Poseł PiS Iwona Arent zamieściła na swoim FB baner z napisem: "Skandal! W Olsztynie nie będzie obchodów Święta Niepodległości - decyzja nowej władzy pozbawia mieszkańców możliwości wspólnego uczczenia tego dnia!"
Rzeczywiście wojewoda Radosław Król (PSL) zaprosił na Wojewódzkie Obchody Narodowego Święta Niepodległości do Nidzicy, ale w Olsztynie obchody zorgasnizował prezydent Robert Szewczyk.
Prezydent Olsztyna zaprasza do wspólnego uczczenia Święta Niepodległości
Tegoroczne obchody Święta Niepodległości w Olsztynie to okazja do wspólnego przeżywania tego ważnego dnia, zarówno w formie refleksji, jak i poprzez aktywność, która łączy ludzi.
Rozpoczynamy o godz. 10:11 przy CRS Ukiel, gdzie odbędzie się VIII Olsztyński Bieg Niepodległości. - Uczczenie tego dnia aktywnością fizyczną to doskonały sposób na połączenie ducha patriotyzmu ze zdrowym stylem życia – mówi Robert Szewczyk, prezydent Olsztyna.
Ulicami Olsztyna przejdzie też przemarsz harcerzy ze 100-metrową flagą Polski, który rozpocznie się około godziny 11:00 pod olsztyńską katedrą. Harcerze przejdą ulicami Staszica, Pieniężnego, Piłsudskiego, aż do placu Solidarności. Przemarsz organizowany jest przez Okręg Pomorski ZHP. Następnie, o godzinie 13:00, przy tablicy pamiątkowej Marszałka Józefa Piłsudskiego (ul. E. Plater 1 w Olsztynie), odbędzie się uroczyste złożenie kwiatów, mające na celu oddanie hołdu jednej z najważniejszych postaci w polskiej historii.
- Święto Niepodległości to czas refleksji nad naszą historią i wyraz wdzięczności za odzyskaną wolność. To także moment, w którym możemy wspólnie celebrować nasze narodowe wartości. Niech ten dzień przypomni nam, że patriotyzm to nie tylko pamięć o przeszłości, ale także dbanie o przyszłość – poprzez aktywność, zdrowy styl życia i wspólnotę, która łączy nas wszystkich – dodaje Robert Szewczyk.
Zachęcamy wszystkich mieszkańców do uczestnictwa w tych wydarzeniach.
SPROSTOWANIE: Prezydent Olsztyna wprowadził w błąd podając, iż flagę Polski poniosą harcerze ZHP. To inicjatywa oddolna harcerzy Warmińsko-Mazurskiego Obwodu ZHR.
Prezydent Olsztyna nie podał też w swoim programie Mszy św. o godz. 10.00 w olsztyńskiej katedrze.
Zapraszamy na Wojewódzkie Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Nidzicy!
Szanowni Mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego, z wielką radością zapraszamy Państwa do wspólnego świętowania jednego z najważniejszych dni w historii naszego kraju – Narodowego Święta Niepodległości. W tym roku wojewódzkie obchody odbędą się w pięknej i historycznej Nidzicy, która na jeden dzień stanie się sercem patriotycznych uroczystości naszego regionu.
Wojewódzkie Obchody Narodowego Święta Niepodległości
Wojewódzkie obchody Święta Niepodległości to wyjątkowa okazja, by wspólnie uczcić pamięć bohaterów, którzy poświęcili swoje życie dla wolności Polski. To także moment, by razem z rodziną i przyjaciółmi wziąć udział w uroczystościach, które łączą tradycję z nowoczesnym spojrzeniem na to, czym jest patriotyzm w XXI wieku.
Program:
10:00 – 11:00
Msza Święta w kościele św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Nidzicy (ul. Młynarska 12).
11:00 – 11:30
Przemarsz kompanii honorowej wraz z pocztami sztandarowymi oraz uczestnikami obchodów z kościoła na Plac Wolności.
11:30 – 12:30
Uroczysty apel z okazji Wojewódzkich Obchodów Narodowego Święta Niepodległości:
złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową poświęconą Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu (Urząd Miejski, Plac Wolności 1).
wystąpienia okolicznościowe;
apel pamięci;
defilada pododdziałów.
9:00 – 15:00
Rodzinny Dzień Bezpieczeństwa (Plac Wolności 1):
pokaz sprzętu wojskowego oraz innych slużb mundurowych;
grochówka dla uczestników.
Olsztyńscy działacze Partii Razem obchodzili święto 7 listopada. Oto wpis z FB ich partii:
Dziś 106. rocznica ogłoszenia niepodległości Polski przez Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej pod przewodnictwem Ignacego Daszyńskiego, wielkiego lewicowego patrioty.
Manifest tego rządu z 7 listopada 1918 r. był świadectwem wielkiej troski o sprawiedliwość społeczną i postęp w granicach odradzającego się państwa. Zapewniał bezpłatną i – co nie mniej ważne – świecką naukę, ośmiogodzinny dzień pracy w przemyśle i handlu, powszechne prawo wyborcze i pełne równouprawnienie obywateli, a nawet udział pracowników w zarządzaniu przedsiębiorstwami (dziś to jeden z przepisów Kodeksu pracy).
Manifest Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej, pierwszego legalnie działającego ośrodka władzy o pewnej sile politycznej, bezspornie zasługuje na to, by rocznicę jego ogłoszenia świętować jak niepodległość.
(sa)
Skomentuj
Komentuj jako gość