W końcu otrzymałem odpowiedź z Ministerstwa Sprawiedliwości w sprawie projektu prezydenta Olsztyna budowy „Miasteczka Prawa”. Prezydent koniecznością jego budowy uzasadnia wniosek przejęcia przez Olsztyn części gminy Purda. Z odpowiedzi wynika, że „Miasteczko” to jakaś „potiomkinowska wieś” – mglista wizja, bez planu i kosztorysu.
Ministra Adama Bodnara zapytałem, czy prezydent Robert Szewczyk wysłał do niego wniosek nt. budowy „Miasteczka”, do którego chce przenieść z centrum Olsztyna wszystkie sądy i prokuratury, a także komendy policji i areszt, wraz z projektem i kosztorysem, kiedy i czy ministerstwo go zaakceptowało i sfinansuje budowę nowych siedzib sądów i prokuratur koło wsi Stary Olsztyn?
Poniżej odpowiedź ministerstwa:
„13 lutego 2025 roku wpłynęło do Ministerstwa Sprawiedliwości pismo Prezydenta Miasta Olsztyna z informacją o zamiarach wystąpienia do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z wnioskiem o zmianę granic Gminy Olsztyn poprzez dołączenie do niej terenów znajdujących się obecnie na terenie Gminy Purda. Prezydent Miasta Olsztyna wskazał, że w ramach tak poszerzonych granic administracyjnych miasta mogłyby powstać budynki administracyjne z przeznaczeniem na obiekty szeroko rozumianego wymiaru sprawiedliwości m.in. sąd, prokuraturę oraz areszt śledczy.
W przeszłości Kierownictwo Sądu Okręgowego w Olsztynie, jak również przedstawiciele prokuratury oraz więziennictwa brali udział w roboczych rozmowach z włodarzami miasta, przy czym żadne wiążące deklaracje w tym zakresie dotychczas nie zapadły. Przedstawiono jedynie zarys koncepcji, który spotkał się ze wstępnym zainteresowaniem. Największe zainteresowanie wyraża Sąd Rejonowy w Olsztynie, który planuje od dłuższego czasu budowę nowej siedziby, jak również Prokuratura Rejonowa-Północ oraz Prokuratura Rejonowa-Południe w Olsztynie.
Możliwość wdrożenia proponowanego przez Prezydenta Miasta Olsztyna rozwiązania jest w dalszym ciągu analizowana zarówno przez Ministerstwo Sprawiedliwości, jak również kierownictwo zainteresowanych jednostek organizacyjnych wymiaru sprawiedliwości funkcjonujących na terenie Miasta Olsztyna, a dalsze rozmowy w tym zakresie będą kontynuowane.
W chwili obecnej koszty ewentualnego przeniesienia nie były szacowane ze względu na bardzo wstępny etap rozmów, jak również nieustalone ostatecznie potencjalne jednostki do takiego przeniesienia. Szacunkowe koszty będą ustalane dopiero w momencie poznania szczegółowych warunków, w szczególności dokładnej lokalizacji, w której mógłby taki kompleks obiektów powstać”
Przypomnę, że mieszkańcy gminy Purda protestują przeciwko odebraniu im jedynego terenu inwestycyjnego a mieszkańcy wsi Stary Olsztyn włączenia w granice Olsztyna.
Prezydent Olsztyna Robert Szewczyk przeprowadził głosowanie ankietowe wśród mieszkańców Olsztyna, czy są za poszerzeniem granic Olsztyna (Na 2500 wypełnionych ankiet, na 166 tys. mieszkańców, 70% odpowiedzi było na tak).
Z kolei mieszkańcy gminy Purda powołali komitet społeczny i ogłosili na 27 kwietnia referendum w sprawie oddania części gminy Olsztynowi.
Wynik referendum będzie też głosem za zmianą obecnej procedury zmiany granic gminy. Teraz o zmianie granic decyduje minister spraw wewnętrznych, opinie negatywne mieszkańców nie wiążą ministra i jego decyzja jest ostateczna. Ruch protestu domaga się zmiany ustawy i wprowadzenia zaskarżalności decyzji ministra do sądu administracyjnego.
Adam Socha
* POTIOMKINOWSKA WIEŚ. Książę Grigorij Potiomkin, kiedy chciał przypodobać się carycy Katarzynie, urządził na trasie jej przejazdu sztuczne wsie w zarządzanej przez siebie prowincji. Weseli wieśniacy, pozdrawiający przejeżdżających oraz schludne fasady domostw – to wszystko miało wywrzeć na carycy i jej towarzyszach wrażenie sprawnego i umiejętnego zarządzania regionem, i jednocześnie ukryć tamtejszą biedę. Określenie ‘wieś potiomkinowska’ na stałe weszła do wielu języków jako synonim mistyfikacji, oszustwa i kreowania obrazu rzeczywistości zgoła odmiennego od stanu faktycznego.
Czytaj też:
Czy „Miasto Prawa” to parawan, czy wizja budowy nowego centrum Olsztyna?
Skomentuj
Komentuj jako gość