Piotr Żuchowski, działacz PSL, historyk sztuki, dyrektor Muzeum Warmii i Mazur (podlega pod zarząd województwa rządzony przez koalicję PO/PSL), który wcześniej został członkiem rady nadzorczej POMORSKIEGO HURTOWEGO CENTRUM ROLNO-SPOŻYWCZE SPÓŁKA AKCYJNA w Gdańsku. Sekretarzem stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, któremu to resortowi podlega zbrojeniówka jest poseł PSL Zbigniew Ziejewski.
To już drugi działacz polityczny z Olsztyna powołany do organu nadzoru spółki zbrojeniowej. Do rady CENZINu z Olsztyna został też powołany Andrzej Ryński z SLD (w ministerstwie aktywów państwowych za zbrojeniówke odpowiada poseł SLD Marcin Kulasek z Olsztyna).
A.Ryński (SLD) został członkiem Rady Nadzorczej CENZINu
O roli Piotra Żuchowskiego w POMORSKIM HURTOWYM CENTRUM ROLNO-SPOŻYWCZYM SPÓŁKA AKCYJNA w Gdańsku PISAŁEM TUTAJ:.
Stołek prezeski spółki i podwyżka dzięki PSL. „Nie tak miało wyglądać” – żali się działacz PO
(Niech ktoś mi wytłumaczy, dlaczego hurtem rolno-spozywczym zajmuje sie państwo? Zresztą takich spółek Skarbu Państwa są setki).
PIT-RADWAR SPÓŁKA AKCYJNA jest jednym z czołowych dostawców urządzeń z zakresu elektroniki profesjonalnej dla Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i należy do Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
Zadzwoniłem do Muzeum Warmii i Mazur, gdzie Żuchowski jest dyrektorem, ale nie zastałem dyrektora a sekretarka nie umiała odpowiedzieć, kiedy będzie w pracy. Zostawiłem nr komórki z prośbą o kontakt.
Zadzwoniłem tez do Piotra Żuchowskiego. Nie odebrał, więc wysłałem SMS z prośbą o kontakt w sprawie sprawie powołania do organu nadzoru PIT-RADWAR. Napisałem, iż interesuje mnie procedura powołania Piotra Żuchowskiego w skład rady nadzorczej.
Zazdwoniłem tez do biura poselskiego Zbigniewa Ziejewskiego, ale nikt nie odebrał, wysłałem więc pytanie mailem do ministerstwa:
Szanowny Pan
Zbigniew Ziejewski
Sekretarz Stanu w MAP
Uprzejmie proszę o informację prasową, czy w jakikolwiek sposób uczestniczył Pan w procedurze powołania do rady nadzorczej PIT-RADWAR S.A. pana Piotra Żuchowskiego, np. czy to Pan zgłosił kandydaturę pana Żuchowskiego do organu nadzorczego tej spółki? Jeśli tak, to czym Pan się kierował?
Z poważaniem
Adam Socha
Informacje nt. Piotra Żuchowskiego w Wikipedii
Piotr Żuchowski (ur. 4 maja 1964 w Iławie) – polski historyk sztuki, polityk i samorządowiec. W latach 2003–2007 wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego, w latach 2007–2008 podsekretarz stanu i następnie do 2015 sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w latach 2010–2015 generalny konserwator zabytków, od 2017 dyrektor Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.
Życiorys
W 1988 ukończył studia w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pracował jako nauczyciel i dyrektor szkół w Szymbarku i Iławie. Został członkiem Polskiego Stronnictwa Ludowego, powoływany w skład władz krajowych tej partii.
W 1998 i 2002 uzyskiwał mandat radnego powiatu iławskiego. Pełnił funkcję członka zarządu i wicestarosty. W 2003 powołano go na funkcję wicemarszałka województwa. Utrzymał to stanowisko po wyborach samorządowych w 2006, w których został wybrany na radnego sejmiku warmińsko-mazurskiego. Mandat radnego złożył w 2007. Od 29 grudnia 2007 do 18 lutego 2008 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 19 lutego 2008 objął stanowisko sekretarza stanu w tym resorcie. 28 kwietnia 2010 objął urząd generalnego konserwatora zabytków. W 2015 nagrodzony przez Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków prestiżową Statuetką „Memoria-Spiritus-Materia”.
W 2010 ponownie wybrany do rady powiatu iławskiego. W 2014 uzyskał ponownie mandat radnego województwa, został następnie przewodniczącym sejmiku V kadencji. W listopadzie 2015 odwołany ze stanowisk rządowych. W 2016 został powołany na doradcę prezydenta Elbląga ds. oświaty, spraw społecznych oraz kultury. W czerwcu 2017 został dyrektorem Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, w związku z czym złożył mandat radnego sejmiku.
Z listy PSL w 2005, 2007, 2015 i 2019 bez powodzenia kandydował do Sejmu, a w 2011 do Senatu. W 2023 wystartował na posła z ramienia współtworzonej przez ludowców Trzeciej Drogi.
Skomentuj
Komentuj jako gość