logodebata

Wspomóż jedyny portal na Warmii i Mazurach, który nie boi się publikować prawdy o politykach i jest za to ciągany po sądach. Nigdy, przez 18 lat istnienia, nie dostaliśmy 1 grosza dotacji publicznej. Redaktorzy i autorzy są wolontariuszami. Nr konta bankowego Fundacji „Debata”: 26249000050000450013547512. KRS: 0000337806. Adres: 11-030 Purda, Patryki 46B

poniedziałek, czerwiec 15, 2026
  • Debata
  • Wiadomości
    • Olsztyn
    • Region
    • Polska
    • Świat
    • Urbi et Orbi
    • Kultura
  • Blogi
    • Łukasz Adamski
    • Bogdan Bachmura
    • Mariusz Korejwo
    • Adam Kowalczyk
    • Ks. Jan Rosłan
    • Adam Jerzy Socha
    • Izabela Stackiewicz
    • Bożena Ulewicz
    • Mariusz Korejwo
    • Zbigniew Lis
    • Marian Zdankowski
    • Marek Lewandowski
  • miesięcznik Debata
  • Baza Autorów
  • Kontakt
  • Jesteś tutaj:  
  • Start
  • Wiadomości
  • Polska
  • W USA wygrała demokracja, czyli Donald Trump

Polska

W USA wygrała demokracja, czyli Donald Trump

Szczegóły
Opublikowano: środa, 09 listopad 2016 07:54

Wybory w USA wygrał kandydat ludu, suwerena. Donald Trump sam wystartował, sam się wypromował. Nie był kandydatem republikanów, w przeciwieństwie do Hillary Clinton, który była kandydatką demokratów i emanacją amerykańskich, liberalnych elit. Kto oglądał serial "House of Cards" dostrzegał podobieństwo pary bohaterów do pary Hillary i Billa Clintonów. Każdy chyba, kto ten serial oglądał pytał, kiedy ten dumny i wolny naród się obudzi i przegoni tę odrażającą parę, ogarniętą żądzą władzy? W realu zobaczyliśmy jak "We, people", to zrobili. "We, people" dali też władzę republikanom w obu izbach parlamentu. Chyba powstrzyma to triumfalny pochód przez kraje euroatlantyckie poprawności politycznej. Co to oznacza dla Polski? Musimy liczyć na siebie, zakończyć wyniszczającą wojnę domowę. God bless America! Boże błogosław Polskę!

Adam Socha

Godz. 9.00 naszego czasu Donald Trump ogłosił oficjalnie swoje zwycięstwo, wcześniej o 8. 30 Hillary Clinton zadzwoniła do Donalda Trumpa i przyznała się do porażki. Donald Trum został 45 prezydentem USA.

Donald Trump wygosił pierwsze przemówienie jako prezydent-elekt:

- Zadzwoniła do mnie sekretarz Hillary Clinton pogratulowała nam zwycięstwa. A ja jej pogratulowałem bardzo twardej kampanii. Hillary bardzo długo pracowała. Jesteśmy jej winni wdzięczność za jej służbę. Czas, by Ameryka zagoiła rany podziałów, czas byśmy się zjednoczyli. Deklaruję, że będę prezydentem całej Ameryki. Dla mnie jest to niezywkle ważne. Tym, którzy nie popierali mnie, dekalaruję, że będę korzystał z waszego wsparcia, by zjednoczyć nasz wspaniały kraj. Nasza kampania była wielkim ruchem społecznym składającym się z ciężko pracujących ludzi. Ruch składający się z ludzi różnych ras, chcących przekonać, by nasz rząd służył narodowi. Rozpoczniemy odbudowę amerykańskiego marzenia!

— zadeklarował.

- Chcę zrealizować niewykorzystane szanse. Każdy Amerykanin będzie miał możliwość realizowania swego potencjału. Będziemy mieć takie marzenia i takie pragnienia, które będzie można zrealizować. Odbudujemy infrastukturę. I stanie się to najwspanialszym dziełem. Zajmiemy się też naszymi wspaniałymi weteranami.

Z ust Donalda Trumpa padły też ważne slowa:

- Będziemy współpracować z wszyskimi krajami, które będą chciały współpracowaćz nami. Będziemy chcieli współpracować dobrze ze wszystkimi narodami. Będziemy szukać porozumienia.

— powiedział 45. prezydent USA. Po czym podziękował swojej rodzinie i wspópracownikom.

Czytaj komentarz Łukasza Adamskiego z portalu wpolityce.pl

Wygrała wściekłość Amerykanów

Koniec. Donald Trump pokonał Hillary Clinton w wyścigu do Białego Domu. Ta noc była horrorem, który pewnie jeszcze potrwa wiele godzin. A może dni, miesiące albo lata?

Jest to koniec najbardziej niezwykłej, pokręconej, brudnej kampanii wyborczej w historii USA. Kampanii, w której walczyli ze sobą politycy o największym negatywnym elektoracie w historii. Wybory z grą służb, emocjami podgrzanymi do granic możliwości. Były to wybory historyczne. Nie tylko dlatego, że mogła je wygrać pierwsza kobieta, która zastąpiłaby w Białym Domu pierwszego Afroamerykańskiego prezydenta. Wybory wygrał przecież człowiek z poza głównego nurtu GOP, znienawidzony przez jej głównych graczy i zlekceważony przez jednych żyjących prawicowych ex prezydentów USA czyli Bushów. Czy ktoś mógł się spodziewać, że ten tak znienawidzony przez lewicę George W. Bush zagłosuje na Clinton? A jednak Trump wygrał. Podniósł się na ostatniej prostej, zdobywając elektorów, gdy wszyscy go przekreślili. Niebywałe. Historyczne. Szokujące. Świat idzie na prawo, a lewica znów zignorowała wielką część społeczeństwa. Ja również straciłem wiarę, że Trump może wygrać te wybory, choć w lipcu pisałem z USA, że stopień wkurzenia nawet socjalnie nastawionych Amerykanów jest tak wielki, że mog oni dokonać historycznego wyboru.

To były przełomowe wybory, bowiem pokazały frustrację Amerykanów. Frustrację, która zaniosła do Białego Domu taplającego się w populizmie ekscentryka z przerośniętym ego, który jeszcze kilka lat temu nie wychodził poza wstępne fazy wyborów. Ta frustracja przez lata czekała na wybuch. W końcu znalazła upust w tych wyborach. W tych wyborach nie chodziło przecież głównie o wieczny spór między prawicą i lewicą o rolę państwa w życiu obywateli. Nie chodziło głównie o poradzenie sobie z fatalnymi skutkami kryzysu finansowego, globalizację zabijającą miejsca pracy amerykańskich robotników. Ba, nie chodziło nawet o takie czysto amerykańskie sprawy jak szerokość legalności posiadania broni palnej, istotę Sądu Najwyższego czy dostępność aborcji i małżeństw homoseksualnych. To wszystko było ważne, ale wybrzmiałoby przy starciu Clinton z mniej kontrowersyjnym kandydatem. W tych wyborach chodziło o emocje. Gniew, wściekłość i rozżalenie. Nie tylko na „zmianę” Baracka Obamy, ale o problem cywilizacyjny.

„Dosyć cywilizacji mięczaków”- powiedział w głośnym wywiadzie symbol amerykańskiej popkultury. Słowa Clinta Eastwooda symbolizują eksplozję, jaka w tym roku miała miejsce w USA. Eksplozję wysadzającą mur poprawności politycznej zdetonował celebryta, skandalista i multimilioner, który najgłośniej wrzasnął „dość”. Zrobił to w sposób niemal destrukcyjny dla samego siebie. Lewica nie może wyjść w szoku jak to możliwe, że człowiek, który zraził do siebie Latynosów czy Afroamerykanów (18 procent społeczeństwa!) dziś jest 45 prezydentem USA. Trump dokonał jednak czegoś, czego bali się zrobić o wiele od niego lepiej przygotowani do prezydentury politycy jak Ted Cruz czy Mark Rubio. Powiedział wprost, to o czym Amerykanie mówili w zaciszach swoich domów. Idealnie też zagrał na sentymencie do lat 80-tych, gdy Ameryką rządzili twardziele w typie Reagana i Johna Rambo. W erze, gdy wszyscy oglądamy się za plecy bojąc się zamachu, przypomniał o bezpiecznym okresie, gdy USA rosło w finansową siłę, a słabnący w oczach czerwony wróg był jasno zdefiniowany. Ostatecznie został pokonany przez kowboja. Okazał się kowbojem nie takim jak Reagan. Ale wszedł w jego buty, stając się na tyle dobrą imitacją wielkiego odnowiciela amerykańskiej prawicy, że kupił Amerykanów.

Żyjemy w epoce lizania tyłków, czasach pokolenia mięczaków, gdzie wszyscy tylko chodzą na paluszkach, żeby nikogo nie urazić - mówił Clint „Brudny Harry” Eastwood argumentując swoje poparcie dla Donalda Trumpa. Cytuję słowa Eastwooda nie dlatego, że jest on wyroczną. Warto wsłuchiwać się w słowa 85 letniego weterana kina, bowiem ma on taką pozycję w showbiznesie, że w zasadzie jako jedyny może mówić co naprawdę myśli. Tak myśli nie tylko wybitny filmowiec, ale miliony zwykłych Amerykanów, którzy zagłosowały na Donalda Trumpa. Myślą też tak Amerykanie bojący się tego znienawidzonego przez wielką część prawicy egocentryka. Teraz nie mają jednak nikogo innego w roli swojego lidera. A może po zrzuceniu maski ( ileż razy Trump je zrzucał?!) okaże się, że z pajaca medialnego przeistoczy się on w męża stanu słuchającego swoich doradców? Amerykańska demokracja jest zbyt dojrzała by dopuścić do władzy szaleńca. Przynajmniej tak ją konstruowali Ojcowie Założyciele tworząc zabezpieczenie przed kaprysem ludu w postaci głosów elektorów. No, ale w końcu ekscentryk eksploatujący bezwstydnie mediokracje przebił się przez system. Jak go wykorzysta?

Nie ukrywam, że obawiałem się od początku wygranej tak nietypowo jak na USA populistycznego polityka. Mimo, że miał kilka rozsądnych rozwiązań problemów trawiących USA. Jako mieszkaniec Europy Wschodniej, mający do rosyjskiej granicy niewiele ponad 100 km, czułbym się pewniej, gdy w Białym Domu zasiadała popierana przez znanych neokonserwatystów polityk z samego jądra waszyngtońskiego establishmentu. Nie twierdzę, że Donald Trump sprzeda Europę Moskwie. Ma on jednak silne poczucie potrzeby powrotu do XIX wiecznego izolacjonizmu, co może wiązać się z cynicznym zostawianiem sojuszników. O ile nie musi to być wcale coś negatywnego dla Amerykanów (pisałem już, że jako Amerykanin może bym na niego głosował), to dla Europy i świata popierany przez dużą część jankeskiej prawicy izolacjonizm jest niebezpieczny.

Oczywiście z jednego powodu cieszy mnie szczególnie mocno, że nie napiszę nigdy „madame prezydent Hillary Clinton”. Jej prezydentura byłaby wsparciem dla obyczajowej lewicy realizującej od lat przysłowiową „pierekowkę dusz”. Clinton to gwarancja „przekonywania” sojusznicze kraje do legalizacji aborcji, zmianę definicji małżeństwa i wspieranie każdej lewicowej nowinki. Pod tym kątem Clinton to spadkobierczyni ultralewicowej polityki Baracka Obamy. Niemniej jednak nawet ona nie mogłaby zupełnie lekceważyć „oburzonych”, których nie można już wsadzić do ciasnej szuflady z napisem „redneck”. Właśnie dzięki Donaldowi Trumpowi i jego ciosom w normy politycznej poprawności, która jest dziś głównym zagrożeniem dla wolności**. Czy przy prezydenturze zanurzonej po uszy w religii poprawności politycznej lewicowej polityk ten sprzeciw miałby cywilizowaną twarz? Czy wojna światów, która wiele lat temu spowodowała pęknięcie tak przenikliwie opisane przez Gertrude Himmelfarb i tak nie przybrałaby jeszcze bardziej agresywną formę bez względu na wynik wyborów?

Gniew Amerykanów unaocznił się w postaci Donalda Trumpa. Faceta, który mógłby niedawno co najwyższej pojawić się w karykaturalnych bajkach o amerykańskiej prawicy. A teraz położył ręce na atomowych guzikach i został liderem wolnego świata. Przed Ameryką trudne lata. W jednym kraju mieszkają dwa narody coraz mocniej od siebie oddalone. Czy znienawidzony jak żaden inny prezydent w przeszłości Trump jest dobrą osobą by go zjednoczyć? Mam wielkie wątpliwości. Tak samo jak kompletnie nie wiem co myśleć o możliwych ruchach Trumpa na arenie międzynarodowej. Wierzę jednak, że wiceprezydent Mike Pence i grupa jego doradców nie zejdzie z objętej kilka dekad temu drogi tego mocarstwa. Ja naprawdę wolę by było ono policjantem świata. Nawet i ułomnym. Zamknięcie się tego policjanta na strychu komisariatu, zachęci jakiegoś bandziora do wejścia do naszych domów. A jak policjant, co już zapowiadał w kampanii, dogada się z bandytą? Ciarki jednak przechodzą po moich plecach od kilku minut.

Teraz jednak jako osoba, która mieszkała w USA, ma w sercu ten kraj i mieszkają w nim jego najlepsi przyjaciele mogę powiedzieć jedno: Niech Bóg błogosławi Amerykę. Gratuluję wygranej Donaldowi Trumpowi. Oby okazał się być prezydentem choć w połowie takim jak George W. Bush. O nowej wersji Ronalda Reagana nawet nie marzę.

Łukasz Adamski, w polityce.pl

Tweet
Pin It
  • Poprzedni artykuł
  • Następny artykuł

Skomentuj

Komentuj jako gość

    0

    Biorą udział w konwersacji

    Komentarze (91)

    • Sortuj - najpierw najstarsze
    • Sortuj - najpierw najnowsze
    • Subskrybuj poprzez e-mail
    Pokaż poprzednie komentarze
    • Gość - Gość

      Odnośnik bezpośredni

      O, tak - jozie.
      Orzeczenie Starego Chińczyka, jest jak najbardziej na czasie: "Zaufanie prowadzi do porażki".
      Nie można przejmować się tym zanadto, gdyż przeszłość i przyszłość, tak naprawdę nie należą do nas. Jest tylko: TU i TERAZ,
      aczkolwiek trudno z powściągliwym dystansem, ścierać z siebie, erystyczne gów*** rzucane przez OBCYCH , których celem - nie jest żadna idea, czy choćby koryto - lecz zemsta...

      "Konserwowy pasztet gówno prawd"... ,

      w tak dosadny sposób, Samanata Janas (eks żona aktora Macieja S." Pokłosie")- spuentowała publiczny lincz, jakiego dokonała na niej - mściwa gawiedź - piętnująca ją za rzekome cudzołóstwo...
      Samanta Janas & Kuba Krupski . YU - "Hejty":

      https://www.youtube.com/watch?v=IXbuVeJm6sc

      około 9 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - joz

      W odpowiedzi na: Gość - Gość
      Odnośnik bezpośredni

      Tak, tylko ufność bywa zabójcza. Mała szkoda, jeżeli ktoś wierzy gazetkom hipermarketów. Dramat , kiedy uwierzy w mini ratkę i to, że wszystko może kupić, choć go na to nie stać a co gorsza, jest mu to całkowicie zbędne. Jeszcze nigdy niewolnictwo nie było tak pełne / dokładne i nie obejmowało prawie wszystkich. Obciążenia chłopa pańszczyźnianego były mniejsze niż uwłaszczonego. Ślepe zaufanie do tego co piszą skutkuje w wyborach. Od wielu lat zawsze te same nazwiska. Brak zdolności do analizy rzeczywistości wkrótce może skutkować unicestwieniem państwa. Niby wszystko OK, ale to tylko maska. Potrzeba samodzielnego myślenia nabiera kluczowego znaczenia. Wierzymy GW , TVNowi i innym jawnie wrogim opcjom. Pozostałe ? Niestety pod przykrywką patriotyzmu rozgrywa się scenariusz sprzeczny z polskim interesem narodowym......

      około 9 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Gość

      Odnośnik bezpośredni

      Oj, jozie - pojawiło się przecież nowe nazwisko w polityce: KUKIZ. Paweł Kukiz.
      Pomimo niewyobrażalnego hejtu, nie skończył się jeszcze, co mu wieszczył pewien forumowy profeta.... tylko głowa nie ta....

      http://www.rp.pl/Wybory-w-USA/161109091-Pawel-Kukiz-pogratulowal-zwyciestwa-w-wyborach-prezydenckich-Donaldowi-Trumpowi.html#ap-1

      około 9 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - joz

      W odpowiedzi na: Gość - Gość
      Odnośnik bezpośredni

      Niestety Kukiz ma takie wyczucie / intuicję polityczną jak mój znakomity kolega. Trzeba elastyczności w myśleniu i działaniu. Wytrawny polityk NIGDY nie rzuca na szalę wszystkiego. Są filmy na YT pokazujące i Kukiza i szychy z PiSu, kiedy krzyczano / Kijów / sława........ Na dzisiaj postawa Liroya , nawet jeżeli skojarzymy go z marychą pokazuje jak cenną cechą jest zwykła uczciwość i mówienie tego co myśli. Chorobą partyjnych polityków są gry i gierki. Gdyby celem była Polska to rozumiem, Ale Ukraina ?. Poprzez zabawę zapałkami doprowadzimy do ponownego zbliżenia Berlin - Moskwa. Dyskusje o polityce są ważne. Niestety doprowadzono do tego, że ministrowie prowadzą politykę na Pejsbooku czy innych wynalazkach. DT ma podstawy . BYŁ AKTOREM a tu trzeba grać ostro, przeciwnik musi wylewać poty, żeby oddzielić blef od prawdy. W Polsce narobiono politologów, którzy zastąpili wcześniej modnych pedagogów i psychologów. Jakie kształcenie , takie kadry .

      około 9 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - inny gość

      W odpowiedzi na: Gość - Gość
      Odnośnik bezpośredni

      Paweł Kukiz pogratulował Donaldowi Trumpowi zwycięstwa w wyborach...
      Czyli jak w "Samych swoich" - "Nadejszła wielkopomna chwila."

      około 9 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Gość

      Odnośnik bezpośredni

      Kukiz, w polityce funkcjonuje od niedawna. Może stanie się kiedyś tak wytrawnym politykiem jak np. Antoni Macierewicz, obdarzony wyjątkową wręcz intuicją polityczną, elastycznością w myśleniu i działaniu. Któż to wie ?

      około 9 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Adam Kowalczyk

      W odpowiedzi na: Gość - Gość
      Odnośnik bezpośredni

      Tak, takich nam trzeba:)

      około 9 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - SZARY

      W odpowiedzi na: Gość - Adam Kowalczyk
      Odnośnik bezpośredni

      Pan już swego czasu podrzucił nam wybitnych polityków i wybitną partię czyli PO- pańskie dzecię przecie.

      około 9 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Gość

      Odnośnik bezpośredni

      http://www.wsensie.pl/polska/18878-k-morawiecki-kukiz-ma-nieco-z-trumpa

      około 9 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Gość

      Odnośnik bezpośredni

      "dzecię " ? Piłeś - nie pisz, przecie.

      około 9 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz

    Wyróżnione

    Lubiane

    System komentarzy oparty o Komento

    Komentarze

    Krzysiu Sąd czeka aż się pogodzisz z ojcem i bratem.
    Od 9 lat czekam na decyzję sąd...
    1 godzinę temu
    Że sporządzona analiza zawiera błędne wnioski? No i co z tego, ważne że są one "słuszne". Ponadto, posłanka nie jest osobą decyzyjną, tylko "taśmociąg...
    LIST OTWARTY związkowców do po...
    1 godzinę temu
    Racji nie masz Grzegorzu i przekłamujesz realia. Po 1947 roku, czyli zakończeniu operacji wojskowej "Wisła", ta część przesiedlonych Rusinów, która uw...
    Radni wojewódzcy PiS domagają ...
    9 godzin(y) temu
    "W wystąpieniach radnych zabrakło mi najważniejszej rzeczy, o której mówił mi były kurator oświaty Marek Nowacki, mianowicie domagania się otoczenia s...
    Radni wojewódzcy PiS domagają ...
    10 godzin(y) temu
    To dopiero byłoby super gdyby apelacja była w Olsztynie
    Teraz jest jeszcze minimum gwarancji praworządności gdy sprawa idzie do Białegostoku (oczywiś...
    Od 9 lat czekam na decyzję sąd...
    11 godzin(y) temu
    Absolutnie bezczelna, Król ze swoim syneczkiem i wałami w Wydminach to miernota.
    LIST OTWARTY związkowców do po...
    12 godzin(y) temu

    Ostatnie blogi

    • Apel o optymizm na wypadek wojny Dwadzieścia rosyjskich dronów, które ostatnio wleciały do Polski wzbudziły u wielu moich rodaczek i rodaków głęboki niepokój, a często przerażenie… Zobacz
    • Barbarzyński atak "silnych ludzi" Tuska na praworządność Zbigniew Lis Motto Tuska: Będziemy stosować prawo, tak jak my je rozumiemy, czyli uchwałami Sejmu i rozporządzeniami zmieniać ustawy, wg zasady –… Zobacz
    • Co trzeba zrobić, żeby PiS wygrało kolejne wybory? Zbigniew Lis Wielu Polaków głosujących nie za opozycją, tylko przeciw PiS, nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji ich decyzji oraz z powagi… Zobacz
    • Michał Wypij, Paweł Warot – komentarz osobisty Bogdana Bachmury Bogdan Bachmura Dużo łatwiej o krytykę osób, których nie darzymy sympatią, z którymi jesteśmy w sporze lub konflikcie. Ale tym razem jest… Zobacz
    • 1

    Najczęściej czytane

    • Wyborcza sporządziła listę osób do zwolnienia z pracy, związanych z PiS
    • Aresztowano dziennikarza Kraskowskiego. Ujawnił związki Giertycha z aferą Polnord
    • Wójt i radni Gietrzwałdu odpowiedzieli agresją na apel Kamińskiego
    • Radny: „Czy szkoła w Bartoszycach (...) uczy, że Bandera jest bohaterem...”
    • Od 3 lat wywołuje fałszywe alarmy, sąd go wypuścił i Wiktor P. nasłał policję na dziennikarzy TV Republika
    • Rekonstrukcja pałacu w Klewkach za 9 mln zł przez dekonstrukcję?
    • LIST OTWARTY związkowców do poseł Urszuli Pasławskiej w sprawie konsolidacji szpitali
    • Ks. Alfred Borski: "Pani Urszula Pasławska jest żoną Marka Michniewicza"
    • Radni wojewódzcy PiS domagają się kontroli w ukraińskich szkołach
    • Spalarnia śmieci w Olsztynie nie powstrzymała kolejnej podwyżki za odpady
    • Dlaczego samorządowcy zostali oskarżeni w procesie Helpera?
    • Prokuratura w Olsztynie chce kasacji wyroku w sprawie adwokata od "trumny na kółkach"

    Wiadomości Olsztyn

    • Olsztyn

      • Od 9 lat czekam na decyzję sądu, a wartość roszczeń rośnie

        Krzysztof Kamiński 2026-06-14 19:23:10

        Publikujemy głos klienta olsztyńskiej Temidy, Krzysztofa Kamińskiego, przedsiębiorcy ze Stawigudy,...

      • LIST OTWARTY związkowców do poseł Urszuli Pasławskiej w sprawie konsolidacji szpitali

        2026-06-12 06:30:15

        LIST OTWARTY organizacji związkowych działających w Regionie Warmińsko-Mazurskim i Wojewódzkim Szpitalu...

      • Władze Olsztyna wybrały firmę, która zaprojektuje rozbiórkę "szubienic"

        Adam Jerzy Socha 2026-06-09 09:50:36

        Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińskiej i Mazurskiej, znany mieszkańcom Olsztyna jako „szubienice”,...

    Wiadomości region

    • Region

      • Pytania bez odpowiedzi w sprawie wyroku uniewinniającego burmistrza Biskupca i prezesa wodociągów

        2026-06-10 07:48:31

        Jak poinformował Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie Sędzia Adam Barczak w komunikacie: W...

      • Dlaczego samorządowcy zostali oskarżeni w procesie Helpera?

        Adam Jerzy Socha 2026-06-09 09:53:42

        „Zawiedliśmy się na osobach, które z pozoru, wyglądu, usposobienia, wydawały się, że są uczciwe (...)...

      • Radni wojewódzcy PiS domagają się kontroli w ukraińskich szkołach

        Adam Jerzy Socha 2026-06-08 17:07:39

        Radni wojewódzcy PiS Paweł Warot i Piotr Soćko domagają się od wojewody warmińsko-mazurskiego, kurator...

    Wiadomości Polska

    • Polska

      • Aresztowano dziennikarza Kraskowskiego. Ujawnił związki Giertycha z aferą Polnord

        2026-06-10 07:18:56

        Sąd Rejonowy w Piasecznie zdecydował o trzymiesięcznym areszcie dla znanego dziennikarza śledczego...

      • Polską rządzi oligarchia partyjna. Czy nowa Konstytucja to zmieni?

        Bogdan Bachmura 2026-06-01 09:03:33

        To dobrze, że prezydent Karol Nawrocki powołał Radę Nowej Konstytucji. To znacznie poważniejsza...

      • Wójt i radni Gietrzwałdu odpowiedzieli agresją na apel Kamińskiego

        Adam Jerzy Socha 2026-05-30 20:02:15

        Agresją i kpinami zareagowali radni i wójt Jan Kasprowicz, na wystąpienie na sesji Rady Gminy w...

    O debacie

    • O Nas
    • Autorzy
    • Święta Warmia

    Archiwum

    • Archiwum miesięcznika
    • Archiwum IPN

    Polecamy

    • Klub Jagielloński
    • Teologia Polityczna

    Informacje o plikach cookie

    Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.