Działacz SLD (wcześniej PZPR) Andrzej Ryński z Olsztyna został 17 października 2024 roku powołany na członka Rady Nadzorczej Spółki Skarbu Państwa CENZIN zajmującej się obrotem bronią. Spółki związane ze zbrojeniami podlegaja posłowi Nowej Lewicy z Olsztyna, wiceministrowi aktywów państwowych Marcinowi Kulaskowi.
CENZIN jest członkiem Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A., jednego z liderów rynku zbrojeniowego w Europie Środkowo-Wschodniej. Jak czytamy na stronie CENZINu, „będąc spółką Skarbu Państwa, ma bezpośrednie wsparcie Polskiego Rządu, reprezentowanego przez Ministerstwo Aktywów Państwowych”.
W tym ministerstwie mamy z Warmii i Mazur dwóch polityków, posła PSL, sekretarza stanu w ministerstwie Zbigniewa Ziejewskiego i posła Marcina Kulaska z Olsztyna, który od 2016 roku pełni funkcję sekretarza generalnego: obecnie Nowej Lewicy, a wcześniej Sojuszu Lewicy Demokratycznej, w ministerstwie jest sekretarzem stanu.
Andrzej Ryński był tak uprzejmy, że oddzwonił do mnie. Poniżej zapis nieautoryzowanej rozmowy:
- Gratuluję panie Andrzeju, został pan członkiem bardzo ważnej dla bezpieczeństwa Polski spółki – CENZIN!
Andrzej Ryński: W celach dotyczących obronności kraju nie potwierdzam, nie zaprzeczam.
- Ależ to nie jest tajemnica państwowa. Nazwiska członków rady figurują na stronie spółki.
Andrzej Ryński: No dobrze, no i co z tego wynika?
- Chciałem się dowiedzieć od pana, jak został pan członkiem rady nadzorczej CENZINu, w jakich okolicznościach?
Andrzej Ryński: A dlaczego nie ja?
- No bo ja pana kojarzę jako specjalistę od gospodarki odpadami.
Andrzej Ryński: Tak pan kojarzy, to niech pan mnie skojarzy trochę szerzej. Mam wszelkie kwalifikacje, żeby zostać członkiem rady nadzorczej.
- Panie Andrzeju, proszę uchylić rąbka tajemnicy, jak to się odbyło?
Andrzej Ryński: Odbyłem kurs dla członków rad nadzorczych i zdałem egzamin jeszcze w latach 90. i od tamtej pory bywałem w składzie różnych rad i tyle.
- Ja absolutnie nie kwestionuję pana kwalifikacji i uprawnień do zasiadania w radach nadzorczych, mnie tylko chodzi o CENZIN. Czy Marcin Kulasek do pana zadzwonił czy pan do Marcina Kulaska?
Andrzej Ryński: : Nie, nie, nie...
- Bo w ministerstwie zbrojeniówka podlega panu wiceministrowi Kulaskowi
Andrzej Ryński: Być może, bez komentarza. Gratuluję czujności rewolucyjnej, ale bez komentarza. Mam wszelkie kwalifikacje.
- Jeszcze raz podkreślam, absolutnie tego nie kwestionuję. Dzwonię, gdyż pan Donald Tusk w kampanii wyborczej ogłosił zupełnie nową politykę doboru kadr do spółek Skarbu Państwa, że nie będą powoływani działacze partyjni.
Andrzej Ryński: No jest taka polityka. nie jestem absolwentem Collegium Humanum, tylko mam zdany egzamin w ówczesnym Ministerstwie Skarbu Państwa i finał. A członkowie rady nadzorczej CENZINU nie muszą się znać na granatach.
- Ile wynosi dieta członka RN CENZINu?
Andrzej Ryński: Nie wiem, jeszcze nie wiem, na pewno nie jest to jakieś porażające uposażenie. Po prostu nie wiem.
- Czy w KRS są prawidłowe informacje na temat zasiadania pana w zarządach spółek: Remondis Olsztyn, Remondis Warmia Mazury, Zakładu Usług Transportowych i Komunalnych. Czy jeszcze jest pan w zarządzie jakiejś, poza wymienionymi.
Andrzej Ryński: Nie, Poza tym nie jestem osobą publiczną, nie pełnię żadnej funkcji publicznej, politycznej, nie sądzę, żeby była szczególna potrzeba opisywania mojego przypadku.
- A czy nadal działa pan w NGOsach?
Andrzej Ryński: Aktualnie nie. Nie zasługuję na to, żeby pan opisywał mój przypadek.
- Uważam inaczej, człowiek z naszego regionu zostaje członkiem rady nadzorczej bardzo ważnej spółki, której działalność wiąże się z zakupami uzbrojenia dla Polski, w obliczy grożącej nam konfrontacji militarnej z Rosją. Co ze mnie byłby za dziennikarz, gdybym przeszedł obok tej informacji obojętnie.
Andrzej Ryński: Nie pełnię żadnej funkcji publicznej
- Dla mnie pełni pan w tej chwili bardzo ważną funkcję. Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiał Adam Socha
Odpowiedż sekretarza stanu MAP Marcina Kulaska
Na moje pytanie wysłane SMSem: Czy stoi Pan za powołaniem pana Andrzeja Ryńskiego do RN CENZIN?" sekretarz odpisał:
"Szanowny Panie Redaktorze, większościowym udziałowcem spółki Cenzin jest Polska Grupa Zbrojeniowa i to ta spółka kształtuje skład rad nadzorczych w swoich spółkach zależnych. Tym niemniej każdy kandydat na członka organu nadzorczego w spółce Skarbu Państwa opiniowany jest przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa, gdzie pozytywna opinia jest warunkiem koniecznym, aby zasiadać w organie nadzoru. Z tego względu najlepszym źródłem informacji na Pana pytanie będzie Polska Grupa Zbrojeniowa S.A.
Pozdrawiam
Marcin Kulasek"
Na dowód, że Andrzej Ryński jest nadal aktywny jako polityk, działacz Lewicy, zamieszczam zdjęcie uczestników audycji politycznej Radia Olsztyn "My Wy Oni", w której udział biorą przedstawiciele najważniejszych sił politycznych reprezentowanych w Sejmie. Na zdjęciu (fot. P. Getka) My Wy Oni z 30 września: od lewej siedzą: Tomasz Owsianik – Konfederacja, Andrzej Ryński – Lewica, Marcin Burza – Polska 2050, Maria Bąkowska – PSL, Piotr Pancer – Platforma Obywatelska i Paweł Warot – Prawo i Sprawiedliwość.
Adam Socha
Andrzej Wiesław Ryński (ur. 1958 w Reszlu). Ukończył studia wyższe na kierunku nauk politycznych, następnie studia podyplomowe w zakresie integracji europejskiej na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.
Kariera polityczna
W okresie PRL był działaczem Związku Młodzieży Wiejskiej oraz PZPR. W latach 90. należał do założycieli regionalnych struktur Socjaldemokracji RP, najpierw był sekretarzem Rady Wojewódzkiej, potem jej przewodniczącym. Następnie został działaczem Sojuszu Lewicy Demokratycznej, był wiceprzewodniczącym SLD. Należał do Stowarzyszenia Ordynacka.
Jako działacz SLD od 1994 do 1998 sprawował urząd prezydenta Olsztyna. Następnie w okresie 1998 i 2002 uzyskiwał mandat radnego sejmiku warmińsko-mazurskiego. Od 1999 do 2006 był marszałkiem województwa. W wyborach parlamentarnych w 2005 bezskutecznie kandydował do Sejmu. W 2006 po raz trzeci uzyskał mandat radnego województwa, został też wiceprzewodniczącym sejmiku. W październiku 2007 po raz kolejny ubiegał się o mandat poselski z listy SLD, bez powodzenia. W 2010 utrzymał mandat radnego na kolejną kadencję. W 2011 bez powodzenia kandydował w wyborach parlamentarnych, a w 2014 na prezydenta Olsztyna.
Kariera biznesowa
Po rozwiązaniu PZPR był współzałożycielem firmy "Alen", której SdRP pożyczyła pieniądze po PZPR (należące do skarbu państwa). Spółka niedługo po pożyczkach ogłosiła upadłość. Następnie nył prezesem spółki Inter Commerce w Olsztynie (spółki Rudolfa Skowrońskiego).
W styczniu 2007 objął stanowisko prezesa zarządu Przedsiębiorstwa Gospodarki Miejskiej Sp. z o.o. w Olsztynie, sprywatyzowanej spółki komunalnej, której strategia biznesowa sprowadzała się do podpisywania lukratywnych kontraktów z miastem. Spółka zmieniała właściciela. Obecnie jest własnością niemieckiej koncernu Remondis. Spółka ta w Olsztynie ma praktycznie monopol na odbiór odpadów. Andrzej Ryński jest członkiem zarządu tej spółki, oddział w Olsztynie, od 25 października 2011 roku. Jest tez członkiem zarządu spółki Remondis Warmia Mazury od 2 listopada 2020 r. Oraz członkiem Zarządu Spółki z o.o. Zakładu Usług Transportowych i Komunalnych.
Funkcje w organizacjach społecznych
Andrzej Ryński był prezesem: Zarządu Oddziału w Olsztynie Stowarzyszenia Współpracy Polska – Wschód Kontynuatorka Towarzystwa Przyjaźni Polsko - Radzieckiej), Związku Województw RP, Ochotniczej Straży Pożarnej na Warmii i Mazurach oraz Stowarzyszenia Samorządowego „Wspólnota Terytorialna”. Był członkiem Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, członkiem polskiej delegacji do Komitetu Regionów Unii Europejskiej w Brukseli.
Na podstawie Wikipedii oprac. sa
Skomentuj
Komentuj jako gość