Gdyby nie oddolna inicjatywa Warmińsko-Mazurskiego Obwodu Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej mieszkańcy Olsztyna nie wiedzieliby, że 11 Listopada obchodzimy Święto Niepodległości. Harcerze po Mszy św. W katedrze przemaszerowali ze 100-metrową flagą Polski na Plac Solidarności, gdzie wspólnie z grupą olsztynian odśpiewali Hymn Polski.
Olsztynianie, którzy towarzyszyli pochodowi, po przybyciu na Plac Solidarności przed Pomnik Wolności Ojczyzny, byli zaskoczeni brakiem przedstawiciekli władz i służb mundurowych. Od lat przychodzili tłumnie całymi rodzinami na piknik wojskowy na placu.
Tym razem nowy wojewoda Radosław Król (PSL) przeniósł wojewódzkie obchody do Nidzicy a prezydent Olsztyna Robert Szewczyk zorganizował tylko Bieg Niepodległości.
„Czy jesteśmy ludźmi pokoju?”
Pokój był głównym przesłaniem homilii wygłoszonej w olsztyńskiej katedrze przez ks. hm. Radosława Czerwińskiego, Obwodu Warmińsko-Mazurskiego Związku, Przewodniczącego Harcerstwa Rzeczypospolitej. Nawiązując do młodości harcerzy wypełniających katedrę powiedział, że Ojczyzna jest młoda jeśli myśli i żyje przyszłością.
Mówiąc o Ojczyźnie przypomniał, że to nie tylko miejsce na Ziemi, ale także stan ducha.
Przypomniał hasło, które widnieje na Westerplatte: „Nigdy więcej wojny”. By tak się stało, musimy sobie odpowiedzieć na pytanie: „Czy jesteśmy ludźmi pokoju?” By zachować Ojczyznę, codziennie musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chcemy żyć w pokoju, jedności, czy inaczej rozwiązywać nasze problemy.?
Na koniec życzył młodzieży, by żyli marzeniem o pięknej, bezpiecznej i niepodległej Ojczyźnie; nigdy nie tracili nadziei na życie w pokoju.
Niestety, kolejny rok w niepodległej Polsce marsz harcerzy z polską flagą Aleją Marszałka J. Piłsudskiego odbierał krasnoarmiejec-gwałciciel na Pomniku Wdzieczności Armii Radzieckiej.
Na Placu Solidarności, pod odśpiewaniu hymnu Polski, głos zabrał ks. hm. Radosław Czerwiński. Przypomniał postacie bohaterskich harcerzy Szarych Szeregów: Krystyny Krachelskiej i Jana Bytnara "Rudego".
Druhny i Druhowie, Szanowni Państwo!
Dzisiaj, stojąc pod biało-czerwoną flagą, zatrzymajmy się na chwilę nad tym, co te barwy dla nas znaczą. Każdą i każdy z nas harcerek i harcerzy, nosząc harcerski krzyż i patrząc na flagę, jest częścią historii tych, którzy o wolność i honor Polski walczyli i oddawali życie.
Przypomnijmy sobie bohaterów takich jak Jan Bytnar „Rudy" - młody harcerz Szarych Szeregów, który z wielką odwagą i poświęceniem walczył w Warszawie w czasie okupacji niemieckiej. Pomimo młodego wieku, Rudy" brał na siebie odpowiedzialność za innych, walczył o wolność i nigdy nie stracił nadziei. Jego historia przypomina nam, że biało-czerwona flaga to nie tylko symbol, ale też zobowiązanie - do odwagi, honoru i służby.
Pamiętajmy także o Krystynie Krahelskiej - harcerce, sanitariuszce i poetce, której twarz zdobi Syrenkę Warszawską. W czasie Powstania Warszawskiego, pod biało-czerwoną opaską, ratowała rannych i wspierała innych, nawet w obliczu największego zagrożenia.
Ich postawa uczy nas, że barwy narodowe zobowiązują nas do troski o drugiego człowieka i do odpowiedzialności za ojczyznę.
Druhny i Druhowie,
Stojąc dziś razem, oddajemy hołd wszystkim bohaterom, którzy swoją odwagą i poświęceniem kształtowali naszą wolność. Wspominamy harcerzy Szarych Szeregów, którzy w czasie okupacji walczyli o nasz kraj, przypominamy sobie o żołnierzach Powstania Warszawskiego, o młodych, takich jak Krystyna Krahelska i Jan Bytnar, którzy pod biało-czerwoną flagą poświęcili wszystko, byśmy my mogli żyć w wolnej Polsce. Cześć ich pamięci!
Oddajmy hołd minutą ciszy.
Dziś ich duch żyje w każdym z Was. Widzieliśmy to, kiedy harcerki i harcerze dumnie nieśli 100-metrową biało-czerwoną flagę, aby uczcić 106. rocznicę Święta Niepodległości. Ta flaga, niesiona przez młode pokolenie, symbolizuje nie tylko pamięć, lecz także ciągłość tradycji i odpowiedzialność za przyszłość. Widok tej flagi, tak pięknie niesionej przez Was, był przypomnieniem, że Polska trwa w sercach każdego harcerza i harcerki, każdego zucha i zuchenki.
Druhny i Druhowie, historia Polski i harcerstwa pokazuje, że wolność, którą mamy, nie jest dana raz na zawsze. To zadanie, które wymaga od nas trudu i wierności ideałom. Każdy z Was, swoją postawą, wzmacnia dzisiaj te wartości. Służcie bliźnim, bądźcie gotowi pomagać i stawiajcie sobie wymagania - to Wasza droga pod biało-czerwoną flagą.
Niech ta flaga przypomina nam nie tylko o przeszłości, ale i o przyszłości, którą razem tworzymy. Niech w każdym z Was trwa duch tych, którzy przed nami oddawali życie dla Polski. Dążmy do tego, abyśmy byli godnymi nosicielami tych barw i byśmy zawsze, jak nasi bohaterowie, potrafili żyć w prawdzie, odwadze i poświęceniu.
Uroczystość zakończyło złożenie kwiatów pod Pomnikiem Wolności Ojczyzny. Następnie harcerze ustawili się w krąg, wokół placu i spletli dłonie. Jeszcze raz odśpiewali hymn oraz pieśni harcerskie.
Przeprowadziłem błyskawiczną sondę wśród harcerzy. Pytałem, czym jest niepodległość, co to słowo znaczy?
- Niepodległość dla mnie znaczy, że odzyskalismy niepodległość - 12-letnia Julia.
- Z Polską - Natalka,
- Z wolnością - Zuzia,
- Z wolnością kraju. Możemy samodzielnie decydować, a nie być pod czyimiś rządami - 13-letni Kuba,
- Z Polską, z ojczyzną, z Józefem Piłsudskim i bohaterami, dzieki, którym mamy niepodległość - 14-letni Witold,
- Odzyskaliśmy wolność - 14-letnia Helena,
- Możemy wyrażać swoje opinie na temat polityki i kultury - 13-letnia Dorotka,
- Że mamy swój kraj - 10-letnia Julia.
Czytaj też na ten temat:
Kto przejdzie przez Olsztyn ze 100-metrową flagą Polski, harcerze z ZHP czy ZHR?
Poseł Arent: Skandal! W Olsztynie nie będzie obchodów Święta Niepodległości
W Olsztynie odbył się też już po raz 7. Bieg Niepodległości. Kilkuset mieszkańców, w różnym wieku, rywalizowało na trasach wokół Centrum Rekreacyjno-Sportowo Ukiel.
Zdjęcia i relacja Adam Socha
Wojewódzkie obchody Święta Niepodległości w Nidzicy
Uroczystym apelem pamięci, salwą honorową i defiladą uczczono w Nidzicy twórców niepodległej. Na tamtejszym Placu Wolności odbyły się wojewódzkie obchody Święta Niepodległości.
Przed południem w kościele św. Wojciecha Biskupa i Męczennika odprawiono mszę za ojczyznę. Po nabożeństwie kompania honorowa wraz z pocztami sztandarowymi oraz uczestnikami obchodów przeszli na Plac Wolności.
Na Placu Wolności przemawiali m.in. wojewoda warmińsko-mazurski Radosław Król oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Marcin Kulasek. Pod tablicą pamiątkową poświęconą marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu złożono kwiaty i zapalono znicze.
Wojewódzkie uroczystości odbyły się w Nidzicy, bo od niedawna w pobliskich Załuskach stacjonuje nowa jednostka Wojska Polskiego 16. Brygady Zmotoryzowanej.
Oficjalnym uroczystościom towarzyszył Rodzinny Dzień Bezpieczeństwa. Był też pokaz sprzętu wojskowego.
https://www.debata.olsztyn.pl/wiadomoci/olsztyn/9348-harcerze-zhr-uratowali-swieto-niepodleglosci-w-olsztynie-najnowsze-slajd-kafelek.html#sigProId9304e68238
Skomentuj
Komentuj jako gość