We wtorek 13 sierpnia były prezydent Olsztyna, emeryt Piotr Grzymowicz, objął stanowisko dyrektora Energa Operator oddział w Olsztynie. Wcześniej, do kwietnia br. to stanowisko piastował Grzegorz Smoliński, obecnie radny miejski PiS. Od momentu ogłoszenia przez Grzymowicza rezygnacji z ponownego startu w wyborach na prezydenta Olsztyna i przekazaniu poparcia kandydatowi PO Robertowi Szewczykowi, było oczywiste, że w zamian otrzyma jakieś lukratywne stanowisko.
Skonsumowanie politycznego dealu trwało tak długo, gdyż o ten stołek walczyli między sobą koalicjanci: baron PO, europoseł Jacek Protas dla Grzymowicza i poseł Urszula Pasławska dla swojego człowieka z PSL. Było się o co bić z racji wysokiego uposażenia na stanowisku dyrektora.
W sekretariacie Energa Operator nikt nie odbierał po godzinie 10.00 telefonu, jak również sam Grzymowicz nie odebrał komórki, gdyż zarząd Energa SA przedstawia włąśnie kierownikom oddziału w Olsztynie nowego dyrektora.
Czekam na odpowiedzi rzecznika prasowego Energa Operator na następujące pytania:
1. W jakim trybie został powołany na stanowisko dyrektora Energa Operator Oddział Olsztyn pan Piotr Grzymowicz (jeśli w trybie konkursu, to poproszę o link do ogłoszenia w BIP konkursu i wyniku). (Z moich informacji wynika, że nie było konkursu)
2. Jaki jest charakter umowy z panem Piotrem Grzymowiczem (kontrakt, na jak długo, umowa o pracę, inne)
3. Ile będzie wynosiło wynagrodzenie pana Piotra Grzymowicza?
4. Czy Zarząd Energa SA powołując na stanowisko dyrektora Energa Operator Oddział Olsztyn pana Piotra Grzymowicza wiedział o tym, że Piotr Grzymowicz jest objęty aktem oskarżenia w sprawie Helpera? Prokuratura Regionalna w Białymstoku zarzuciła prezydentowi Piotrowi Grzymowiczowi niedopełnienie obowiązków (art. 231 kk) w pilnowaniu finansów gminy w związku z umowami zawartymi z ECWS Helper na prowadzenie Środowiskowych Domów Samopomocy i działanie na szkodę interesu publicznego. Kandydat na dyrektora oddziału Energa Operator powinien przejść procedurę sprawdzenia przez różne służby i instytucje. Energa SA to strategiczna spółka należąca do grupy Orlenu.
Na ten temat więcej w moim tekście:
Prezydent Olsztyna oraz burmistrz Reszla i wójtowie Purdy i Jedwabna usłyszeli zarzuty prokuratorskie w związku z Helperem
W ostatniej kadencji, jako prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz zaangażował się po stronie „totalnej opozycji”.
Nie było sesji rady miasta, na której by nie atakował rządu PiSu. Jego wojowniczość została doceniona. Latem 2022 roku złożył mu wizytę sam Donald Tusk. O czym rozmawiali, nie wiadomo, bo nie ukazał się żaden komunikat po spotkaniu. Natomiast dla obserwatorów olsztyńskiej sceny politycznej stało się jasne, że w zamian za atakowanie rządu Zjednoczonej Prawicy Grzymowicz zostanie wspólnym kandydatem opozycji do Senatu RP. Wskazywał na to wybór Grzymowicza na lidera Ruchu Samorządowego TAK dla Polski na Warmii i Mazurach.
Jednak albo Grzymowicz uznał, że nie ma szans w starciu z senator niezależną Lidią Staroń, albo tak uznał Tusk i kandydatką opozycji została jego zastępczyni, wiceprezydent Olsztyna ds. oświaty z ramienia PO Ewa Kaliszuk. Wobec tego Grzymowicz zarejestrował swój komitet wyborczy do rady miasta i zaczął szykować się do wyborów prezydenckich, żeby mieć w ręku kartę przetargową. Wylicytował, jak dzisiaj widzimy, lukratywne stanowisko dyrektora oddziału w Olsztynie Energa Operator.
Na zwołanej w ratuszu konferencji prasowej, na której ogłosił wycofanie się ze startu w wyborach prezydenckich, swoją rezygnację ze startu tłumaczył zmęczeniem wyczerpującą pracą przez kilka ostatnich lat, podczas których realizował kilka dużych inwestycji.
"Zaniedbałem przez to rodzinę - wyjaśniał na konferencji prasowej, na której namaścił na swego następcę przewodniczącego Rady Miasta Olsztyna z KO Roberta Szewczyka. - Chcę teraz to odrobić".
Jak teraz widzimy, nacieszył sobą rodzinę (ma dwóch dorosłych synów), odpoczął, nabrał sił i może znów piastować "apolityczne, odpartyjnione stanowisko".
Piotr Grzymowicz przejdzie do historii Olsztyna przede wszystkim jako budowniczy, zlikwidowanych w latach 60. XX wieku, linii tramwajowych. Za jego kadencji zbudowano też instalacje przetwarzaniu odpadów oraz spalarnię odpadów, wybudowano Aqua Park, Plażę Miejska, wyremontowano halę sportowo-rekreacyjną "Urania".
Zapisze się też w historii miasta tym, że skutecznie zablokował rozbiórkę Pomnika Wdzięczności Armii Radzieckiej, za co zyskał pochwałę agencji rosyjskiej TASS.
Życiorys Piotra Grzymowicza (za Wikipedią)
Piotr Władysław Grzymowicz (ur. 11 stycznia 1954 w Nowym Mieście Lubawskim). Absolwent Technikum Budowlanego w Olsztynie, a następnie Wydziału Budownictwa Lądowego Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie. Był wykładowcą ART, a następnie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. W 1988 roku uzyskał stopień doktora nauk technicznych.
W okresie PRL należał do PZPR do samego rozwiązania partii. Następnie działał w SLD i został członkiem w Stowarzyszeniu „Ordynacka” skupiającym byłych działaczy Socjalistycznego Związku Studentów Polskich. Po 1990 roku pracował w przedsiębiorstwach budowlanych na terenie Polski i Niemiec. W 2008 minister rozwoju regionalnego powołał go na eksperta w dziedzinie obejmującej budownictwo, infrastrukturę mieszkaniową i prawo budowlane.
W 1998 po raz pierwszy wybrany do Rady Miasta Olsztyna. W 2001 zrzekł się mandatu radnego w związku z objęciem stanowiska wiceprezydenta miasta. Rok później ponownie wybrany na radnego z ramienia koalicji SLD-UP. Po wyborze także zrezygnował z członkostwa w Radzie Miasta dla ponownego objęcia funkcji zastępcy prezydenta Czesława Małkowskiego. W 2006 po raz trzeci został radnym z listy KWW Po Prostu Olsztyn, rezygnując ponownie z mandatu. We wrześniu 2007 został odwołany ze stanowiska zastępcy prezydenta Olsztyna. W wyborach parlamentarnych w tym samym roku, startując z listy Polskiego Stronnictwa Ludowego, nie uzyskał mandatu poselskiego.
W 2009 zwyciężył w przedterminowych wyborach na prezydenta Olsztyna, pokonując w II turze kandydata KW Platformy Obywatelskiej Krzysztofa Krukowskiego. Uzyskał ponad 60% głosów. Startował jako kandydat KW Polskiego Stronnictwa Ludowego z poparciem KWW Ponad Podziałami.
W 2010, startując z KWW Piotra Grzymowicza (z poparciem PSL), skutecznie ubiegał się o reelekcję, uzyskując 53,28% głosów. Pokonał „o włos” (również w II turze) byłego prezydenta Olsztyna Czesława Małkowskiego, dzięki kampanii społecznej w Olsztynie nawołującej do wyboru „mniejszego zła”.
W 2014 został wybrany na kolejną kadencję, zwyciężając w II turze swojego poprzednika na stanowisku prezydenta miasta (startował z własnego komitetu bez poparcia partyjnego). W 2018, startując z własnego komitetu (z poparciem PSL), ponownie wygrał wybory samorządowe, pokonując kolejny raz w II turze Czesława Małkowskiego (uzyskując 54,47% głosów), tez dzięki kampanii społecznej anty-Małkowski.
W listopadzie 2019 prokurator Prokuratury Regionalnej w Białymstoku przedstawił mu zarzuty niedopełnienia obowiązków na szkodę miasta w związku z umowami zawartymi z Europejskim Centrum Wsparcia Społecznego Helper w Olsztynie na powierzenie zadań z zakresu prowadzenia środowiskowych domów samopomocy. Piotr Grzymowicz zaprzeczył swojej winie w tej sprawie. W marcu 2020 grupa referendalna złożyła komisarzowi wyborczemu wniosek o referendum w sprawie jego odwołania z funkcji prezydenta Olsztyna przed upływem kadencji, nie zdołała jednak zebrać wymaganej liczby prawidłowo złożonych podpisów pod wnioskiem.
W lutym 2024 ogłosił, że nie będzie ubiegał się o reelekcję w wyborach samorządowych w tym samym roku, udzielając poparcia Robertowi Szewczykowi. W wyborach tych uzyskał mandat radnego Olsztyna, kandydując z własnego komitetu i jest w koalicji z klubem KO w radzie miasta.
Adam Socha
Skomentuj
Komentuj jako gość