Z podobnym problemem jak rektor UWM Jerzy Przyborowski zderzył się w 2023 roku prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. Prezydent w 2023 roku zwrócił się do dwóch związków, które działają w ratuszu o zajęcie stanowiska w sprawie zasad podziału środków na podwyżki wynagrodzeń. Związek SYMETRIA odrzucił propozycję prezydenta. Wówczas prezydent zwrócił się o opinię prawną i na jej podstawie wypłacił podwyżki.
Natomiast rektor UWM odpowiedział mi, że w sytuacji odmowy jednego związku, art. 27 ustęp 3 Ustawy o związkach zawodowych, nie daje możliwości pracodawcy wypłaty podwyżki:
„Uczelnia jest gotowa do wypłaty środków, ale potrzebna jest zgoda wszystkich związków zawodowych. Takie stanowisko zostało potwierdzone przez inspekcję pracy oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.” Tę argumentację powtarzają za rektorem dwa związki ZNP i „S”.
Również na stanowisko inspekcji pracy powołują się komentujący mój tekst:
Dlaczego Rektor UWM nie wypłaca podwyżek? Prawo na to zezwala
Jak domyślam się z treści wpisów, komentują osoby z otoczenia rektora. Stanowczo twierdzą, że stanowisko PIP zamknęło drogę rektorowi do wypłacenia podwyżek. Ja przywołałem odpowiedź ministra pracy na interpelację poselską (co w sytuacji, gdy jeden z kilku związków nie wyrazi zgody na proponowany podział podwyżki?).
„Jednocześnie w art. 30 ust. 6 ww. ustawy wskazano, że jeżeli w sprawie ustalenia: regulaminu wynagradzania, regulaminów nagród i premiowania, regulaminu zakładowego funduszu świadczeń socjalnych... – organizacje związkowe albo reprezentatywne organizacje związkowe, nie przedstawią wspólnie uzgodnionego stanowiska w terminie 30 dni od dnia przekazania im przez pracodawcę tego dokumentu, decyzje w sprawie jego ustalenia podejmuje pracodawca, po rozpatrzeniu odrębnych stanowisk organizacji związkowych”.
Na to Komentujący odpowiedział:
„Niestety taką interpretację podważyła PIP, co zamknęło niejako drogę Rektorowi do takiej interpretacji tego zapisu" i zacytował ostatnie zdanie odpowiedzi ministra pracy:
"Zawarty w art. 30 ust. 6 ustawy o związkach zawodowych katalog ma charakter zamknięty i nie dotyczy podziału środków na wynagrodzenia dla pracowników zatrudnionych w jednostkach sektora finansów publicznych."
Inni Komentujący napisali (zachowuję pisownię):
„Zanim się zacznie coś komentować, trzeba mieć podstawową wiedze. primo - zapis 30 ust.6 nie dotyczy ustawy o szkolnictwie wyższym, ale ustawy o związkach zawodowych, więc co mają do tego rektorzy. Ta ustawa dotyczy wszystkich, a nie tylko uczelni wyższych. Secundo - gdyby zlikwidować ten zapis, związki zawodowe byłyby ostatecznie fikcją. Każdy pracodawca tak naprawdę mógłby robić co chce. Nikt po prostu nie przewidział, że zapis ten zostanie wykorzystany do... blokowania podwyżek Co do działań rektora, Adamowicz tylko na to czeka, aby Rektor to zrobił i wypłacił podwyżki bez jego zgody, aby móc dalej prowadzić swoją prywatną wojenkę z rektorem”.
„Już widzę radość Adamowicza po wypłacie podwyżek bez zgody jego kilkuosobowego związku! Natychmiastowe zawiadomienia na Rektora do prokuratury, ministerstwa nauki, inspekcji pracy itd I triumfalne artykuły Sochy o bezprawiu na UWM Tylko na to czekają ! Żenada artykuł!”
„Załóżmy że JM Rektor wypłaciłby podwyżki bez akceptacji PRAWDY. Idę o zakład że red. Socha jako pierwszy napisałby, że Rektor zlekceważył prawo i pominął opinię związku zawodowego. Cały ten artykuł wygląda mi na prowokacje, aby nastawić pracowników na Rektora że może wypłacić podwyżki pracownikom ale nie chce bo chce "dowalić" Adamowiczowi. Założę się że ten artykuł ma współautora a może nawet współautorów”.
Nie będę odnosił się do tych insynuacji pod moim adresem, natomiast zwróciłem się do rektora UWM z wnioskiem o udostępnienie stanowiska PIP, w sprawie wypłacenia przez niego podwyżek w 2022 roku przy zgodzie tylko jednego związku ZNP, sprzeciwie „S” i nie powiadomienia przez rektora o projekcie podziału podwyżki związku PRAWDA, który rzekomo zablokował rektorowi możliwość wypłacenia podwyżek. Otrzymałem wniosek pokontrolny Okręgowej Inspekcji Pracy z 10 stycznia 2023 roku:
„Przestrzeganie obowiązku uzgadniania zasad podziału środków na wynagrodzenia pracowników z wszystkimi zakładowymi organizacjami związkowymi”. Podstawa prawna: art. 27 ust. 3 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych”.
Inspektor we wniosku w ogóle nie odniósł się do wypłaty podwyżek pomimo sprzeciwu "Solidarności" ani do tego, że rektor wypłacając podwyżki w 2022 roku powołał się na art. 30 ustawy o z.z. Skąd więc przeświadczenie Komentujących, że wniosek OIP zablokował rektorowi możliwość dokonania podwyżek? Tym razem rektor wypełnił zalecenie OIP i negocjował podwyżki ze wszystkimi związkami, w tym z PRAWDĄ.
Jak wybrnął z problemu prezydent Olsztyna?
Prezydent Olsztyna w 2023 roku, gdy znalazł się w takiej samej sytuacji, co rektor UWM (a nawet gorszej, bo związek SYMETRIA ogłosił strajk i wszedł w spór zbiorowy z pracodawcą), zwrócił się o opinię prawną do KANCELARII RADCÓW PRAWNYCH SIERGIEJ I PARTNERZY. Otrzymał 31 sierpnia 2023 roku opinię, w której czytamy:
„Sytuacja prawna w przedmiotowej sprawie nie jest niestety jednoznaczna. Aktualne pozostaje zagadnienie czy pracodawca w przypadkach nieprzedstawienia uzgodnionego stanowiska przez związki zawodowe może ustalić własne zasady podziału środków na wynagrodzenia. To zagadnienie nie jest w ustawie wprost ujęte jako podlegające takiemu trybowi. Jak wskazałem w poprzedniej opinii może być to interpretowane w sposób dwojaki.
Opinia prawna
W mojej ocenie w przypadku uzgadniania zasad podziału środków na wynagrodzenia pracodawca winien osiągnąć porozumienie ze wszystkimi organizacjami związkowymi. Brak osiągnięcia porozumienia niweczy możliwość formalnego ustalenia zasad podziału środków. Przyjęcie tej koncepcji jest bezpieczniejsze dla pracodawcy. W takiej sytuacji możliwe będzie natomiast rozważenie dokonania podwyżek wynagrodzenia pracownikom w drodze indywidualnych wniosków przełożonych i decyzji pracodawcy bez formalnego ustalania zasad podziału środków. Jak wynika z zamierzeń pracodawcy był on zdecydowany na dokonywanie podwyżek właśnie w oparciu o indywidualne wnioski przełożonych, zatem bez ustalania sztywnych zasad podziału środków na wynagrodzenia.
Reasumując, należy przyjąć, że możliwe jest obecnie dalsze procedowanie podwyżek w trybie indywidualnie składanych i rozpoznawanych wniosków przełożonych pracowników, z uwzględnieniem oczywiście własnej oceny zasadności takiego wniosku przez pracodawcę. RADCA PRAWNY Robert Lewandowski”.
Prezydent Olsztyna wypłacił podwyżki w trybie zaproponowanym przez prawnika i jak poinformował mnie obecny prezydent Robert Szewczyk:
„Przyznanie podwyżek pracownikom Urzędu nie wywołało żadnej reakcji Okręgowej Inspekcji Pracy”.
Rekjtor UWM dysponuje Biurem Prawnym, może też zwrócić się do specjalistów z Wydziału Prawa i Administracji UWM oraz do wybitnego konstytucjonalisty przewodniczącego Rady Uczelni prof. Marka Chmaja.
Spotkanie pracowników UWM 14 listopada odbędzie się bez związku PRAWDA
Rektor UWM Jerzy Przyborowski wystosował do szefów trzech związków zawodowych zaproszenie na spotkanie z pracownikami UWM w środę 14 listopada. „Tematem spotkania będą uzgodnienia stron w sprawie wypłaty podwyżek wynagrodzeń”.
Jak poinformował mnie przewodniczący zw. PRAWDA Andrzej Adamowicz, mailem poprosił rektora o przełożenie terminu i wcześniejsze jego uzgodnienie (ja i sekretarz związku jesteśmy na zwolnieniu lekarskim do końca listopada a wiceprzewodniczący prof. Jerzy Gielecki przebywa w Brazylii – wyjaśnił mi Adamowicz). Prosił jednocześnie rektora o podanie warunków spotkania (nazwisko moderatora, warunków występowania stron spotkania, czy spotkanie będzie transmitowane na żywo, itp).
Toteż, tak jak przewidywałem w tekście, spotkanie 14 listopada nie doprowadzi do „uzgodnienia stron w sprawie wypłaty podwyżek wynagrodzeń”, nie tylko z powodu nieobecności kierownictwa związku PRAWDA, ale takich uzgodnień nie sposób dokonać w obecności co najmniej kilkaset osób, w atmosferze wiecu.
Rektor ma do wyboru, skoro jest przekonany, że zostałby ukarany przez inspekcję pracy, gdyby wypłacił podwyżki bez zgody PRAWDY: albo pójdzie na kompromis ze zw. PRAWDA w sprawie zasad podziału podwyżek, albo uczelnia straci subwencję na podwyżki. Tertium non datur.
Adam Socha
PS. Na moje pytanie, czy spotkanie będzie otwarte dla mediów, otrzymałem taką odpowiedź:
Szanowny Panie Redaktorze,
w odpowiedzi na pytanie z dnia 8 listopada 2024 r., skierowane do rektora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, prof. Jerzego Przyborowskiego, informuję, że spotkanie pracowników z władzami uczelni oraz przedstawicielami związków zawodowych działających w UWM w Olsztynie, zaplanowane na 14 listopada ma charakter wewnętrzny, czyli bez obecności mediów.
Pozdrawiam
Norbert Kaczan
Skomentuj
Komentuj jako gość