Ryszard Górecki został ponownie wybrany na rektora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W środę 16 marca odbyły się wybory rektora. Na 120 elektorów za wyborem prof. Góreckiego głosowało 95 osób, 15 było przeciw, a 6 wstrzymało się od głosu. 4 osoby nie wzięły udziału w głosowaniu. Złożenia protestu "nie wykluczył" prof. Władysław Kordan.
Przed wyborami, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin wysłał list do rektora UWM, w którym prosił o przerwanie procesu wyborczego nowych władz uczelni w Olsztynie.
Wicepremier Jarosław Gowin ostrzegł w liście z 11 marca 2016 roku do rektora UWM, iż wybór rektora na podstawie uchwały Senatu UWM z kwietnia 2015 roku może się spotkać „ze skutecznymi protestami wyborczymi". Minister uznał, że zmniejszając liczbę elektorów w ubiegłym roku z 400 do 120 senat uczelni ograniczył prawa wyborcze znacznej części społeczności akademickiej i nadał sobie prawa elektorskie, które nie pochodziły z wyborów na uczelni. Wicepremier prosił w związku z tym prof. Ryszarda Góreckiego o zażegnanie rysującego się konfliktu i niezwłoczne poinformowanie o podjętych krokach. Rektor odpowiedział wicepremierowi, że wszystko jest zgodne z prawem i "dobrymi obyczajami". Wybory odbyły się w środę 16 marca o 10.00.
Podczas wyborów o ten list wicepremiera zapytał jeden z elektorów prof. Władysław Kordan, były prorektor w czasie kadencji rektora prof. Józefa Górniewicza.
Prof. Iwona Konopka przewodnicząca uczelnianej komisji wyborczej zapewniała prof. Kordana, że prawo nie było złamane. Mimo to prof. Kordan nie wykluczył, że złoży oficjalny protest wyborczy.
Prof. Ryszard Górecki był jedynym kandydatem w wyborach na stanowisko rektora UWM. Wybrany został po raz piąty. Elektorzy wybrali także prorektorów uczelni. Zostali nimi:
1. Prorektorem ds. ekonomicznych i rozwoju – dr hab. Mirosław GORNOWICZ, prof. UWM
2. Prorektorem ds. kadr – prof. dr hab. Grzegorz BIAŁUŃSKI, prof. zw.
3. Prorektorem ds. nauki – prof. dr hab. Jerzy JAROSZEWSKI
4. Prorektorem ds. kształcenia i studentów – dr hab. Jerzy PRZYBOROWSKI, prof. UWM
5. Prorektorem ds. zadań uczelni medycznej – prof. dr hab. n. med. Wojciech MAKSYMOWICZ, prof. zw. Jest to nowe stanowisko we władzach uczelni i nowy członek władz Uniwersytetu.
PRZYPOMNIJMY.
Z ministerstwa nauki i szkolnictwa wyższego otrzymaliśmy, w trybie dostępu do informacji publicznej, pismo wicepremiera, ministra nauki Jarosława Gowina z 11 marca, w którym wicepremier zajął stanowisko po zapoznaniu się z wyjaśnieniami UWM na temat zasad wyboru rektora (zgłosił się tylko jeden kandydat, obecny rektor prof. Ryszard Górecki).
Wicepremier zwraca uwagę, że aktualny skład senatu UWM pochodzi z wyborów przeprowadzonych w 2012 roku, wybór członka senatu nie oznaczał automatycznie wyboru na elektora. Kolegium elektorów było wybierane oddzielnie. Natomiast w 2015 roku mandaty elektorów nadano członkom senatu nie wolą wyborców, ale uchwałą samego senatu. Innymi słowami: członkowie senatu sami siebie wybrali elektorami.
Wicepremier zaznacza, że:
„Senat nie może sam sobie przyznawać takiego mandatu, nie ma też najmniejszych podstaw aby senat mógł pozbawić prawa wyborczego znaczącej części społeczności akademickiej”.
W związku z tym wicepremier wyraża obawę, że wybory „mogą spotkać się ze skutecznymi protestami wyborczymi”.
Toteż wicepremier apeluje do dobrej woli Rektora o zażegnanie na drodze prawnej rysującego się konfliktu. Prosi też Rektora o niezwłoczne poinformowanie o poczynionych krokach.
Przypomnijmy, iż zmiana zasad wyboru rektora została przyjęta Uchwałą Nr 706 Senatu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie z dnia 24 kwietnia 2015 roku. Powołano Uczelniane Kolegium Elektorów liczące 120 osób. W jego skład wchodzą:
1) członkowie Senatu w liczbie 79 osób.
2) wybrani elektorzy – 41 osób.
Poprzednio wybierano 400 elektorów.
Po przyjęciu tej uchwały do ministra nauki Leny Kolarskiej-Bobińskiej (PO) wpłynęła anonimowa skarga, które autor (autorzy) twierdził, iż łamie ona Ustawę o szkolnictwie wyższym. Z nieoficjalnych informacji uzyskanych przez debata.olsztyn.pl wynika, iż ówczesna minister nie zareagowała, by umożliwić uprawomocnienie się uchwały.
Niestety, nie mogliśmy dowiedzieć się, czy i jakie stanowisko zajął rektor prof. Ryszard Górecki w sprawie listu wicepremiera Gowina z 11 marca. Rektor nie odebrał od nas telefonu. Wobec tego wysłaliśmy mailem zapytanie w tej sprawie 14 marca. Poprosiliśmy o kopię odpowiedzi rektora do ministra. Nie otrzymaliśmy jej. Za to rektor udostępnił swoją odpowiedż TVP Olsztyn. W piśmie, które we wtorek, 15 marca rektor UWM Ryszard Górecki wysłał do ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina czytamy, że statut: „nie narusza przepisów ustawy, jak również zasad dobrych obyczajów. W związku z tym władze uczelni nie mają podstaw do podjęcia jakichkolwiek działań w celu zmiany statutu.”
Innym mediom powiedział też, że list wicepremiera to "gra polityczna". Również po wyborze skomentował, że "działania ministra są działaniami politycznymi pochodzącymi z zewnątrz uczelni".
Z kolei Michał Wypij doradca w gabinecie ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina powiedział "Deb@cie", że władze ministerstwa wciąż czekają na dokumenty z UWM, ale najprawdopodobniej nie zaakceptują legalności wyborów.
Protesty wyborcze można składać w ciągu 3 dni od daty wyborów.
Adam Socha
Uczelniane Kolegium Elektorów, wybory rektora 16 marca 2016 roku.
PS. Wszystkie olsztyńskie media podały w czwartek 17 marca informację o kwestionowaniu przez wicepremiera legalności zmiany ordynacji wyborczej na UWM, a więc "Gazeta Wyborcza, Radio Olsztyn, TVP Olsztyn. Jedynie "Gazeta Olsztyńska", która wyborowi rektora poświeciła pierwszą i 3 stronę nawet jednym zdaniem nie wspomniała o tej sprawie. Matrix po olsztyńsku.
WEŻ UDZIAŁ W SONDZIE (NA DOLE WITRYNY)
CZYTAJ TEŻ NA TEN TEMAT: WĄTPLIWOŚCI W SPRAWIE PROCEDURY WYBORU REKTORA UWM
Skomentuj
Komentuj jako gość