Dość hamowania olsztyńskich inwestycji! Trasa NDP łącząca ul. Warszawską i Szymborskiej to przyszły kręgosłup komunikacyjny Pieczewa, Jarot i Osiedla Generałów.
W ostatnim czasie na profilu FB Tomasza Głażewskiego Przewodniczącego Komisji Inwestycji i Rozwoju w olsztyńskiej Radzie Miasta, pojawił się wpis dotyczący ulicy NDP (Nauka – Dom – Praca).
Część wpisu dotyczy infrastruktury rekreacyjno – sportowej , która znajduje się na obszarze planowanego przebiegu ulicy. Otóż aby tą infrastrukturę wymienić lub rozbudować konieczne są zmiany w obowiązującym Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Z tą części wpisu się zgadzam. Działania na rzecz legalnej wymiany lub rozbudowy infrastruktury rekreacyjno – sportowej w momencie kiedy nie ma żadnej konkretnej daty powstania ulicy NDP, są jak najbardziej zasadne.
Natomiast druga część wpisu wprawiła mnie w zdumienie:
„A w ogóle to potrzebie realizacji całej NDP warto by się przyjrzeć. Była zaplanowana ...dzieści lat temu, W zupełnie "innym" Olsztynie. Czy w całym przebiegu jest potrzebna, czy w planowanej wcześniej szerokości? A może należałoby koncepcję zmodyfikować. Mogą w tym pomóc badania ruchu jakich zapewne doczekamy się w tym roku.”
Wobec takich deklaracji składanych przez Przewodniczącego Komisji Infrastruktury i Rozwoju nie można przejść obojętnie. W mojej ocenie tego typu narracja może być tworzeniem podłoża pod całkowitą rezygnację z budowy tej ulicy i sprzedaży tych gruntów pod zabudowę. A są to tereny bardzo atrakcyjne położone w centrum miasta, których cena z pewnością byłaby wysoka.
Dlaczego uważam trasę NDP za tak istotną i ważną dla południowych dzielnic Olsztyna? Oto moje argumenty:
1) Przejezdność ul. Sikorskiego jest coraz gorsza. W ostatnim czasie przy tej ulicy powstał Gigamarket, a obowiązujące plany miejscowe zakładają budowę następnych. Dodatkowo przy ul. Sikorskiego planowana jest rozbudowa zajezdni autobusowej. Wszystkie te czynniki będą skutkowały jeszcze większym ruchem na ul. Sikorskiego. Trasa NDP mogłaby w pewnym obszarze odciążać ul. Sikorskiego.
2) Trwa budowa osiedla Ostoja (na terenie dawnej bazy PUDiZ). Docelowo na tym terenie powstanie około 1000 nowych mieszkań. Jeśli nie wybudujemy trasy NDP to wszyscy mieszkańcy będą zmuszeni do wyjazdu z osiedla poprzez niewielkie skrzyżowanie Jarocka – Sikorskiego – Minakowskiego. W konsekwencji wyjazd z osiedla będzie utrudniony, a dodatkowo ul. Sikorskiego jeszcze mocniej obciążona ruchem.
Trasa NDP byłaby realną alternatywą dla dojazdu i wyjazdu z osiedla Ostoja. (jeśli Radny Głażewski czeka na
tegoroczne pomiary ruchu, to w przypadku skrzyżowania Jarocka – Sikorskiego – Minakowskiego będą one niemiarodajne, gdyż osiedle Ostoja jest dopiero w fazie budowy).
3) Po wybudowani linii tramwajowej na ul. Wilczyńskiego (przez Jaroty do osiedla Generałów) przepustowość ul. Wilczyńskiego z pewnością się zmniejszy. Wówczas trasa NDP może być realną alternatywą wobec ul. Wilczyńskiego dla mieszkańców m.in. ul. Herberta, Leyka czy Hanowskiego.
Adam Andrasz
Radny Rady Miasta Olsztyna


Skomentuj
Komentuj jako gość