logodebata

Wspomóż jedyny portal na Warmii i Mazurach, który nie boi się publikować prawdy o politykach i jest za to ciągany po sądach. Nigdy, przez 18 lat istnienia, nie dostaliśmy 1 grosza dotacji publicznej. Redaktorzy i autorzy są wolontariuszami. Nr konta bankowego Fundacji „Debata”: 26249000050000450013547512. KRS: 0000337806. Adres: 11-030 Purda, Patryki 46B

niedziela, czerwiec 14, 2026
  • Debata
  • Wiadomości
    • Olsztyn
    • Region
    • Polska
    • Świat
    • Urbi et Orbi
    • Kultura
  • Blogi
    • Łukasz Adamski
    • Bogdan Bachmura
    • Mariusz Korejwo
    • Adam Kowalczyk
    • Ks. Jan Rosłan
    • Adam Jerzy Socha
    • Izabela Stackiewicz
    • Bożena Ulewicz
    • Mariusz Korejwo
    • Zbigniew Lis
    • Marian Zdankowski
    • Marek Lewandowski
  • miesięcznik Debata
  • Baza Autorów
  • Kontakt
  • Jesteś tutaj:  
  • Start
  • Wiadomości
  • Polska
  • Obym się mylił

Polska

Obym się mylił

Szczegóły
Opublikowano: środa, 11 marzec 2015 09:17

Na wiadomość, że pan Balcerowicz będzie brał udział w uzdrawianiu ukraińskiej gospodarki, p. Piechocki powiedział, ze będziemy mieli w Polsce tysiące, tysiące uciekinierów z tego kraju. Obruszyło to, i słusznie p. Balcerowicza.

Po wprowadzeniu tzw. "planu Balcerowicza" wyjechało z Polski za chlebem ponad 2 miliony młodych ludzi, a Polska to ok. 38 milionów natomiast na Ukrainie jest ponad 45 milionów!
Liczby mówią za siebie. Rozmach szykowanych reform jest ogromny. Nawet ukraiński oligarcha Dmytry Firtasz zorganizował Agencję ds. Modernizacji Ukrainy (m.in. z panem Cimoszewiczem), by śpieszyć ze swoimi radami za 300 mld. dolarów. Na razie miliarder Dmytry szykuje się, bo obecnie przebywa w areszcie domowym w Wiedniu i oczekuje deportacji do Stanów.
Myślę, że można spodziewać się paru milionów Ukraińców. To poniekąd pokrywa się z planami p. Siemioniaka – będziemy szkolili podoficerów ukraińskich w Polsce (po co mają jeździć tam i z powrotem). 39 oficerów już się szkoli na polskich uczelniach. Damy im najlepszą broń (jak nie my to inni), tym którym nie starczy mogą się uzbroić w siekiery, noże.
Mówią, że od kuli śmierć łagodniejsza, ale nie każda kula zabija. Młodszego brat mego ojca, postrzelonego w czasie ucieczki, sąsiedzi Ukraińcy dwa razy wrzucali do płonącej obory, bo za pierwszym razem wyczołgał się.
Z rodziny mojej babki 9 osób zostało porąbanych siekiera w swoim domu. Myśleli, że są bezpieczni, bo ich córka wychodziła za mąż za Ukraińca. Rąbał Ich, leżących na podłodze z głowami przykrytymi obrusami niedoszły zięć i niedoszły mąż. Ocalał 8-letni chłopak, w ostatniej chwili zarzucony drewnem za piecem. Niedoszła panna młoda chowali w sukni ślubnej, ściskając wiankiem odrąbaną cześć głowy. Na pogrzebie pojawił się zabójca - płakał, przepraszał, prosił o przebaczenie... Ktoś zawiadomił stacjonujących w pobliżu Madziarów (Węgrów), którzy go aresztowali, a potem powiesili.
I jakiekolwiek tłumaczenie tego, co wtedy robili Ukraińcy, to przyzwolenie na to żeby pod podobnym, czy innym pretekstem robili to samo.
Tak było 70 lat temu, a jak jest teraz? Obrazy sprzed paru miesięcy: policjant ukraiński rzucający butelkę z benzyna do płonącego domu w Odessie, gdzie żywcem spalono kilkanaście (kilkadziesiąt) osób.
Nagrane i rozpowszechniane przez internet morderstwo szefa policji z Donbasu: Kobieta przyciśnięta do łózka, przytrzymywana za włosy, zmuszona patrzeć jak podrzyna gardło dla jej męża. Człowiek charczy, krztusi się własną krwią, krew pryska dookoła, kona w drgawkach. Był pro-rosyjski!
W Polsce wielu, bardzo wielu czuje że "Coś" nadchodzi. Jedni chcą się szkolić w musztrze, na poligonie, w jedzeniu grochówki. Inni chcieliby tworzyć partyzantkę z emerytowanych oficerów i podoficerów L.W.P. i S.B. stanowiących trzon kół łowieckich.
Generałom marzy się, aby to ruskie znowu przyszli (bo z nimi nie było tak złe jak zaczynali karierę w wojsku). A na wszelki wypadek pokupowano im szybkie samochody osobowe.
Tymczasem jest wojna. Prawdziwa wojna. Pierwsze potyczki wojny elektronicznej za nami. Zaczęli Amerykanie, wypuszczając przeciw Iranowi tzw. Stuxnet computer worm, a ostatnio sami odczuli Cyber Attack, niby z Korei Północnej.
Amerykanie przegrupowują siły, szukają sojuszników przeciwko Chinom. Stąd niespodziewana wizyta w Indiach, szykowane porozumienie z Iranem. Szczególnie to ostatnie poraziło "żywotnego sojusznika" Stanów na Bliskim Wschodzie. Jak nigdy wcześniej, premier Izraela ostro skrytykował urzędującego prezydenta i to na forum obu Izb Kongresu i Senatu US.
Myślę, że na wszelki wypadek, przygotowują miejsce do ewentualnej ewakuacji z Bliskiego Wschodu. Mogłaby to być Polska – wyjechało 3 miliony, przyjedzie 3 miliony z odpowiednim arsenałem broni – powinni przyjąć „z ucałowaniem ręki". Ale chyba lepsze będą tereny byłej Ukrainy. Po przemieszczeniu się 3 do 4 milionów banderowców i ich sympatyków na tereny obecnej Polski, znajdzie się wiele miejsca i przeogromne szanse na robienie interesów z handlu wschód (Rosja) – zachód, co już tzw. oligarchowie ukraińscy sprawdzili i udowodnili.
Od lat obserwujemy nasilającą się z roku na rok wędrówkę ludów. Przyzwyczailiśmy się do niej. A w przeszłości dużo mniej liczne ludy wypierały dotychczasowych mieszkańców z zajmowanych terenów, często wycinając w pień, zostawiając tylko niewolników.
Co nas czeka – nie wiem. Wiem, że, "nie ma przypadków, są sygnały". Na wszelki wypadek, na razie, otrzymywałbym poprawne stosunki z tymi spod Królewca. Może przyjdzie się tam schronić.
Jak nigdy w przeszłości życzę, abym się jednak mylił.
Zbigniew Przewłocki

na zdjęcu: Polska ma armię tylko do parad

Tweet
Pin It
  • Poprzedni artykuł
  • Następny artykuł

Skomentuj

Komentuj jako gość

    0

    Biorą udział w konwersacji

    Komentarze (35)

    • Sortuj - najpierw najstarsze
    • Sortuj - najpierw najnowsze
    • Subskrybuj poprzez e-mail
    Pokaż poprzednie komentarze
    • Gość - joz

      Odnośnik bezpośredni

      A może tak sprawdzicie życiorysy przywódców ZSRR. Polecam , ułatwia zrozumienie relacji Rosjan do Ukraińców. Okazuje się , że Putin jest pierwszym - czystej krwi Rosjaninem rządzącym tym państwem. Ukraińcy narobili bałaganu i teraz mają.

      około 11 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Jacek

      Odnośnik bezpośredni

      Panie Adamie Kowalczyk,
      pańskie zdziwienie kładę na karb niewiedzy nie zaś złośliwości. Proszę sobie przypomnieć, jak w 1980 r zastanawialiśmy się nad mozliwością otwartej radzieckiej interwencji w Polsce. Tymczasem w 1990 juz było po Związku Radzieckim.
      Nie zajrzał Pan do linków, które Panu podesłałem i dalej grzęźnie Pan w swoich koleinach myslowych. Ponieważ wielu buntuje sie przed lektura w języku angielskim polecam opracowania Osrodka Studiów Wschodnich, Narodowego Centrum Studiów Strategicznych, Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Klub Ronina, FGundacja Republikańska.
      Gdybym Panu powiedział 10 czy 15 lat temu, że Rosja i Ukraina będą w stanie wojny, też by mi Pan postulował wizytę u lakarza. Sytuacja jest taka, że MON kupuje okręty z pociskami manewrującymi. Kupilismy rakiety średniego zasięgu do naszych F-16, przystosowujemy baterie nadbrzeżne do celów lądowych (okreg Kaliningradzki). To sa fakty. Na dzisiaj Niemcy, Czesi, Ukraińcy, Słowacy ani Litwini nam militarnie nie zgrażają. Rosja tak. Przyszły konflikt rosyjsko-polski nalezy rozegrać na terenie Ukrainy, Litwy, Białorusi lub Okregu Kaliningradzkiego. Wszędzie byle nie u nas. Nie wykluczam drugiej wyprawy kijowskiej (jako strona koalicji, nie sami), jesli będzie to konieczne. Zamykanie oczu na problemy nie pomaga w ich rozwiązywaniu.

      około 11 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - hen

      W odpowiedzi na: Gość - Jacek
      Odnośnik bezpośredni

      Nie pamiętam dokładnie, ale już kiedyś komuś pisałem, że "analiza" wykonana dla udowodnienia założonej tezy nie jest analizą rzetelną, nieważne w jakim języku i przez jak "poważny" organ sporządzona i opublikowana.
      Póki co żadna, żadna analiza dotycząca Rosji i konfliktu ukraińskiego, opublikowana jawnie nie znalazła potwierdzenia w rzeczywistości. Ja rozumiem, że można mieć pamięć dobrą, ale krótką, historia zna takie przypadki, ale nie mówimy o jętce jednodniówce!

      Poważnych analiz strategicznych się nie publikuje. Zawierają one bowiem nie tylko to, co "wie sie" o przeciwniku, ale przede wszystkim to, co wie sie o sobie. Publikowane "analizy" służą jedynie ukierunkowaniu tzw. opinii publicznej, co ktoś (dość słusznie) nazwał kiedyś wojną ideologiczną, informacyjną lub medialną - do wyboru, wszystkie określenia w rzeczywistości znaczą to samo.
      A tak co do "gdybym Panu powiedział...": Gdyby w trakcie sporu o Kosowo i inne okoliczności wynikające z wojny bałkańskie ktokolwiek dokładniej słuchał dyplomatów rosyjskic, to być może do tego, co dziś zachodzi na Ukrainie by nigdy nie doszło. Ale już wtedy niektóre kraje (w tym europejskie) stały na stanowisku: co tam Rosja, upadłe mocarstwo, które nigdy się nie podniesie, jej zdanie już się nie liczy. Skutek znamy. Jakoś nikt o ówczesnych błedach nawet się nie zająknie. A dziś: upadłe mocarstwo stanowi najpoważniejsze zagrożenie dla Europy, interesów wielu osób i firm. Zagrożenie absolutnie realne (wg tych samych polityków) bez względu na wypisywane "analizy".
      "Ciemny lud" kupił w ciągu ostatniego ćwierczwiecza wiele kitu wciskanego przez "analityków na zamówienie". Kosztowało to nie tylko kupę kasy (zasady ekonomiczne mówią, że po przeciwnej od "kosztu" stronie bilansu stoi pozycja "dochód", stoi zawsze i ktoś tę pozycję sobie dopisuje), wiele ludzkich żyć i tragedii.
      Może ktoś przypomni, kto na łamach DeBB@ty" wspominał o Kosowie w ujęciu wojny domowej (tak, wojny domowej) na Ukrainie?

      około 11 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Jacek

      Odnośnik bezpośredni

      Drogi hen-ie,
      trzymaj sie własnego tekstu. Skoro analizy są nic nie warte, to Twoja również. Z tą o Kosowie na czele. Przy czym dyskusję o np. ogłoszonej nowej doktrynie obronnej USA ( 4.IX.2014 ) nie uważam za jałową, nic nie znaczącą i nie wartą przeczytania. Warto z nią się zapoznać, żeby np. pod prąd nie wiosłować. Warto przeczytać analizy niejakiego Dunina i wiedziec co bredzi, bo niektórzy podchodza do tego niestety bardzo serio. Odbieram Twój tekst jako wniosek o zamknięcie tej dyskusji i akceptuję. Szanuję (pomimo różnicy zdań) mojego kolegę ze szkolnej ławy . Amen.

      około 11 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Adam Kowalczyk

      Odnośnik bezpośredni

      Panie Jacku!

      pańskie zdziwienie kładę na karb niewiedzy nie zaś złośliwości.
      A to błąd.
      w 1980 r zastanawialiśmy się nad mozliwością otwartej radzieckiej interwencji w Polsce. Tymczasem w 1990 juz było po Związku Radzieckim.
      W 1991 ale nie w tym rzecz. W 1991 roku może i upadł ZSRR ale za to Rosja odzyskała niepodległość. Po odrzuceniu imperialnego balastu znormalniała i zaczęła zdrowieć. A Rosja to może nie ZSRR ale to naprawdę duży kraj. I silny nawet gdy jest słaby. Oczywiście nie dla naszego OSW. Polscy "fachowcy" od Rosji wiedzą tylko jedno. Rosja jest chora, od zawsze coraz bardziej chora, zniknie, i jest nieprzewidywalna. Nie wiedzą tylko jednego. Dlaczego na całym świecie nikt nie ma ochoty korzystać z ich bezcennego dorobku. Wolą czytać Niemców, Francuzów czy Anglików - byle nie Polaków.
      Nie zajrzał Pan do linków, które Panu podesłałem i dalej grzęźnie Pan w swoich koleinach myslowych.
      Pojęcia Pan nie ma co czytałem a już zupełnie nie wiem skąd Panu do głowy przyszło, że podrzucone przez Pana linki to jakaś broń ostateczna. Może na mnie nie działają?
      Gdybym Panu powiedział 10 czy 15 lat temu, że Rosja i Ukraina będą w stanie wojny, też by mi Pan postulował wizytę u lekarza.
      Ale Rosja i Ukraina nie są w stanie wojny. Ukraina w dalszym ciągu jest największym zagranicznym dostawcą sprzętu wojskowego do Rosji, w tym tak strategicznych rzeczy jak silników lotniczych bez których rosyjskie samoloty zwyczajnie by nie latały. A prezydent Poroszenko buduje pod Moskwą nową fabrykę czekolady. Dziwna ta wojna.
      Przyszły konflikt rosyjsko-polski nalezy rozegrać na terenie Ukrainy, Litwy, Białorusi lub Okregu Kaliningradzkiego. Wszędzie byle nie u nas.
      Bardzo rozsądne. Tylko czym? Do dzisiejszej wojny trzeba było zacząć się zbroić ćwierć wieku temu. A nawet wtedy żeby toczyć wojnę na wschodzie a nie u siebie musielibyśmy uderzyć pierwsi. A to oznacza pełnoskalową wojnę z Rosją. Napoleon się przeliczył, Hitler wspierany całą mocą polskiej gospodarki, i reszty Europy też, oddał Niemcy na pastwę sołdatów ale my teraz to co innego.
      Nie wykluczam drugiej wyprawy kijowskiej
      A po tej wyprawie, z koalicją czy bez, na Ukrainie nie pozostanie nawet jeden człowiek co mówi po polsku.
      Może wreszcie Pan zauważy, że od początku XIX wieku każdy inicjowany przez nas konflikt ze wschodem ograniczał zasięg żywiołu polskiego na wschodzie. Przez kretyński insurekcjonizm, niezdolność do dogadania się z Rosjanami i protekcjonizm w stosunku do "niższych" narodów jak Ukraińcy czy Białorusini, zmarnowaliśmy dorobek dziesiątków pokoleń Polaków, którzy od XIV w. zasiedlali i cywilizowali opustoszałe Podole i inne tereny. My już nie mamy gdzie się cofać. Więc może jednak spróbować się dogadać?

      około 11 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - brat Albert

      Odnośnik bezpośredni

      Panie Jacku!
      Ad. 1. Kompletnie nie rozumiem skąd pomysł, że USA pożądają Rosji jako sojusznika. Małe państwa potrzebne są Amerykanom żeby je napuszczać na Rosję i nie ponosić konsekwencji. Przetarg wykaże, że mamy dać komuś zarobić i nic więcej.
      Ad. 2. Jak pamiętam upadek kolosa na glinianych nogach wieszczono od początku XIX wieku. A już w 1939 roku było to pewne. Tym razem naprawdę? Wątpię.
      Ad. 3. Patrz wyżej.
      Ad. 4. Dla nas ma bo możemy zostać zalani falą uchodźców ze wszystkimi tego konsekwencjami.

      około 11 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Mgr inz

      Odnośnik bezpośredni

      Witam

      Mowa o dodatkowych 800 mln złotówek :)
      Prawdziwą wojnę zaczyna się niszczeniem celów strategicznych tz; guzik i lecą rakiety, niszczą wszystko co potrzebne by zminimalizować koszty napadu na inny kraj, tkz; cele strategiczne, tak się zaczyna i wygrywa wojnę, dopiero potem idą samoloty, czołgi miny itd!

      Na tarczę antyrakietową dla PL trzeba mieć min. 6 mld dolarów!!! to te niby 800 mil złoty to 1/30 tego co potrzeba!!!
      Jeżeli Polska Armia całościowo na modernizacje w 2015 roku ma w przeznaczyć ok 2,2 mld dolarów to jak wszystko przeznaczy tylko na tarczę i nic więcej nie będzie się robić to zbudujemy ją najszybciej w trzy lata!!!

      Ale gdzie inne projekty?

      te najważniejsze od najdroższych;
      1. śmigłowce UH-60M Black Hawk ok. 80-100 sztuk to ok. 2-3 mld dolarów
      2. uzbrojone i inne drony 200szt to koszt ok. 2 mld dolarów
      3. radary artyleryjskie i wyrzutnie rakiet itp. to 2 mld dolarów
      4. uzbrojenie podstawowe żołnierza Tytan 14 tysięcy zestawów, będą kosztowały ok. 800 mln dolarów
      5. kolejne 307szt. Rosomaków zamówione dopiero co w różnych wersjach za 450 mln dolarów

      i kolejne mniej kosztowne;

      6. Lekkie rozpoznanie patrolowe - 420 mln dolarów
      7. Symulatory i trenażery ok. 200-250 mln dolarów
      8. Samoloty transportowe C295M oraz M28 - ok.125 mln dolarów
      9. przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike ok.125 mln dolarów
      10. modernizacja starych czołgów 142 szt. leopard l4 będzie kosztowała ponad 112 mln dolarów
      11.wsparcia dowodzenia oraz zobrazowania pola walki 2 mln dolarów
      12. rozpoznanie obrazowe i satelitarne ok. 1 mln dolarów

      te nieważne lub głupie wyrzucanie pieniędzy w błoto to;
      1. Marynarkę sobie odpuśćmy bo w razie konfliktu musi uciec by przeżyć, lepiej kupić rakietowe systemy obrony wybrzeża!!! Będzie jak w 39 odpłyną do Anglii i będą bronić Anglików a za wystrzelenie paru rakietek z okrętów jak się to uda r-cy zniszczą Wawe i Łudź oraz Olsztyn!
      2. 16 samolotów szkolnych, szkolnych to my mamy już od groma orlików itp.. Lepiej kupić 16 dwuosobowych f-16 a nie znów kupować coś do niczego! Jeżeli już tak chcemy to można zbudować taki szkolny samolocik jak iryda 2 w Polsce w Mielcu a nie kupować "szkoleniówkę" gdzieś na zachodzie?

      Pozdrawiam
      Mgr.inż.

      około 11 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - brat Albert

      Odnośnik bezpośredni

      Rozumiem, że skoro wojna u proga to nie będziemy się targować i kupimy sprzęt po podyktowanej nam cenie. Z tego samego powodu nie będziemy szukać innych kontrahentów tylko kupimy u najlepszego sojusznika, w USA. A jak już wydamy wszystkie posiadane pieniądze to sorry Winnetou, nikt nie będzie inwestował w żebraka.

      około 11 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - joz

      Odnośnik bezpośredni

      Jasne "..... i kupimy sprzęt po podyktowanej nam cenie. ..... A potem prosto do ziomali na Ukrainie . Gratis - oczywiście. Tak w praktyce wygląda wodzenie Polaków za nos. Do roboty - Chazaria stepowa czeka .

      około 11 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Adam Kowalczyk

      Odnośnik bezpośredni

      W zasadzie się zgadzam. Dodam tylko kilka słów komentarza.
      Ad. 1. śmigłowce UH-60M Black Hawk - zamiast nich możemy mieć z własnej produkcji ok. 300 zmodernizowanych Mi-8 z ukraińskimi silnikami nowej generacji + modernizacja posiadanych Mi-8 i Mi-17. Do starego podobny tylko wizualnie. "Wada" jest taka, że pieniądze zostaną w Polsce i powstaną nowe miejsca pracy.
      Ad. 4. Tytan jest ciągle w testach i nie wiadomo kiedy będzie funkcjonalny. Te akumulatory...
      Ad. 10. To dowód jak żeśmy nisko upadli. Za komuny i zaraz po byliśmy poważnym eksporterem czołgów i sprzętu towarzyszącego czołgom. Po 25 latach dynamicznego rozwoju i "dostępu" do technologi zachodnich nie możemy nawet zmodernizować pozyskanych od Niemców czołgów pochodzących z początku lat 80.
      Ad. samoloty szkolne. To nieporozumienie. Orlik jest ostatnim samolotem przed przejściem na odrzutowce. Zakupione samoloty szkolne M346 Master (niby włoskie ale pierwotnie pochodzące z biura Jakowlewa:)) to cały, bardzo nowoczesny system wraz z symulatorami obejmujący kolejny etap szkolenia i treningu po Orliku a przed F-16. Zakup dwumiejscowych F-16 jako szkolnych to nieporozumienie, koszt lotu niewyobrażalny. Można było dokończyć Irydę ale to było można. Kierunek był jasny - likwidacja samodzielnego przemysłu lotniczego. Dzisiaj to już niemożliwe bo nie ma komu tego zrobić.
      Kolejna, pominięta we wpisie sprawa to Wielozadaniowa Platforma Bojowa „Anders”. Opracowany w Polsce cały nowoczesny system. Na wspólnym podwoziu do wyboru wóz wsparcia ogniowego, haubica samojezdna, bojowy wóz piechoty, sanitarka lub wóz dowodzenia. Ale po opracowaniu i zademonstrowaniu na targach i zebraniu dobrych opinii nagle ucichło. A to coś co warto mieć bo może zastąpić stare poradzieckie BWP 2. Tyle, że znowu "wadą" jest polskie pochodzenie i ewentualna praca dla fabryki w Polsce a nie u przyjaciół. Obawiam się, że będzie jak zwykle tzn utopimy część szmalu w USA a część w RFN a resztę na podwyżki w MON.

      około 11 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz

    Wyróżnione

    Lubiane

    System komentarzy oparty o Komento

    Komentarze

    Aktywa Kremla i PIS bronią Kraskowskiego z obawy, że wygada się kto mu każe pluć na RG. Sądy orzekły, że nie ma żadnej afery. Uciekinier ziobro mścił ...
    Aresztowano dziennikarza Krask...
    2 godzin(y) temu
    https://www.facebook.com/photo/?fbid=1684882981591513&set=ecnf.100002094823336
    LIST OTWARTY związkowców do po...
    11 godzin(y) temu
    Dobre jest to, że ta kobieta (Marta) od lat startuje w wyborach samorządowych i klapa. Pomimo występowania ramię w ramię z Urszulą. Lansu, polubień na...
    LIST OTWARTY związkowców do po...
    11 godzin(y) temu
    Marta Pasławska- Hurło zasiada w Radzie Społecznej przy Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. prof. dr. Stanisława Popowskiego w Olszty...
    LIST OTWARTY związkowców do po...
    13 godzin(y) temu
    Pasławska to niech lepiej porozmawia ze swoim ulubionym prawnikiem, na temat pożyczki,którą zaciągnął w spółce, gdzie zasiada w radzie nadzorczej. To ...
    LIST OTWARTY związkowców do po...
    14 godzin(y) temu
    Przecież to bzdura. Brońcie Kraskowskiego bo w areszcie wygada na czyje zlecenie materiały sfabrykował i co wie o pewnych braciach
    Aresztowano dziennikarza Krask...
    19 godzin(y) temu

    Ostatnie blogi

    • Apel o optymizm na wypadek wojny Dwadzieścia rosyjskich dronów, które ostatnio wleciały do Polski wzbudziły u wielu moich rodaczek i rodaków głęboki niepokój, a często przerażenie… Zobacz
    • Barbarzyński atak "silnych ludzi" Tuska na praworządność Zbigniew Lis Motto Tuska: Będziemy stosować prawo, tak jak my je rozumiemy, czyli uchwałami Sejmu i rozporządzeniami zmieniać ustawy, wg zasady –… Zobacz
    • Co trzeba zrobić, żeby PiS wygrało kolejne wybory? Zbigniew Lis Wielu Polaków głosujących nie za opozycją, tylko przeciw PiS, nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji ich decyzji oraz z powagi… Zobacz
    • Michał Wypij, Paweł Warot – komentarz osobisty Bogdana Bachmury Bogdan Bachmura Dużo łatwiej o krytykę osób, których nie darzymy sympatią, z którymi jesteśmy w sporze lub konflikcie. Ale tym razem jest… Zobacz
    • 1

    Najczęściej czytane

    • Wyborcza sporządziła listę osób do zwolnienia z pracy, związanych z PiS
    • Wójt i radni Gietrzwałdu odpowiedzieli agresją na apel Kamińskiego
    • Aresztowano dziennikarza Kraskowskiego. Ujawnił związki Giertycha z aferą Polnord
    • Radny: „Czy szkoła w Bartoszycach (...) uczy, że Bandera jest bohaterem...”
    • Od 3 lat wywołuje fałszywe alarmy, sąd go wypuścił i Wiktor P. nasłał policję na dziennikarzy TV Republika
    • Rekonstrukcja pałacu w Klewkach za 9 mln zł przez dekonstrukcję?
    • Ks. Alfred Borski: "Pani Urszula Pasławska jest żoną Marka Michniewicza"
    • Spalarnia śmieci w Olsztynie nie powstrzymała kolejnej podwyżki za odpady
    • Radni wojewódzcy PiS domagają się kontroli w ukraińskich szkołach
    • Dlaczego samorządowcy zostali oskarżeni w procesie Helpera?
    • LIST OTWARTY związkowców do poseł Urszuli Pasławskiej w sprawie konsolidacji szpitali
    • Prokuratura w Olsztynie chce kasacji wyroku w sprawie adwokata od "trumny na kółkach"

    Wiadomości Olsztyn

    • Olsztyn

      • LIST OTWARTY związkowców do poseł Urszuli Pasławskiej w sprawie konsolidacji szpitali

        2026-06-12 06:30:15

        LIST OTWARTY organizacji związkowych działających w Regionie Warmińsko-Mazurskim i Wojewódzkim Szpitalu...

      • Władze Olsztyna wybrały firmę, która zaprojektuje rozbiórkę "szubienic"

        Adam Jerzy Socha 2026-06-09 09:50:36

        Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińskiej i Mazurskiej, znany mieszkańcom Olsztyna jako „szubienice”,...

      • Prokuratura w Olsztynie chce kasacji wyroku w sprawie adwokata od "trumny na kółkach"

        2026-06-01 08:29:41

        Prokurator okręgowy w Olsztynie złożył wniosek do Prokuratury Krajowej o rozważenie złożenia kasacji...

    Wiadomości region

    • Region

      • Dlaczego samorządowcy zostali oskarżeni w procesie Helpera?

        Adam Jerzy Socha 2026-06-09 09:53:42

        „Zawiedliśmy się na osobach, które z pozoru, wyglądu, usposobienia, wydawały się, że są uczciwe (...)...

      • Radni wojewódzcy PiS domagają się kontroli w ukraińskich szkołach

        Adam Jerzy Socha 2026-06-08 17:07:39

        Radni wojewódzcy PiS Paweł Warot i Piotr Soćko domagają się od wojewody warmińsko-mazurskiego, kurator...

      • Radny: „Czy szkoła w Bartoszycach (...) uczy, że Bandera jest bohaterem...”

        Adam Jerzy Socha 2026-06-07 18:11:29

        Radni Sejmiku Warmińsko-Mazurskiego z klubu PiS zwołali na poniedziałek 8 czerwca konferencję prasową...

    Wiadomości Polska

    • Polska

      • Aresztowano dziennikarza Kraskowskiego. Ujawnił związki Giertycha z aferą Polnord

        2026-06-10 07:18:56

        Sąd Rejonowy w Piasecznie zdecydował o trzymiesięcznym areszcie dla znanego dziennikarza śledczego...

      • Polską rządzi oligarchia partyjna. Czy nowa Konstytucja to zmieni?

        Bogdan Bachmura 2026-06-01 09:03:33

        To dobrze, że prezydent Karol Nawrocki powołał Radę Nowej Konstytucji. To znacznie poważniejsza...

      • Wójt i radni Gietrzwałdu odpowiedzieli agresją na apel Kamińskiego

        Adam Jerzy Socha 2026-05-30 20:02:15

        Agresją i kpinami zareagowali radni i wójt Jan Kasprowicz, na wystąpienie na sesji Rady Gminy w...

    O debacie

    • O Nas
    • Autorzy
    • Święta Warmia

    Archiwum

    • Archiwum miesięcznika
    • Archiwum IPN

    Polecamy

    • Klub Jagielloński
    • Teologia Polityczna

    Informacje o plikach cookie

    Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.