochodów dla państwa? Skąd wiec wziąć pieniądze na ten ubytek?
Trzeba go znaleźć po drugiej stronie, czyli we wpływach. Proponujemy reformę podatku dochodowego, dokonując jego zamiany na przychodowy, czyli na taki podatek, od którego nie będzie można odliczać kosztów. Z naszych wyliczeń wynika, po otrzymaniu danych z Ministerstwa Finansów i ZUS, że średnia stawka CIT wyniosłaby 1,5 proc., a w PIT średnio 3,6 proc. Ale dla handlu, który jest wyjątkowo wrażliwym obszarem, stawka tutaj pozostaje taka sama jak w CIT. Mamy to wyliczone, to się bilansuje.
Czyli nie ma żadnej mowy o tym, że ta zmiana w kosztach pracy pociągnęłaby jakiekolwiek podwyżki podatkowe w innych obszarach?
To nie jest zmiana, która zakłada podwyżki. To nic innego jak wprowadzenie zasady, że podatek ma być sprawiedliwy, równy i powszechny. Dzisiejsza sytuacja jest taka, że część przedsiębiorców podatki płaci i jak to pokazują dane z Ministerstwa Finansów, są to głównie małe i średnie firmy. Natomiast duże korporacje mają po prostu sposoby na to, żeby tego podatku unikać. Dziś do budżetu w ramach CIT wpływa 29 mld zł, więc jak porównamy to z obrotami tej części gospodarki, to okazuje się, że są to naprawdę małe pieniądze. W przypadku naszej reformy, ta powszechność spowoduje, że uzyskamy efekt fiskalny, taki jak w gospodarce.
To jednak niejedyny zysk dla przedsiębiorców. Nie będą musieli już walczyć, tak jak dzisiaj, prowadzić tej gry pomiędzy swoimi firmami a urzędem skarbowym – czy dany koszt jest nim, czy też nie? To jest skomplikowane, bo np. urząd skarbowy wyrzucił z kosztów jednej firmie strzyżenie trawnika od strony podwórka, ale zaliczył w nie ścięcie tego trawnika od strony ulicy. Tak to się mniej więcej odbywa… Poza tym, przedsiębiorcy mając dzisiaj taki system, starają się, by te koszty nie były średnio ograniczane, zwłaszcza jeśli są one później jakoś transferowane do swoich prywatnych kieszeni. Poza tym, osoby które musiały zajmować się rozliczaniem tego dość skomplikowanego podatku dochodowego, będą mogły teraz na przykład skupić się na wyłudzeniach w VAT.
Wróciłbym do kwestii umowy zlecenia i umowy o dzieło. Czy proponowana przez państwo zmiana zakłada wprowadzenie we wszystkich tych formach zatrudnienia ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego?
Ta kwestia pozostaje już w gestii ZUS-u i Ministerstwa Finansów. My proponujemy 25 proc. podatek od każdej wypłaconej złotówki, ale przypomnę, że nie będzie tutaj wzrostu, ponieważ umowy zlecenia są już „ozusowane”.
Dyskusja na temat jednolitej daniny wciąż trwa i na pewno będzie wciąż trwała. Nie ma wątpliwości, że system podatkowy trzeba w Polsce zmienić, bo jest najzwyczajniej nieefektywny, demotywuje do pracy, a przede wszystkim jest bardzo skomplikowany. Proszę zwrócić uwagę, że to nie jest projekt rządowy, ani nawet klubowy Prawa i Sprawiedliwości, ale Zespołu Parlamentarnego na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego oraz Koalicji „Polacy na rzecz sprawiedliwych podatków”. To nasza pomoc we wskazaniu rządowi najlepszego wariantu, który będzie dodatkowo promował wysokomarżowe przedsięwzięcia, a wysokomarżowe to przecież także innowacyjne i nowoczesne, czyli te, na których tak zależy wicepremierowi Mateuszowi Morawieckiemu.


Tweet
Pin It
  • Poprzedni artykuł
  • Następny artykuł

Skomentuj

Komentuj jako gość

    0

    Biorą udział w konwersacji

    Komentarze (9)

    • Sortuj - najpierw najstarsze
    • Sortuj - najpierw najnowsze
    • Subskrybuj poprzez e-mail
    • Gość - Gość

      Odnośnik bezpośredni

      To koniec serialu o naszych wrogach i przyjaciołach? Rozumiem, że są kłopoty z zakwalifikowaniem Litwy, Białorusi, Słowacji, Czech i wolimy tematu nie ruszać. Dobra decyzja, bo co by to było, gdyba z kolejności wpadł Izrael lub Stany Zjednoczone, a nie daj Bóg, Watykan. Taż to mogłoby naruszyć naszą rację stanu.

      około 5 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Gość

      Odnośnik bezpośredni

      Zanosi się na twórczą dyskusję bo główną tezę dyskusji trzeba dopiero zdefiniować („sprawiedliwy podatek”) następnie przeprowadzić normowanie („powinien być sprawiedliwy”) bo przecież nikt nie wątpi, że powinien, jeśli już będziemy wiedzieć co to oznacza. Jest tu jednak zasadnicza trudność.
      Największa ironia naszych czasów to nazwa partii rządzącej: Prawo i Sprawiedliwość. Czy nikomu nie daje to do myślenia? Przecież to czysta iluzja w porównaniu z tym, jak władza opanowana przez tę partię postępuje. I co tu więcej mówić. Wystarczą nam dwie „pigułki prawdy”: nazwa i model praktyczny.
      PS. Oglądałem triumfalny wjazd Tuska do Warszawy. Aida to przeżytek. Tusk będzie kiedyś wart Łuku Triumfalnego na trasie Dworzec - Prokuratura. Nawet bardziej niż dowolne popiersie na placu przed Pałacem Prezydenckim. Widać, że przyłożył się i podgrzał wodę w kranie – jest gorąca. Wygląda na to że jest zdecydowany utrzymać temperaturę...

      około 5 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - inny gość

      Odnośnik bezpośredni

      W tym roku zwiększono mi emeryturę o 8 złotych miesięcznie i nie mogę zdecydować się na co je wydać. Czy warto inwestować w złoto?

      około 5 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - EWA

      Odnośnik bezpośredni

      Po pierwsze - dotychczasowe zmiany prawa podatkowego oraz emerytalnego wykluczają jakiekolwiek zaufanie do państwa.
      Jaki jest cel proponowanej reformy?????
      Jeśli polityk mówi, że robi coś "dla obywatela", to obywatel zaczyna się bać. Nieznane w szczegółach proponowane zmiany są kolejnym podejściem do podatku "jednolitego', którego stosowanie ma cel, żeby "nie widziały gały, gdzie się pieniądze podziały".
      Oczywiście, należałoby jeszcze poruszyć takie zagadnienia, jak: na co państwo wydaje nasze podatki, jak będą finansowane emerytury itd.
      Poza tym nie wiem, jak liczony jest PKB.

      Śmieszy mnie również postulat podatku sprawiedliwego i powszechnego. Czyżby miały zniknąć przywileje? Czyżby rolnicy mieliby być obłożeni sprawiedliwym i powszechnym podatkiem? Serio????
      Swego czasu w Gazecie Prawnej autor jednego z artykułów wycenił koszt przywilejów na 30 mld zł rocznie.

      Poza tym - jeśli za podatkiem opowiadają się przedstawiciele biznesu, którzy "patriotycznie" zatrudniają (lub chcą zatrudnić) tańszych od Polaków Ukraińców , to mogę przypuszczać, że rzeczeni przedstawiciele biznesu mają na myśli zwiększenie swoich zysków kosztem polskich pracowników.

      Inny Gościu - w sprawie "podwyżek" emerytury - jedziemy na jednym wózku. Politycy robią, co mogą, żeby spłaszczyć emerytury, począwszy od czasu skandalicznej "jednorazowej waloryzacji" kwotowej, którą wsparł nasz najmądrzejszy, niezależny Trybunał Konstytucyjny ( dla rozrywki można sobie przeczytać uzasadnienie do orzeczenia).

      około 5 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Gość

      Odnośnik bezpośredni

      W sejmie pomysł wczoraj zakwalifikowano: „ad kosz”. Będziecie dyskutować o Inflantach? Wrzućcie sobie raczej temat o aborcji – nie będzie przynajmniej nudno.
      http://biznes.onet.pl/podatki/wiadomosci/podatek-od-przychodu-propozycja-zmian-w-systemie-podatkowym/szw8vt

      około 5 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - EWA

      Odnośnik bezpośredni

      Gościu - Gościu

      czy wyrzucą, czy nie wyrzucą - jedno jest pewne - temat wróci w kolejnym wcieleniu.
      Po drugie - spłaszczanie emerytur z dążeniem do obniżenia jest widoczne gołym okiem.
      Po trzecie - to państwo nie było i nie jest w stanie wprowadzić stabilnych praw, tylko kombinuje w zależności od tego, ile chce pieniędzy od obywateli na zmarnowanie. Zatem wiarygodność władz jest żadna, niezależnie od tego, która partia rządzi.

      A zatem - czekamy na kolejną odsłonę.

      około 5 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - xxxx

      Odnośnik bezpośredni

      Sprawa opłaty za pracę, płaconych podatków jest „stara jak świat”. Pytanie: czy równo znaczy sprawiedliwie, przypowieść o robotnikach winnicy liczą sobie tysiące lat i ciągle nie mają jednoznacznych odpowiedzi. Polacy w tej kwestii mają pojęcie mocno „zmanierowane” dokonane przez system który już odszedł. System ten przekazywał system myślenia z uporem godnym lepszej sprawy który wynikał z „aktualnej sytuacji materialnej społeczeństwa”. Sytuacja ta była bardzo kiepska zatem i pojęcie „urawniłowki” i pojęcie „rozwoju poprzez pracę”. To ten system wyprodukował pojęcie „kury domowej” czyli kobiety która poświęcając się sprawom wychowania i przekazania systemu wartości swojemu potomstwu była szydzona, traktowana jako pasożyt i najogólniej ujmując jako jednostka bezwartościowa. Powodem sytuacji była oczywista oczywistość, z jednej pensji wyżyć się nie dało. Należało stworzyć „atmosferę” oddania się pracy na rzecz społeczeństwa. I taką „atmosferę” wytwarzano. Urawniłowka oraz brak jakiejkolwiek akumulacji środków wymuszały płacenie dość wysokich emerytur i w większości „równych sobie”. Pod pojęciem wysokich emerytur należy rozumieć ich wysokość zbliżoną do ostatnich zarobków (a nawet większą bowiem emerytura była powiększana o dopłaty za „medale i odznaczenia chlebowe”, wypłacone wysokie odprawy i premie etc.). Ta „wysoka” emerytura zabezpieczała jedynie najpilniejsze potrzeby życiowe w tym wystarczała na kupno żywności. O tym trzeba pamiętać. Czy jest to system sprawiedliwy? Nie, nie jest. Dowody pominę. Czy społeczeństwo stać na wypłatę wysokich emerytur i rent? Nie, nie stać. Jakiekolwiek oczekiwania i obiecanki wyborcze są zwykłą ściemą. Dowody pominę.
      Może za to przytoczę kilka Case Study z prawdziwej rzeczywistości i to rodem ze społeczeństw które „mają doświadczenie” i wiedzę o mature democracy, o społeczeństwie.
      Wysokość podatków, o tym problemie słyszę bezustanny bełkot, zwłaszcza o ich najwyższych progach. W latach 1974-76 płaciłem podatki na rzecz Królestwa Holandii. Otrzymałem pensję przysługującą absolwentom holenderskich uczelni wyższych i po raz pierwszy w życiu spotkałem się z pojęciem podatku. (w Polsce w owym czasie wynagrodzenia zawsze było netto, co sprawiało kłopot z odpowiedzą na częste pytanie: ile procent podatku płaciłeś w Polsce). Otóż w owym okresie od zarobków powyżej 146 tys. guldenów (103 guldeny równało się 100 zachodnioniemieckim markom) płaciło się stawkę (sic!!!!) 72 % od dochodów brutto. W tym czasie w Szwecji ściągano aż 76 % zarobków brutto. Jak wysoką była kwota 146 tys guldenów. Osiągali ją właściciele warsztatów samochodowych, większego zakładu fryzjerskiego, rolnicy posiadający około 30 ha ziemi, profesorowie, lekarze, prawnicy. A więc spora część społeczeństwa. Nikt nie zadawał sobie pytania: może czas ograniczyć dochody?, zmniejszyć zakres produkcji lub usług?. Takimi „rozwiązaniami” straszą nas nasi przedsiębiorcy i usługodawcy strasząc podwyżkami opłat. Bezpodstawnie. Wysoce progresywny podatek (IIT) występuje w USA i co ważne, progresja zaczyna się niemalże „od zera”, bowiem dochody np. singla są wysoko opodatkowane już od pierwszego zarobionego dolara. A co z emeryturami w tychże USA?. Średnia emerytura dla 85% amerykanów którzy ukończyli 65 lat życia (na emeryturę w USA można przejść po ukończeniu 62 lat, jest ona o 20% niższa) za 2017 rok wynosi 1360 USD?. Dużo to czy mało?. Donald Trump wielokrotnie w swojej kampanii wyborczej przywoływał fakt wysokości kosztów najmu mieszkania dwupokojowego za 1500 USD miesięcznie. To dużo wyjaśnia. Ale mamy zdjęcia naszych znajomych, kuzynów, przyjaciół mieszkających w USA w swoich własnych domach. Trzeba tutaj posiadać wiedzę że w dzielnicy z przewagą „białych” za domek 150 m2 zapłacimy rocznie Property Tax w wysokości co najmniej 12 000 USD czyli 1000 USD miesięcznie. Zatem istnieje konieczność posiadania dwóch takich domków, w jednym mieszkamy a drugi rentujemy. Jest jeszcze program 401k, ale musieliśmy nań odkładać co najmniej 20 lat jeśli planujemy pożyć 10 lat na emeryturce. Nauczyciele mają jeszcze dodatkowy program, 408k w którym mogą odłożyć 20 tys. USD rocznie bez płacenia podatku od tej kwoty pod warunkiem ze zaczną zeń korzystać w 62 roku życia.
      Co mam daja w/w Case Study? Ano tyle, że nie mamy bladego nawet pojęcia windując nasze oczekiwania co do wysokości emerytur czy podatków. Budzi moje politowanie podnoszona przez siły polityczne próba „ulżenia obywatelom” poprzez obniżkę podatków czy podwyżkę świadczeń emerytalnych w tym obniżenie składek ZUS czy ubezpieczenia zdrowotnego. Nie pytam już: kto za to zapłaci?
      W artykule przytoczono taką wypowiedź. „Skąd wiec wziąć pieniądze na ten ubytek?
      Trzeba go znaleźć po drugiej stronie, czyli we wpływach. Proponujemy reformę podatku dochodowego, dokonując jego zamiany na przychodowy, czyli na taki podatek, od którego nie będzie można odliczać kosztów”. Pospolity bełkot. Zwiększenie wpływów najlepiej wychodzi „na papierze”. Podatek przychodowy posiada jedna wadę która go dyskwalifikuje: nierówna rentowność gałęzi gospodarki w tym rolnictwa w szczególności. (pominę biadolenia na temat wysokości KRUS bowiem oznacza ono kompletną ignorancję w kwestii ekonomiki rolnej).
      Czy system podatkowy może być sprawiedliwy? Może, ale jego wprowadzenie wymaga posiadania dużej wiedzy, odrzucenia wszelakiego populizmu i posiadania pewnego poziomu zamożności w społeczeństwie. Gołodupcom nie da się zaproponować ambitnego planu gospodarczego ponieważ oni „tylko chcą mieć i nie myślą aby dać”. Pozdrawiam

      około 5 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Gość

      W odpowiedzi na: Gość - xxxx
      Odnośnik bezpośredni

      bełkot

      około 5 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Gość

      W odpowiedzi na: Gość - Gość
      Odnośnik bezpośredni

      „kazik”, jesteś uniwersalnym facetem. W takim temacie też potrafisz? Wiem, nie zrozumiałeś i to Cię wkur...

      około 5 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz

    Wyróżnione

    Lubiane

    System komentarzy oparty o Komento

    Komentarze

    Może mógłby Pan przyłączyć się do księdza z Sieradza?
    https://deon.pl/kosciol/zdemolowany-kosciol-zniszczone-witraze-proboszcz-to-efekt-nagonki-na-j...
    Modlitwa kardynała de Richelie...
    14 minut(y) temu
    Tytuł nie jest przypadkowy. Ja zaczerpnąłem go z powieści Hanny Malewskiej a ona z listu Św. Pawła do Koryntian (Przemija bowiem postać tego świata (1...
    Przemija postać świata*
    6 godzin(y) temu
    Nie mogę. Nie czuję się upoważniony do reprezentowania Kościoła -ani naszego ani Cerkwi Prawosławnej - to jest kościół ortodoksyjny a nie protestancki...
    Przemija postać świata*
    7 godzin(y) temu
    Artykuł podpisałem, to chyba wystarczy. Pomyliłem się co do Rosji, nie tylko ja zresztą. Rosjanie, jak zresztą każdy, podejmują decyzje zgodnie ze swo...
    Przemija postać świata*
    7 godzin(y) temu
    miasto szubrawców, kapusiów i ich pomiotów
    Ile kosztowała filmowa propaga...
    8 godzin(y) temu
    "JPRDL
    Słyszeliście co on powiedział?".

    https://twitter.com/szef_dywizji/status/1637789312358948866?cxt=HHwWhICxwfiszLotAAAA
    T.Krzyżak: Dokumenty nie pozwa...
    9 godzin(y) temu

    Ostatnie blogi

    • Modlitwa kardynała de Richelieu Bogdan Bachmura Tyle znanych osób i organizacji zatroskanych o dobre imię Jana Pawła II wzywa i apeluje o natychmiastowe działanie, że z… Zobacz
    • Nienasycenie Adam Kowalczyk Na początku istnienia Rosji, a właściwie Moskwy, niewiele wskazywało na to, że stanie się ziemią ludzi nienasyconych. Ludzi, których mózgi… Zobacz
    • Suwerenność na miarę naszych możliwości Bogdan Bachmura Parafrazując Winstona Churchilla można powiedzieć, że jeszcze nigdy tak niewielu, nie zawdzięczało tak wiele, tak niewielkim pieniądzom. Wysokość kwoty o… Zobacz
    • Bezpieczeństwo na Wschodzie Adam Kowalczyk Pół roku temu pisałem o podniesionym przez Marka Budzisza temacie sojuszu, a nawet federacji z Ukrainą. To o czym pisał… Zobacz
    • 1

    Najczęściej czytane

    • Uchwała Sejmu w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II
    • Prowokacja rosyjskiego ambasadora i "polskich patriotów" w Pieniężnie
    • Łajba "Olsztyn" tonie, a "kapitan" szykuje się do ucieczki
    • Wójt Gietrzwałdu zaatakował lidera komitetu referendalnego. Oświadczenie Jacka Wiącka
    • Olsztyńskie Wodociągi nie uzyskały zgody na nowe taryfy. Grożą upadłością
    • "Wójt mija się z prawdą i manipuluje mieszkańcami Gietrzwałdu". Sprostowanie wywiadu z J.Kasprowiczem
    • Kim jest Marek Żejmo (autor książki "Liderzy podziemia Solidarności")? (cz.2)
    • Polecamy lutowy numer miesięcznika "Debata"
    • Ks. K. Paczos: "Czy Kościół umiera?" Zapis audio wykładu w Olsztynie
    • Holenderska gazeta zastanawia się, czy olsztyńskie "szubienice" wytrzymają atak polskich ikonoklastów?
    • Debatka czyli polityczne prztyczki i potyczki (3)
    • "Prezydencie Olsztyna, pracownicy nie najedzą się pana tramwajami i betonem"

    Wiadomości Olsztyn

    • Olsztyn

      • Zapraszamy 21 marca na XIII Koncert Charytatywny „Wspieramy Stypendium im. Marcina Antonowicza”

        2023-03-20 18:39:40

        Koncert tradycyjnie odbędzie się w III LO w Olsztynie przy ul. Sybiraków 3. we wtorek 21 marca...

      • Ile kosztowała filmowa propaganda sukcesu Piotra Grzymowicza?

        2023-03-20 17:45:34

        Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz pochwalił się swoimi sukcesami za ostatnie 3 lata, w formie...

      • Kula w łeb od Xawerego Dunikowskiego

        Bogdan Bachmura 2023-03-15 21:23:41

        Gdy piszę te słowa Rosja gromadzi swoje wojska na wschodzie Ukrainy i w rocznicę rozpoczęcia wojny...

    Wiadomości region

    • Region

      • Debatka czyli polityczne prztyczki i potyczki (3)

        2023-03-04 23:03:41

         Rubryka nie całkiem poważna, poświęcona polityczkom i politykom z Warmii i Mazur lub goszczącym na...

      • Marszałek ogłosił konkurs na dyrektora Teatru Jaracza. Zb. Brzoza nie będzie startował

        2023-03-01 05:20:43

        Władze województwa zdecydowały o rozpisaniu konkursu na dyrektora dla teatru w Olsztynie i...

      • Odpowiedzi wójta Gietrzwałdu na pytania dotyczące Centrum Dystrybucyjnego LIDLA

        2023-02-28 18:09:45

        Na pytania wysłane 18 stycznia dotyczące planowanej inwestycji, budowy Centrum Dystrybucyjnego LIDLA...

    Wiadomości Polska

    • Polska

      • Wyborcza: Tylko wspólna, wielka lista opozycji wygra z PiS

        2023-03-20 10:48:38

        Opozycja ma tylko jedną opcję, by rządzić po jesiennych wyborach - tak wynika z sondażu Kantar...

      • Raport Krytyki Politycznej: Wyborcy PiS są bardziej zmobilizowani i radośni. Wyborcy KO są przygnębieni i fanatyczni

        2023-03-19 18:39:46

        Krytyka Polityczna opublikowała raport z badań preferencji wyborczych, przeprowadzonych przez...

      • Czy kard. Wojtyła krył ks. Sadusia?

        2023-03-19 18:00:26

        Na podstawie dokumentów IPN nie da się postawić tezy, że kardynał Karol Wojtyła ukrywał za granicą...

    O debacie

    • O Nas
    • Autorzy
    • Święta Warmia

    Archiwum

    • Archiwum miesięcznika
    • Archiwum IPN

    Polecamy

    • Klub Jagielloński
    • Teologia Polityczna

    Informacje o plikach cookie

    Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.