PO raz pierwszy otrzymałem odpowiedź odmowną na moją aplikację o akredytację na Campus Polska Przyszłości Rafała Trzaskowskiego w Kortowie (UWM), który odbędzie się w dniach 23-28 sierpnia: „Szanowni Pństwo, dziękujemy za zainteresowanie dołączeniem do grona mediów w 4. edycji Campusu Polska Przyszłości. Chcieliśmy poinformować, że z przykrością musimy odrzucić Państwa formularz. Z wyrazami szacunku Radosław Sujak Koordynator ds. Mediów”.
Zadzwoniłem 19 sierpnia do koordynatora, by dowiedzieć się o powód odmowy?
„W tym roku było bardzo zgłoszeń od mediów, zabrakłoby miejsca dla wszystkich chętnych w Centrum Prasowym, ponadto mieliśmy na redakcje lokalne w Olsztynie określoną pulę miejsc i ona została wyczerpana” – wyjaśni Radosław Sujak, ale po rozmowie ze mną obiecał, że umieści mnie na liście rezerwowej…
Obdzwoniłem tego samego dnia 19 sierpnia olsztyńskie redakcje, by dowiedzieć się, czy składały wniosek o akredytację i czy ją otrzymały?
Okazało się, że poza olsztyn.com.pl („jeszcze nie mamy odpowiedzi” – odpisał red. nacz. Krzysztof Szczepanik), a więc Radio Olsztyn, jako powiedział mi kierownik newsroomu Marek Lewiński oraz redaktor naczelny Wojciech Jermakow, jeszcze nie wysyłali wniosku. Pani Justyna, która odebrała telefon w newsroomie TVP3 Olsztyn powiedziała, że ani ona, ani jej koleżanki i koledzy jeszcze nie składali wniosku. Wacław Brudek właściciel olsztyn24.pl nie składał i nie zamierza, tak samo Jakub Starowieyski, właściciel tko.pl. Red. Tomasz Kurs z „Wyborczej Olsztyn” nie składał. Również, jak poinformował zca red.nacz Igor Hrywna, nie składała wniosku.
Argument, że dziennikarze nie pomieszczą się w Centrum Prasowym też jest naciągany. Pracowałem na Campusach od 2021 roku. W Centrum zawsze siedziała garstka dziennikarzy.
Akredytowałem się bez problemu od pierwszego Campusu w 2021 roku i byłem chyba największym, maniakalnym fanem tego wydarzenia, który siedział i słuchał od rana do nocy, a następnie relacjonował, ale już w roku ubiegłym obawiałem się, że akredytacji nie dostanę, po ataku grupy „Silni Razem”, najskrajniejszej grupy hejterów na usługach ówczesnej „opozycji totalnej”, na organizatorów za wpisanie do programu panelu dyskusyjnego nt. zjawiska symetryzmu wśród grupy dziennikarzy. Atak dotarł do Donalda Tuska i ten polecił szefowi kampanii wyborczej KO, posłowi Sławomirowi Nitrasowi wyrzucenie z panelu red. Grzegorza Sroczyńskiego. Na to mający prowadzić ten panel red. Marcin Meller odmówił i zrezygnował z udziału w Campusie, a wraz z nim pozostali dziennikarze, którzy mieli wystąpić w tym panelu, z Krytyki Politycznej i OKO.press.
Dlaczego tym razem zostałem odrzucony? Może nagrabiłem sobie moimi relacjami z poprzednich edycji, w których wytykałem formatowanie młodzieży jednolitym liberalno-lewicowym przekazem? Ale jakie szkody mógł wyrządzić wizerunkowi Campusu jeden niszowy, lokalny portal?
Może dlatego, że poinformowaniem o kontrowersji wśród radnych, którą wywołało zgłoszenie przez ustępującego prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza projektu uchwały o przekazanie 100 tys. zł na tegoroczny Campus. Radni PiS zarzucali, że to impreza polityczna jednej opcji i skrajnie ideologiczna, ale uchwała została przyjęta przez rządzącą KO.
Może wysłaniem zapytania do rektora UWM 11 sierpnia, na prośbę tenisistów, którym miesiąc temu zabrano niedawno korty przy kortowskiej plaży i postawiono na nich hangary dla Campusu: dlaczego zniszczono niedawno wyremontowane korty na jednorazową, kilkudniową imprezę, skoro do tej pory organizatorzy mieli do dyspozycji wystarczający, ogromny teren nad jeziorem kortowskim? Czekam na odpowiedzi rektora.
Campus 2024 – tylko bańka lewicowo-liberalna
Jak przestudiowałem listę gości zaproszonych na tegoroczny Campus, to uderzyła mnie staranna selekcja, chyba największa z dotychczasowych Campusów. Jeśli jeszcze w poprzednich edycjach na zasadzie listka figowego wstawiano pojedyncze osoby z innego świata politycznego, jak np. w ubiegłym roku posła Zbigniewa Girzyńskiego, który został nagrodzony za wystąpienie z sejmowego Klubu PiS, czy w jakichś marginalnych warsztatach dwóch redaktorów z Klubu Jagiellońskiego, to w tej edycji zaproszono niemal wyłącznie gości z jednej bańki: lewicowo-liberalnej. Zgodnie z odkrytą prawidłowością przez Stalina, że w miarę rozwoju socjalizmu (tutaj: demokracji), zaostrza się walka klasowa. A przed nami ostateczny bój o całkowite pokonanie sił „faszyzmu” – za rok wybory prezydenta RP.
W poprzednich edycjach finałem Campusu było spotkanie z Donaldem Tuskiem i Rafałem Trzaskowskim. Na tych spotkaniach młodzież dostawa przekaz, jak ma myśleć i jak działać w walce z „faszystowskim PiSem). Tym razem Tusk i Trzaskowski zainaugurują Campus na Placu Myśli Otwartej (czytaj nazwę Placu kluczem orwellowskim „Plac Umysłu zamkniętego”*). Czy Tusk ogłosi Trzaskowskiego kandydatem na prezydenta RP? Chyba jest za wcześnie.
Trzaskowski wystąpi też w panelu w języku angielskim na Placu Otwartej Myśli pt. „Nawigacja w epoce niepewności: czy wojny i ekstremizm w Europie zostaną na stałe?” (ciekawe, czy zaliczy do ekstremizmu rozporządzenie nakazujące usunięcie krzyży z biurek urzędników w warszawskim ratuszu?)
Z polityków rządzącej koalicji na Campusie wystąpi też minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, który od dawna zdradza aspiracje prezydenckie, ale jeśli na ubiegłorocznym Campusie miał swój festiwal, to tym razem dano mu do prowadzenia tylko warsztat pt. „Argument siły czy siła argumentu?"i to w przedostatnim dniu Campusu. Może właśnie przez te aspiracje Tusk i Trzaskowski nie chcą dać mu pola do popisu?
Do tej pory Trzaskowski na Campus zapraszał też liderów innych opozycyjnych partii: Szymona Hołownię, Władysława Kosiniaka-Kamysza i Włodzimierza Czarzastego. Jeszcze 19 sierpnia w programie było tylko spotkanie z Czarzastym. Ale 22 sierpnia na stronie CPP poinformowano o zaproszeniu Kosiniaka-Kamysza. Nadal nie ma wśród zaproszonych Szymona Hołowni, ktory nadal podtrzymuje, że wystartuje w wyborach na prezydenta RP...
Jak przywracali praworządność
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar wystąpi w parze ze słynną Věrą Jourovą, wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej ds. Wartości i Przejrzystości, która zajmuje się „demokracją, praworządnością, pluralizmem mediów i walką z dezinformacją” (też czytaj kluczem orwellowskim). Właśnie będą mówić o „Praworządności w praktyce”. Min. Bodnar będzie miał szczególnie dużo do opowiedzenia, jak przywrócił „praworządność” w Polsce przemocą i uchwałami.
Tematem „naprawy praworządności z różnych perspektyw” zajmie się też Maria Ejchart, podsekretarza Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, która spotka się z czwórką założycieli Wolnych Sądów: „Sylwią Gregorczyk-Abram, Pauliną Kieszkowską-Kanpik, mec. Michałem Wawrykiewiczem. (Wolne Sądy domagają się m.in. usunięcia ze stanu sędziowskiego 3 tys. sędziów powołanych przez prezydenta Andrzeja Dudę, mimo że TSUE orzekł: „Sam fakt, że sędzia został powołany w czasie, gdy jego państwo członkowskie nie było jeszcze demokratyczne, nie podważa niezawisłości i bezstronności tego sędziego - orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu odpowiadając na pytania polskiego Sądu Najwyższego. Orzeczenie TSUE odnosił się do zapytania o sędziego powołanego w czasie reżimu komunistycznego. TSUE w wyroku z 29 marca 2022 roku uznał też, że sama ocena okoliczności powoływania sędziów nie wystarcza do oceny ich bezstronności i niezależności).
„Tęczowi utopiści”
Z rządu Tuska „oświecać” młodzież będą też: Katarzyna Kotula z Nowej Lewicy, aktywistka i jedna z liderek Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, ministra do spraw Równości i Paweł Rabiej, członek władz krajowych Nowoczesnej. Wystąpią w panelu: „Utopia – żyć w różnorodnym społeczeństwie” (ubogaconym przez inżynierów i doktorów przerzucanych do Polski przez granice białoruską przez Putina? – przypis A.Socha). Do tego panelu zaproszono też Małgorzatę Chmielewską, prezeskę fundacji „Domy Wspólnoty Chleb Życia”, którą często przedstawia się jako „siostrę zakonną”, z powodu stroju, a którą nie jest.
Różnorodność będzie jeden z głównych tematów Campusu. Najbardziej tęczowy prezydent miasta (Poznania) Jacek Jaśkowiak (no może ex equo z Trzaskowskim) wystąpi w panelu: „Wolność, równość, akceptacja – jak lokalnie włączać się we wspieranie różnorodności?”
Monika Rosa, Ślązaczka, posłanka, feministka. Wiceprzewodnicząca partii .Nowoczesna. Wspiera społeczność LGBTQ+ w dążeniu do uzyskania równych praw, Ślązaków w uznaniu języka i statusu mniejszości, wyst w panelu: „Społeczny atlas sztucznej inteligencji”
Leszczyna o zdrowiu
Izabela Leszczyna, ministra zdrowia, której nepotyzm, obsadzenie resortu kumplami i psiapsiółkami z Częstochowy skrytykowała nawet „Wyborcza”, niestety, nie powie, jak zabrali 2,7 mld zł TVP i przekazali na onkologię. Jej temat to: „Rak to nie wyrok! - onkopłodność w In vitro”.
Lubnauer o diecie i pracy dla Zetek
Katarzyna Lubnauer, z KO (Nowoczesna) sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, niestety, nie pochwali się usunięciem z listy lektur „niejakiego Rymkiewicza i Dukaja”, tylko wystąpi w panelu pt.: „Dieta, zdrowa głowa, ruch i regularne badania – jak to ogarnąć?” i tego samego dnia w panelu: „Rynek pracy dla Zetek i następnych pokoleń”.
W tym ostatnim panelu wystąpi też jedyny „rodzynek”, naukowiec nie z „bańki lewicowo-liberalnej”, wybitny ekonomista prof. Marcin Piątkowski z Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie oraz wiodący ekonomista w Banku Światowym w Waszyngtonie i doradca Dyrektora Wykonawczego w MFW w Waszyngtonie oraz doradca wicepremiera i ministra finansów RP. Laureat nagrody „Ekonomista Roku 2023” przyznanej przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.
Prof. Piątkowski jest autorem bestselleru pt „Złoty wiek. Jak Polska została liderem europejskim liderem wzrostu i jaka czeka ją przyszłość” i gdyby to nie była impreza ściśle podporządkowana polityce, to profesor powinien mieć na temat swojej książki spotkanie z młodzieżą w Hali Arena (największej hali w Kortowie). No, ale wówczas młodzież usłyszałaby straszne „herezje”, o tym, jak polityka rządu Donalda Tuska pozbawia Polski szans na wskoczenie do grona najbogatszych państw świata.
Jeszcze jednym „rodzynkiem” zaproszonym na Campus, nie z bańki liberalno-lewicowej, będzie dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego w związku z 80. rocznicą Powstania Jan Ołdakowski (bo Tusk zmienia image na „patriotę” i ogłosił przekazanie 100 mln zł na Muzeum).
Lasek „NIEdlaCPK o infrastrukturze transportowej
Maciej Lasek, Sekretarz stanu, Pełnomocnik Rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego (szef ruchu #NIEdlaCPK) opowie młodzieży: „Jakiej infrastruktury transportowej potrzebuje Polska?” Już to wiemy od premiera Tuska: CPK nie będzie, tylko „Megalopolis” czyli w 100 minut do Łodzi, Katowic, Krakowa, Wrocławia, Poznania i Gdańska . Reszta Polski dostanie ścieżki rowerowe i dopłaty 5 tys. zł do roweru elektrycznego (300 mln zł z KPO).
Nie wiadomo, czy na spotkaniu z nim wystąpi orędowniczka budowy CPK Paulina Matysiak, posłanka partii Razem, wiceprzewodnicząca Komisji Infrastruktury i przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Walki z Wykluczeniem Transportowym. Absolwentka studiów podyplomowych z interoperacyjności systemu kolei. Aktualnie studiuje na SGH na kierunku organizacja pozamiejskiego publicznego transportu zbiorowego. Członkini Rady Krajowej partii Razem. Lasek, jak dotąd unikał konfrontacji ze zwolennikami budowy z ruchu #TAKdlaCPK, który zbiera podpisy pod projektem ustawy, która zobowiązuje rząd do budowy CPK.
Stand up z wiceministrą klimatu Zielińską
Zapewne kolejnej porcji radości dostarczy Urszula Zielińska (czyli Jachira do sześcianu), wiceministra klimatu i środowiska, posłanka na Sejm, współprzewodnicząca partii Zieloni, której każde publiczne wystąpienie ściga się z poprzednim w głupocie i ignorancji.
Zaraz po wejściu do rządu na spotkaniu ministrów środowiska państw członkowskich Unii Europejskiej okazała się bardziej papieska od papieża. Wyskoczyła, że Unia powinna przyjąć bardziej ambitne cele klimatyczne i zobowiązać się do redukcji emisji gazów cieplarniach o 90 proc. do 2040 roku”. Rząd PiS zgodził się na 55%, na co Polska też nie jest przygotowana, natomiast redukcja o 90% oznacza wygaszenie całej polskiej gospodarki do 2040 roku (koszt 2,4 biliona zł czyli 1200 zł na każdego Polaka miesięcznie). Pytana o tę wypowiedź w Radio Zet, zaprzeczyła „Nienienienienienie. Nic takiego nie powiedziałam”.
Pytana w Radiu Plus o to, dlaczego nie jeździ po warszawie samochodem elektrycznym, tylko 20-letnim volkswagenem.
Dlatego, że mieszkam w bloku i nie mam pod blokiem ładowarki. Proste — odparła. - Myślałam nawet o tym, żeby z drugiego piętra kabel poprowadzić, ale wydaje mi się, że to jest wciąż… Potrzebujemy po prostu trochę więcej infrastruktury dla osób, takich jak ja, które mieszkają w mały bloku w Śródmieściu warszawskim, a poza tym, mam dosyć dobry transport publiczny
Inne złote myśli ministry w wywiadzie dla Radia Plus: Na pytanie, czy wystarczy nam prądu ze słońca i wiatru? "Kiedy nie świeci słońce w nocy, to wieje wiatr", „Możemy obniżyć rachunki za energię idąc generalnie wkierunku polityki klimatycznej, ta polityka idzie w kierunku obniżania naszych rachunków". „Sankcje dla właścicieli domów, którzy nie wdrożą dyrektywy budynkowej są w opracowaniu. Żeby nie płacić kary trzeba będzie się zwrócić o ekspertyzę, za która trzeba będzie zapłacić".
Projekt rządu PiS regulacji Odry do transportu rzecznego ministra skwitowała: – To były miraże z piasku. Transport rzeczny jest dzisiaj kompletnie nieopłacalny. Są inne środki transportu wykorzystywane. To były kompletne miraże z piasku, to się nie spinało finansowo i doprowadziło do katastrofy, to jest technika z lat 70. – powiedziała wiceminister klimatu i środowiska Urszula Zielińska w jednym z wywiadów.
Polityk argumentowała, że należy porzucić plany modernizacji, ponieważ transport rzeczny jest jakoby "nieopłacalny" i dodatkowo "zabija nasze rzeki".
– Największy problem z Odrą jest taki, że tam brakuje rybom wody do życia. Nie mówiąc o obciążonych statkach, to jest aberracja” – mówiła.
Stowarzyszenie Absolwentów Szkół Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu oceniło wypowiedż ministry: „kabaret”. Prawie 1/3 całego niemieckiego handlu zagranicznego odbywa się przez niemieckie porty morskie. Port w Duisburgu uważany jest za największy port śródlądowy w Europie. Z kolei Ren jest obecnie najintensywniej wykorzystywaną transportową rzeką w Europie.
Za rządów PiS grzmiała: „Kto zatruł Odrę? Mówienie, że winą jest słonowodna alga, która sama sobie zakwitła w słodkowodnej rzece to kpina z rozumu. Żądamy przedstawienia prawdy, nie oszustw”. Gdy teraz znów doszło do masowego śnięcia ryb w Odrze stwierdziła, że przyczyną „prawdopodobnie jest złota alga”.
Joński i Szczerba: „Jak zbudować uczciwe państwo”
Ze standuperką Zielińską konkurować będzie kabaretowy duet, który zasłynął z kontroli poselskich za rządów PiSu, Dariusz Joński i Michał Szczerba. Rok temu na Campusie odkryli, dlaczego rząd PiSu chce budować CPK. Otóż w tym celu, żeby zlikwidować lotnisko Okęcie a uzyskaną ziemię opchnąć deweloperom i napchać sobie kieszenie. Napisali o tym w książce „Wielkie żniwa. Jak PiS ukradł Polskę”. Po zwycięstwie Koalicji „5,19” (copyright dr Artur Bartoszewicz) bawili wyborców, Joński jako szef przewodniczącego sejmowej komisji śledczej ds. wyborów korespondencyjnych, a jego brat syjamski Szczerba jako przewodniczący Komisji Śledczej ds. Afery Wizowej. Szybko im się te role znudziły i wystartowali do EuroRaju zdobywając mandaty. Na Campusie wystąpią w skeczu pt. „Jak zbudować uczciwe państwo”
Kidawa-Błońska, Gasiuk-Pichowicz, Adamowicz o wartościach
Z kolei Małgorzata Kidawa-Błońska, marszałek senatu RP, opowie”Na jakich wartościach zbudujemy nasz świat?”
Kamila Gasiuk - Pihowicz „Myszka-agresorska posłanka KO Kamila Gasiuk-Pihowicz, którą wybrano do „nieistniejącego neoKRS” i skąd pobierała wysoką pensję, porzuciła tę posadę dla dużo większej pensji w Parlamencie Europejskim, opowie młodym pelikanom o „Współczesnym wymiarze empatii”.
Europosłanka dr Magdalena Adamowicz, wdowa po prezydencie Gdańska Pawle Adamowiczu, to osoba bardzo chorowita, nie mogła stawiać się na rozprawy sądowe (była oskarżona o popełnienie dwóch oszustw podatkowych. Chodziło o nieujawnienie w zeznaniach podatkowych 400 tys. zł.) i sąd musiał umorzyć sprawę, bo sprawa się przedawniła, powie o „Popkulturze pogardy. Jak przerwać spiralę przemocy w życiu publicznym?”
O gospodarce i portfelach: Halicki, Rostowski, Petru i Lewandowski
Andrzej Halicki europoseł, przewodniczący delegacji PO-PSL w PE, wiceprzewodniczący Europejskiej Partii Ludowej oraz Grupy EPP w PE (właściciel 7 dogów niemieckich) powie o „Konkurencyjności gospodarki europejskiej”. No powiedzcie, czy politycy KO nie mają poczucia humoru? Mówić o konkurencyjność gospodarki, która od 2008 roku jeszcze była na poziomie USA a dzisiaj wynosi 50% dochodu Stanów i dalej się zwija?!
Jacek Rostowski, Były Wicepremier i Minister Finansów w latach 2007-2013 „Ni ma piniędzy i nie będzie” oraz Tomasz Trela z Nowej Lewicy. Wiceprzewodniczący sejmowych komisji ds. finansów publicznych oraz śledczej ds. Pegasusa ujawnią: „Jak będzie wyglądać portfel przyszłości?” Młodzieży! Trzymaj się za portfele!
Słynny ekonomista Ryszard „Sześciu Króli” Petru, poseł TD, opowie młodzieży o „Pracy Przyszłości: jak odnaleźć się w świecie ciągłych zmian?”
Janusz Lewandowski, doktor nauk ekonomicznych, poseł do Parlamentu Europejskiego wystąpi pod tajemniczym hasłem: „Państwa Bałtyckie - cała na przód!”
„Ustalona osoba” będzie mówić o tym, jak naprawiać system ochrony zdrowia
Nie mogło zabraknąć stałego gościa Campusów, byłego marszałka Senatu i nadal senatora prof. Tomasza Grodzkiego, który w procesie w Sądzie Okręgowym w Szczecinie występuje w aktach jako „ustalona osoba”. W postępowaniu, które rozpoczęło się w SO głównym oskarżonym jest chirurg Krzysztof K. Prokurator zarzuca mu, że "działając w celu osiągnięciu korzyści majątkowej, wykonując polecenie „ustalonej osoby”, doprowadził wskazane w treści zarzutu osoby do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w postaci pieniędzy wpłaconych na rzecz Fundacji Pomocy Transplantologii w Szczecinie" (założonej przez „ustaloną osobę”, dyrektora szpitala). Prokuratur ocenił, że Krzysztof K. "wprowadzał pokrzywdzonych w błąd", informując, że "mają obowiązek uiszczenia zapłaty na rzecz fundacji, podczas gdy świadczenie to było w całości finansowane ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia". Śledczy twierdzili, że to „ustalona osoba” była pomysłodawcą przyjmowania wpłat od pacjentów, ale pod dojściu do władzy „Koalicji 5,19” prokuratura wycofała wniosek o uchylenie immunitetu , argumentując, że był "przedwczesny".
„Ustalona osoba” będzie robił na Campusie konkurencję dla ministry Leszczyny i opowie „Jaki system ochrony zdrowia sprawdzi się w Polsce ?” Wiadomo jaki! Oparty na fundacjach.
Generał od rozbrajania Polski
Wystąpi też gen. Mirosław Różański, były dowódca generalny Rodzajów Sił Zbrojnych. Generał po odejściu z wojska w 2017 r. założył Fundację Stratpoints. W 2018 roku zaatakował prezydenta za ogłoszenie, że poziom 2,5 proc. PKB na armię powinniśmy osiągnąć już w 2024 r. Od tego momentu stale krytykował rząd PiS za rozbudowę armii i zakupy uzbrojenia. W 2022 roku usłyszał zarzut wyprowadzania pieniędzy z „Air Show” w Radomiu w latach 2011-2015, do stowarzyszenia SWAT. Gen. Różański zaprzeczył i stwierdził, że został oskarżony z „powodów politycznych”. Za generałem stanął murem Hołownia i i tak generał został senatorem i przewodniczącym Komisji Obrony Narodowej. Na Campusie wystąpi w panelu pt. „Przygotowanie na wojnę społeczeństwa a obrona gospodarczego dobrobytu”. Czyli zjeść ciasteczko i mieć ciasteczko.
Na wojenny temat wypowie się też prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz wraz wraz z posłem Pawłem Kowalem Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu RP, Przewodniczący Rady ds. Współpracy z Ukrainą i redaktorem naczelnym „Liberte” Leszkiem Jażdżewskim. Ich temat to: „Odporność w czasach (przed) wojny”.
Wieści różnej treści
Posłanka, wiceszefowa Nowej Lewicy Anita Kucharska-Dziedzic, wiceszefowa Komisji Ustawodawczej, uświadomi zwłaszcza młodych mężczyzn, że „Tylko TAK oznacza ZGODĘ” (chyba chodzi o zgodę na seks?)
Agnieszka Pomaska, gdańszczanka, Przewodnicząca Komisji ds. Unii Europejskiej, Wiceprzewodnicząca Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Wiceprzewodnicząca EPP Women, Wiceprzewodnicząca PO na Pomorzu, od 2009 Posłanka PO na Sejm RP, powie: „Co Polki myślą o dojrzałości”.
Polonista, minister w rządzie Tuska dr Michał Boni okazuje się, że jest też ekspertem od geopolityki. Jego temat to: „Trendy w geopolityce”
Jedynym zaproszonym z Warmii i Mazur został Michał Kontraktowicz, wójt Stawigudy, który odnowił mandat wójta zdobywająć w I turze ponad 70% głosów! Wystąpi w panelu: „Zakaz hodowli zwierząt na futro – dwie dekady walki ponad podziałami!
Wystąpią też z rządu na Campusie: Marzena Okła-Drewnowicz, Ministra do spraw Polityki Senioralnej, Paweł Olszewski z PO poseł sekretarz stanu w ministerstwie cyfryzacji
Twórca UOP i szpieg
Ponownie zostali zaproszeni twórca UOP Piotr Niemczyk i Vincent Severski (Włodzimierz Sokołowski,) autor powieści sensacyjnych i emerytowany pułkownik polskiego wywiadu. w PRLu. Piotr Niemczyk, jeden z czołowych ekspertów Uśmiechniętej Polski do spraw bezpieczeństwa, były dyrektor Biura Analiz i Informacji Urzędu Ochrony Państwa, wiceszef Zarządu Wywiadu UOP atakował i ośmieszał rząd PiS za aresztowanie „hiszpańskiego dziennikarza Pablo Gonzalesa”.
„ABW superstar, czyli aresztowanie rzekomego szpiega. Czy służby Kamińskiego ośmieszają Polskę? — pytał w marcu 2022 r. na łamach „Gazety Wyborczej”. Jak przystało na eksperta, Niemczyk szybko znalazł wytłumaczenie, dlaczego „służby Kamińskiego” tak straszliwie prześladują hiszpańskiego dziennikarza.
Ten „ruski agent” w tekstach do prasy i korespondencjach dla telewizji regularnie porusza problemy praw człowieka. W komentarzach dotyczących Polski wspierał osoby zaangażowane w pomoc dla uchodźców na granicy polsko-białoruskiej i dziwił się fenomenowi Radia Maryja. Jego praca doktorska na Wydziale Nauk Politycznych i Administracji Uniwersytetu Kraju Basków dotyczy prześladowań ruchu LGBT w Gruzji
Redakcje tylko lewicowo-liberalne
Z "Kultury Liberalnej" zaproszono Karolinę Wigurę, poprowadzi panel „Na jakich wartościach zbudujemy nasz świat?” i Tomasza Sawczuka, poprowadzi "Debatę marszałków. Jakie wyzwania przed Sejmem?" (Prelegenci: Dorota Niedziela TD, Monika Wielichowska PO, Piotr Zgorzelski PSL), Leszka Jażdżewskiego, naczelnego pisma Liberte. Igor Stokfiszewski i Agnieszka Wiśniewska z „Krytyki Politycznej” odpowiedzą na pytanie: „Pić czy nie pić? Alkohol szkodzi zdrowiu”. Z Krytyki Politycznej będzie też Michał Sutowski. Kamil Dąbrowa, publikował między innymi w „Gazecie Wyborczej”, „Rzeczpospolitej”, „Newsweeku”, „Polityce”, „Wprost”, „Krytyce Politycznej” i oko.press. Były rzecznik prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego.
Zaproszono też wybitnych reportażystów z „Wyborczej” Wojciecha Jagielskiego i Wojciech Tochmana.
Intelektualiści tylko lewicowo-liberalni
Z intelektualistów zaproszona Andrzeja Ledera, filozofa kultury, współpracownik Instytutu Krytyki Politycznej. Współpracownik Instytutu Krytyki Politycznej. Opowie: Dlaczego język ekonomii przenika wszystko? Adam Leszczyński, Historyk, socjolog, profesor Uniwersytetu SWPS w Warszawie. P.o. dyrektora Instytutu Myśli Politycznej im. Gabriela Narutowicza (powołanego po likwidacji przez rząd Tuska Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i J.I Paderewskiego). Wieloletni publicysta "Gazety Wyborczej" oraz współzałożyciel OKO.press. Członek zespołu "Krytyki Politycznej". Autor"Ludowej historii Polski" (2020) oraz "Obrońców pańszczyzny" (2023) wystąpi w panelu pt. „Mityczna Polska Pańszczyźniana”.
„Oświęcim nie spadł z nieba” A stalinizm?
Po raz kolejny zaproszono Mariana Turskiego – polskiego historyka, dziennikarza tygodnika „Polityka” i działacza społecznego pochodzenia żydowskiego, który zasłynął wystąpieniem na 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz, który przeżył Marsz Śmierci z Auschwitz:
„Auschwitz nie spadło z nieba. Zaczęło się od drobnych form prześladowania Żydów. To się wydarzyło, to znaczy, że się może wydarzyć wszędzie”. Jego wystąpienie było wyraźną aluzją do rządów PiSu.
Organizatorzy Campusu, tak w roku 2023, tak i teraz ukryli w notce biograficznej, że Turski był też jednym z budowniczych stalinizmu w Polsce. Niestety, nie powiedział młodzieży na Campusie, że stalinizm też nie spadł z nieba...
Aktorzy ze stajni PO: Seweryn i Stuhr
Wystąpią aktorzy: Andrzej Seweryn (ten co przed wyborami nakręcił filmik dla wnuka, w którym zakazał mu rozmowy z „pisiorami”, bo z „pisiorów trzeba napierdal...ć, a nie z nimi dialogować”) i Maciej Stuhr (od Tu-polewa). Ich panel to: „Bez Granic Wiekowych: Czy społeczeństwo wolne od ageizmu to utopia?”
Nic o Kościele i religii
Na poprzednich Campusach zawsze był panel poświęcony religii i Kościołowi. W roku 2023 był to panele: „Jak powinny wyglądać relacje Państwo – Kościół. Czy Bóg opuścił Kościół?” (dyskutowali: były Rzecznik Praw Obywatelskich dr hab. prawa Adam Bodnar, poseł, dr hab. historii Zbigniew Girzyński, posłanka PSL Urszula Pasławska i poseł PO Sławomir Nitras, autor zdania „opiłować katolików z przywilejów”) oraz „„Dlaczego Bóg opuścił Kościół?” tutaj z udziałem ks. Kazimierza Sowy i Tomasza Terlikowskiego.
Na tegoroczny Campus zaproszono też jednego księdza dra Arkadiusza Nowaka, prekursora walki o prawa osób zakażonych HIV i chorych na AIDS. Przez wiele lat pełnił funkcję Pełnomocnika Ministra Zdrowia ds. AIDS i narkomanii. Prezes Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej. Adiunkt w Katedrze Humanizacji Medycyny i Seksuologii Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego. Od 2022 r. Przewodniczący Rady Organizacji Pacjentów przy Ministrze Zdrowia. Ale nie będzie mówił o religii czy Kościele a wystąpi w panelu „Czy młodzi będą zawsze zdrowi? – dyskusja o profilaktyce”
Z polityków zagranicznych zaproszono Robertę Metsolę - Przewodniczącą Parlamentu Europejskiego i Prezydent Swiatłaną Cichanouską ( w roku ubiegłym jedynie przesłała filmowe przesłanie).
Niektóre tematy paneli i warsztatów na Campus 2024:
Projektowanie plakatu ekologicznego , "Nas to nie dotyczy” – jak żyć w świecie wielu kultur i narodowości”
„Polityka senioralna dla młodych? Polska międzypokoleniowa – Polska długowieczna”. „Społeczeństwo Równości”
„Kiedyś tego nie było. Jak zmienia się podejście do seksualności”
„Kobiety i mężczyźni w świecie przyszłości. W poszukiwaniu nowych ról społecznych i nowych relacji”
„Czy jesteśmy gotowi na strefy czystego transportu w miastach?
„Fact-checking a dezinformacja. Jak sprawdzić, czy politycy mówią prawdę?” (powinni tutaj zaprosić Donalda Tuska a nie zaprosili)
„Czy tornada w Polsce są możliwe? Ekstremalne zjawiska pogodowe w obliczu zmiany klimatu”.
„ Jak sprawdzić co myślą ludzie? Wciel się w rolę badacza opinii publicznej”. „Jak mówić o samobójstwach?”
„Zaprojektuj rozwiązanie problemów społecznych zgodnie z celami ONZ - gra interaktywna”
„ Rozpocznij karierę w strukturach UE. Dlaczego wciąż warto i dlaczego jest to łatwiejsze, niż myślicie?”
Sponsorzy Campusu: Konrad Adenauer Stiftung, International Republican Institute, European Democracy Youth Network, Warsaw Security Forum, Bloomberg Philanthropies oraz firmy: Żabka Group, Województwo Warmińsko-Mazurskie, Miasto Olsztyn, Bielsko Biała, Gdańsk, Bydgoszcz, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Katowice, Wojedwóztwo Kujawsko-Pomorskie, Kraków, Lublin, Województwo Lubuskie, Lubuskie Trójmiasto, Łódź, Województwo Mazowieckie, Opole, Województwo Opolskie, Województwo Podlaskie, Województwo Pomorskie, Wojewóztwo Zachodnio-Pomorskie, Płock, Poznań, Radom, Rzeszów, Sosnowiec, Województwo Śląskie, Śląska Organizacja Turystyczna, Toruń, Województwo Wielkopolskie, Wrocław, Allegro, ATM Group, Meta, Uber, Mastercard, Orange, Coca Cola, McDonald, Lux Med, ADAMED, Medicover Sport, Akademia Finansów i Biznesu Vistula.
Lista nie jest zamknięta. Organizatorzy zachęcają do dołączenia do grona partnerów
Adam Socha
*Patrz książka Allana Blooma „Umysł zamknięty”, o której Leszek Kołakowski napisał: „Pełne rozmachu rozważania Allana Blooma dowodzą, że współczesny kryzys polityczny i społeczny jest w istocie kryzysem intelektualnym. Uniwersytet - trudno o bardziej prestiżowe słowo. Uniwersytet jako serce demokracji to jedna z najważniejszych instytucji świata zachodniego. Bloom podważa ten prestiż, prześwietla jego miraże: narcyzm, nihilizm, paraliżujący relatywizm, jałową „kreatywność". Jego niepokój wzrasta, gdyż w ciągu minionych dziesięcioleci - nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale także w Europie - rozpowszechnił się styl edukacji oraz sposób na życie, które coraz bardziej uniemożliwiają młodzieży szlachetne, inteligentne i rozumne podjęcie wielkich wyzwań życia ludzkiego, takich jak miłość, rodzina, poszukiwanie prawdy) .
Skomentuj
Komentuj jako gość