logodebata

Wspomóż jedyny portal na Warmii i Mazurach, który nie boi się publikować prawdy o politykach i jest za to ciągany po sądach. Nigdy, przez 18 lat istnienia, nie dostaliśmy 1 grosza dotacji publicznej. Redaktorzy i autorzy są wolontariuszami. Nr konta bankowego Fundacji „Debata”: 26249000050000450013547512. KRS: 0000337806. Adres: 11-030 Purda, Patryki 46B

niedziela, czerwiec 14, 2026
  • Debata
  • Wiadomości
    • Olsztyn
    • Region
    • Polska
    • Świat
    • Urbi et Orbi
    • Kultura
  • Blogi
    • Łukasz Adamski
    • Bogdan Bachmura
    • Mariusz Korejwo
    • Adam Kowalczyk
    • Ks. Jan Rosłan
    • Adam Jerzy Socha
    • Izabela Stackiewicz
    • Bożena Ulewicz
    • Mariusz Korejwo
    • Zbigniew Lis
    • Marian Zdankowski
    • Marek Lewandowski
  • miesięcznik Debata
  • Baza Autorów
  • Kontakt
  • Jesteś tutaj:  
  • Start
  • Wiadomości
  • Polska
  • Prywatna służba zdrowia nigdy nie będzie efektywna

Polska

Prywatna służba zdrowia nigdy nie będzie efektywna

Szczegóły
Opublikowano: poniedziałek, 30 wrzesień 2013 10:04

sOLISPrywatna służba zdrowia nigdy nie będzie tak efektywna, jak państwowa. W Polsce nie ma praktycznie państwowej służby zdrowia, tylko publiczna, a to jest zupełnie co innego. W ramach polemiki z artykułem Bogdana Bachmury na temat szpitali zamieszczamy artykuł ekonomisty Piotra Solisa na temat przyczyn zapaści służby zdrowia.

Szanujący się ekonomista musi spojrzeć na system. Na świecie są dwa systemy służby zdrowia, plus mutacje. Prywatna oraz państwowa służba zdrowia. W Polsce, poza kilkoma poliklinikami, praktycznie nie ma państwowej służby zdrowia. W Polsce od 1999r. funkcjonuje publiczna służba zdrowia, która poza kwestią własności, niewiele różni się od prywatnej służby zdrowia.

W Polsce, jak i w wielu krajach, pokutuje mit, że prywatne zawsze jest lepsze, niż państwowe. Obszar służby zdrowia jest dowodem, że ten mit jest fałszywy. W ekonomii, właśnie, mówi się o tzw. efekcie skali, co w prywatnej służbie zdrowia jest niewykonalne, bo każdy pojedynczy szpital, czy też ich grupa/sieć, musi mieć drogi sprzęt i równie drogich specjalistów dla procedur wysoko specjalistycznych, jak u konkurencji. Jeśli nie, wypadnie z rynku, zbankrutuje.

Problem w tym, że wiele procedur wysoko specjalistycznych nie jest usługą powszechną i względy efektywności ekonomicznej wymagają objęcia nimi dużo większej liczby potencjalnych pacjentów, niż ta obsługiwana przez szpital. Rzecz w tym, że jeśli prywatny szpital nie będzie miał oferty takich usług, pacjenci wybiorą konkurencję. Co innego usługi podstawowe, czy nisko specjalistyczne, np. zwykłe przeziębienie, czy badanie okulistyczne itd. Tu nie ma istotnej różnicy, czy szpital będzie prywatny, czy państwowy.

W dobrze zarządzanej państwowej służbie zdrowia są szpitale z powszechnymi usługami medycznymi, a ponad nimi placówki bardziej specjalistyczne, obejmujące swym zasięgiem większą liczbę pacjentów, aż po te najbardziej specjalistyczne, kilka ośrodków na cały kraj. Taki układ pozwala wykorzystać efekt skali, gdzie koszt, w przeliczeniu na głowę mieszkańca, jest niski.

Prywatne szpitale muszą posiadać usługi wysoko specjalistyczne, niezależnie od liczby obsługiwanych mieszkańców, bo przegrają z konkurencją. Te usługi, w przeliczeniu na głowę mieszkańca są bardzo drogie, bo liczba mieszkańców jest w mianowniku, natomiast w liczniku liczba powinna być zbliżona, jak w państwowej służbie zdrowia. Tak nie jest w prywatnych szpitalach, bo nawet dla stosunkowo małej liczby mieszkańców, należy mieć kosztowne usługi medyczne. W państwowej służbie zdrowia wysoki koszt w liczniku jest dzielony przez bardzo wysoki mianownik, czyli przez dużą liczbę potencjalnych pacjentów, przez co koszt jednostkowy jest niższy. W prywatnej służbie zdrowia koszt w liczniku jest podobny, jednakże w mianowniku jest znacząco mniejsza liczba pacjentów, a więc koszt jednostkowy jest gigantyczny. Zwykła matematyka.

Piszę o szpitalach, a nie zwykłych przychodniach lekarskich, gdzie efekt skali ma minimalne znaczenie. Po reformach Buzka z 1999r. w Polsce powstała publiczna służba zdrowia. Od prywatnej służby zdrowia różni się ona jedynie instytucją właścicielską, którą zazwyczaj jest lokalny samorząd. Poza tym jej sposób funkcjonowania jest zbliżony do prywatnej służby zdrowia, która jest bardzo nieefektywna ekonomicznie z powodu braku efektów skali.

Powie ktoś, kolejny mit, że państwowa (tak naprawdę publiczna) służba zdrowia, to gigantyczne kolejki, syf, malaria i komary widliszki. Ten mit zbankrutował pod koniec 2012r., gdy w publicznej służbie zdrowia skończyły się kontrakty z NFZ. Tylko niewielka część pacjentów, ta lepiej sytuowana, ustawiła się w prywatnych gabinetach, a natychmiast pojawiły się kolejki i zdenerwowanie pacjentów. A co by było, gdyby nie było już publicznej służby zdrowia i wszyscy pacjenci ustawili się w prywatnych gabinetach? Zaledwie przedsmak tego był na koniec 2012r.

Odejdźmy na chwilę od rozważań systemowych i podeprzyjmy je faktami. Na początek weźmy dwa sąsiadujące ze sobą kraje, jeden ze wzorcową, prywatną służbą zdrowia, a drugi z państwową. Te kraje, to USA i Kanada. Koszt służby zdrowia, w przeliczeniu na głowę mieszkańca, w USA jest, według różnych opracowań, od 3 do 7 razy wyższy, niż w sąsiedniej Kanadzie. Pomimo tego poziom zdrowia Kanadyjczyków jest znacząco lepszy, niż Amerykanów.

Idźmy dalej. Ceny lekarstw w aptekach w USA są znacząco wyższe, niż w sąsiedniej Kanadzie! Dlaczego? Wśród producentów leków liczy się tylko kilka koncernów, więc mamy klasyczny oligopol, którego w prywatnej służbie zdrowia nikt, dosłownie nie „temperuje” - w oligopolu nie działają prawa rynku. Mało tego, ten oligopol starał się narzucić całemu światu, także Polsce, ACTA oraz FACTA, w czym Tusk chciał dopomóc (masowe protesty zniweczyły te plany Tuska i oligopolu).

No to może chociaż transakcje w prywatnej służbie zdrowia są przejrzyste i uczciwe, wszak właściciel pilnuje, by nikt go nie okradał? Kolejny mit, równie fałszywy, jak poprzednie. W USA, co roku z systemu służby zdrowia złodzieje kradną („kręcą lody” według ówczesnej posłanki PO, Beaty Sawickiej) ok. 200 mld. USD rocznie.

W Polsce publiczna służba zdrowia działa analogicznie, jak prywatna i mamy ten sam problem. Wykryto już afery z przeprowadzaniem operacji, np. kolana, które były zbędne z medycznego punktu widzenia. Niedawno poprzez media przewinęły się informacje na temat tzw. wyceny usług medycznych. Okazuje się, że określone lobby mające „dojścia”, wpłynęło na znaczące zawyżenie kosztów pewnych usług, podczas, gdy inne ważne są niedoszacowane. Pośród liczb pojawiła się i taka, że w ten sposób jest marnowane nawet 20% środków będących w gestii NFZ. A to nie jedyna droga wycieku pieniędzy z systemu służby zdrowia w Polsce. Ile pieniędzy z naszych składek jest w podobny sposób rabowanych?

Efekty skali, a w zasadzie ich brak odpowiada, że wiele sprzętu, także ze zbiórek J. Owsiaka, leży od wielu lat w szpitalach, nawet nie rozpakowana. NIK wykrył takiego sprzętu na ok. 3,5 mld. zł, a przecież wykrył zaledwie wierzchołek przysłowiowej góry lodowej. Instalacja takiego sprzętu oraz zatrudnienie wysokiej klasy specjalistów kosztuje! Przy relatywnie małej liczbie obsługiwanych pacjentów, te nakłady nigdy się nie zwrócą. Cóż, znowu ten „przebrzydły” efekt skali. Jako ekonomista nie muszę się z tego tłumaczyć, bo efekt skali, to zwyczajna matematyka, a nie fanaberie tego, czy innego ekonomisty.

Mógłbym pisać jeszcze długo na tematy/patologie szczegółowe. Ograniczę się do sposobu funkcjonowania tzw. izb przyjęć przy szpitalach. Co i rusz czytamy, że kogoś wielokrotnie nie przyjęto do szpitala i ten ktoś umarł. Takie wiadomości czytamy i będziemy czytać często, jeśli nie zrobimy porządku z chorym systemem. To jest ustawowy obowiązek Premiera (aktualnie Tuska) oraz podległego mu Min. Zdrowia (aktualnie Arłukowicza). Jeśli te osoby piastujące funkcje publiczne nie zrobią z tym porządku, w przyszłości zostaną rozliczeni nie przez historię, ale przez sądy powszechne.

Nie wspomniałem o zyskach właścicieli szpitali, którzy prowadzą biznes, a nie akcję charytatywną. Te zyski podnoszą koszty, ale w porównaniu z efektami skali, to przysłowiowy „pikuś”.

Mamy niekompetentnego Premiera i jeszcze bardziej niekompetentnych ministrów. Priorytetem jest zadowolenie środowisk homo coś tam, a nie przejmowanie się, że chory system służby zdrowia w Polsce zabija ludzi. Czyżby Tusk hołdował zasadzie, że po mnie choćby i potop?

Miał być zwykły artykuł, a powstało coś na temat systemowych rozwiązań w służbie zdrowia. Ten, powstały mimochodem, program, nie jest konkurencyjny wobec rozwiązań PiS-u. Panowie, budowy domu nie zaczyna się od okien, dachu itp., ale od fundamentów. Taką rolę pełni w tym przypadku system, a potem rozwiązania szczegółowe. PO-PSL każdego dnia udowadniają swą nieudolność, Palikotów i SLD interesują tematy zastępcze. Pozostał mi tylko PiS, jako poważni adresaci. Panowie, jeśli trzeba, wesprę Was merytorycznie. Polska i Polacy zasługują na dobrego gospodarza.

Piotr Solis, ekonomista

Tweet
Pin It
  • Poprzedni artykuł
  • Następny artykuł

Skomentuj

Komentuj jako gość

    0

    Biorą udział w konwersacji

    Komentarze (32)

    • Sortuj - najpierw najstarsze
    • Sortuj - najpierw najnowsze
    • Subskrybuj poprzez e-mail
    Pokaż poprzednie komentarze
    • Gość - Piotr Solis

      Odnośnik bezpośredni

      Pani Ewa w akcji, więc zacytuję: \"Jednocześnie sugeruje Pan, jako ekonomista, że sposób finansowania służby zdrowia nie ma nic wspólnego z systemem służby zdrowia.... Świadczy to o zaangażowanym, drobiazgowym podejściu do naukowej analizy systemu służby zdrowia, gdzie czynnik finansowania jest wyizolowany, jako neutralny...\"

      Czy przeczytała Pani, co napisała? Niezależnie, jaki system by wybrać, zawsze pojawia się pieniądze. System wybiera sie z głową taki, a nie inny, aby był racjonalny, czyli szanował nasze pieniądze. Wiec dyskusja nie o pieniądzach, tylko o systemie, który nie będzie marnotrawił pieniędzy i będzie optymalizował zarówno koszt, jak i korzyść dla pacjenta. A Pani próbuje tylko o pieniądzach ... Ad personam ... Freud i podobne historie, to są Pani argumenty.

      Mądra dyskusja, to taka, która doprowadzi do wyboru najbardziej optymalnego modelu/systemu służby zdrowia, następnym etapem jest ... liczenie potrzebnych pieniędzy i jak to finansowanie ma wyglądać. Po środku parę kwestii szczegółowych. A Pani Ewa proponuje od końca, nie ważne co, i jak, ważna kasa. System może być marnotrawny, ale aby była kasa.

      Argumentami ad personam oraz ... nie wiem, czy z braku kompetencji, czy zachłannością na pieniadze ... chce Pani marnować pieniądze. W ten sposób dyskusja z Pania jest bezcelowa, bo jedynym jej efektem może być marnowanie naszych pieniędzy.

      Tym się różnimy, bo ja najpierw chcę przeanalizować alternatywne scenariusze i wybrać system, a na końcu do tego systemu włożyć pieniądze. Inna sprawa ... pomine chwilowo milczeniem, pewne sprawy kwalifikują się do RPO. A Froud, skoro to Pani Ewy ulubieniec, proponuję zaordynować go Pani 24 godz. na dobę. ...

      około 12 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Piotr Solis

      Odnośnik bezpośredni

      Widzi Pani Ewa, drugi komentarz i pogrąża się Pani całkowicie. Na nasze blogi.pl pod moim nazwiskiem jest parę artykułów. Skoro twierdzi Pani Ewa, że coś jest nie do obrony, zaproponuję prostą matematykę. Otóż, w liczniku jeśli weźmiemy dane urządzenie, pomieszczenie i wykwalifikowany personel i to wszystko razem może obsługiwać 5000000 potencjalnych pacjentów/obywateli, to jaki będzie koszt na głowę potencjalnego pacjenta/mieszkańca, jeśli to rzeczywiście będzie w systemie państwowym przydzielone do owych 5000000, a jaki będzie koszt na głowę w prywatnym szpitalu, który będzie obsługiwał 50000 mieszkańców? Liczby w uproszczeniu, aby łatwiej było liczyć. W pierwszym przypadku ten drogi sprzęt będzie kosztował 1 zł na mieszkańca a w drugim 100 zł na mieszkańca. To nazywa się efekt skali, to nazywa się elementarna matematyka. Jeśli ktoś twierdzi, że nie da sie tego obronić, niech rozpocznie naukę od pierwszej klasy szkoły podstawowej. Jeszcze jedno, udzieliłem lekcji, więc chyba coś sie należy? Żartuję, ale proszę mnie nie obrażać, chociaż tak naprawdę, obrażacie tymi argumentami siebie.

      około 12 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Piotr Solis

      Odnośnik bezpośredni

      Urządzenie itd. kosztuje 5000000 - nie dopisałem dla pełnego opisu i rachunku.

      około 12 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Ł. N.

      Odnośnik bezpośredni

      \"To nazywa się efekt skali, to nazywa się elementarna matematyka. Jeśli ktoś twierdzi, że nie da sie tego obronić, niech rozpocznie naukę od pierwszej klasy szkoły podstawowej\".

      Hospody pomyłuj.

      około 12 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Piotr Solis

      Odnośnik bezpośredni

      Ł.N. Niestety, ten przebrzydły efekt skali. W liczniku ułamka najczęściej jest stała liczba, a w mianowniku zmienna. Oczywiście, jest to model prosty, bo w przemyśle, jeśli rośnie mianownik, to licznik także może rosnąć, ale zdecydowanie wolniej, niż mianownik i także mamy efekt skali. Pani Ewa insynuowała mi chorobę psychiczną (wzmianka o Freudzie) oraz brak umiejętności liczenia, pisząc, że efektu skali nie obronię. Cóż, to elementarna matematyka, a już studenci pierwszego roku mają z tego dużo ćwiczeń. Nie napisałem więc niczego skomplikowanego. I druga sprawa, to nie ja zaczynam ataki ad personam, a atakowany potrafię adekwatnie oddać. Taka już moja \"uroda\".

      około 12 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - EWA

      Odnośnik bezpośredni

      Panie Solis,
      nie odpowiedziałam Panu na dwa ostatnie posty, bo dyskusja z Panem jest beznadziejna. Ale Pan, nawet odpisując Ł.Ń. nie może się ode mnie odczepić!!!
      Więc zakończmy wymianę zdań, bo w moim odczuciu jest Pan aroganckim, pozbawionym wyobraźni, zajadłym człowiekiem, który gdzieśna wykładach ekonomii usłyszał o \"efekcie skali\" i naiwnie myśli, że ludzie poddają się tym samym regułom, co produkcja.

      Niech Pan się nie wstydzi i zapyta ekonomistów o rolę czasu w analizach. Pieniądze pracują w czasie, \"urządzenia\" pracują w czasie i choroby rozwijają się w czasie.
      Pan chce wytworzyć sytuację \"optymalizacji\", że chorzy stojący w kolejkach , gdzieś z \"numerkami\" bliżej 5 mln, będą jak szaleni szukali dojść do władzy centralnej, będą wręczali łapówki, żeby otrzymać szybciej diagnozę i leczenie.
      Pan nie rozumie słowa \"dostępność\". Pan chce stworzyć powtórkę z paranoi \"centralnego planowania\", powołać jeszcze większą, niż jest hordę urzędasów i dać im możliwość utuczenia się łapówkami chorych ludzi.
      KONIEC!!

      około 12 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Ł. N.

      Odnośnik bezpośredni

      Panie Solis,
      Pana jedynym remedium na bardzo wyrafinowany problem społeczny jest \"elementarna matematyka\", a w sumie - jeden wzór matematyczny, jeden schemat. Takie podejście może mogło być rozważane na poważnie 100 lat temu, jednak od tamtych czasów czegoś się nauczyliśmy, prawda?

      około 12 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Piotr Solis

      Odnośnik bezpośredni

      Matematyka od zawsze jest taka sama, a majstrowanie przy niej kończy się, jak w Grecji. Proszę w swoich \"naukach\" uwzględnić także Grecję.

      A co do Pani Ewy, powiedziała Pani, że nie udowodnię efektu skali ... Cóż, elementarna matematyka i udowodniłem. System, Szanowna Pani Ewo, to nie fotografia, lecz coś, co funkcjonuje w czasie. A jeśli już mowa o arogancji, to Pani stosowała argumenty ad absurdum i ad personam. Jestem anty bolszewikiem i bolszewickie metody mnie drażnią. Zresztą, bolszewicy, jak się z kimś nie zgadzali, to albo stawiali pod ścianą, albo zamykali w psychiatrykach. Pani wzmianka o Freudzie była aż nadto wymowna.

      Z Panem Ł.N. różniliśmy się totalnie, ale pewnej czerwonej granicy nie przekroczyliśmy. Może przy innych tematach będziemy/jesteśmy zgodni, ale na tym polega dyskusja, że wymienia sie zdania. Może Pani Ewa brać przykład z Pana Ł.N., bo naprawdę warto. Miłego weekendu.

      około 12 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Piotr Solis

      Odnośnik bezpośredni

      Niechciany sukces w dyskusji pod artykułem. Niechciany, bo tematyka artykułu była taka, że nikt nie był w stanie zanegować elementarnej matematyki. Zostałem zaatakowany, bo obok nazwiska było słowo \"ekonomista\", a więc synonim wszelkiego zła. Gdyby to ode mnie zależało, z całym szacunkiem dla Szanownych Dyskutantów, wszystkie nasze komentarze, tak byłoby najlepiej, skasowane. Nic one nie wnoszą do tematu.

      Uspokoję oponentów, że nie wszyscy ekonomiści stawiają liczbę przed człowiekiem. Ja na swoim blogu używam hasła: \"Pieniądz czy człowiek - co ważniejsze?\" W wielu artykułach, w tym: http://naszeblogi.pl/41046-prawdziwy-dlug-polski-wyzszy-co-najmniej-o-55-bln-pln krytykuję główny grzech tzw. III RP, czyli ocenianie polityki społecznej, gospodarczej i finansowej państwa w kategoriach biznesu (w artykule precyzuję, dlaczego tak piszę.

      Słowo ekonomista, synonim wszelkiego zła, sprowokowało do dyskusji. Informuję Szanownych czytelników, że w swej przeszłości byłem zwykłym pracownikiem przy taśmie, byłem rolnikiem, nawet w drobnym biznesie też co nieco. W kilku tematach, oprócz ekonomii, jestem równie mocny. Nawet z dziedziny teologii i filozofii. Mam prośbę, aby, tak na przyszłość, nie posądzać mnie, iż poza liczbami nie widzę człowieka.

      Znajdźcie osobę z tak dużym doświadczeniem. Parę się ich znajdzie, ale znowu nie aż tak wiele.

      Dziękuję za dyskusję.

      około 12 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Jan

      Odnośnik bezpośredni

      Brakuje mi jednej rzeczy: obecnie mamy PRZYMUS ubezpieczenia i MONOPOL (bo tylko w państwowej służbie zdrowia daje sie ten przymus zrealizować). Jakoś nikt tego nie rozdziela. Jednak rynek ub. OC od samochodów nie jest aż tak patologiczny jak służba zdrowia, mimo że jest ten przymus. Na moje autko w jednej ubezpieczali zaproponowano mi za OC+AC 5000 zł, a w drugiej 2800.... Gdyby tylko w PZU dało się realizować OC, to by mi zaproponowano wyłączne 8000 zł.

      około 12 lat(a) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz

    Wyróżnione

    Lubiane

    System komentarzy oparty o Komento

    Komentarze

    Aktywa Kremla i PIS bronią Kraskowskiego z obawy, że wygada się kto mu każe pluć na RG. Sądy orzekły, że nie ma żadnej afery. Uciekinier ziobro mścił ...
    Aresztowano dziennikarza Krask...
    2 godzin(y) temu
    https://www.facebook.com/photo/?fbid=1684882981591513&set=ecnf.100002094823336
    LIST OTWARTY związkowców do po...
    11 godzin(y) temu
    Dobre jest to, że ta kobieta (Marta) od lat startuje w wyborach samorządowych i klapa. Pomimo występowania ramię w ramię z Urszulą. Lansu, polubień na...
    LIST OTWARTY związkowców do po...
    11 godzin(y) temu
    Marta Pasławska- Hurło zasiada w Radzie Społecznej przy Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. prof. dr. Stanisława Popowskiego w Olszty...
    LIST OTWARTY związkowców do po...
    13 godzin(y) temu
    Pasławska to niech lepiej porozmawia ze swoim ulubionym prawnikiem, na temat pożyczki,którą zaciągnął w spółce, gdzie zasiada w radzie nadzorczej. To ...
    LIST OTWARTY związkowców do po...
    14 godzin(y) temu
    Przecież to bzdura. Brońcie Kraskowskiego bo w areszcie wygada na czyje zlecenie materiały sfabrykował i co wie o pewnych braciach
    Aresztowano dziennikarza Krask...
    19 godzin(y) temu

    Ostatnie blogi

    • Apel o optymizm na wypadek wojny Dwadzieścia rosyjskich dronów, które ostatnio wleciały do Polski wzbudziły u wielu moich rodaczek i rodaków głęboki niepokój, a często przerażenie… Zobacz
    • Barbarzyński atak "silnych ludzi" Tuska na praworządność Zbigniew Lis Motto Tuska: Będziemy stosować prawo, tak jak my je rozumiemy, czyli uchwałami Sejmu i rozporządzeniami zmieniać ustawy, wg zasady –… Zobacz
    • Co trzeba zrobić, żeby PiS wygrało kolejne wybory? Zbigniew Lis Wielu Polaków głosujących nie za opozycją, tylko przeciw PiS, nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji ich decyzji oraz z powagi… Zobacz
    • Michał Wypij, Paweł Warot – komentarz osobisty Bogdana Bachmury Bogdan Bachmura Dużo łatwiej o krytykę osób, których nie darzymy sympatią, z którymi jesteśmy w sporze lub konflikcie. Ale tym razem jest… Zobacz
    • 1

    Najczęściej czytane

    • Wyborcza sporządziła listę osób do zwolnienia z pracy, związanych z PiS
    • Wójt i radni Gietrzwałdu odpowiedzieli agresją na apel Kamińskiego
    • Aresztowano dziennikarza Kraskowskiego. Ujawnił związki Giertycha z aferą Polnord
    • Radny: „Czy szkoła w Bartoszycach (...) uczy, że Bandera jest bohaterem...”
    • Od 3 lat wywołuje fałszywe alarmy, sąd go wypuścił i Wiktor P. nasłał policję na dziennikarzy TV Republika
    • Rekonstrukcja pałacu w Klewkach za 9 mln zł przez dekonstrukcję?
    • Ks. Alfred Borski: "Pani Urszula Pasławska jest żoną Marka Michniewicza"
    • Spalarnia śmieci w Olsztynie nie powstrzymała kolejnej podwyżki za odpady
    • Radni wojewódzcy PiS domagają się kontroli w ukraińskich szkołach
    • Dlaczego samorządowcy zostali oskarżeni w procesie Helpera?
    • LIST OTWARTY związkowców do poseł Urszuli Pasławskiej w sprawie konsolidacji szpitali
    • Prokuratura w Olsztynie chce kasacji wyroku w sprawie adwokata od "trumny na kółkach"

    Wiadomości Olsztyn

    • Olsztyn

      • LIST OTWARTY związkowców do poseł Urszuli Pasławskiej w sprawie konsolidacji szpitali

        2026-06-12 06:30:15

        LIST OTWARTY organizacji związkowych działających w Regionie Warmińsko-Mazurskim i Wojewódzkim Szpitalu...

      • Władze Olsztyna wybrały firmę, która zaprojektuje rozbiórkę "szubienic"

        Adam Jerzy Socha 2026-06-09 09:50:36

        Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińskiej i Mazurskiej, znany mieszkańcom Olsztyna jako „szubienice”,...

      • Prokuratura w Olsztynie chce kasacji wyroku w sprawie adwokata od "trumny na kółkach"

        2026-06-01 08:29:41

        Prokurator okręgowy w Olsztynie złożył wniosek do Prokuratury Krajowej o rozważenie złożenia kasacji...

    Wiadomości region

    • Region

      • Dlaczego samorządowcy zostali oskarżeni w procesie Helpera?

        Adam Jerzy Socha 2026-06-09 09:53:42

        „Zawiedliśmy się na osobach, które z pozoru, wyglądu, usposobienia, wydawały się, że są uczciwe (...)...

      • Radni wojewódzcy PiS domagają się kontroli w ukraińskich szkołach

        Adam Jerzy Socha 2026-06-08 17:07:39

        Radni wojewódzcy PiS Paweł Warot i Piotr Soćko domagają się od wojewody warmińsko-mazurskiego, kurator...

      • Radny: „Czy szkoła w Bartoszycach (...) uczy, że Bandera jest bohaterem...”

        Adam Jerzy Socha 2026-06-07 18:11:29

        Radni Sejmiku Warmińsko-Mazurskiego z klubu PiS zwołali na poniedziałek 8 czerwca konferencję prasową...

    Wiadomości Polska

    • Polska

      • Aresztowano dziennikarza Kraskowskiego. Ujawnił związki Giertycha z aferą Polnord

        2026-06-10 07:18:56

        Sąd Rejonowy w Piasecznie zdecydował o trzymiesięcznym areszcie dla znanego dziennikarza śledczego...

      • Polską rządzi oligarchia partyjna. Czy nowa Konstytucja to zmieni?

        Bogdan Bachmura 2026-06-01 09:03:33

        To dobrze, że prezydent Karol Nawrocki powołał Radę Nowej Konstytucji. To znacznie poważniejsza...

      • Wójt i radni Gietrzwałdu odpowiedzieli agresją na apel Kamińskiego

        Adam Jerzy Socha 2026-05-30 20:02:15

        Agresją i kpinami zareagowali radni i wójt Jan Kasprowicz, na wystąpienie na sesji Rady Gminy w...

    O debacie

    • O Nas
    • Autorzy
    • Święta Warmia

    Archiwum

    • Archiwum miesięcznika
    • Archiwum IPN

    Polecamy

    • Klub Jagielloński
    • Teologia Polityczna

    Informacje o plikach cookie

    Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.