logodebata

Wspomóż jedyny portal na Warmii i Mazurach, który nie boi się publikować prawdy o politykach i jest za to ciągany po sądach. Nigdy, przez 18 lat istnienia, nie dostaliśmy 1 grosza dotacji publicznej. Redaktorzy i autorzy są wolontariuszami. Nr konta bankowego Fundacji „Debata”: 26249000050000450013547512. KRS: 0000337806. Adres: 11-030 Purda, Patryki 46B

środa, czerwiec 10, 2026
  • Debata
  • Wiadomości
    • Olsztyn
    • Region
    • Polska
    • Świat
    • Urbi et Orbi
    • Kultura
  • Blogi
    • Łukasz Adamski
    • Bogdan Bachmura
    • Mariusz Korejwo
    • Adam Kowalczyk
    • Ks. Jan Rosłan
    • Adam Jerzy Socha
    • Izabela Stackiewicz
    • Bożena Ulewicz
    • Mariusz Korejwo
    • Zbigniew Lis
    • Marian Zdankowski
    • Marek Lewandowski
  • miesięcznik Debata
  • Baza Autorów
  • Kontakt
  • Jesteś tutaj:  
  • Start
  • Wiadomości
  • Polska
  • Jak okraść państwo?

Polska

Jak okraść państwo?

Szczegóły
Opublikowano: wtorek, 14 lipiec 2015 09:02

Rząd się obudził i stwierdził że z Polski uciekają pieniądze. Wniosek jest prosty: - albo „rząd" to jest banda idiotów, która niczego nie widzi i na niczym się nie zna, albo raczej rząd udaje, że dopiero dostrzegł istnienie procederu, który w „III Rzeczpospolitej" uprawiany jest bezkarnie od przeszło ćwierćwiecza, a właściwie od czasów kiedy w PRL powstały firmy „polonijne" i „spółki nomenklaturowe". Pisałem o tym wielokrotnie, ale jak w niejednej sprawie – bez echa.

Zaczyna się zazwyczaj od włożonego zagranicznego kapitału, w stosunku do którego można dokonać transferu w wysokości 9 % rocznie. Nie jest to ani zbyt dużo, ani za mało, chociaż na podstawie światowego poziomu uzyskiwanego zwrotu kapitału mieści się raczej w wyższym przedziale charakterystycznym dla inwestycji o podwyższonym ryzyku.

Polska znajduje się obecnie w grupie krajów o dość niskim ryzyku i nawet 7 % można uznać za wystarczające. Jednakże dla stworzenia zachęty i wysokiego zapotrzebowania na inwestowanie można taki odsetek tolerować.

Problem polega na składnikach tego kapitału:

- przelew gotówki nie powinien budzić wątpliwości nawet gdy dotyczy kapitału pochodzącego z „trzeciego świata", jak to kiedyś mawiano, ostatecznie można tu zastosować dużą dozę tolerancji, jak nam zależy na kapitale.

Wprawdzie Polskę obowiązują w tej materii międzynarodowe konwencje, ale ostatecznie można dopuścić powołanie się na los na loterii, jak panu Piskorskiemu bodajże itp.

- Gorzej jest z inwestycjami rzeczowymi, które realizowane są z zasady po zawyżonych cenach. Na to jest sposób zarówno w postaci obciążeń celnych, szczególnie w przypadkach artykułów dostępnych w Polsce i nieodzownej oceny rzeczoznawców, którzy muszą podlegać rygorom zmuszającym do rzetelnej oceny.

- Najgorzej jest z know how, kosztami doradztwa, zakupu licencji itp., najlepiej byłoby nie wliczać tych elementów do wartości włożonego kapitału, a rozliczać w systemie bieżącego rachunku przychodu i rozchodu, lub zaliczyć na poczet zysku.

W każdym przypadku ten składnik powinien podlegać szczególnej kontroli gdyż jest to najłatwiejsza droga do nadużyć.

Odwiecznie jest stosowana praktyka oszukańczych transakcji w postaci zawyżenia kosztów zagranicznych zakupów przy zaniżeniu cen sprzedaży swoich produktów.

Za te praktyki przed wojną niejaki Boussac z Żyrardowa został zamknięty w kryminale, a należące do francuskich kapitalistów zakłady żyrardowskie zostały objęte zarządem przymusowym. Odbyło się to mimo gwałtownych protestów francuskiego rządu ówczesnego naszego sojusznika, ale nic to nie pomogło, tylko że było to w przedwojennych warunkach dla Polski znacznie trudniejszych niż obecne.

Współcześnie takie praktyki stosowane są nagminnie i to całkowicie bezkarnie.

Opowiadano mi nawet o wypadku zwolnienia z pracy w aparacie skarbowym pracownika który domagał się przeprowadzenia kontroli w zagranicznym przedsiębiorstwie najwyraźniej stosującym takie praktyki.

Odrębną sprawą są sztuczne zawyżania kosztów stosowane również przez przedsiębiorstwa krajowe. Zachętą do tego są wysokie obciążenia podatkowe zysku wykazywanego przez przedsiębiorstwa. Stąd też biorą się tendencje do przerzucania zysków na płace i inne świadczenia. Typowym przykładem był podany w swoim czasie w mediach fakt, że na posiedzenie rady nadzorczej przyjechało do Warszawy trzech panów, z których każdy za parogodzinny pobyt zainkasował po 400 tys. zł i to w przedsiębiorstwie o obrotach zaledwie około 30 mln. zł. nie mówiąc już o wyśrubowanych pensjach członków zarządu.

W Polsce przedwojennej istniało ustawowe ograniczenie płac do wysokości około 2.100 zł. Wprawdzie pan Wierzbicki prezes „Lewiatana" zarabiał nawet 30 tys. miesięcznie, ale nie była to pensja lecz dywidenda płacona przez wspólników z zysku po opłaceniu podatków.

Również wynagrodzenia członków rad nadzorczych powinny podlegać ograniczeniom, natomiast nic nie stoi na przeszkodzie ażeby za uchwałą zgromadzenia wspólników wypłacano pracownikom stosowne dywidendy z uzyskanego i opodatkowanego zysku.

Cały system rozliczenia przedsiębiorstwa powinien zmierzać do zainteresowania wypracowaniem jak najwyższego zysku przy zachowaniu rzetelności rozliczeń.

Wysokość podatku obciążającego zysk nie może go zjadać i działać bodźcowo dla zabiegów o jego ukrywanie.

Że tak się w Polsce dzieje wystarczy spojrzeć na dane statystyczne, wysokość wykazanego zysku globalnego przedsiębiorstw w Polsce wskazuje na jego bardzo niski poziom w zestawieniu z kosztami. I tak np. wg. danych GUS koszt uzyskania przychodów przedsiębiorstw w roku 2013 wyniósł 2.285 mld. zł a wynik finansowy netto 92 mld. zł czyli około 4 %, oznacza to albo złą kondycję przedsiębiorstw, albo ich pracę nie dla zysku, gdyż lepszy wynik można uzyskać ze zwykłej lokaty bankowej nie kiwając palcem w bucie i nie ponosząc ryzyka.

Jest tylko jeszcze jedno wytłumaczenie: – po prostu zysk prawdziwy jest ukrywany ażeby nie płacić wysokiego podatku.

Tylko że w Polsce nikt tym zjawiskiem, istniejącym od samego początku „transformacji", się nie interesuje. Zapewne w myśl owego anegdotycznego oświadczenia Stalina w rozmowie z Rooseveltem o dbałości o swoich obywateli. Roosevelt poinformował że przeciętne dochody Amerykanina wynoszą 400 dolarów miesięcznie i z tego żywność kosztuje 100 dolarów, dobra trwałe 100 dolarów, używki i rozrywki 100 dolarów. Na to Stalin: a co z pozostałymi 100 dolarami? Roosevelt odpowiada: - nas to nie interesuje.

Z kolei Stalin informuje że dochody obywatela sowieckiego wynoszą 400 rubli, z czego na żywność wydaje 400 rubli, na dobra trwałe 400 rubli... no chwileczkę, cały dochód został wyczerpany na żywność, skąd zatem owe 400 rubli na dobra trwałe?

A na to Stalin: – a to nas absolutnie nie interesuje.

Fiskus wszędzie kieruje się wespazjańską zasadą „pecunia non olet"

Ale od tego jest ekonomiczna władza rządu, żeby stworzyć warunki dla złotego środka między zachętą dla przedsiębiorcy do wypracowania i wykazania jak najwyższego zysku, a interesem państwa ażeby uzyskać jak najlepsze warunki dla dochodów skarbu państwa.

Za PRL panowała zasada że rząd zmierza do oszukania obywateli, a obywatele do oszukania rządu. Coś z tego zostało chyba jako najcenniejszy spadek po PRL przeniesiony na jej spadkobierczynię czyli „III Rzeczpospolitą".

W tym systemie żyjemy już dostatecznie długo ażeby wreszcie z nim skończyć.

Tylko musimy mieć na uwadze, że właśnie ten system jest źródłem obecnej władzy w Polsce, która za uzyskane prawo bezkarnej korupcji pozwala na łupienie nas jako państwa.

Czym się to kończy? – Wystarczy sięgnąć do doświadczeń z XVIII wieku, problem zatem polega nie na usuwaniu skutków, ale przyczyn.

A główną przyczyną jest fakt, że tak samo jak za PRL tak i obecnie nie jesteśmy gospodarzami we własnym kraju, przy czym można się spierać o to czy margines krajowy był większy wtedy czy obecnie.

Ma to zresztą drugorzędne znaczenie wobec faktu, że beneficjentami obydwu układów są związki mafijne służące obcym.

Bez likwidacji tych związków nie da się zmienić niczego w Polsce, a na to trzeba czegoś znacznie większego niż tylko wymiana rządzącej formalnie ekipy.

Andrzej Owsiński

 

Tweet
Pin It
  • Poprzedni artykuł
  • Następny artykuł

Skomentuj

Komentuj jako gość

    0

    Biorą udział w konwersacji

    Komentarze (53)

    • Sortuj - najpierw najstarsze
    • Sortuj - najpierw najnowsze
    • Subskrybuj poprzez e-mail
    Pokaż poprzednie komentarze
    • Gość - Gość

      Odnośnik bezpośredni

      Dobre! Zarzucono SZAREMU, że jest płatnym trollem z GW. Miesiąc temu.
      W odpowiedzi napisał o sobie samym:
      "- SZARY W odpowiedzi na: Gość
      Za taką ciężką pracę tylko 9,8?
      Wg niektórych ten geszeft jest lepiej opłacany - podobno dorobiłem się na hejcie
      altanki z szarego betonu.

      Oczywiście mi płacą 30 srebrnych szekli za godzinę".

      około 10 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Gość

      Odnośnik bezpośredni

      @ SZARY

      Gruboskórnych drażni najcieńsza aluzja

      / Stanisław Jerzy Lec /

      około 10 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Gość

      Odnośnik bezpośredni

      "Paweł Kukiz: Jestem od idei." https://polskobudzsie.wordpress.com/2015/07/10/pawel-kukiz-jestem-od-idei-zmienie-system/

      około 10 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Gość

      Odnośnik bezpośredni

      "Kukiz nie otrzyma bezpłatnego czasu antenowego": http://www4.rp.pl/Polityka/307259965-Kukiz-nie-otrzyma-bezplatnego-czasu-antenowego.html

      około 10 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Gość

      Odnośnik bezpośredni

      " Rafał A. Ziemkiewicz podał dalej
      Jan Pawlicki ‏@Jan_Pawlicki 25 lip

      Sojusze są ostoją bezpieczeństwa?
      To patrzcie uważnie jak Waszyngton sprzedał Kurdów za pomoc Turcji w walce z IS.
      I wyciągajcie wnioski..."

      około 10 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Gość

      Odnośnik bezpośredni

      Fakty TVN ‏@FaktyTVN 28 lip

      #F19 | #Kukiz zarejestrował swój ruch w Państwowej Komisji Wyborczej http://fakty.tvn24.pl/ogladaj-online,60/kukiz-zarejestrowal-swoj-ruch-w-panstwowej-komisji-wyborczej,564047.html …

      około 10 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Gość

      Odnośnik bezpośredni

      "Dlaczego wszyscy chcą dobić Kukiza?" http://www.rp.pl/artykul/1221916.html

      około 10 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Gość

      Odnośnik bezpośredni

      Ksiądz T.Isakowicz - Zaleski wspierający Pawła Kukiza, którego zna od wielu lat,
      stwierdził, że w polskiej polityce króluje zawziętość. Partie mające wspólnie rządzić,
      PO / PiS prowadzą wyniszczającą wojnę, a hasła zgody były propagowane wyłącznie na użytek walki o władzę.
      Zdaniem ks.T.Isakowicza - Zaleskiego:
      "Zawziętość to grzech naruszający podstawowe
      przykazanie, by kochać bliźniego swego jak siebie samego, a nie gnębić go,
      poniżać i atakować".

      około 10 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Gość

      Odnośnik bezpośredni

      P.Kukiz wypowiedział się w temacie muzułmańskich imgrantów z Afryki Północnej,
      których Polska zamierza przyjąć niebawem,
      "Zagrożony może być nasz byt etniczny".
      http://wpolityce.pl/polityka/259276-pawel-kukiz-o-sprowadzaniu-muzulmanskich-uchodzcow-zagrozony-moze-byc-nasz-byt-etniczny

      około 10 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Gość

      Odnośnik bezpośredni

      Ruch Pawła Kukiza w temacie "uchodźców" z Afryki,
      którzy miejsce kobiety widzą w zagrodzie z kozami.
      http://wiadomosci.wp.pl/kat,1019393,title,Kukiz-ws-uchodzcow-nalezy-pomagac-w-krajach-z-ktorych-pochodza,wid,17849335,wiadomosc.html?ticaid=115bc0

      około 10 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz

    Wyróżnione

    Lubiane

    System komentarzy oparty o Komento

    Komentarze

    Sosak and Sosak Będzie wyglądał jak Inka, Tytanik czy hale na Pułaskiego czy Zatorzu
    Kolejne zapewnienie władz Olsz...
    13 godzin(y) temu
    Szok .Prokop i Arent głośno, wyrzucali wtedy niewygodnych,dociekliwych członków PiS .Kiedy odpowiedzą za przekrety za mobbing.
    Dlaczego samorządowcy zostali ...
    14 godzin(y) temu
    Taka sytuacja. Oskarżony PG-dyrektor w Energii (związany z PSL), oskarżony PP-dyrektor w KRUS (PSL), oskarżony JS-wiceprezes w gminnej spółce(KO). Ci...
    Dlaczego samorządowcy zostali ...
    14 godzin(y) temu
    Na całą Europę..., to Zełeńskiemu udało się rozpowszechnić prawdę o Rzezi Wołyńskiej,
    np. w Szwecji: https://samnytt.se/fran-nazikollaboratorens-beg...
    Radni wojewódzcy PiS domagają ...
    14 godzin(y) temu
    Powołujesz się na JK, no to proszę:

    Kaczyński o Ukrainie: z Banderą do Europy nie wejdziecie.
    "Lider PiS był też w tym kontekście pytany o wzrost ...
    Radny: „Czy szkoła w Bartoszyc...
    14 godzin(y) temu
    Bo Kremla nic tak nie cieszy, jak konflikt między Polską i Ukrainą. Konflikt publiczny, na całą Europę...
    Radni wojewódzcy PiS domagają ...
    16 godzin(y) temu

    Ostatnie blogi

    • Apel o optymizm na wypadek wojny Dwadzieścia rosyjskich dronów, które ostatnio wleciały do Polski wzbudziły u wielu moich rodaczek i rodaków głęboki niepokój, a często przerażenie… Zobacz
    • Barbarzyński atak "silnych ludzi" Tuska na praworządność Zbigniew Lis Motto Tuska: Będziemy stosować prawo, tak jak my je rozumiemy, czyli uchwałami Sejmu i rozporządzeniami zmieniać ustawy, wg zasady –… Zobacz
    • Co trzeba zrobić, żeby PiS wygrało kolejne wybory? Zbigniew Lis Wielu Polaków głosujących nie za opozycją, tylko przeciw PiS, nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji ich decyzji oraz z powagi… Zobacz
    • Michał Wypij, Paweł Warot – komentarz osobisty Bogdana Bachmury Bogdan Bachmura Dużo łatwiej o krytykę osób, których nie darzymy sympatią, z którymi jesteśmy w sporze lub konflikcie. Ale tym razem jest… Zobacz
    • 1

    Najczęściej czytane

    • Wyborcza sporządziła listę osób do zwolnienia z pracy, związanych z PiS
    • Wójt i radni Gietrzwałdu odpowiedzieli agresją na apel Kamińskiego
    • Od 3 lat wywołuje fałszywe alarmy, sąd go wypuścił i Wiktor P. nasłał policję na dziennikarzy TV Republika
    • Radny: „Czy szkoła w Bartoszycach (...) uczy, że Bandera jest bohaterem...”
    • Ks. Alfred Borski: "Pani Urszula Pasławska jest żoną Marka Michniewicza"
    • Rekonstrukcja pałacu w Klewkach za 9 mln zł przez dekonstrukcję?
    • Spalarnia śmieci w Olsztynie nie powstrzymała kolejnej podwyżki za odpady
    • Prokuratura w Olsztynie chce kasacji wyroku w sprawie adwokata od "trumny na kółkach"
    • Metropolita Warmiński poświęcił Muzeum Objawień w Gietrzwałdzie
    • "Dość hamowania olsztyńskich inwestycji!" Polemika radnego Andrasza z radnym Głażewskim
    • Marsz w Olsztynie w obronie Radia Maryja i Telewizji TRWAM
    • Poseł PSL Urszula Pasławska chce zniesienia obowiązkowej matury z matematyki

    Wiadomości Olsztyn

    • Olsztyn

      • Kolejne zapewnienie władz Olsztyna: "szubienice" zostaną rozebrane

        Adam Jerzy Socha 2026-06-13 13:50:36

        Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińskiej i Mazurskiej, znany mieszkańcom Olsztyna jako „szubienice”,...

      • Prokuratura w Olsztynie chce kasacji wyroku w sprawie adwokata od "trumny na kółkach"

        2026-06-01 08:29:41

        Prokurator okręgowy w Olsztynie złożył wniosek do Prokuratury Krajowej o rozważenie złożenia kasacji...

      • Spalarnia śmieci w Olsztynie nie powstrzymała kolejnej podwyżki za odpady

        Jarosław Babalski 2026-05-28 08:07:21

        Były prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz (wspierany przez radnych PO), odpowiadał na protesty...

    Wiadomości region

    • Region

      • Dlaczego samorządowcy zostali oskarżeni w procesie Helpera?

        Adam Jerzy Socha 2026-06-09 09:53:42

        „Zawiedliśmy się na osobach, które z pozoru, wyglądu, usposobienia, wydawały się, że są uczciwe (...)...

      • Radni wojewódzcy PiS domagają się kontroli w ukraińskich szkołach

        Adam Jerzy Socha 2026-06-08 17:07:39

        Radni wojewódzcy PiS Paweł Warot i Piotr Soćko domagają się od wojewody warmińsko-mazurskiego, kurator...

      • Radny: „Czy szkoła w Bartoszycach (...) uczy, że Bandera jest bohaterem...”

        Adam Jerzy Socha 2026-06-07 18:11:29

        Radni Sejmiku Warmińsko-Mazurskiego z klubu PiS zwołali na poniedziałek 8 czerwca konferencję prasową...

    Wiadomości Polska

    • Polska

      • Aresztowano dziennikarza Kraskowskiego. Ujawnił związki Giertycha z aferą Polnord

        2026-06-10 07:18:56

        Sąd Rejonowy w Piasecznie zdecydował o trzymiesięcznym areszcie dla znanego dziennikarza śledczego...

      • Polską rządzi oligarchia partyjna. Czy nowa Konstytucja to zmieni?

        Bogdan Bachmura 2026-06-01 09:03:33

        To dobrze, że prezydent Karol Nawrocki powołał Radę Nowej Konstytucji. To znacznie poważniejsza...

      • Wójt i radni Gietrzwałdu odpowiedzieli agresją na apel Kamińskiego

        Adam Jerzy Socha 2026-05-30 20:02:15

        Agresją i kpinami zareagowali radni i wójt Jan Kasprowicz, na wystąpienie na sesji Rady Gminy w...

    O debacie

    • O Nas
    • Autorzy
    • Święta Warmia

    Archiwum

    • Archiwum miesięcznika
    • Archiwum IPN

    Polecamy

    • Klub Jagielloński
    • Teologia Polityczna

    Informacje o plikach cookie

    Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.