logodebata

Wspomóż jedyny portal na Warmii i Mazurach, który nie boi się publikować prawdy o politykach i jest za to ciągany po sądach. Nigdy, przez 18 lat istnienia, nie dostaliśmy 1 grosza dotacji publicznej. Redaktorzy i autorzy są wolontariuszami. Nr konta bankowego Fundacji „Debata”: 26249000050000450013547512. KRS: 0000337806. Adres: 11-030 Purda, Patryki 46B

poniedziałek, czerwiec 08, 2026
  • Debata
  • Wiadomości
    • Olsztyn
    • Region
    • Polska
    • Świat
    • Urbi et Orbi
    • Kultura
  • Blogi
    • Łukasz Adamski
    • Bogdan Bachmura
    • Mariusz Korejwo
    • Adam Kowalczyk
    • Ks. Jan Rosłan
    • Adam Jerzy Socha
    • Izabela Stackiewicz
    • Bożena Ulewicz
    • Mariusz Korejwo
    • Zbigniew Lis
    • Marian Zdankowski
    • Marek Lewandowski
  • miesięcznik Debata
  • Baza Autorów
  • Kontakt
  • Jesteś tutaj:  
  • Start
  • Wiadomości
  • Olsztyn
  • Czy olsztyńska spalarnia dostarczała ciepło z gazu charytatywnie?

Olsztyn

Czy olsztyńska spalarnia dostarczała ciepło z gazu charytatywnie?

Szczegóły
Opublikowano: wtorek, 03 luty 2026 12:05

Radny Jarosław Babalski otrzymał odpowiedzi prezydenta Olsztyna na Interpelację w sprawie awarii Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów przy ul Bublewicza, należącej do spółki „Dobra Energia dla Olsztyna”. Awaria spowodowała konieczność wyłączenia instalacji, która zaopatruje w ciepło ok. 35% odbiorców ciepła z MPEC Olsztyn. Przez ten czas spółka włączyła awaryjnie kotłownię gazową. Z odpowiedzi prezydenta wynika, że mieszkańcy - odbiorcy ciepła, za to nie zapłacą?

Na temat awarii napisałem w artykule:

Radny pyta prezydenta Olsztyna: kto zapłaci za awaryjną dostawę ciepła: spalarnia czy mieszkańcy?

Poniżej odpowiedź prezydenta oraz komentarz radnego.

odp 1

 

odp 2

 

"Obywatelu nic się nie stało",

Mój komentarz do tekstu odp. na interpelację w sprawie skutków wstrzymania procesu technologicznego w Instalacji Przekształcania Odpadów (spalarnia odpadów)? "Obywatelu nic się nie stało", przecież dostawy ciepła były utrzymane zgodnie z zapotrzebowaniem na ciepło (zob. Pkt2)!

Mam wrażenie, wręcz przekonanie, że miasto wcieliło się w rolę obrońcy prywatnego kapitału! Przykro na to patrzeć do jakiego poziomu sprowadzono relacje biznesowe (usłużnego petenta) Miasto – spółka "Dobra Energia dla Olsztyna".

Fakty? Awaria i wyłączenie instalacji spalania odpadów ma miejsce ok. północy z 15 na 16 stycznia. W dniu 28 stycznia ukazuje się w Wyborczej Olsztyn art. „Instalacja znowu produkuje dla Olsztyna energię ze śmieci. Kto zapłaci za ogrzewanie gazem?”. Przyjąłem (na podst. analizy inf. medialnych), że przez 14 dni "Dobra Energia" i miasto zasilało w energię miasto w trybie „awaryjnym”.

Przypuszczam, że odpowiedź na interpelację przygotował Prezes MPEC. Jeśli tak było, to Prezes MPEC kluczy udzielając odpowiedzi. W publikacji „Debata” (z 19 stycznia) art. pt. „Radny pyta prezydenta Olsztyna: kto zapłaci za awaryjną dostawę ciepła: spalarnia czy mieszkańcy?” Czytam cyt.: (…) „W związku z wyłączeniem spalarni odpadów, MPEC uruchomi nową, szczytową ciepłownię gazową. - Kotłownia gazowa już pracuje i nie będzie przerw w dostawach ogrzewania do mieszkań” - zapewniał prezes miejskiej spółki ciepłowniczej.

Z kolei w odpowiedzi jaką ja otrzymałem wynika zupełnie co innego (Ad. 3). To jak w końcu jest? MPEC czy Dobra Energia” uruchomił Kotłownie Szczytowo Rezerwową? Przejdźmy dalej, ponieważ składając interpelację chciałem się dowiedzieć jakie są koszty uruchomienia rezerwowej kotłowni gazowej i kto je poniesie?

Policzmy. Cyt. za odpowiedzią na złożoną interpelację : „(…) Zużycia opału zależne są od aktualnego zapotrzebowania na ciepło i warunków pogodowych, np. dla średniej dobowej temperatury na poziomie -10°C, średnie dobowe zużycie miału węglowego w Ciepłowni Kortowo wynosi około 450 ton, biomasy około 220 ton, natomiast zużycie gazu w pracującej z pełną mocą Kotłowni Szczytowo - Rezerwowej przy ul. Bublewicza wynosi około 80 tys m3”. Cena za 1m3 to 5zł (przyjąłem za AI), co daje na dobę ok. 400 tys. zł x 14 dni daje ok. 5,5 mln zł za sam gaz.

Przy okazji, dlaczego nie sprecyzowano tych kosztów, skoro Radny składa Interpelację w tej sprawie? Co się chce „schować pod dywan”? Nie udzielono odpowiedzi, jakie to koszty, bo przecież to nie działa jak kuchnia gazowa - pyk i się pali. Podstawowy mój zarzut? Czy zabezpieczono interes publiczny? Mam wątpliwości.

Konstrukcja odpowiedzi w pkt 4 to jakiś żart? „Dobra Energia” to instytucja charytatywna? Stratę weźmie na siebie? Podsumowując (w wielkim skrócie): Dostarczamy wyprodukowany przez ZGOK - RDF (w określonych parametrach). Jesteśmy związani umową co do ilości i jakości dostaw (w przeciwnym razie zapłacimy kary). Palą nasze śmieci po czym wystawiają nam rachunki za odbiór energii! Tak wygląda zmodernizowany system ciepłowniczy Olsztyna (strzygą nas z kasy przez 25 lat i nie dochodźcie swego). To jedna strona medalu.

Jak wygląda druga strona medalu? Asertywność w biznesie w relacji prywatny kapitał, a strona społeczna to dyktat. Koszty wyłącznie po stronie społecznej, a zyski po stronie prywatnego kapitału. Pięknie nas urządzili. Nieprawdaż? Na koniec proszę samemu ocenić - Jak ta władza traktuje ustawowe obowiązki tj. reprezentowanie interesu publicznego i w jaki pokrętny sposób odpowiada.

Jarosław Babalski

Radny Rady Miasta Olsztyna
Olsztyn
28.01.2026, 11:15

Tweet
Pin It
  • Poprzedni artykuł
  • Następny artykuł

Skomentuj

Komentuj jako gość

    0

    Biorą udział w konwersacji

    Komentarze (1)

    • Sortuj - najpierw najstarsze
    • Sortuj - najpierw najnowsze
    • Subskrybuj poprzez e-mail
    • Gość - Inżynier gazownictwa

      Odnośnik bezpośredni

      MPEC sensownie odpowiedział na pytania, które zadał Pan w interpelacji. To co piszą jest prawdą. Szuka Pan dziury w całym.

      około 4 miesiące(ęcy) temu http://maps.google.com/maps?z=15&q=,
      0 Lubię Podziel się Krótki URL: Facebook Twitter Google Plus Odpowiedz

    Wyróżnione

    Lubiane

    System komentarzy oparty o Komento

    Komentarze

    Bardzo ciekawy artykuł. Nienawistne zachowania przyniesione z zacharskiej Ukrainy. Rozlała się swołocz
    Radny: „Czy szkoła w Bartoszyc...
    1 godzinę temu
    Idealny czas na rozrachunki historyczne!!! Skłoćcie sie ze wszystkimi, to na pewno pomoże w dojściu do prawdy. Mieliśmy duze szanse na pomoc w odbudow...
    Radny: „Czy szkoła w Bartoszyc...
    5 godzin(y) temu
    Jak Wy wszystko łykacie z tej republiki
    Sama prawda objawiona normalnie... Ale gdyby żyrafa jakas padła w zoo z powodu niewłaściwej paszy, to pierws...
    Polską rządzi oligarchia party...
    5 godzin(y) temu
    https://wydarzenia.interia.pl/lodzkie/news-mecenas-paulina-k-zatrzymana-to-zona-adwokata-od-trumny-na-k,nId,23491564
    Prokuratura w Olsztynie chce k...
    1 dzień temu
    Trzeba zweryfikować ten wyrok. Dojdą nowe zarzuty za posiadanie, może udzielanie i handel narkotykami wszak małżonkę tego drania już zatrzymali i wiel...
    Prokuratura w Olsztynie chce k...
    1 dzień temu
    Patologia sprowadza z Niemiec siano do ZOO. für Deutschland
    https://www.youtube.com/watch?v=AYAGL2y9YsY
    Polską rządzi oligarchia party...
    około 2 dni temu

    Ostatnie blogi

    • Apel o optymizm na wypadek wojny Dwadzieścia rosyjskich dronów, które ostatnio wleciały do Polski wzbudziły u wielu moich rodaczek i rodaków głęboki niepokój, a często przerażenie… Zobacz
    • Barbarzyński atak "silnych ludzi" Tuska na praworządność Zbigniew Lis Motto Tuska: Będziemy stosować prawo, tak jak my je rozumiemy, czyli uchwałami Sejmu i rozporządzeniami zmieniać ustawy, wg zasady –… Zobacz
    • Co trzeba zrobić, żeby PiS wygrało kolejne wybory? Zbigniew Lis Wielu Polaków głosujących nie za opozycją, tylko przeciw PiS, nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji ich decyzji oraz z powagi… Zobacz
    • Michał Wypij, Paweł Warot – komentarz osobisty Bogdana Bachmury Bogdan Bachmura Dużo łatwiej o krytykę osób, których nie darzymy sympatią, z którymi jesteśmy w sporze lub konflikcie. Ale tym razem jest… Zobacz
    • 1

    Najczęściej czytane

    • Wyborcza sporządziła listę osób do zwolnienia z pracy, związanych z PiS
    • Wójt i radni Gietrzwałdu odpowiedzieli agresją na apel Kamińskiego
    • Od 3 lat wywołuje fałszywe alarmy, sąd go wypuścił i Wiktor P. nasłał policję na dziennikarzy TV Republika
    • Poseł PSL Urszula Pasławska chce zniesienia obowiązkowej matury z matematyki
    • Ks. Alfred Borski: "Pani Urszula Pasławska jest żoną Marka Michniewicza"
    • Rekonstrukcja pałacu w Klewkach za 9 mln zł przez dekonstrukcję?
    • Spalarnia śmieci w Olsztynie nie powstrzymała kolejnej podwyżki za odpady
    • Prokuratura w Olsztynie chce kasacji wyroku w sprawie adwokata od "trumny na kółkach"
    • CBŚP zatrzymało 16 osób. Toksyczne popioły wywozili do Olsztyna i Olsztynka
    • Metropolita Warmiński poświęcił Muzeum Objawień w Gietrzwałdzie
    • Marsz w Olsztynie w obronie Radia Maryja i Telewizji TRWAM
    • Ile zarabiają "neoTłuste Koty" z Centrum i KO w WM WFOŚiGW w Olsztynie

    Wiadomości Olsztyn

    • Olsztyn

      • Prokuratura w Olsztynie chce kasacji wyroku w sprawie adwokata od "trumny na kółkach"

        2026-06-01 08:29:41

        Prokurator okręgowy w Olsztynie złożył wniosek do Prokuratury Krajowej o rozważenie złożenia kasacji...

      • Spalarnia śmieci w Olsztynie nie powstrzymała kolejnej podwyżki za odpady

        Jarosław Babalski 2026-05-28 08:07:21

        Były prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz (wspierany przez radnych PO), odpowiadał na protesty...

      • "Dość hamowania olsztyńskich inwestycji!" Polemika radnego Andrasza z radnym Głażewskim

        Adam Andrasz 2026-05-18 12:50:25

        Dość hamowania olsztyńskich inwestycji! Trasa NDP łącząca ul. Warszawską i Szymborskiej to przyszły...

    Wiadomości region

    • Region

      • Radny: „Czy szkoła w Bartoszycach (...) uczy, że Bandera jest bohaterem...”

        Adam Jerzy Socha 2026-06-07 18:11:29

        Radni Sejmiku Warmińsko-Mazurskiego z klubu PiS zwołali na poniedziałek 8 czerwca konferencję prasową...

      • Rekonstrukcja pałacu w Klewkach za 9 mln zł przez dekonstrukcję?

        Bożena Ulewicz 2026-05-28 10:19:27

        Na XXIII Sesji Sejmiku, 28 kwietnia br., zapytałam marszałka Marcina Kuchcińskiego o inwestycję...

      • Czy budowa ołtarza polowego w Gietrzwałdzie jest zagrożona?

        Adam Jerzy Socha 2026-05-07 14:39:09

        Dokładnie po 4 latach od rozpoczęcia budowy nowego ołtarza polowego na gietrzwałdzkich błoniach,...

    Wiadomości Polska

    • Polska

      • Polską rządzi oligarchia partyjna. Czy nowa Konstytucja to zmieni?

        Bogdan Bachmura 2026-06-01 09:03:33

        To dobrze, że prezydent Karol Nawrocki powołał Radę Nowej Konstytucji. To znacznie poważniejsza...

      • Wójt i radni Gietrzwałdu odpowiedzieli agresją na apel Kamińskiego

        Adam Jerzy Socha 2026-05-30 20:02:15

        Agresją i kpinami zareagowali radni i wójt Jan Kasprowicz, na wystąpienie na sesji Rady Gminy w...

      • Od 3 lat wywołuje fałszywe alarmy, sąd go wypuścił i Wiktor P. nasłał policję na dziennikarzy TV Republika

        2026-05-27 16:59:00

        Jak ustalił dziennikarz WP.pl Szymon Jadczak. 20-letni Wiktor P., posługujący sie pseudonimem...

    O debacie

    • O Nas
    • Autorzy
    • Święta Warmia

    Archiwum

    • Archiwum miesięcznika
    • Archiwum IPN

    Polecamy

    • Klub Jagielloński
    • Teologia Polityczna

    Informacje o plikach cookie

    Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.