logodebata

Wspomóż jedyny portal na Warmii i Mazurach, który nie boi się publikować prawdy o politykach i jest za to ciągany po sądach. Nigdy, przez 18 lat istnienia, nie dostaliśmy 1 grosza dotacji publicznej. Redaktorzy i autorzy są wolontariuszami. Nr konta bankowego Fundacji „Debata”: 26249000050000450013547512. KRS: 0000337806. Adres: 11-030 Purda, Patryki 46B

niedziela, czerwiec 14, 2026
  • Debata
  • Wiadomości
    • Olsztyn
    • Region
    • Polska
    • Świat
    • Urbi et Orbi
    • Kultura
  • Blogi
    • Łukasz Adamski
    • Bogdan Bachmura
    • Mariusz Korejwo
    • Adam Kowalczyk
    • Ks. Jan Rosłan
    • Adam Jerzy Socha
    • Izabela Stackiewicz
    • Bożena Ulewicz
    • Mariusz Korejwo
    • Zbigniew Lis
    • Marian Zdankowski
    • Marek Lewandowski
  • miesięcznik Debata
  • Baza Autorów
  • Kontakt
  • Jesteś tutaj:  
  • Start
  • Wiadomości
  • Olsztyn
  • Spalarnia śmieci w Olsztynie nie powstrzymała kolejnej podwyżki za odpady

Olsztyn

Spalarnia śmieci w Olsztynie nie powstrzymała kolejnej podwyżki za odpady

Szczegóły
Opublikowano: czwartek, 28 maj 2026 08:07

Były prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz (wspierany przez radnych PO), odpowiadał na protesty przeciwko budowie spalarni odpadów, że dzięki tej inwestycji znacząco spadnie opłata za odbiór odpadów komunalnych. Teraz okazuje się, że spalarnia nie tylko nie powstrzymała wzrostu opłat, ale i nie powstrzyma w przyszłości. Chociaż rządząca Olsztynem Koalicja Obywatelska twierdzi, że podwyżka prawie o 20%, to nie podwyżka, tylko „korekta”.

 

Mowa o Uchwale Rady Miasta Olsztyna w sprawie ustalenia stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz stawek opłat za pojemnik i worek o określonej pojemności (nr. 367/26), przyjętej na XXVI sesji Rady Miasta Olsztyna w środę 27 maja. Wynik głosowania Za – 15 (radni KO), Przeciw 9 (radni PiS, radni niezrzeszeni: Mirosław Arczak i Marcin Możdżonek), Wstrzymał się 1 – niezrzeszony Jarosław Babalski.

glosowanie odbior odpadow

Niestety, jedynym pomysłem jaki od lat stosują rządzący Olsztynem (radni KO) na zrekompensowanie rosnących kosztów gospodarki odpadami komunalnymi jest milcząca zgoda na dyktat kosztowy. Podwyżka sięga blisko 20% dotychczasowych opłat jaki ponosili mieszkańcy.

Aby zbilansować funkcjonowanie systemu w 2026 roku oszacowano, że trzeba 70 mln 356 tys zł. Kto musi wyłożyć tę kwotę? Oczywiście, my mieszkańcy, którym zafundowano (włączono do eksploatacji na początku 2025 roku) za 884 mln zł (koszt budowy) Instalację Termicznego Przekształcania Odpadów (spalarnia śmieci). Miało być taniej. Jak jest dziś?

Mieszkańcy właśnie boleśnie tego doświadczyli. Szkoda czasu na opisywanie dyskusji jaka się na ten temat wywiązała (polecam aby Państwo sami się przekonali na stronach olsztyn.eu.). W swojej wypowiedzi oceniającej zafundowaną nam podwyżkę skupiłem się na konsekwencjach forsowania polityki ETS2, bo to jest główna przyczyna.

Konsorcja budujące spalarnie śmieci, to żadni zbawcy systemu, a bezwzględni monopoliści dyktujący warunki na rynku śmieciowym. Na koniec aby lepiej zobrazować rzeczywistość w której funkcjonujemy posłużę się cyt. z książki pt. „System” aut. Bertold Kittel.

„(…) Ludzie domagający się egzekwowania istniejącego prawa lub zaostrzenia niedoskonałości przepisów, są dziś całkowicie bezsilni. Przeciwko sobie mają niejasny system (przypis własny np.: nierozwiązany problem zbiorowej odpowiedzialności mieszkańców blokowisk) stanowienia prawa, obracająca setkami milionów śmieciową mafię, prawników niejasne powiązania pomiędzy firmami (przypis własny np.: kto i gdzie wywozi z Olsztyna żużel i popiół - pozostałość po procesie spalania) i nieistniejącą praktycznie inspekcję ochrony środowiska (…). W procederze o milionowych obrotach biorą udział zarówno menedżerowie globalnych koncernów, jak i zwykli pospolici przestępcy (…)”.

Ta książka (polecam) z całą pewnością zburzy dobre samopoczucie naiwniakom apelującym o jeszcze więcej działań edukacyjnych (to padało dziś podczas dyskusji w tym punkcie) i wszystkim którzy ładując butelki PET, papier do osobnych worków itd. są przekonani, że ratują środowisko. To iluzja, a taniej niestety już było.

Po co nam plan ogólny?

Drugim interesującym, a mającym w dłuższej perspektywie konsekwencje dla rozwoju Olsztyna była: Uchwała Rady Miasta Olsztyna w sprawie uchwalenia Planu ogólnego miasta Olsztyna, (nr. 366/26). Wynik głosowania 24 – Za, 1 Wstrzymał się.

Tu wyrazy uznania dla całego zespołu z Wydziału Urbanistyki za wykonanie w terminie tego zadania. Na konsekwencje tego wdrożenia (zmiany) musimy trochę poczekać. Przyjęcie w terminie (do 31 sierpnia) tego dokumentu było koniecznością wynikającą chociażby z zobowiązań jakie Polska przyjęła aby absorbować środki np. z KPO (jeden z warunkowych tzw. „kamieni milowych”). Bez tego dokumentu nie da się obecnie racjonalnie zarządzać gminą i tym co można na jej terenie budować.

Wymogi takich planów (konstrukcja) były szeroko opisywane dlatego nie będę wchodził w szczegóły to nie moja domena. Mnie interesuje odpowiedź na pytanie - Czy ten dokument wprowadzi ład przestrzenny, bo to co mamy od lat nie ma z tym nic wspólnego? Jako wyłącznie konsument i laik w tej dziedzinie odpowiadam, że mam wątpliwości. Raczej NIE! Dlaczego?

Uważam, że ten dokument będzie ograniczał „maluczkich”, a da jeszcze większe możliwości na działania „patodeweloperki”. Krótko mówiąc Polska (Olsztyn) dewloperska, czyli rząd (samorząd) pozbawiony wpływu na planowanie przestrzenne. Skąd taka opinia? Wnioski z tego co na ten temat przeczytałem (i zauważyłem to na podstawie odbytych konsultacji).

Jaki ten dokument ma związek ze Strategią Rozwoju Olsztyna 2030+? Ja tego związku nie dostrzegam. Ten dokument bardzo ogranicza tzw. interes publiczny! Konia z rzędem temu kto rozstrzygnie jednoznacznie znaczenie np. co to jest „profil funkcjonalny strefy planistycznej”. Co ma ważniejszą rangę „profil funkcjonalny” o którym mowa w „Planie Ogólnym” czy przeznaczenie terenu zapisane w MPZP?

Jeśli Państwo myślicie, że np. zapisana pod nazwą „strefa zieleni i rekreacji” to wyłącznie np. skwer, lasek, park i ławeczki, to możecie się państwo w niedługim czasie wszyscy zdziwić. To tak pokrótce. Czas pokaże co ta zmiana nam da. Nie ruszam tematu spodziewanych pozwów z którymi trzeba się liczyć (planiści mają tę świadomość).

Tak w telegraficznym skrócie wyglądała problematyka najważniejszych według mnie punktów dzisiejszych obrad Rady Miasta Olsztyna.

Pozwolę sobie na koniec na ogólniejszą refleksję po XXVI Sesji Rady Miasta Olsztyna

Senną sesję zdominowały dwa tematy podczas których uwidoczniła się nieco większa aktywność trzech radnych (szkoda, że tylko oni mają zawsze wątpliwości formułując pytania i wygłaszają swoje opinie). Dominująca większość tej Rady, to niestety bierni statyści, dobrani z tzw. „klucza partyjnego” (co skutecznie tłamsi ideę budowy społeczeństwa obywatelskiego).

Szkoda, ponieważ takie postawy utrwalają negatywną opinię nt. pracy, zaangażowania ludzi na których głosowali mieszkańcy Olsztyna.

Żałuję, że jest tak nikłe zainteresowanie mieszkańców (osobista obecność na sali sesyjnej). Myślę, że również oglądalność on-line nie rzuca na przysłowiowe kolana. Potencjalni wyborcy mieliby wówczas precyzyjną odpowiedź czy głos oddany na radnego (radną) był dobrą decyzją i czy dana osoba z zaangażowaniem reprezentuje sprawy mieszkańców tak jak chcieliby aby było.

Piszę te słowa w dniu Samorządu Terytorialnego. Jaki jest ten samorząd każdy ma swoją opinię, niestety, nierzadko powtarzając stereotypy o zgrai przepraszam „darmozjadów”. Jest w tym oczywiście sporo racji, ale generalizowanie jest krzywdzące dla wielu i tym wszystkim reprezentującym zaangażowaną postawę składam podziękowanie za codzienną profesjonalną pracę na rzecz lokalnej społeczności. Przejdźmy do wspomnianych tematów dzisiejszej sesji RM.
Niezrzeszony Radny Rady Miasta Olsztyna
Jarosław Babalski

Na zdjęciu, od lewej Jarosław Babalski, i ówczesny prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz w olsztyńskiej spalarni

KOMUNIKAT URZĘDU MIASTA OLSZTYNA

To nie podwyżka, tylko korekta

Na początku sesji do porządku obrad wprowadzono uchwałę w sprawie wprowadzenia nowych stawek za odbiór odpadów komunalnych oraz opłat za pojemniki i worki na śmieci. Ten temat już od pewnego czasu budził emocje – jak zawsze, gdy pada hasło „podwyżka”. Choć akurat w tym przypadku bardziej adekwatne byłoby słowo „korekta” – bo fakt, że produkujemy coraz więcej śmieci raczej nie budzi wątpliwości. Wiele samorządów, w tym Olsztyn, zakładało utrzymanie dotychczasowych stawek. Nadzieje na oszczędności wzbudziło wprowadzenie systemu kaucyjnego, które miało spowodować spadek ilości odpadów ze szkła i tworzyw sztucznych. Tak się jednak nie stało.

– W pierwszym kwartale tego roku odnotowaliśmy wzrost ilości odpadów ze szkła o 3 proc., a tworzyw sztucznych o 6 proc. – poinformowała dyrektor Wydziału Środowiska Urzędu Miasta Olsztyna Ewa Łukasik. – Łączna masa odpadów odebranych w tym okresie była o 5,5 proc. większa niż analogicznym okresie poprzedniego roku. Zaobserwowaliśmy też wzrost ilości odebranych odpadów wielkogabarytowych o 10 proc. i remontowo-budowlanych o 13 proc.

Radni podjęli uchwałę, w myśl której od sierpnia stawka za odbiór odpadów wyniesie 13,90 zł (do tej pory – 11,70 zł za metr sześcienny zużytej wody). W przybliżeniu odpowiada to kwocie 41,70 zł za osobę – bowiem statystyczny Olsztynianin w ciągu miesiąca zużywa trzy metry sześcienne wody.W ocenie władz miasta, wprowadzona zmiana wynika z nielekceważenia rachunku ekonomicznego.

– Zdajemy sobie sprawę, że zwiększenie stawki za odbiór odpadów to decyzja trudna, ale nie możemy ignorować czynników ekonomicznych – skomentowała zastępczyni prezydenta Olsztyna Justyna Sarna-Pezowicz. – System kaucyjny nie działa tak, jak ustawodawca zakładał, a całość jest bardzo kosztowna. A my, jako samorząd, jesteśmy zobowiązani do przestrzegania zasady gospodarności.

Radni uchwalili plan ogólny Olsztyna

Kolejną kwestią, która od kilku miesięcy wzbudzała duże zainteresowanie mieszkańców Olsztyna, było uchwalenie Planu ogólnego Olsztyna. Wskazywała na to frekwencja na konsultacjach społecznych oraz liczba uwag zgłoszonych przez różne osoby i instytucje (1850). POG to dokument planistyczny przestrzennie porządkujący miasto. To z niego wynika np. gdzie można budować nowe bloki i jaką mogą mieć wysokość, w jakich miejscach mogą powstać tereny zielone, a które są przeznaczone pod usługi i przemysł. Obowiązek uchwalenia takiego planu ciąży na wszystkich gminach. Mają na to czas do 30 czerwca.

– To niezwykle ważny dla miasta dokument, który będzie fundamentem naszych dalszych działań i planowania – skomentował prezydent Olsztyna Robert Szewczyk. – Jestem przekonany, że przyjęcie planu będzie impulsem rozwojowym dla Olsztyna, który m.in. otworzy kolejne tereny pod inwestycje.

Innym ważnym tematem na sesji były przygotowania miasta do sezonu letniego w sferze kultury, sportu, turystyki i bezpieczeństwa. Swoje raporty przedstawiły m.in. ratuszowy Wydział Promocji i Informacji, Miejski Ośrodek Kultury, Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz przedstawiciele miejskich służb porządkowych i ratowniczych. Wspomniane zagadnienia przedstawimy szczegółowo w osobnym komunikacie.

Urząd Miasta Olsztyna

IMG 20260530 WA0003

Tweet
Pin It
  • Poprzedni artykuł
  • Następny artykuł

Skomentuj

Komentuj jako gość

    0

    Biorą udział w konwersacji

    Komentarze (10)

    • Sortuj - najpierw najstarsze
    • Sortuj - najpierw najnowsze
    • Subskrybuj poprzez e-mail
    • Gość - Gość

      Odnośnik bezpośredni

      Niech pan zrezygnuje z mandatu radnego, bo obecność w radzie zawdzięcza pan jedynce na ilistach PIS. Debiutujący w wyborach do rady Bałdyga miał lepszy wynik od pana w wyborach, co chyba potwierdza co sądzą o pana pracy mieszkańcy. A pan Arczak to Mirosław, a nie Sławomir. Niech ktoś poprawi tekst radnego, bo on od 7 lat jest w radzie z Arczakiem i nie wie jak on ma na imię.

      około 2 tygodnie temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Gość

      W odpowiedzi na: Gość - Gość
      Odnośnik bezpośredni

      Oficerek powiedz jak głosowałeś :D

      około 2 tygodnie temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Gość

      Odnośnik bezpośredni

      A może zajmie się Pan tym co wyprawia dyrektor Centrum Usług Wspólnych, działaczka KO Terlikowska -Kuchta. Bałagan w szkołach, zwalniani pracownicy setki tysięcy na wynajem siedziby i wiele jeszcze. Jak długo będzie działał parasol ochronny kolesiów nad partyjną koleżanką?

      około 2 tygodnie temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Jan

      W odpowiedzi na: Gość - Gość
      Odnośnik bezpośredni

      Ta kobieta ma w Jonkowie dom o powierzchni 208,8 m2, którego wartość w oświadczeniu majątkowym z 2024 r. oszacowała na 700.000 zł (~3352 zł/m2) hahahahahahahaha

      około 1 tydzień temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Jan

      W odpowiedzi na: Gość - Jan
      Odnośnik bezpośredni

      w 2025 podała tę samą wartość w oświadczeniu majątkowym :P

      około 1 tydzień temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Gość

      Odnośnik bezpośredni

      Teraz rozumiem ten mechanizm, prezes ZGOK z astronomiczną premią, a ta premia z naszych kieszeni. Brawo włodarze miejscy. Uśmiechnijcie się mieszkańcy, co tacy smutni jesteście. Wybraliście to macie

      około 2 tygodnie temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - hen

      Odnośnik bezpośredni

      "Niestety, jedynym pomysłem jaki od lat stosują rządzący Olsztynem (radni KO) na zrekompensowanie rosnących kosztów gospodarki odpadami komunalnymi jest milcząca zgoda na dyktat kosztowy."
      Ten cytat z tekstu Pana Radnego mógłby - w pewnych okolicznościach - świadczyć, że jego autor potrafi liczyć. A ponieważ w dalszych słowach wskazuje na - według niego - winnych takiego stanu rzeczy dobrze by było, gdyby podparł swoje przemyślenia własnymi danymi liczbowymi wnioski potwierdzającymi. Dla wyjaśnienia o co mi chodzi: przedstawienie jak kształtowały się wspomniane przez niego koszty w chwili podejmowania poprzedniej decyzji o opłacie jak i aktualnej. I nie wymagam tu od Pana Radnego powtarzania po ratuszowych urzędnikach, niech poda własne ustalenia. Co więcej, ten brak moich wymagań wynika z pozostałej treści wywodów, z których bezspornie wynika, że stare przysłowie "zna się jak kura na pieprzu" ma jak najbardziej właściwe zastosowanie w stosunku do niektórych lokalnych politykierów.

      około 2 tygodnie temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Gość

      Odnośnik bezpośredni

      A ta podwyżka wody to jakie uzasadnienie będzie gazowana, kolorowa czy jaka?

      około 2 tygodnie temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - ?

      Odnośnik bezpośredni

      Babalski się wstrzymał, nie był przeciw? To nie jest przypadkiem kompletna kompromitacja?

      około 1 tydzień temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz
    • Gość - Janusz

      Odnośnik bezpośredni

      Spalarnia nie pali szkła, plastiku, odpadów wielkogabarytowych czy budowlanych, a tych jest wiecej. Wystarczy rozumienie tekstu pisanego, a nie bicie politycznej piany.

      około 1 tydzień temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz

    Wyróżnione

    Lubiane

    System komentarzy oparty o Komento

    Komentarze

    Aktywa Kremla i PIS bronią Kraskowskiego z obawy, że wygada się kto mu każe pluć na RG. Sądy orzekły, że nie ma żadnej afery. Uciekinier ziobro mścił ...
    Aresztowano dziennikarza Krask...
    3 godzin(y) temu
    https://www.facebook.com/photo/?fbid=1684882981591513&set=ecnf.100002094823336
    LIST OTWARTY związkowców do po...
    12 godzin(y) temu
    Dobre jest to, że ta kobieta (Marta) od lat startuje w wyborach samorządowych i klapa. Pomimo występowania ramię w ramię z Urszulą. Lansu, polubień na...
    LIST OTWARTY związkowców do po...
    12 godzin(y) temu
    Marta Pasławska- Hurło zasiada w Radzie Społecznej przy Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. prof. dr. Stanisława Popowskiego w Olszty...
    LIST OTWARTY związkowców do po...
    14 godzin(y) temu
    Pasławska to niech lepiej porozmawia ze swoim ulubionym prawnikiem, na temat pożyczki,którą zaciągnął w spółce, gdzie zasiada w radzie nadzorczej. To ...
    LIST OTWARTY związkowców do po...
    15 godzin(y) temu
    Przecież to bzdura. Brońcie Kraskowskiego bo w areszcie wygada na czyje zlecenie materiały sfabrykował i co wie o pewnych braciach
    Aresztowano dziennikarza Krask...
    20 godzin(y) temu

    Ostatnie blogi

    • Apel o optymizm na wypadek wojny Dwadzieścia rosyjskich dronów, które ostatnio wleciały do Polski wzbudziły u wielu moich rodaczek i rodaków głęboki niepokój, a często przerażenie… Zobacz
    • Barbarzyński atak "silnych ludzi" Tuska na praworządność Zbigniew Lis Motto Tuska: Będziemy stosować prawo, tak jak my je rozumiemy, czyli uchwałami Sejmu i rozporządzeniami zmieniać ustawy, wg zasady –… Zobacz
    • Co trzeba zrobić, żeby PiS wygrało kolejne wybory? Zbigniew Lis Wielu Polaków głosujących nie za opozycją, tylko przeciw PiS, nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji ich decyzji oraz z powagi… Zobacz
    • Michał Wypij, Paweł Warot – komentarz osobisty Bogdana Bachmury Bogdan Bachmura Dużo łatwiej o krytykę osób, których nie darzymy sympatią, z którymi jesteśmy w sporze lub konflikcie. Ale tym razem jest… Zobacz
    • 1

    Najczęściej czytane

    • Wyborcza sporządziła listę osób do zwolnienia z pracy, związanych z PiS
    • Wójt i radni Gietrzwałdu odpowiedzieli agresją na apel Kamińskiego
    • Aresztowano dziennikarza Kraskowskiego. Ujawnił związki Giertycha z aferą Polnord
    • Radny: „Czy szkoła w Bartoszycach (...) uczy, że Bandera jest bohaterem...”
    • Od 3 lat wywołuje fałszywe alarmy, sąd go wypuścił i Wiktor P. nasłał policję na dziennikarzy TV Republika
    • Rekonstrukcja pałacu w Klewkach za 9 mln zł przez dekonstrukcję?
    • Ks. Alfred Borski: "Pani Urszula Pasławska jest żoną Marka Michniewicza"
    • Spalarnia śmieci w Olsztynie nie powstrzymała kolejnej podwyżki za odpady
    • Radni wojewódzcy PiS domagają się kontroli w ukraińskich szkołach
    • Dlaczego samorządowcy zostali oskarżeni w procesie Helpera?
    • LIST OTWARTY związkowców do poseł Urszuli Pasławskiej w sprawie konsolidacji szpitali
    • Prokuratura w Olsztynie chce kasacji wyroku w sprawie adwokata od "trumny na kółkach"

    Wiadomości Olsztyn

    • Olsztyn

      • LIST OTWARTY związkowców do poseł Urszuli Pasławskiej w sprawie konsolidacji szpitali

        2026-06-12 06:30:15

        LIST OTWARTY organizacji związkowych działających w Regionie Warmińsko-Mazurskim i Wojewódzkim Szpitalu...

      • Władze Olsztyna wybrały firmę, która zaprojektuje rozbiórkę "szubienic"

        Adam Jerzy Socha 2026-06-09 09:50:36

        Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińskiej i Mazurskiej, znany mieszkańcom Olsztyna jako „szubienice”,...

      • Prokuratura w Olsztynie chce kasacji wyroku w sprawie adwokata od "trumny na kółkach"

        2026-06-01 08:29:41

        Prokurator okręgowy w Olsztynie złożył wniosek do Prokuratury Krajowej o rozważenie złożenia kasacji...

    Wiadomości region

    • Region

      • Dlaczego samorządowcy zostali oskarżeni w procesie Helpera?

        Adam Jerzy Socha 2026-06-09 09:53:42

        „Zawiedliśmy się na osobach, które z pozoru, wyglądu, usposobienia, wydawały się, że są uczciwe (...)...

      • Radni wojewódzcy PiS domagają się kontroli w ukraińskich szkołach

        Adam Jerzy Socha 2026-06-08 17:07:39

        Radni wojewódzcy PiS Paweł Warot i Piotr Soćko domagają się od wojewody warmińsko-mazurskiego, kurator...

      • Radny: „Czy szkoła w Bartoszycach (...) uczy, że Bandera jest bohaterem...”

        Adam Jerzy Socha 2026-06-07 18:11:29

        Radni Sejmiku Warmińsko-Mazurskiego z klubu PiS zwołali na poniedziałek 8 czerwca konferencję prasową...

    Wiadomości Polska

    • Polska

      • Aresztowano dziennikarza Kraskowskiego. Ujawnił związki Giertycha z aferą Polnord

        2026-06-10 07:18:56

        Sąd Rejonowy w Piasecznie zdecydował o trzymiesięcznym areszcie dla znanego dziennikarza śledczego...

      • Polską rządzi oligarchia partyjna. Czy nowa Konstytucja to zmieni?

        Bogdan Bachmura 2026-06-01 09:03:33

        To dobrze, że prezydent Karol Nawrocki powołał Radę Nowej Konstytucji. To znacznie poważniejsza...

      • Wójt i radni Gietrzwałdu odpowiedzieli agresją na apel Kamińskiego

        Adam Jerzy Socha 2026-05-30 20:02:15

        Agresją i kpinami zareagowali radni i wójt Jan Kasprowicz, na wystąpienie na sesji Rady Gminy w...

    O debacie

    • O Nas
    • Autorzy
    • Święta Warmia

    Archiwum

    • Archiwum miesięcznika
    • Archiwum IPN

    Polecamy

    • Klub Jagielloński
    • Teologia Polityczna

    Informacje o plikach cookie

    Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.